וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המדינה תממן את המשך סלילת כביש 6?

אבי בר-אלי

27.12.2010 / 7:10

בדיקה כלכלית העלתה חשש כי הקטע שייסלל בין אליקים למחלף סומך בעלות של 3 מיליארד שקל - לא יחזיר את ההשקעה

משרדי האוצר והתחבורה שוקלים להבטיח מענק הקמה בסך מאות מיליוני שקלים לזכיינית פרויקט סלילת הקטע הצפוני החדש של כביש חוצה ישראל (כביש 6). זאת, למרות שמדובר בכביש אגרה שבגין הנסיעה בו ייגבה מציבור הנהגים תשלום.

מדובר בפרויקט לסלילת המשכו הצפוני של הכביש עד מחלף סומך בעלות משוערת של כשלושה מיליארד שקל. מבדיקות היתכנות כלכלית שערכה המדינה באחרונה עלה כי הפרויקט נושא אמנם בתשואה חיובית גבוהה עבור המשק (יותר מ-7 אחוזים). ואולם, היקף השימוש החזוי בכביש לאורך תקופת הזיכיון (עד 23 שנות תפעול) - לא יכסה בהכרח את העלויות שישקיע הזכיין בסלילתו.

לפיכך, ידונו המשרדים בשבועות הקרובים באישור מענק מטעם המדינה לזכיין הפרויקט, וכן במנגנון לחלוקתו ולקביעת שיעורו. בין היתר, תיבחן האפשרות כי המתמודדים במכרז יתחרו על גובה המענק שיקבלו מן המדינה - כפי שנעשה למשל במכרז להקמת הרכבת הקלה בגוש דן או בפרויקט הנתיב המהיר לתל אביב. חלופה אחרת היא האפשרות לקבוע סכום קבוע מראש למענק, שיימסר לזכיין בהתאם לאבני דרך שלאורך הקמת הפרויקט.

בימים הקרובים אמורה המדינה לפרסם את שלב המיון המוקדם (p.q) לביצוע פרויקט זה בשיטת - b.o.t במסגרתה יסלול זכיין פרטי את קטע הכביש, יממן את העבודות ויתפעל את הכביש תמורת אגרה שיגבה מהמשתמשים בו. מדובר בסלילת שני קטעים. אורכו של קטע 7 הוא 8.5 ק"מ ועלות הקמתו מוערכת במיליארד שקל. הקטע יחל במבואות יקנעם (אזור התעשייה אליקים), יעבור דרך מנהרה כפולה של כ-1.7 ק"מ בשוליו הדרום-מזרחיים של הכרמל, ויגיע עד מחלף שיוקם באזור תל קשיש (סמוך לצומת התשבי).

אורך קטע 3 הוא 12 ק"מ, ועלות סלילתו מוערכת בשני מיליארד שקל. מדובר בהמשך הכביש ממחלף תל קשיש, דרך מחלף העמקים ועד מחלף סומך. הקטע כולל שתי מנהרות: מנהרת רכסים (2 ק"מ) ומנהרת איבטין (400 מטר).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully