וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ליקויים מסוכנים במשאיות

8.11.2010 / 11:17

כך מפרסמת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים במסגרת מבצע 'המוביל הבטוח'. רוב הפגמים – במערכת התאורה ובצמיגים

מחצית מן המשאיות הכבדות שנעות על הכבישים אינן תקינות. כך מנתונים שמפרסמת היום (שני) הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. הממצאים לוקטו במסגרת מבצע 'המוביל הבטוח' הנערך בחודש אוקטובר, ויצא לבדוק את רמות הליקויים במשאיות הכבדות (מעל 10 טון), במטרה לצמצם את מעורבותן בתאונות דרכים קטלניות. ברשות מציינים כי בשנת 2009 נהרגו 54 בני-אדם בתאונות-דרכים קטלניות עם משאיות.

מבצע המוביל הבטוח התנהל בכמה מישורים וכלל פעילות אכיפתית והסברתית בצמתים ובמקומות בהם נרשמה פעילות ערה של משאיות ותאונות דרכים. יותר מ-1,800 משאיות נבדקו על ידי בוחני התנועה של משרד התחבורה שציינו כי הבדיקה כללה לא רק סקירה פולשנית של מצבן המכאני של המשאיות, אלא גם בדיקה של רישיונות מוביל וקצין בטיחות ראשי. לצידם, נציגי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים פעלו בהיבט ההסברתי, והחתימו את נהגי המשאיות על הצהרת התחייבות לשמירה על נהיגה אחראית ובטוחה.

מתוך הממצאים של הרשות הלאומית, עולה כי 50 אחוזים מהמשאיות שנבדקו נמצאו כבעלות ליקויים בדרגות חומרה שונות. התקלה השכיחה ביותר היא במערכת התאורה - 28.5 אחוזים. לא פחות חמור מכך (ולמעשה מסוכנת מכך בפן הבטיחותי), נחשף כי 20 אחוזים מתוך המשאיות נעות על צמיג אחד פגום, לפחות. בהמשך רשימת התקלות עולה כי 6.3 אחוזים עושים שימוש במערכת בלימה לא תקינה, 6.2 אחוזים נוהגים עם שיבושים במערך ההיגוי ול-5 אחוזים בעיות כאלה ואחרות במרכב ובשלדה.

במהלכה של הפעילות האכיפיתית, משטרת התנועה לכדה 2 משאיות להן ליקויים מסוכנים במיוחד אשר נדרשת הורדתן מהכביש בגרירה. בנוסף לכך, נמצא כי ב- 256 משאיות התגלו ליקויים מחייבי תיקון (הורדה מהכביש), וב-782 משאיות נחשפו ליקויים קלים הדורשים התחייבות לתיקון. עוד במסגרת המבצע , נעצר נהג משאית בעל רישיון נהיגה מזויף. בדיקת מסמכיו העלתה כי לזה יותר מ-70 נקודות ברשיון הנהיגה ו-7 פסילות לכל דרגות הרכב. הנהג נעצר במקום ונשלח לחקירה באגף התנועה.

ברשות הלאומית מתייחסים למעורבותן של משאיות בתאונות הדרכים בחומרה רבה. לדברי ראש תחום נהגים מקצועים ברשות מאיר אלרם, המלצתו היא כי חייבים להגביר את רמת הפיקוח בכבישים, ולהקציב עוד ניידות בטיחות של משרד התחבורה לצורך האכיפה והביקורת. על פי נתוני הרשות הלאומית, ב-3 השנים האחרונות נהרגו 195 בני-אדם בכבישים בתאונות דרכים בהן היו מעורבות משאיות. רובן המכריע, אירעו בכבישים בינעירוניים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully