ביקור במוזיאון הרכב לאומן, פרק 1

  מוזיאון הרכב לאומן שבהולנד הוא אחד הגדולים והעשירים בעולם לא רק מבחינת מגוון כלי הרכב, אלא גם משווים. חלק ראשון בביקור

  • מוזיאון רכב
  קובי ליאני, הולנד

  אל מוזיאון הרכב לאומן (Louwman) שבהולנד הגענו "במקרה" במהלך השקת אופל אמפרה החשמלית במדינה הליברלית. לאחר 70 קילומטרים של נהיגה מנמל התעופה סחיפול, סוללת הרכב התרוקנה והתבקשנו לעצור למשך כ-4 שעות לצורך טעינתה. את נקודת העצירה בחרו "במקרה" כאמור המארחים לעשות בשטחו של אחד ממוזיאוני הרכב הפרטיים, הגדולים והעשירים בעולם.

  האוסף הפרטי (כולו) מכיל מעט למעלה מ-300 כלי רכב ייחודים ונדירים שנאספו במשך שלושה דורות על ידי משפחת לאומן. מבחוץ, המבנה לא מצליח להרשים ובוודאי רחוק מאוד מתוכנו ועיצובו הפנימי עוצר הנשימה. מאות המכוניות, החלקים, הגביעים ואפילו רחוב אותנטי מהמאה ה-19 שנבנה בשלמותו שוכנים בתוך אולמות רחבי ידיים, מהודרים ומבריקים. אז קבלו טעימות מהביקור שלנו במוזיאון זה. בשל ריבוי הפריטים, החלטנו לפצל את הסיקור כדי שתוכלו להתענג כמונו מכלי הרכב הייחודיים. ההנאה מובטחת. פרקים הבאים בביקור במוזיאון לאומן יופיעו בקרוב כאן בוואלה! רכב.

  כתובת המוזיאון:
  Leidsestraatweg 57
  2594 BB Den Haag


  עוד קלאסיקה ואספנות בוואלה! רכב

  לאתר מוזיאון הרכב לאומן שבהולנד

  ספרו לחברים שלכם בפייסבוק על הביקור במוזיאון לאומן

  מדברים על מכוניות אספנות בפורום הרכב של וואלה!

  עוד בוואלה! NEWS

  ביס של החיים: כיסונים ממולאים קורנביף בציפוי פריך

  אינס שילת ינאי בשיתוף עוף טוב
  לכתבה המלאה
  שברולט קורבט סטינג ריי 427 משנת 1966. זו הייתה הגרסה החזקה והנחשקת ביותר של מכונית הספורט האמריקנית, תודות למנוע V8 בנפח 7.0 ליטר שהפיק 452 כ"ס והביא אותה למהירות מרבית של 245 קמ"ש.
  טויוטה 2000GT משנת 1968. הטויוטה הזו יכולה להיקרא מכונית ה'על' היפנית הראשונה. בחזיתה שכן מנוע בעל שישה צילינדרים בנפח 2.0 ליטר שהפיק 150 כ"ס והעניק לה מהירות מרבית של 200 קמ"ש. בנוסף לכך, ל-2000GT יש שלדה יחודית, מתלים נפרדים, בלמי דיסק ותיבת הילוכים מסונכרנת. מכונית זו עוצבה על ידי הרוזן אלברכט גוארץ אשר עיצב גם את הב.מ.וו 507 בשנות החמישים. התכנון והייצור של הרכב נעשה למעשה על ידי ימאהה, יצרנית האופנועים וממנה יוצרו בסופו של דבר 351 יחידות.
  יגואר XK120 קופה משנת 1952. מכונית הקופה של יגואר נחשבת בעיני רבים למכונית הספורט קופה היפה בכל הזמנים. בשנות החמשים, היא הייתה לאחת המכוניות הסדרתיות המהירות בעולם, כשהמספר 120 מעיד על מהירותה המרבית, 120 מייל בשעה, שהם 193 קמ"ש. רכב התצוגה שלפניכם נשאר בצורתו המקורית ולא שופץ כלל. גם הצבע מקורי לגמרי.
  לינקולן סדאן 'משלוחים' משנת 1939 והארלי דייווידסון ספורטסטר משנת 1992. המכונית הזו היא אחת היחידות שלא שמרה על תצורתה המקורית בתצוגה. מכונית זו עוצבה מחדש על ידי טרי קוק ופרנק ניקולס בסדנת ההוט-רודס שלהם בניו ג'רזי. בחזיתה של הלינקולן הותקן מנוע V8 (סמול בלוק) בנפח 5.7 ליטר וההנעה הוסבה לקדמית. זאת משום שאחורי הרכב עוצבו מחדש כדי שאכלסו הארלי דייווידיוסן ספורטסטר 800 משנת 1992 מאחור. שניהם עוצבו ברוח ההוט-רודס האמריקנית.
  סיטרואן ID 19 משנת 1958. אחת המכוניות האיקוניות ביותר בעולם, סיטרואן DS. הדגם שנמצא במוזיאון נחשב לנדיר יחסית משום שקיבל גג פוליאסטר שקוף שהפחית ממשקל הכללי של הרכב. בחזיתה מנוע 1.9 ליטר שהפיק 66 כ"ס. בשנת 1968 קיבלה ה-DS פנסי חזית שפונים לכיוון הפניית ההגה ובשנת 1975 יוצרה המכונית האחרונה מבין כ-1.5 מיליון עותקים ממנה. מעטים יודעים את שמו של מעצב ה-DS וזה פלמיניו ברטוני, מי שהיה לימים מעצבה הראשי של סיטרואן.
  טטרה 87 משנת 1948. הרכב החריג של טטרה נראה לרבים כמעין חרק גדול בשל הסנפיר הענק שעל גבו. אולם, המבנה האווירודינמי באותן שנים (מקדם גרר של 0.36 CD), יחד עם מנוע ה-3.0 ליטר V8 שהפיק 85 כ"ס, אפשר לה להגיע למהירות מרבית של 150 קמ"ש. אולם, במהירות גבוהה זו, הרכב התגלה כמאוד לא יציב. האנס לדוויקה שעצב את הרכב כשהצטרף לטטרה בשנת 1921 טען כי פרדיננד פורשה גנב ממנו את מאפייני העיצוב של הטטרה 87 והעתיק אותם מאוחר יותר אל החיפושית שלו. התהליך המשפטי הפרע על ידי המלחמה, אך לאחריה, הודתה פורשה שאכן הטטרה 87 שמשה כ"השראה" עבורה לתכנון החיפושית.
  מילנס דיימלר אומניבוס דו קומתי משנת 1904. זהו האוטובוס הממונע הישן ביותר בעולם. הוא יוצר בשנת 1904 ונועד להסעת נוסעים בלונדון. באותה שנה יוצרו פחות מעשרים יחידות, אך בשנתיים הבאות יוצרו ונמכרו כ-400 כאלה לעיר לונדון. בחזיתו מנוע 4 צילינדרים שהפיק 45 כ"ס והביא אותו למהירות מרבית של 35 קמ"ש.
  דה-דיון בוטון עם מנוע קיטור משנת 1887. זו היא אחת המכוניות הממונעות הישנות ביותר בעולם ששרדו בתצורתן המקורית. מכונית זו הונעה באמצעות מנוע קיטור שלו 2 צילינדרים (אחד ללחץ גבוה ושני לנמוך) שהותקן מתחת לגוף, מכל הלחץ הותקן מלפנים, מכל המים הותקן מתחת למושב הנוסעים ומסביבו תאי אחסון לפחם. מרגע הדלקת הדוד יכל הרכב להיות מוכן לנסיעה תוך 50 דקות ומסוגל היה להעפיל למהירות של 60 קמ"ש. היצרנית דה-דיון הצרפתית נוסדה בשנת 1880.
  פנהארד לוואסור פייטון משנת 1895. מכונית זו נחשבה לידידותית מאוד למשתמש באותן שנים בזכות קלות ההיגוי שלה שנבע מבסיס הגלגלים הקצר שלה. היא נועדה במקור לנסיעות קצרות, אך גם מסתבר לארוכות במיוחד. מכונית שכזו ניצחה במירוץ המכוניות הרשמי הראשון שהתקיים בעולם. מירוץ זה לקח את המתחרים מפריס לבורדו ובחזרה לפריס במרחק של 1,200 ק"מ. בחזיתה מנוע 1.2 ליטר עם שני צילינדרים שהפיק 4 כ"ס והביא אותה תמהירות מרבית של 30 קמ"ש. אגב, את המירוץ בו ניצחה, סיים נהגה והאיש שתכנן אותה, אמיל לוואסור לאחר 48 שעות ו-48 דקות של נהיגה רצופה במהירות ממוצעת של 24 קמ"ש. שש שעות לפני המקום השני, שנסע כמובן, אף לאט יותר.
  מכונת כיבוי אש של ת'ריון משנת 1875. נסו לדמיין שני סוסים לבנים מושכים את עגלת כיבוי האש הזו ברחובות פריס לצליל פעמונים. מכל לחץ המים שלה שהופעל על ידי קיטור הצליח להשפריץ מים עד למרחק של 25 מטרים.
  תלת אופן של דה-דיון בוטון משנת 1900. תלת האופן הייחודי והנדיר הזה יוצר בשנת 1900 והיה ללהיט בפריס. משקלו הנמוך והמנוע ה"חזק" שהותקן בו, צילינדר יחיד בנפח 256 סמ"ק שהפיק 1.75 כ"ס, הפכו אותו לדגם כמעט ספורטיבי. האגזוז שלו היה בנוי ממשרוקית שהרוכב עליו למעשה יכל להסיט אליה את הגזים הנפלטים כדי להשמיע שריקה שתזהיר את ההולכים ברחוב מפני המכונה המהירה.
  ספייקר דאבל פייטון משנת 1905. עוד דודבן בקצפת של מוזיאון לאומן היא זו. מכונית זו הספיקה להיות כוכבת הסרט ג'נביב המפורסם באנגליה כמכוניותו של כוכב הסרט אשר השתתף בה בתחרות מלונדון לברייטון ולמעשה מכונית זו נבנתה במיוחד בשביל הסרט. בחזיתה מנוע בנפח 2.5 ליטר שהפיק בין 12 ל-16 כ"ס.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully