וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מעלים את ערך ירידת הערך

ירון אדרי

15.3.2011 / 11:18

חוברת חדשה שיפרסם איגוד שמאי הרכב תגדיל את אחוזי ירידת הערך בגין תיקון רכב בתאונה. " תסייע לשמור על זכויות המבוטחים"

האם תיקון רכב בחלפים תחליפיים לאחר תאונה יעלה את אחוזי ירידת הערך על פיהם יפוצה הנהג? לפי איגוד שמאי הביטוח בישראל, כך זה אכן צריך לקרות. המשמעות של המהלך, רכב שיתוקן לאחר תאונה בחלקי רכב שאינם מקוריים אלא בתחליפיים, יקבע לו אחוז ירידת ערך גבוה יותר על ידי השמאי הממונה, ביחס לרכב אשר יתוקן על ידי חלקים מקוריים בלבד. סעיף זה ועוד רבים אחרים עומדים בראש השינויים בחוברת מעודכנת שיפרסם האיגוד מחר (רביעי), אשר תשמש ככלי באמצעותו תחושבנה ירידות הערך בתאונות רכב (פרטי מסחרי עד 4 טון).

מדובר בעדכון מקיף בחוברת קיימת, המיועדת לתת בידי שמאי הרכב מענה וכלים באמצעות קריטריונים ברורים והנחיות בסיסיות לחישוב אומדן ירידת ערך לרכב שניזוק. חוברת זו פורסמה לראשונה בשנת 1995 לאחר תקדים משפטי (מוריאנו נ' הפניקס) שקבע כי ירידת ערך תחושב גם בתאונות עצמיות ולא רק בפגיעה בצד ג'. במרוצת השנים עברה החוברת מספר עדכונים, האחרון בהם ב-2007. העדכונים נקבעים בהתאם לפסיקות בתי המשפט וכן תהליכים שעוברים בענף הרכב ואלה מגובשים על ידי ועדה מקצועית של איגוד השמאים (ענף הרכב) בשיתוף שמאי בית של חברות הביטוח. בראש הוועדה יושב אורי גורביץ', לו ניסיון של מעל ל-25 שנים בתחום.

"החוברת החדשה מייטיבה עם כלל הציבור ופחות עם חברות הביטוח", כך מוסר גורביץ' לוואלה! רכב. כדוגמה, הוא מציין כי "לראשונה הוסכם שהתקנת חלפים תחליפיים מהווה סיבה לירידה בערכו של הרכב היות ואלה אינם זהים בתכונותיהם לחלפים מקוריים". מדובר בצעד משמעותי הן לצרכנים והן לחברות הביטוח, היות וברבים מהמקרים בוחרות האחרונות להשתמש בחלפים שאינם מקוריים בשל עלותם הנמוכה יותר (בכלי רכב שגילם מעל לשנתיים).

עוד בחוברת מוגדר לראשונה כי ירידת ערך בגין תיקון לקוי שנעשה לרכב ואשר לא ניתן לתקנו כנדרש תיעשה בערך כספי מוגדר ולא באחוזים, הגדלת אחוזי ירידת הערך בגין צביעה בהתאם לשנת הייצור, קביעת ירידת ערך על מכלולי הנעה ועוד. כמו כן, עבור מספר חלפים כמו פגושים למשל, אחוז ירידת הערך יגדל.

אולם, יש לציין כי לחוברת ירידת הערך אין כל תוקף ממשי, מקצועי או משפטי, וכפי שמוסר גורביץ' "היא בסך הכל כלי נוסף בכלי העבודה של השמאי". לדבריו, מדובר בהמלצות בלבד וגם בית המשפט לא ייטה לקבל גרסתו של שמאי שהסתמך בהחלטתו על החוברת באופן צר ולא הציג טענות מקצועיות למסקנותיו". מי שעשויות להציג התנגדות אלה כמובן חברות הביטוח שעתידות לשלם יותר, מה שגם עשוי להביא לעליית הפרמיות המשולמות על ידי הנהגים.

לשאלתנו מדוע אם כן דרושה חוברת שאין לה כל תוקף ממשי, ענה גורביץ' כי "היא סוג של מורה דרך שמכניס סדר לחיים". לדבריו מוסיף עזרא שוהם יו"ר איגוד השמאים שמוסר כי "חשוב להדגיש כי בסופו של יום השמאי הוא שקובע את ירידת הערך והחוברת אינה מחליפה את שיקול דעתו אלא מהווה כלי עזר בידו". יהודה יגן יו"ר ענף הרכב מוסר כי "אנו מקווים כי חוברת מקצועית זו תסייע לעוסקים בענף וכן תסייע לשמור על זכויות המבוטחים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully