וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מה גרם לתאונה שקטלה את חיי שמונת בני משפחת אטיאס?

26.6.2012 / 4:30

חוקרי התאונות של המשטרה והטכניון ערכו שחזור במטרה לגלות מה גרם לתאונה הקטלנית בטבריה, בה נהרגו שמונת בני משפחת אטיאס לפני כחודש, וכיצד איבד הרכב את יכולת הבלימה

ערן גילווארג

(צילום: ערן גילאוורג, עריכה: אמיר קוטיגרו, קריינות: קובי ליאני)

חוקרי התאונות של משטרת ישראל, מגובים בחוקרים מטעם הטכניון בחיפה, שחזרו הלילה (שלישי) בטבריה את התאונה הקטלנית, בה נהרגו שמונת בני משפחת אטיאס לפני כחודש. על פי החשד, רכב המיצובישי גרנדיס משנת 2007, בו נסעה המשפחה בכביש הכניסה המערבי (77) לטבריה, איבד את כושר הבלימה, האיץ למהירות גבוהה במיוחד עד שנהגו, אב המשפחה רפאל אטיאס, איבד שליטה עליו, פגע בקיר ההפרדה שבין הנתיבים והועף אל עבר תהום סמוכה. מהתאונה ניצלה רחל אטיאס בת ה-7, אשר הועפה מחלון הרכב ונפצעה באורח בינוני. שחזור שכזה מוכר בעיקר מאירועי רצח חמורים, אך במשטרה הוחלט לבצעו במקרה זה בשל תוצאותיה החמורות של התאונה, והשאלות שנותרו בעקבותיה ללא מענה.

לשם ביצוע השחזור, שכרו בוחני המשטרה רכב זהה מדגם זהה לזה בו נסעה משפחת אטיאס, ובו הותקנו מכשירי מדידה רבים. צוות הבוחנים ביצע כ-15 נסיעות מבחן בקטע הכביש שבין צומת גולני למקום התאונה בטבריה, במטרה לבחון את תגובותיו של הרכב לתנאים משתנים כמו משקל, מהירות ושימוש תכוף בבלמים. אחד מכיווני החקירה הרבים שנבדקים עוסק אף בשאלה האם ייתכן כי דוושת התאוצה נתפסה לחוצה, ולמעשה בלמי הרכב התחממו ואיבדו מיכולתם במהלך הניסיונות להביא להפסקת ההאצה הלא רצונית של הרכב.

מהעדויות הרבות שנאספו מעדי ראייה, מצטיירת תמונה בה בלמי הרכב האדימו ממש במהלך הנסיעה, ככל הנראה מהתחממות חריגה במיוחד. נבדקת גם הקלטת השיחה שערך נהג הרכב רפאל אטיאס עם מוקד המשטרה. על פי גורמים המצויים בפרטים, במהלך השיחה הציעה המוקדנית לנהג אף להשתמש בבלם החניה כדי לעצור את הרכב.

בוחני התאונות של המשטרה וחוקרי הטכניון אינם מוסרים פרטים בשלב זה של החקירה, אך מציינים כי לפי ההערכות, בתוך כחודש ימים יוגשו מסקנות ועדת החקירה שהוקמה לצורך בדיקת מקרה התאונה החריג הזה.

מלבד בעיית שחיקת הבלמים שגרמה לאיבוד שליטה ברכב, חוקרי התנועה בדקו בצורה קפדנית את הטיפול השוטף ברכב, מסוג מיצובישי גרנדיס. באמצע חודש פברואר, עבר הרכב בהצלחה את מבחן הרישוי השנתי, במכון רישוי בחצור הגלילית. במהלך החקירה נבדק חשד לרשלנות של אנשי המקצוע שאישרו את תקינותו של הרכב, אשר לא הבחינו בבעיית הבלמים שגרמה לתאונה המחרידה, אך לאחר בדיקה מקיפה נשלל החשד לכך.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully