פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   עשרת הדברות על דריפטים ודריפטרים

   זה ספורט של מבוגרים יחסית, המהירות בו זניחה, המערב אירופים שונאים אותו ומרבית המכוניות הן של ב.מ.וו. אבל מדוע קוראים לזה דריפט בכלל?

   1. ספורט הדריפטינג מוגבל מאוד ולעיתים אף אסור במערב אירופה בגלל חוקי זיהום נוקשים ובעיקר בגלל הרעש, ולכן רוב הדריפטרים המקצועיים ורוב תחרויות הדריפטינג נעשות בגוש המזרחי (והמתירני ) של היבשת.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   דריפטינג. לא מה שחשבתם (צילום: Myway, קובי ליאני)

   2. עלות בניית רכב דריפטינג מקצועי שווה לעלות אחזקתו במסגרת אליפות אירופאית לעונה אחת בלבד!

   אירוע פורמולה ישראל באילת (קובי ליאני)

   3. סצינת הדריפטינג העיקרית מתרחשת ומסוקרת ברובה באינטרנט ופחות במדיות "שמרניות" כמו טלויזיה ועיתונים, הסיבה היא קהל צעיר (לפחות ברוחו) שמעדיף לקבל את האינפורמציה בצורה קצרה ממצה צבעונית ולא מצונזרת. בנוסף, כמויות החומרים וסרטוני הדריפטינג שיוצאים בכל עונה כל כך רבים שלטעום קצת מכל דבר ניתן רק במדיה כמו אינטרנט. כך אגב, כל תחום הדריפטינג הפך לכל כך פופולארי בעולם, דרך סרטוני דריפטינג שהגיעו מיפן למערב.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   4. באליפיות דריפטינג להבדיל מכל תחום אחר בעולם מכוניות המירוץ, התחרות נעשית בצורה של שיפוט ולא נגד השעון, השיפוט נעשה על ידי שלושה שופטים מוסמכים ששופטים לפי פרמטרים של מהירות, זווית, קו החלקה נכון שמשתמע בקרבה עם הרכב לנקודות מסומנות על המסלול (clipping points) שהוצבו על ידי מאגני התחרות וכמובן רושם כללי (עשן, אגרסיביות, המשכיות, שינוי כיוון קיצונים) וסגנון נהיגה. מה שמעניין הוא, שהמהירות היא הפרמטר הזניח ביותר בחשיבותו.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   5. על פי חישוב כללי, בתחרות, דריפטר מקצועי שורף (תרתי משמע) על צמיגים לפחות 100 יורו על כל שלוש דקות נהיגה.

   6. באירופה למעלה מ-90 אחוז מרכבי הדריפטינג הם מתוצרת ב.מ.ו לדורותיו.

   קורס דריפטים של My Way בבודפשט הונגריה (יח"צ)

   7. אין הפרדה מגדרית בין נשים לגברים בתחרויות דריפטינג, וישנן חמש נשים שמתחרות בקטגוריות מקצועיות בדריפטינג באירופה כולל נציגות ישראלית.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   8. המילה דריפט (סחיפה) התחברה אל עולם הרכב בשנות ה-70 בעקבות נטייה של נהג מסלול יפני בשם טקהאשי קונימיצו (נסו להגיד 20 פעם ברצף) להחליק ביציאה מסיבובים במהלך המירוץ.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   9. ממוצע הגילאים של דריפטרים מקצועיים בעולם הוא בשנות ה-30 בשונה מנהיגת מסלול או ראלי שממוצא הגילאים נמוך יותר משמעותית והמקצוענים שביניהם כבר בשנות ה-20 לחייהם נמצאים בשיא הקרירה. כך שדריפטינג נחשב לתחום של "מבוגרים".

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   להבדיל ממה שרוב האנשים חושבים, סרטוני קן בלוק הם לא דריפטינג. לא מדובר כאן בייצוג של הספורט ומטרותיו אלא בנהג ראלי שמבצע החלקות כוח עם רכב ארבע על ארבע מסביב לכל מיני דברים למטרות שיווק. הנתון המעניין הוא שלאף אחד זה לא באמת אכפת חוץ מלדריפטרים, לא תמצאו בעולם דריפטר אחד שאוהב את קן בלוק.

   קן בלוק נהג מירוץ ראלי קבוצת פורד (אתר יצרן)