וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחפשים מכונאים בנרות

16.7.2012 / 7:13

בעקבות מחסור של אלפי עובדים במקצועות מכונאות, אלקטרוניקה ופחחות הרכב, איגוד המוסכים פונה בהצעות אטרקטיביות ליוצאי חיל החימוש

מי יטפל במכונית החדישה שלכם? כ-6,000 מכונאים והנדסאים חסרים בתחום האבחון, האלקטרוניקה, המכונאות, הפחחות ועוד, כך מצהיר איגוד המוסכים בישראל. באיגוד הצטברו בחודשים האחרונים תלונות רבות של בעלי מוסכים על מחסור בעובדים בתחומים שונים - עובדים מקצועיים בתחומי האבחון, האלקטרוניקה והחשמל לרכב (כ-2,500 עובדים) ובתחום הפחחות והצבע (כ-1,000 עובדים) והמחסור הגדול ביותר הוא באוטוטרוניקה - מקצוע בעל רמה טכנולוגית גבוהה, אבחון, אלקטרוניקה, חשמל, מחשבי הרכב.

רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים מסביר: "ענף המוסכים מתמודד מזה שנים רבות עם ביקוש נמוך מקרב בני הנוער למקצועות תיקון הרכב. הדבר נובע מסיבות רבות ובעיקר מהעובדה כי בתי הספר נדחקו להיות "כלכליים" יותר ורוב בתי הספר ויתרו על מגמות מקצועיות שאינן אטרקטיביות מחד ומאידך אינן מייצרות תקציב לבית הספר. בשל ההזנחה הממושכת של החינוך הטכנולוגי במדינת ישראל נקלעו כלל העסקים והתעשייה למצוקה קשה של ידיים עובדות ושל עובדים בעלי ידע ומיומנות".

לדבריו, נכון להיום יש כשישה ענפי רכב עיקריים להם דרוש בדחיפות דור ממשיך, מיומן ומשכיל במגוון מקצועות ונכון להיום הולך וגדל הפער בין רמת הידע הטכנולוגי הקיים בשוק לבין הטכנולוגיה המתקדמת המותקנת בכלי הרכב החדישים.

מפתים חיילים מחיל החימוש

את החוסרים העצומים בכוח האדם מנסים להשלים באיגוד המוסכים על ידי העלאת יוקרתיות מקצועות הרכב בעיני הצעירים, להחזיר את מקצועות אלה אל מוסדות החינוך ואף לשפר את התנאים של הבוחרים במקצועות המכונאות. עם ההתפתחות הטכנולוגית בעולם הרכב, הטכנאים החדשים נדרשים לשלוט בשפה האנגלית וברזי האלקטרוניקה וענף תיקון הרכב כבר אינו LOW TECH אלא HI TECH.

עד כה, מהפך טכנולוגי זה גרם לקשיים בקרב מכונאים וותיקים, אך עשוי דווקא להפוך ליתרון בקרב צעירים. לדברי רונן לוי, ענף תיקוני הרכב מציע מגוון רחב מאד של מקצועות מעניינים ומאתגרים וכן אפשרות להכשרות משולבות עבודה והכי חשוב שכר הולם והוגן וכן אופק וביטחון תעסוקתי נרחב לטווח ארוך.

באיגוד הבינו שיש לקחת את המצב לידיים, על מנת למנוע הידרדרות במצב כך שבעתיד לא יהיה מי שיטפל ברכבים, דבר שיכול להגיע אף לסכנה בטיחותית למשתמשי הרכב וסביבתם. כך, החלה פעילות ענפה של האיגוד לטובת העניין בוועדות במשרדים הממשלתיים שמתיימרים לחולל את השינוי, והענקת תמיכה מקצועית ופדגוגית (למשל - הקמת מגמת אוטוטק בתיכונים), חתימה על כתב אמנה עם האיגוד המקצועי בגרמניה לקידום שת"פ מקצועי להעלאת רמת ואיכות ההכשרות המקצועיות לרמה בינ"ל, גיוס סגל הוראה איכותי לפרויקט הכשרה מקצועית ייעודית לגופים ומוסדות קולקטיביים, פיתוח השתלמויות מקצועיות כמענה מידי לבעלי מוסכים ומורים בתחום מערכות טכנולוגיות מאיצי חדשנות ועוד.

בנוסף, החליטו באיגוד לפתח מודלי תמיכה לחיל החימוש של צה"ל, כחלק ממודלים אלה בחרו לקיים את הכנס בפיילוט, כאשר המטרה היא להמשיך את המסורת גם בעתיד ולהגדיל את היקפו של הכנס. מטרת הכנס הינה להגיע אל ליבם של החיילים, להבהיר להם את החשיבות של הישארותם בתחום המשתנה והדינמי הזה שהופך מלואוטק להייטק ושהוא בעל אופק אקדמאי ומקצועי מפתה שבצידו שכר נאה ותנאים טובים.

עוד חדשות בוואלה! רכב

הצטרפו לקהילה המוטורית הגדולה בישראל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully