וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פשרה בייבוא חלקי החילוף התחליפיים

ירון אדרי

8.12.2010 / 12:30

משרד התחבורה הקים צוות מלווה להוראת הנוהל המסדירה את ייבוא החלקי התחליפיים. ארגוני הרכב מרוצים, יבואני החלפים פחות

פשרה זמנית בין פורום ארגוני הרכב בישראל ופורום יבואני חלקי החילוף לרכב הושגה בעניין יבוא חלקי החילוף התחליפיים. משרד התחבורה מינה צוות מלווה להוראת הנוהל החדשה המסדירה את הייבוא, אשר יבחן את ישימותה וכן יפעל לייעל את שיטת הבקרה המקצועית לטיבם של חלקי החילוף התחליפיים. בצוות הבקרה חברים נציגים מכל הארגונים הרלוונטיים ונציגים מטעם משרד התחבורה, המועצה לצרכנות, מכון התקנים והטכניון.

ב-15 באוקטובר השנה נכנס לתוקפו נוהל חדש על ידי משרד התחבורה המסדיר את ייבוא חלקי החילוף התחליפיים, אשר ביטל את נוהל 07/07 המחמיר יותר שאושר ב-2007. נוהל 07/07 אמור היה להכנס לתוקפו ביוני 2008, אולם לאור התנגדויות היבואניות ועתירתן לבג"צ שנה מאוחר יותר, הוחלט במשרד התחבורה על ניסוח נוהל חדש מחמיר פחות. על פי הנוהל החדש, ניתן יהיה לייבא לישראל כל חלק חלופי אשר נמכר באירופה או ארה"ב.

כנגד הנוהל החדש יצאו הפעם פורום ארגוני הרכב בו חברים איגוד קציני בטיחות מקצועיים בעבודה, איגוד שמאי הביטוח, איגוד המוסכים, איגוד מכוני הרישוי ואיגוד יבואני הרכב. ”מסירת סמכויות הרגולציה בהתנדבות ובנדיבות לטייקונים אלה, רק תרע את מצבו הבטיחותי ואת ערכו של הרכב הנע על כבישי ישראל ויש להצטער על כך", כך בתגובתם הרשמית בחודש אוקטובר. בהמשך, פנה הפורום למשרד התחבורה בדרישה לבטל כליל את הנוהל בטענה כי הממשלה מתנערת מפיקוח על איכות מוצרי תעבורה, ואף איים לפנות לבג"צ. כעת כאמור, הושגה הפשרה.

הצוות שהוקם בהוראת משרד התחבורה, ינתח סוגיות ובעיות אשר יצופו ויעלו במהלך יישום הנוהל הנוכחי שנקבע לשנה, כלומר עד אוקטובר 2011. בסמכותו גם להמליץ על ביצוע בדיקות לחלקי מרכב לרכב, למרות שעל פניו אם הוא נמכר בארצות המערב הייבוא מותר. כאן למעשה נרשמת הפשרה היות וטענתם העיקרית של פורום ארגוני הרכב הייתה כי מדובר בחלקי מרכב תחליפיים לא בטיחותיים ובאיכות ירודה. באם יוחלט על ביצוע בדיקות, משרד התחבורה יממן אותן.

"הושגה פשרה מתקבלת על הדעת שתאפשר בקרה על האיכות של חלקי החילוף המותקנים ברכב וכן תאפשר סחר ותחרות חופשית בין יבואני החלקים אשר יובילו, כך אני מקווה, להורדת המחירים ולביקוש נרחב למוצרים בטיחותיים ואיכותיים", כך אומר יו"ר איגוד המוסכים רונן לוי. עוד הוא מוסיף כי "מודל שיתופי זה אשר מיושם היטב ברשויות מקומיות ברחבי העולם (מנהלות למיניהם) מייעל ומשפר את הליכי הרגולציה ואת התוצאות לאזרח".

בניגוד ללוי, בקרב יבואני חלקי החילוף לא מרוצים מההסדר החדש. "זהו עוד ניסיון של יבואני הרכב ושאר בעלי אינטרסים לטרפד את הנוהל החדש עליו הוסכם אשר כל כולו לטובת האזרח ומאפשר בטיחות גבוהה תוך בחירה בין טווח מוצרים לטווח מחירים", כך הם מוסרים לוואלה! רכב. "עניין הצוות המיוחד המפקח על הנוהל אינו פשרה אלא כניעה של משרד התחבורה ללחצים שהפעילו עליו יבואני הרכב ואיגוד המוסכים. כל עניין הצוות המפקח הוא עוד הליך בירוקרטי מיותר שלא מקל על היבוא, אלא בא על מנת להכשיל ולעכב את פתיחת השוק לתחרות ולמעשה פוגע בעיקר-בצרכנים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully