וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צמיגים: הפועלים השחורים שלכם

שי ארז

9.9.2011 / 7:05

הקיץ אמנם עדיין כאן, אבל אפשר כבר להריח את הגשמים הראשונים. רגע לפני שהחורף מתחיל, זה בדיוק הזמן לבדוק את מצב הצמיגים ברכב שלכם

הקיץ החם יפנה בקרוב את מקומו לסתיו הקריר ואת הטמפרטורות הגבוהות יחליפו גשמי הברכה שיציבו בפני צמיגי מכוניתכם אתגרים חדשים. גם אם לא הייתם מודעים לכך, צמיג הוא אחד החלקים החשובים ביותר במכונית שלכם. אין צורך להזכיר שמדובר בחלק היחיד במכונית שבא במגע עם הכביש, וככזה יש לו תפקיד מכריע בכל הקשור לבלימת הרכב ונוחות הנסיעה. הנה כמה דברים שכדאי לכם לדעת על הצמיגים במכוניתכם.

צמיגים. ShutterStock
הבחלק היחיד במכונית שבא במגע עם הכביש/ShutterStock

חתיכת גומי שחור?! הצחקתם אותו

רבים נוטים להמעיט בערכו של הצמיג, הן בחשיבות הבטיחותית שלו והן מבחינת המורכבות הטכנולוגית שהוא אוגר בתוכו. צמיג הוא מוצר מתוחכם ומשוכלל שבפיתוחו מושקעים משאבים טכנולוגיים אדירים, אלפי שעות מחקר, תכנון וניסויים שמטרתם להבטיח אחיזה מרבית באספלט לצד עמידות בתנאים קיצוניים.

אותה "חתיכת גומי שחורה" צריכה לשמור על תכונותיה האלסטיות לאורך עשרות אלפי קילומטרים בהם היא מתחככת באספלט, לשאת משקל של מאות קילוגרמים ולעמוד בלחצים אדירים בעת בלימות או תאוצות, לספוג את תנאי מזג האוויר בכל עונות השנה - ועדיין לשמור על אחיזה מרבית באספלט בכל רגע נתון.

לחוצים? – פשוט תבדקו

אחד התנאים ההכרחיים של שמירה על אורך חיי הצמיג והיכולות שלו, הוא הקפדה על לחץ אוויר מתאים. בניגוד לכדור משחק או צמיג של אופניים, את לחץ האוויר בצמיג הרכב אי אפשר לבדוק על ידי לחיצה עם האצבע, בעיטה קלה או מבט חטוף. במרבית הצמיגים לא תוכלו להבחין ויזואלית או להרגיש במגע בחוסר של 10 PSI שהם במרבית המקרים כשליש מהלחץ המומלץ, לכן יש לבדוק זאת באמצעות מד לחץ אוויר איכותי אותו ניתן לרכוש תמורת כמה עשרות שקלים בכל חנות לאביזרי רכב.

את לחץ האוויר מומלץ לבדוק אחת לשבוע, בבוקר, לפני תחילת הנסיעה כאשר הצמיג עדיין קר. הסיבה לכך היא שאוויר מתפשט בחום ולכן מדידה לאחר נסיעה לא תשקף את הלחץ האמיתי בצמיג. אם אתם לא בטוחים כמה אוויר יש למלא בצמיגי רכבכם, חפשו טבלה ובה לחץ האוויר הרצוי המודבקת על דופן דלת הנהג או על הצד הפנימי של מכסה הדלק. בטבלה תמצאו את האותיות R (צמיגים אחוריים) או F (קדמיים) ואיור של רכב מלא נוסעים או ריק כדי שתוכלו לדעת כמה אוויר צריך להיות בצמיג בכל עומס.

בדגמים מסוימים המשווקים עם צמיגים במספר מידות, ודאו שאתם מנפחים אוויר בהתאם למידת הצמיגים המותקנים במכוניתכם. אם במכוניתכם לא מופיעה מדבקה עם לחץ האוויר, חפשו את הנתון בספר הרכב ואם אין כזה תוכלו להשיגו במחלקת השירות של היבואנית. חשוב לזכור כי לחץ אוויר נמוך מדי גורם לבלאי מואץ של הצמיגים, מפחית את אחיזתם באספלט ובמקרים קיצוניים אף יכול להוביל לפיצוץ הצמיג ואיבוד שליטה על הרכב. גם לחץ אוויר גבוה מדי אינו מומלץ מאחר והוא מפחית משמעותית את אחיזת הצמיגים באספלט וגורם לשחיקה לא אחידה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

תרפיית מציאות מדומה: טיפול להתמודדות עם חרדה

בשיתוף zap doctors

לכם חם?! תחשבו מה מרגיש הצמיג

הקיץ הישראלי מתאפיין בתנאים קיצוניים אשר משפיעים במישרין על תוחלת החיים של הצמיגים ברכב. אספלט רותח, חום, יובש והפרשי טמפרטורות בין יום ללילה מכניעים בסופו של דבר גם את הצמיגים האיכותיים ביותר. בדיוק עכשיו, כשעונת הגשמים בפתח, זה הזמן להסתכל מקרוב על הצמיגים ברכב ולבדוק אם הגיע הזמן להחליפם.

סדקים, סימני יובש, עיוותים או בליטות על דופן או סוליית הצמיג, שחיקה לא אחידה או חריצים שאינם עמוקים מספיק הם אינדיקציה ברורה לצמיג שחובה להחליפו. שלוש או ארבע שנים וכמה עשרות אלפי קילומטרים הם אורך חיים מכובד עבור צמיג איכותי, לכן אם הצמיגים במכוניתכם עברו כבר את הגיל המופלג הזה, עשו לעצמכם טובה והחליפו אותם. תמורת כמה מאות שקלים תוכלו להבטיח לעצמכם נסיעה בטוחה ולהימנע ממצב מסוכן שבו אחד מצמיגי מכוניתכם יקרוס ללא התרעה מוקדמת.

תאומים זהים? למה לא רביעייה?!

כאשר יש צורך להחליף צמיג, מומלץ בחום להחליף באותה הזדמנות את כל ארבעת הצמיגים. כדי לשמור על נוחות נסיעה ורמת אחיזה סימטרית חשוב שכל הצמיגים יהיו מאותו דגם של אותו יצרן ומאותו תאריך יצור. אם מדובר בצמיגים תקינים שחבל להחליף את ארבעתם, לכל הפחות יש להחליף שני צמיגים שיהיו זהים על אותו הסרן. אם אכן החלפתם רק שני צמיגים, עדיף להרכיב את החדשים יותר על הציר האחורי. ואיך בכלל תדעו מה תאריך היצור של הצמיג? עברו בבקשה לפסקה הבאה.

מה מספרים המספרים?!

על דופן הצמיג מוטבעים שלל מספרים, אותיות וקודים אשר חלקם פחות רלוונטיים ללקוח הממוצע כמו למשל רמת השחיקה של הצמיג, עומס מרבי, דירוג מהירות ועוד. ברישיון הרכב מצוינת מידת הצמיג המותרת לאותו סוג רכב וזאת בהתאם לדרישת היצרנית. המידה מופיעה כך: 255/55 R16 כאשר המספרים מבטאים את קוטר החישוק באינצ'ים (16) ואת היותו צמיג רדיאלי (R), רוחב הסוליה מצוין במילימטרים – 255, כאשר המספר 55 מבטא את גובה דופן הצמיג (חתך) באחוזים מהרוחב (כלומר 55 אחוזים מ-255).

נתון חשוב נוסף המופיע על דופן הצמיג הוא תאריך היצור שלו; בתוך אליפסה קטנה תמצאו שני זוגות של מספרים וביניהם אלכסון או מקף אמצעי (לדוגמה: 04-11). זוג הספרות שמימין מסמל את שנת הייצור (11 משמעו 2011) והזוג השמאלי מסמל את השבוע בשנה בו יוצר הצמיג (04 משמעו השבוע הרביעי של השנה). ולמה חשוב לדעת את תאריך היצור?! החוק בישראל אוסר לייבא לארץ צמיגים שגילם עולה על עשרה חודשים. כאשר אתם נתקלים בהצעת מחיר ש"אי אפשר לסרב לה", הנמוכה משמעותית מהמחיר המקובל לאותו צמיג, כדאי מאוד לבדוק שלא מדובר בצמיג ישן ששכב על המדפים זמן ממושך. צמיג כזה, מן הסתם, התייבש עם הזמן וכבר איבד חלק ניכר מהתכונות האלסטיות שלו. בכל מקרה, לא מומלץ לרכוש צמיגים שגילם עולה על שנה.

משפט לסיום

צמיגים שאינם תקינים, אחראים למספר רב של תאונות עם נפגעים בכבישי ישראל. זכרו תמיד שאותה פיסת גומי עגולה היא הקשר היחיד בין מכוניתכם לקרקע והתייחסו לצמיגים במידת החשיבות הראויה. זכרו לבדוק לחץ אוויר באופן קבוע ואל תחסכו – צמיג טוב ישמור עליכם בחיים.


עוד על נהיגה ובטיחות בוואלה! רכב

בואו לדבר על זה בפורום וואלה! רכב

יש לכם טיפים נוספים? כתבו לנו בפייסבוק

  • עוד באותו נושא:
  • צמיגים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully