בישראל: מכלית דלק חכמה

חברת 'דלק' וקבוצת 'קילט-עגם' השיקו דור חדש למכליות דלקים וחומרים מסוכנים, מצויידות בבקרות בטיחות לנהיגה ועומדות בתקן בטיחות אירופי

ניר בן-טובים

באירוע שהתקיים היום במתחם 'פי-גלילות' באשדוד, השיקה חברת 'דלק' מכליות חכמות להובלת בנזין, סולר וחומרים מסוכנים הנחשבות למתקדמות מסוגן בעולם. את המכליות מייבאת לישראל קבוצת 'קילט-עגם' והן מיוצרות במפעל 'OKT Trailer' בעיר איידן שבטורקיה, בשיתוף יזמית מגרמניה המעורבת בכל תהליך הפקתן.

המכליות מציגות התקדמות טכנולוגית מקיפה בכל הקשור לאספקטים הבטיחותיים והסביבתיים. המכלולים מיוצרים באירופה ולפיכך חלה גם על היבואנים בישראל עמידה מחמירה בכל תקני הבטיחות המחמירים כ-TUV הנדרש בגרמניה, כולל נוסח ה-ADR המיושם גם על ידי מוסד הטכניון בחיפה. כך למשל, במכליות מותקנות מערכות המותאמות לשימור הסביבה מאדי דלק ופליטת חומרים מסוכנים.

רשימת המרכיבים הבטיחותיים במכליות היא סטנדרטית ברובה וכוללת מגוון אמצעים בטיחותיים, כדי שגמיאת מאות אלפי הק"מ תעשה ללא חשש. בין יתרונותיה המרכזיים מערכת RSP (סימול ל-Rolling Stability Program) למניעת התהפכות שפותחה על ידי חברת 'KNORR BREMSE' מגרמניה, שבין השאר מפתחת גם מערכות ABS וכדומה. תחת פיקוח מנגנון ה-RSP, נמדדת מהירות המשאית בכל זמן נתון ובעת פנייה חדה או העברות משקל דרמטיות ומסוכנות בעיקר ברכב המוביל נוזלים, מופעל כוח בלימה על אחד הגלגלים במטרה ליצור האטה שתשיב את מרכז הכובד על כנו והמרכב יתייצב.

מערכת בטיחות נוספת - EBS, דומה מאוד למערכת ה-ABS המוכרת ומתפקדת כגיבוי למניעת אפקט ה'אולר'. זה, גורם למכלית אותה מושכת המשאית לאבד האחיזה ולנוע קדימה כשהחיבור בינהן משמש כציר. פרט לסכנה הטמונה באפקט זה, עשויות המשאיות לסיים בהתהפכות קטלנית תוך שפיכת נוזלים שמנוניים על הכביש או פיזור גז רעיל באוויר.

מערכת ניטור לנסיעה לאחור גם היא בנמצא, בכדי לנהל טוב יותר את שדה הראייה. זו משתמשת במצלמה המותקנת באחורי המכלית ומסך בתא הנהג. כמו כן, יכול הנהג לשוחח עם אדם המכוון אותו באם ישנו כזה באמצעות מערכת כריזה. כאופציה, ניתן להוסיף מערך אקטיבי הבולם את המשאית כאשר הנהג אינו מבחין בדמויות וחפצים הנמצאים מאחור.

עוד בוואלה! NEWS

דין מירושניקוב במילואים? אתם פשוט חייבים לראות את זה

לכתבה המלאה

מהפכה של ממש?

התהפכות מכליות עלולה להפוך כל תאונה שכזו למרובת נפגעים, ומוקד סיכון גם זמן רב לאחר מכן בשל הנוזלים הנספגים בכביש. באופן מיידי, גם באין נפגעים, תאונות מסוג זה מצריכות חסימת צירי תנועה מרכזיים לפרק זמן ארוך עד פינוי המשאית והחומרים. האם מכאן תבוא תחילתה של מהפכה?

'דלק' היא הראשונה שתעשה שימוש במכליות החדשות בתקווה שהתופעה תצטמצם במהלך השנים הקרובות. "דלק זיהתה את הפוטנציאל הגלום במכליות החכמות ובכוונתה להצטייד במכליות החדישות", כך אומר מנכ"ל 'דלק שינוע' יהודה אוחיון. "החברה רואה בכך חשיבות רבה במיוחד לאור תרומתן של המיכליות לאיכות הסביבה ולבטיחות".

בשנת 2010 ינועו בכבישי ישראל כ-5,000 משאיות חומרים מסוכנים ודלקים. בתקופה זו, יוסרו מהכביש כמה מאות משאיות ישנות שיוחלפו בדור החדש מתוצרת OKT. יחד עם זאת, חשוב לציין כי מחירה של כל מכלית הוא כ-300 אלף שקלים, כ-10 עד 15 אחוזים יותר ממכלית רגילה. היבואנית 'קילט-עגם', מציינת כי תעשה מאמצים לתפור חבילות בטיחותיות בהתאם לצורכי הלקוח בכל המגזרים.

משך ייצורה של משאית מרגע ההזמנה עומד על בין שבועיים לחודש ימים ועבור טריילים כבדים נדרש זמן רב יותר שיכול להתארך בחודש נוסף. בשלב הראשון להטמעתן, המכליות החדשות יבחנו בעת הובלת דלקים ולאחר מכן יתווספו מכליות לכימיקלים ושאר חומרים מסוכנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully