וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי חושש לקנות רכב חשמלי?

27.10.2010 / 12:05

מחקר שערך ירחון הצרכנות קונסיומר ריפורטס חושף כי הציבור האמריקני חושש מחוסר בשלותן של המכוניות החשמליות. ירוק לא בכל מחיר

הדעה הרווחת היא כי ישנן סתירות בהרגלי הצריכה של הציבור האמריקני. הנה למשל אותה קהילה שנהרה לרכוש את הניסאן ליף החשמלית בערימות וחסלה את המלאי הראשוני, קוראת כעת במסגרת מחקר של ירחון הצרכנות 'קונסיומר ריפורטס', כי ישנה בעיה שעלולה להצביע על חוסר אמון בטכנולוגיות של כלי-הרכב; מתוך המחקר עולה כי חלק מהמשתתפים מביעים דאגה שהמכוניות החשמליות תצאנה לכבישים ללא המסגרת התחזוקתית הנדרשת להן. "ישנה דאגה מבוססת ברמה הפרקטית של השימוש בהן", כך בכיר בירחון.

המחקר הקיף 1,700 משתתפים בגיל מבוגר (מעל 25) ממגדרים ומענפים שונים באמריקה. הסוקרים גילו כי למונח 'ירוק' ישנם היבטים פחות חיוביים ממה שנהוג לתאר בתעשיית הרכב. כך למשל נמצא כי רק 14 אחוזים מתוך 39 אחוזים השוקלים רכישת מכונית היברידית, יבחרו ברכב חשמלי. 51 אחוזים טענו שלהיות ידידותי לסביבה חשוב להם מאוד, אולם דירגו את הערך החברתי רק במקום ה-11 מתוך 12 סעיפים המודדים את התכונות החשובות ביותר לנהגים בכלי-הרכב הפרטיים שלהם. במקומות הבולטים בראש הרשימה צדדים כמו איכות ייצור, יכולת ומחיר רכישה.

אז מה באמת מרתיע את האמריקנים בעולם המוטורי החשמלי (ולא רק אותם)? לדברי הירחון, כל מי שנערך לרכוש מכונית חשמלית בודק בקפידה את היבט השימושיות היום-יומית: מהו טווח הנסיעה האמיתי? כיצד המכונית מתחברת לשקע והיכן? האם התשתית מוכנה להתמודד עם כמות מסיבית של מכוניות חשמליות? "צריך להבין שמדובר פה בשינוי רציני בסגנון החיים. בגלל התלות בטכנולוגיות הללו לא כולם מוכנים להיות כל כך גמישים וסובלניים".

בוחני המגזין התנסו השנה בכמה וכמה מכוניות חשמליות. מסקנותיהם כי ישנה תועלת בכלי-רכב אלה ובעיקר כאמור לאיכות הסביבה. אולם בתוך כך, מצאו כי סוגיות מערערות בטחון כמו אורך חייהן של הסוללות, משך זמן הטעינה (8 שעות משקע ביתי) ועלותן היקרה של המכוניות מול חלופות רגילות, עדיין גורמות לציבור לחשוב פעמיים אם לשלוף את הארנקים. "מי שבכל זאת קונה רכב חשמלי, מוטב שיברר היטב את פריסת עמדות הטעינה באיזור שלו, אם הנסיעות שלו ארוכות או קצרות, איכות הנסיעה והסוללות ועוד משתנים. ירוק זה חשוב והמודעות במקום, אבל לא בכל מחיר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully