רכב 7 מקומות: מה באמת חשוב לבדוק בו?

עם כל הכבוד לנתוני האצה, מומנט, זווית גלגול ושאר המונחים שכתבי רכב אוהבים להשתמש בהם - רכב 7 מקומות מומלץ נמדד קודם כול בתחום אחד: שימושיות

  • ניסאן
בשיתוף ניסאן

מכוניות 7 מקומות, במיוחד הקרוסאוברים שביניהן, מעניקות את התמורה הגבוהה ביותר שאפשר לבקש מאמצעי תחבורה משפחתי. הן יכולות להסיע את המשפחה בהרכבים שונים, לרדת מהכביש אל שבילי ארצנו, וגם להפוך, בקיפול מושבים פשוט, לטנדר שיכול לאכלס לא מעט שידות שוודיות שקניתם באיקאה.

משום מה, כתבי הרכב מתייחסים אל רכבי 7 מקומות כמו אל רכב רגיל, ועסוקים בעיקר בזווית הראייה של הנהג: ביצועים, עיצוב, האצות ביניים ושאר נתונים טכניים. הם לא מתמקדים בדבר החשוב ביותר לרוכשים: שימושיות פרקטית ביומיום.

ניסאן X-Trail (צילום: ניסאן)

ברכב יש שבעה מקומות - אבל בכמה מהם אתם משתמשים ביומיום?

השאלה החשובה ביותר שיש לשאול לפני שבוחנים רכב משפחתי 7 מקומות היא: מה גודל המשפחה שלכם? בישראל, נתח משמעותי ביותר מרוכשי מכוניות 7 מקומות הם משפחות שיש להן שלושה או ארבעה ילדים, ולכן לא זקוקות באמת לשבעה מושבים בפועל. גם במשפחות בהרכב של שבע נפשות לא משתמשים ביומיום ברכב בתפוסה מלאה, שכן בדרך כלל אחד ההורים נמצא בעבודה בזמן שהאחר מסיע את הילדים לחוגים ולחברים. משפחות כאלה משתמשות במלוא שבעת המקומות, בדרך כלל, רק בנסיעה משפחתית מלאה בסופי שבוע.

לנתון זה, שלפיו רוב רוכשי רכבים עם 7 מקומות משתמשים בו רוב הזמן כרכב לשישה נוסעים או פחות, השלכה ישירה על שימושיות הרכב, לרבות מרווח הפנים לנוסעים וגודל תא המטען.

קרוסאוברים של שבעה מקומות ישיבה מתאפיינים בתא מטען צנוע. יש כאלה שבהם הוא מרווח קצת יותר, אך עדיין, מסיבת תכנוניות, הוא יישאר קטן ויכיל בקושי עגלת תינוק וכמה תיקים בסיסיים. כל זה נכון כאשר שורת המושבים השלישית פתוחה במלואה כדי לאפשר תפוסה מלאה לשבעה נוסעים. מה קורה כאשר אתם משתמשים ברכב רק עבור שישה נוסעים?

בכמה מושבים אתם משתמשים? (צילום: ניסאן)

שש נפשות ברכב 7 מקומות: כללי המשחק משתנים

יש שתי תצורות אפשריות לנסיעה של שש נפשות ברכב בעל שבעה מקומות: תצורת 2-2-2, כלומר שניים מקדימה, שניים בשורה האמצעית, שניים בשורה השלישית, והשנייה: תצורה של 2-3-1: שניים מקדימה, שלושה בשורה האמצעית וילד אחד מאחורה. בתצורה זו ניתן לקפל את אחד המושבים האחוריים בשורה השלישית, מה שמשנה את כללי המשחק.

כאשר שורת המושבים השלישית פתוחה בחֶצייה, יקרו שני דברים: האחד, נפתח לכם חלל אחסון ענק בתא המטען, כזה שיכול להכיל בקלות את הציוד המשפחתי במלואו כולל עגלה, מזוודות ותיקים. הדבר השני שיקרה הוא שהילד שיושב מאחורה יעדיף להיכנס אל הרכב מאחור, במקום להשתחל אליו על ידי קיפול שורת המושבים השנייה. זה מקצר את תהליך הכניסה לרכב, וגורם לעונג רב אצל הילד שזכה למושב משלו מאחורה.

המשמעות של נתון זה היא שבמקרה של משפחה בת עד שש נפשות, או משפחה שבה חלק משמעותי מהנסיעות מתרחש תוך שימוש בשישה מושבים בלבד, פחות חשוב לבדוק מה נפח תא המטען כאשר השורה השלישית פתוחה במלואה. חשוב יותר לבדוק את קלות התפעול של קיפול שורת המושבים השלישית.

ברכבי ה-X-Trail של ניסאן תמצאו מרווח נהדר ברכב, כולל שורת מושבים הנעה על מסילה ומתקפלת ותא מטען של עד 445 ליטרים, שיספיק לכל מה שמשפחה צריכה לקחת איתה לדרכים.

נוחות הקיפול היא המפתח לניצול מלא של שימושיות הרכב, ומאפשרת למשפחה להתאים את הרכב בכל נסיעה למטרה הספציפית של אותה נסיעה. נוסעים בהרכב חלקי? מקפלים את השורה השלישית לגמרי ויש לכם תא מטען ענק. נוסעים בהרכב מלא אך ללא מטען? הילדים יכולים להסתדר שניים בשורה האמצעית ושניים בשורה השלישית. נוסעים בהרכב מלא עם מטען? מקפלים את השורה השלישית לחֶצייה, ומקבלים תצורה מושלמת לנסיעה שכזו.

כדאי ששני ההורים יגיעו אל אולם התצוגה או אל נסיעת המבחן ויבחנו יחד את קלות התפעול של הזזת המושבים, ואפילו פרט טכני כמו גובה הכפתור או הידית הסוגרים את דלת תא המטען האחורית, ואם ניתן להגיע אליהם בקלות. תאמינו או לא, נתונים אלה חשובים למשפחה לא פחות מהמומנט המרבי שמספק המנוע בסל"ד מסוים.

שורת המושבים השלישית של ה-X-Trail מושלמת למשפחות גדולות או כשמצרפים חברים לנסיעה (צילום: ניסאן)
אפשרויות שונות בשורת המושבים השלישית (צילום: ניסאן)

אבזור ונוחות: לא רק מהצד של הנהג

בדקתם את תצורות הרכב בנסיעה של עד שש נפשות? מצוין, אפשר להתקדם.

מה לבדוק עכשיו? את איכות חייהם של הנוסעים. קודם כול: האם לשורה האמצעית יש פתח למזגן? זהו תנאי בסיסי בקיץ הישראלי. לאחר מכן כדאי לבדוק עד כמה נוח לשבת בשורה האמצעית: האם המושבים תומכים, האם גם למי שיושב באמצע יש מרווח סביר? עוד פרט קטן אך חשוב: מיקום שקעי החשמל ברכב, מה שחשוב מאוד בעידן הסמארטפונים והטאבלטים: האם לשורה השלישית יש שקע? האם יש לשורה השנייה גישה לשקע מסביבת הנהג, כמו למשל שקע בחלל האחסון שבין שני המושבים הקדמיים?

יש איכות חיים לילדים? אפשר לעבור לבדוק את סביבת ההורים. אל תתביישו לבדוק עד כמה יוקרתי מרגיש לכם הרכב בשורה הקדמית. כשההורים רגועים - הם יכולים לטפל באופן מיטבי בילדים. מה לבדוק? האם תאי האחסון מספיקים לנו, מהו מרווח הרגליים כאשר מזיזים את הכסא קדימה ומאפשרים מרווח גדול בשורה השנייה, ועד כמה המושבים תומכים ונוחים.

כמו כן, היו בטוחים שהרכב מאפשר גם חנייה חלקה ונוחה. ב-X-Trail למשל תמצאו מרווח גחון של 20.5 ס"מ, שימנע מהמכונית לשפשף את המדרכות בעת חנייה ויעניק לכם שליטה ונסיעה בטוחה יותר.

תא מטען רחב (צילום: ניסאן)
פתחי אוורור וחיבור USB לנוסעי השורה האמצעית (צילום: ניסאן)
נוחות תפעול (צילום: ניסאן)

ומה עם הנהג? חשוב מאוד שיהיה לו פרימיום

עכשיו הגיע הזמן לבדוק את סביבת הנהג. סוף סוף הוא זה שמנווט את המשפחה קדימה. שבו במושב הנהג, התחברו לתחושה הכוללת שמעניקה הסביבה הזו, וגם לפרטים הקטנים: הגימורים, העיצוב, הנדסת האנוש. עד כמה הרכב הזה מעניק לכם תחושה יוקרתית, כזו שגורמת לכם לקחת נשימה עמוקה של רגיעה במהלך הנסיעה? האם זה הרכב שבו תרצו לשבת כאשר אתם מסיעים את המשפחה, נסיעה שלא תמיד עוברת בשקט מופתי מהמושבים האחוריים?

ה-X-Trail מספק את הפרימיום הזה, לצד אבזור לכל יושבי הרכב ונוחות המקסימלית למשפחה שלכם. עם אבזור ברמה המתקדמת ביותר, כולל בקרת אקלים מפוצלת (שמאפשרת שליטה נפרדת בטמפרטורה באזורים שונים של הרכב), יציאות מיזוג למושב האחורי, תא אחסון נוח למשקפיים, אוורור במחזיקי הכוסות ועוד.

יש בסגמנט הקרוסאוברים עם 7 מקומות רכבים שמרגישים פרימיום, ויש כאלה שפחות. כל עוד הרכב מציג שימושיות גבוהה, אין סיבה שלא ליהנות מתחושה טובה יותר לנהג. אם זה עושה טוב לנהג, זה עושה טוב לכל המשפחה.

תא נהג פרימיום (צילום: ניסאן)

על קו הסיום: איזה רכב 7 מקומות מתאים לכם?

כדי לענות על השאלה הזו, מומלץ להפריד את הבדיקה לשני שלבים:

בשלב הראשון יש לבדוק בכמה מושבים אתם עומדים להשתמש ברכב בפועל ברוב הנסיעות שלכם. לאחר מכן, יש לבדוק את שימושיות הרכב בהתאם לתוצאות, תוך דגש על נוחות תפעול שורת המושבים השלישית - זו שהופכת את רכב שבעת המקומות לכל כך ורסטילי ושימושי.

עברתם את שלב א'? הגיע זמנו של הנהג לצאת לנסיעת מבחן, לבחון איך החיבור שלו אל הרכב, עד כמה הוא מרגיש בו נינוח, ועד כמה העיצוב והנדסת האנוש גורמים לו לרצות לנסוע דווקא ברכב הזה ביומיום. בנוסף, החליטו איזה סוג מנוע יתאים לנסיעות שלכם. ב- X-Trail תוכלו לבחור בין 2 מנועי טורבו עם 4 צילנדרים, מנוע בנזין בנפח 1.3 ליטרים 160 כ"ס בהנעה קדמית (2X4) או מנוע דיזל בנפח 1.7 ליטרים עם 150 כ"ס בהנעה קדמית (2X4) או כפולה (4X4).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully