דיזל, שמנוני אך ירוק

בחזית המלחמה על ה-CO2 עומדים מנועי דיזל מתקדמים ומנועים היברידיים. אצל מי העתיד ירוק יותר?

  • יונדאי
ירון אדרי

כבר כעת ניתן לקבוע כי שנת 2007 הייתה בסימן היברידי בכל הקשור לחידושים טכנולוגיים בעולם הרכב. היצרניות השונות הציגו כמעט בכל תערוכה דגמים חדשים שדחקו הצידה כל טכנולוגיה אחרת. חלקם של הדגמים אף נמצא בשלבים מתקדמים של הגעה לייצור. מי שקוראת תיגר על המגמה היא יונדאי שרוצה להוכיח כי טכנולוגית דיזל מתקדמת יכולה להיות חסכונית ונקייה מכל מנוע היברידי.

אל תחרות 'האתגר הסולרי' שהתקיימה באוסטרליה, הגיעה יונדאי עם ה-i30 טורבו דיזל. כשהיא מונעת במנוע ה-1.6 CRDi שעושה שימוש בטכנולוגיות דיזל עדכניות, קבעה ה-i30 את צריכת הדלק החסכונית ביותר לאורכם של 3,000 הק"מ של המסע מדארווין לאדלייד. בממוצע, צרכה הקומפקטית ליטר אחד של סולר לכל 31.3 ק"מ ופלטה 97 גק"מ של CO2.

לא רחוק מה-i30 התמקמו ה-A3 של אודי עם מנוע ה-1.9 (30 ק"מ לליטר ו-98 גק"מ) ושתי גירסאות HDI של פיג'ו עם ה-207 (25.6 ק"מ לליטר ו-118 גק"מ) וה-307 (19.6 ק"מ לליטר ו-154 גק"מ). נציגת הבנזין הייתה הסמארט פורטו שצרכה 21.7 ק"מ לליטר ופלטה 120 גק"מ. בצד ההיברידי עמדה המכונית הפופלארית ביותר בעולם, הפריוס של טויוטה. הפריוס איכזבה בכל הפרמטרים בהשוואה למתחרות כשקבעה 17.9 ק"מ לליטר בנזין ופלטה בכל אחד מהם 146 גרם של CO2.

לא רק מכוניות סדרתיות השתתפו באתגר זה שכלל גם מכוניות הנמצאות בשלבי פיתוח. בלט בעיקר אופנוע ניסיוני הניזון מביודיזל, שקבע 28.6 ק"מ לליטר ו-71 גק"מ.

האם תוצאותיה של יונדאי, אודי ופיג'ו מוכיחות כי עדיין לא בשלו הטכנולוגיות העתידיות וכי העתיד עדיין טמון בדלקים הרגילים? אם כך, מדוע מתעקשות היצרניות להשיק בכל זאת מכוניות היברידיות?

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully