פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מהיר ועוקצני

   שלוש שנים לאחר הכנסתה לצורך בדיקות, מכמונת הדבורה יוצאת מהכוורת במטרה לעקוץ

   בראשון לאפריל 2007 זה עומד לקרות. מכמונת הדבורה שהגיע לארץ לבדיקות ראשונות ב-2004, תכנס סוף סוף לשרות מבצעי ותמלא את הפער שנוצר למשטרת התנועה בתחום הרדאר הנייד, מאז יציאתה משרות של מכמונת ה-Kr-11 הידועה. כך עודכנתי השבוע ע"י רפ"ק איציק שרצקי ורפ"ק דורון בנאמו דובר את"ן.

   בשלב הראשון יותקנו הדבורות בניידות גלויות תוך שימוש בגשר הקוזאק שעל גג הניידות לטובת התקנת שתי האנטנות (קדמית ואחורית). כרגע יעד המשטרה לסד"כ מבצעי עומד על 33 ניידות וזה הרבה. באגף התנועה שוקדים על סיום הוראות ההפעלה של הדבורה וכן מסיימים הכשרתם של כ- 20 שוטרים שיהיו חלוצי הפעלתה בארץ.

   רציתי לנצל הזדמנות זו ולהכיר לכם את מכמונת הדבורה, טרם הפצתן באינטרנט של שמועות שונות שלא היו ולא נבראו.

   כרטיס ביקור

   תדר פעולה: 33.8 מגה הרץ, תחום KA.
   הספק שידור: 12-30 מיליוואט נומינלי, 50 מיליוואט מקסימלי.
   טווח עבודה: עד כקילומטר (נתון סופי יקבע בהוראות ההפעלה).
   מצלמה: אין!
   רישום דו"ח: ידני על ידי השוטר שעוצר אותך.
   מהירות מקסימלית נמדדת: מעל 300 קמ"ש.

   תפעול:
   1. אכיפה סטטית: כאשר הניידת בעמידה בצד הכביש ואוכפת את מהירות התנועה המתקרבת אליה או המתרחקת ממנה.
   2. אכיפה בתנועה: כאשר הניידת בנסיעה ואוכפת כל רכב הבאים מולה או הנוסעים לפניה או אחריה.

   פאנל התצוגה והשליטה מותקן בתוך הניידת מעל ללוח השעונים. מדובר ביחידת תצוגה ויזואלית וקולית, הכוללת את כל המידע שהשוטר נדרש לדעת. במרכז הפאנל מצוי איור של הניידת וסביבו חצים המורים על כיוון ההפעלה. המכמונת כאמור, ניתנת להפעלה מכל ולכל הכיוונים. בלחיצת כפתור השוטר יכול לשנות את כיוון הציד. בצדו השמאלי של הפאנל תוצג מהירות הרכב הנמדד. מהירות הניידת מופיעה גם היא בפאנל, אך היא איננה משמשת את השוטר, אלא מהווה ידע כללי בלבד.

   מגבלותיה וחולשותיה

   אחד הדברים החשובים ביותר בהתגוננות מפני איום חדש הוא להבין את המגבלות שלו. במכמונת הדבורה ניראה כי המגבלה הבולטת ביותר היא הצורך שרכב המטרה יהיה בודד לחלוטין בנתיב ובכיוון הנסיעה שלו. כדי לדעת בדיוק מה חסינותה באזור מתח גבוה, גדרות הפרדה ועוד מיני הפרעות, נמתין בסבלנות לפרסום הוראות ההפעלה.

   מגבלה נוספת הרלוונטית באכיפת מהירות כלי רכב בכיוון המנוגד היא הצורך לבצע פניית פרסה, שכידוע למרבית עורכי הדין בתחום, מציבה קושי מהותי בשמירת קשר עין עם הרכב "העבריין" וזהו הרי תנאי בסיס באכיפה עם ציוד ללא יכולת צילום. להבדיל ממכשירי רדאר אחרים התרים אחר המטרה המהירה ביותר על הכביש, מכמונת הדבורה, כברירת מחדל, מאתרת את המטרה הגדולה ביותר על הכביש, דהיינו, אם בקשר עין לידכם תמצא משאית היא תנטרל את היכולת למדוד את מהירות נסיעתכם.

   אחד היתרונות של הדבורה הינו מוד ה-POP שאומנם היה קיים בעבר גם במכמונות אחרות אבל בהחלט ראוי לציון. הפעלת הדבורה במוד זה אמורה לאפשר לשוטר לקבל קריאת מהירות ראשונית של הרכב הנמדד וזאת לפני שגלאי הרדאר השיג זיהוי. רק לאחר מכן יפעיל השוטר את הדבורה בעוצמה מלאה כדי לקבל קריאת מהירות סופית. על פי את"ן מוד זה יהיה שימושי בארץ ואני צופה כי שיטת הפעלה זו תגיע מהר יחסית למערכת בתי המשפט בטענה שמוד זה נפסל לשימוש במספר מדינות בחו"ל וכי פיסיקלית לא ניתן לקבל קריאת מהירות מדוייקת מספיק במוד זה. בכל מקרה, כיום יש כבר גלאים היודעים להתמודד גם עם מוד הפעלה עוקצני זה.

   לסיכום

   אין ספק שאכן הדבורה מצויידת היטב ומוכנה לפעולה כנגד נהגי ישראל שיקראו עליה תיגר. בשפת טילי אוויר-אוויר קוראים לזה "”All-Aspect, דהיינו, ניתן לשגר את הטיל ללא תלות במיקום המטרה, גם אם היא מאחורי המטוס המיירט.

   ממשק המשתמש של הדבורה כולל שלט ידידותי ופשוט להפעלה ומצמצם את הסיכוי לטעות אנוש, כפי שכבר קרה למשל במכמונת הוואסקאר בה טעות שוטר בלחיצת כפתור לא נכונה יצרה קריאות מהירות לא פיסיקליות. כנראה שצורת ההתקנה בניידות הסמויות תהיה שונה מזו שבניידות הגלויות היות והתקנת הגשר על הגג די פוגעת במראה החשאי שלהן. מרכיב הגמישות במעבר ממצב של מדידת רדאר למצב "שעון עצר"/ואסקאר מאפשרת למפעיל להתמודד גם עם מצבים בהם רכב מהיר מוסתר על ידי רכב אחר.

   מבחינת יכולת הנהג להתגונן, גלאי איכותי בעל רגישות גבוהה בתחום KA יתן מענה טוב לרוב מצבי ההיתקלות, גם כאשר המכמונת תפעל בעוצמת השידור הנמוכה ביותר. ללא גלאי רדאר, המערכה מבחינת הנהג תהיה אבודה מראש, היות והדבורה תשיג נעילה עוד לפני שיהיה לנהג קשר עין לזהות מה עומד לעקוץ אותו. את הדבורה נפגוש בעיקר בדרכים המובילות לאילת וכן בכבישי הצפון בהם ניתן להגיע בקלות יחסית למצב של מטרה בודדת.

   בקרוב, כאשר הדבורה תצא מהכוורת עם הוראות הפעלה, נצא איתה לשטח ונבדוק אותה מול גלאי הרדאר, מי העוקץ ומי הנעקץ.

   גיא ברלס עורך אתר האינטרנט מלכודות מהירות בישראל ispeed.co.il