וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

3 ישראלים מול טובי הרוכבים בעולם

ירון גולדשטיין, גרמניה

18.10.2013 / 8:49

קשה לתאר את גודל החוויה - שלושה ישראלים מנסים את כוחם במוטוקרוס האומות 2013, פוגשים את ענקי הספורט וגם את הפער בין יכולותיהם אל מול טובי הרוכבים בעולם

תחרות מוטוקרוס האומות הפכה למוסד מוערך רב שנים (67) שבשנים האחרונות שמתפתח וגדל בצעדי ענק. בכל שנה משתתפות בין 30-35 מדינות, וכל מדינה שולחת נבחרת בת 3 רוכבים אשר מתחרים בקטגוריות שונות במתכונת אולימפיאדה. כל רוכב מזנק פעמיים ומתוך 6 מקצים נחשבים חמשת המקצים הטובים ביותר לכל מדינה. המדינה הזוכה היא זו שצברה את מספר הנקודות הנמוך ביותר. השנה נרשמו למוטוקרוס האומות 41 (!) מדינות ובהן נבחרת ישראל - היסטוריה.

סמינר של נציג המוטוקרוס ב-FIM ד"ר סרב וולפגאן לבעלי תפקידים בספורט המוטורי הישראלי, הביא להזמנה של רוכבים ישראלים למוטוקרוס האומות 2013. לאחר שיתוף פעולה של ממסי נציגת ה-FIM בישראל וההתאחדות לאופנועים, נבחרו לתחרות 3 רוכבים על פי קריטריונים של מיקום בטבלת האליפות, ויכולת להעמיד אופנוע בגרמניה. הרוכבים שנבחרו הם גיא אליתים, אסף בן אהרון, ועידו כרמון. רז הימן, רוכב מוטוקרוס ותיק ופעיל רב שנים בספורט המוטורי נבחר לנהל את הנבחרת. פנייה של רז הימן ליבואנים בארץ אפשרה שיתוף פעולה עם קבוצות מירוצים של היצרניות שיעמידו אופנועים לטובת הרוכבים (חלקם בתשלום).

מרגע זה כולם דוחפים קדימה וממסי דואגת לכל הרישומים מול ה-FIM. דוגמאות של לוגואים של הנבחרת נשלחים באימיילים לכולם, קסדות נשלחות לצביעה אחידה כחול לבן אצל ארז דרור, חולצות רכיבה ומדבקות עם דגל המדינה מוזמנות מחו"ל, מלונות, טיסות, רכבים, בדיקות רפואיות ועוד אלף ואחד דברים שצריכים להיסגר מהארץ, ממש מירוץ נגד הזמן והוא קצרצר

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

מסלול טוייצ'נתל 27.9.13

מגיעים למסלול ביום שישי שהוא יום ההכנות של האופנועים. עידו כרמון שרוכב בחסות אבניר/אבזריון מקבל אירוח בקבוצת רוקסטאר סוזוקי וזוכה לטיפול של רוכב על. האופנוע שעידו מקבל הוא SUZUKI RMZ450 WORKS מדוגם שרק עלותם של המתלים הם באזור ה -3,500 אירו. אין דבר שעידו מבקש שלא מבוצע (ועידו מבקש לא מעט...), הכל נעשה בחיוך ובמקצועיות רבה. אסף שרוכב בחסות ליגל/טורו מקבל אירוח בקבוצת TM שמתייחסת לאסף ככל רוכב מקצועי אחר. אסף מקבל שני אופנועים מדוגמים שרק הפלסטיקה מזכירה את הTM- שמחכה לו בבית. גיא אליתים הוא היחיד שמשלם מכיסו על האופנוע (1,000 אירו) והעניינים משתפרים כשמנהל הקבוצה מגיע ומחליף מילה עם רז הימן.

היחס טיפה משתנה וגיא מקבל אוהל קטן בו יוכל להתמקם ולהתארגן. האופנוע מקורי וגיא מגלה כי המתלים מקוריים ולא כמו שביקש. בלית ברירה גיא רוכש קפיץ אחורי ומחליף אותו לבד. לאחר כל ההכנות יוצאים לרכיבה קצרה לבדוק את האופנועים. לאחר מכן כל רוכב מגיע עם האופנוע, רישיון המרוצים והקסדה לאזור הבדיקות הטכניות שכוללות: בדיקה כללית של האופנוע, רמת דציבלים וכשירות קסדות. מחזירים את האופנועים לאוהלים ומתכוננים ליום הגדול - שבת, בו יתבצעו מקצי דירוג שיקבעו איזה נבחרות עולות אוטומטית לגמר (19), איזה נבחרות (13) עולות ל B-FINAL ואת 9 הנבחרות שלא יעלו לגמר ושיצפו מהצד על מקצי הגמר.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

שבת 28.9.13

עידו כרמון, יוצא מוקדם מהמלון להתכונן לאימון שיחל ב-10:00 ולמקצה הדירוג, פרפרים בבטן? מלא! אני הצטרפתי לרכב של אסף בן אהרון שיתחיל ב-11:00 וגיא שמזנק ב-12:00 ברכב נוסף. בדרך אני ואסף מנהלים שיחה על המעמד המאוד מכובד להשתתף באולימפיאדת המוטוקרוס הגדולה והמפורסמת בעולם. אסף מספר לי את חששותיו אך יחד עם זאת הוא יודע שאין לנבחרת ממש סיכויים לנצח ויהיה ממש נס אם נעלה ל-B-FINAL . כל שהוא רוצה הוא להיכנס למקצה לתת את ה 100% שלו, ללמוד, להפיק לקחים וליישמם בעתיד. ככל שאנחנו מתקרבים לאזור המסלול רמת ההתרגשות עולה ושקט מלווה במתח ניכר על פניהם של הרוכבים. עידו יהיה הראשון לעלות ואנחנו מעודדים אותו באזור הפיט ליין בו ניתן לצאת מהאימון ולבצע כיוונים ושינויים ולהיכנס בחזרה לאימון. לכל קטגוריה יש 40 דק' לאימון ולאחר מכן עוד 5 דק' לאימוני זינוק. קטגורית MX1 תהיה הראשונה להיכנס ועידו כרמון ביניהם.MX2 עם אסף בן אהרון לאחר מכן והפתוחה עם גיא אליתים בסוף.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

אימון חופשי MX1 - אופנועים בנפח 450 סמ"ק

אין ספק שהמתח ניכר על פניו של עידו, הוא שקט ומרוכז. עם עידו נכנסים למסלול עוד 39 רוכבים ביניהם טובי הרוכבים בעולם (ראיין דאנג'י, טוני קאריולי, קן רוקזן ועוד) כבר בהקפה הראשונה ניתן לראות את הבדלי הרמות בין הרוכבים, כאשר המובילים טסים בחריצים בפניות ועפים בקפיצות לגבהים דמיוניים שלא קיימים אצלנו. עידו מתברג בין הרוכבים, מנסה ללמוד את המסלול ולהישאר בחיים, העקיפות באות מכל כיוון אפשרי. מניתוח מדידת הזמנים אנו למדים שעידו איטי משמעותית מכל הרוכבים והוא מקיף את המסלול בזמנים של 02:14- 2:16 דק' ולפעמים אף יותר. כל מספר הקפות עידו יוצא למכונאי קבוצת SUZUKI לכיוונים שמתבקשים ובסופו של האימון הוא מצליח לשפר את התוצאה שלו ולהוריד שניות רבות עד ל 02:07 דק'.

עידו יוצא נרגש ובהחלט מופתע מהמסלול ובעיקר מהקוליסים (חריצים) שצצו להם תוך כדי ההקפות. עידו: "זה משהו שאנחנו בכלל לא רגילים אליו, המסלול מהיר בטירוף וכל קפיצה, ברמינן איזה מרחק והקוליסים מפחידים". המכונאי של כרמון מצליח להשחיל משפט לעידו לפני שזה עולה שוב למסלול. "בקוליסים, אם יש לך ספק, תן פול גז ואל תעזוב". המהיר באימון הוא טוני קאריולי האיטלקי שקבע תוצאה של 01:40 להקפה, 27 שנ' מהיר יותר מכרמון. בהפסקה הנבחרת בראשותו של רז מחליפה רשמים עם עידו ולעודד את אסף בן אהרון שייכנס מיד.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

אימון חופשי MX2 - אופנועים בנפח 250 סמ"ק

גם על אסף ניכר מתח רב והוא כבר ממש רוצה לצאת להקפה הראשונה. גם כאן הריטואל חוזר, 39 רוכבים עוטפים ועוקפים את אסף מכל כיוון לבטח בהקפות הראשונות בהן הוא מסיים עם תוצאה של 02:13-02:09 דק' להקפה. אסף יוצא לנוח ולדבר עם המכונאי של קבוצת TM מתייעץ מה לשנות ואפילו מקבל טיפים לרכיבה. במסלול ממשיכים הרוכבים לרכב מהר כאילו אין מחר וזה רק האימון. הטובים דין פריס האוסטרלי סוגר הקפה בזמן מדהים של 01:38 דק' ואיליי טומאק האמריקאי שניה יותר.

אסף חוזר למסלול לאחר שקיבל תדריך קצר וברור מהמכונאי של TM : "תן גז"! אכן אסף נראה הרבה יותר טוב ומשוחרר ואכן זמני ההקפה יורדים מהקפה להקפה וקצת לפני תום האימון אסף מצליח לסגור זמן מצויין של 02:01 דק' להקפה. אסף יורד מחוייך, משוחרר משהו. אסף :"וואו, אין דברים כאלה... איזה קוליסים... איך הם לוקחים אותם ובאיזו מהירות, אני חייב ללמוד... המסלול הזה מהיר בטירוף". גיא אליתים שומע את דבריהם של עידו ואסף ומנסה ליישם במסלול.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

אימון חופשי OPEN - אופנועים בכל נפח

גיא בחר לרכב על ימאהה 250 סמ"ק 4 פע' כמעט כמו זה עליו הוא רוכב בארץ למעט התאמת המתלים והוא פוחד שלא יעמדו במשקלו ובסגנון הרכיבה שלו. רוב הרוכבים נכנסים לאימון אחוזי טירוף וכבר מההקפה הראשונה או השנייה הם על הגז וחזק, הטובים עושים זמנים מהירים של 01:40 דק' להקפה (דהסאל הבלגי) . גיא לוקח את הזמן ובודק את המסלול לפני שהוא פותח מצערת. לאחר מס' הקפות גיא יוצא לקבל פידבקים מהאח אורן ולשנות קצת את כיווני המתלים, מסתבר שאת הקפיצים בבולמים הקדמיים לא החליפו למשקלו והם נסגרים בכל קפיצה. גיא סוגר את בורר הבולמים ויוצא לסשן נוסף. עכשיו הוא כבר נראה יותר טוב בקפיצות ומצליח לסיים אותן במקום. גיא מסיים את האימון שלו עם תוצאה של 02:03 דק' להקפה.


זמן האימונים הסתיים, כולם בריאים ושלמים וחלקם אפילו מבסוטים. אסף קובע את הזמן הטוב ביותר בין הישראלים, גיא אליתים שני ועידו כרמון שלישי. הרוכבים מתפזרים לעמדות שטיפת האופנועים ומשם ישירות לאוהלי הקבוצות לכיוונים, החלפות חלפים במידת הצורך ובהכנת האופנועים למקצי הגמר. רז מנהל הקבוצה מתרוצץ בין הרוכבים ודואג לכל מחסור, מתדרך ועונה לכל שאלה. למקצים נבחרת ישראל תזנק מעמדה מס' 16 בה זכינו בהגרלה שהתקיימה קודם לכן באוהל העיתונות. לרוכבים יש שעה וחצי לנוח, לאכול, להתרכז ולחשוב מה צריך לתת ולעשות על מנת לסיים את מקצי הדירוג במקום הגבוהה ביותר.

מקצי הדירוג חשובים והם אלה שיקבעו מי הולך הביתה ומי ממשיך ל-B-FINAL. המתח בכל אוהלי הנבחרות רב ולא מעט נבחרות (ארה"ב) עורכות שינויים מהותיים באופנועים על מנת לקבל תוצאות טובות יותר. בזמן שכל הנבחרות עסוקות בהכנה למקצים הקהל מקבל הצגת פריסטייל משובחת. שעה וחצי עוברת כדקה ורז הימן מנהל הנבחרת, מלווה את עידו כרמון לאזור ההמתנה לזינוק. המארגנים נורא מקפידים על הכללים והזמנים ועל הרוכבים להתייצב בשטח ההמתנה 10 דק' לפני הזינוק. כל הרוכבים מסדרים להם את אזור הזינוק, מזיזים כל אבן לא רצויה, מהדקים את האדמה וחוזרים לאופנועים שעומדים מאחור בידיהם של המכונאים ומנהלי הנבחרת. עם קבלת האישור על ידי מנהל המרוץ, הרוכבים יוצאים להקפת היכרות לפני שיזנקו למקצי הדירוג בני 20 דק' + 2 הקפות (מקצי הגמר 30 דק' + 2 הקפות).

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

מקצה דירוג MX1

נערת מונסטר במכנס שחור הדוק שבקושי נושמת כשלגופה מתוחה מן גופיה שמרימה לה את החזה לשמיים עוברת ומניפה שלט 2 דק', אני לא בטוח שהרוכבים רואים אותה, הם מרוכזים בעצמם. לאחר מכן מונף דגל ירוק שמסמן שהכל תקין לזינוק. ממול מתייצבות חברות של נערת המונסטר, גם להן לא חסר שום דבר והן מניפות שלט 15 שנ' ומיד לאחריו של 5 שנ'. רעש הקהל (50,000 איש) והמנועים מהדהד בכל האזור, 40 אופנועי 450 סמ"ק על המנתק ואני לא מאמין למראה עיניי, עידו כרמון עומד בגייט כשמצד אחד עומדים דאנג'י, מטקלף, קאריולי ומצד השני דה דייקר, נאגל ועוד שורה של תותחים - מי היה מאמין. שערי הזינוק נופלים ו-40 טילים נורים קדימה אל הפניה הראשונה, הקהל בטירוף, מריע, מרעיש עם זמבורות, צופרי אוויר, מסורי שרשרת ותוסיפו לזה את רעש האגזוזים - קיבלתם מתכון להתחרשות.

הרוכבים מגיעים לפניה הראשונה במהירות מסחררת שהייתה מפעילה ומשבשת כל מכמונת במשטרת ישראל. ראשון לפניה נכנס ברט מטקלף האוסרלי, שני ראיין דאנג'י ושלישי ולנטין גיולוד השווצרי. עידו מתברג איפה שהוא באמצע ובהקפה השנייה הוא יורד למקום ה-39. הרוכבים נעלמים בקצה העלייה לאחר הפניה הראשונה, עליה של 30 - 40 מטר בזווית של 70 מעלות וחוזרים מהצד השני של המסלול. הקצב חזק מאוד ומהיר וגם העקיפות מהירות והחלטיות. החבר'ה האלה לא לוקחים שבויים. בהקפה הרביעית מצליח האנגלי טומי סרל לעקוף את השוויצרי ולעלות למקום השלישי. קאריולי שפתח לא טוב (מקום 11) מצליח לטפס בכל הקפה מקום אחד עד למקום הרביעי.

ככל שהמקצה מתקדם עידו מוצא את עצמו נעקף על ידי מרבית הרוכבים מכל כיוון אפשרי ומנסה לשמור על עצמו ומיקומו. לקראת סוף המקצה עידו מצליח להשתחרר קצת, לתת בגז ולשפר את מיקומו ולסיים במקום ה-36 קצת לפני התיאלנדי אטיסון והפורטו ריקני רוברטו גונזלס. בין אלפי הדגלים שמולי בעיקר דגלי גרמניה אני קולט דגל אחד בודד שלנו, כחול לבן. אני רואה שני בחורים מנופפים בו בחוזקה והדבר ממלא אותי בגאווה רבה. לאחר המקצה אני ניגש לגדר לראות מי אלו שני האוהדים השרופים ומגלה את ויקטור פורמנוב אבא לשלושה ילדים שמתחרים בארץ ואת המאמן שלהם וולאד ששמעו על כך שישראלים מתחרים ובאו לעודד. ממש מחמם וממלא את הלב בגאווה.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

מקצה דירוג MX2

עכשיו זו היא השעה של אסף בן אהרון, זהו המאני טיים, צריך לתת הכל. אסף מכונס בתוך עצמו מרוכז בטירוף. מסדר לו את נתיב הזינוק, מביט רחוק אל הפניה הראשונה וכל מה שהוא רואה זה המון קהל, צבעוני ומרעיש בטירוף. אני מתקרב אליו זורק מילת עידוד ואסף מהנהן עולה על האופנוע ויוצא להקפת חימום. שלט 15 שנ' באוויר והמתח בשיאו, נערת מונסטר מניפה את שלט 5 השנ' המנועים בסל"ד רצחני והסאונד החוזר משטח הזינוק חוזר לקהל. השערים נופלים ואסף פותח מצוין לא מתחשב במי שמשמאלו ומימינו, נותן בגז כמו נמר אל טרפו, מתברג אי שם במרכז השדה (20-25).

בפניה השנייה לאחר העלייה אסף מאבד את האופנוע בקוליסים הארורים ומאבד מקומות רבים וחבל. אסף מצליח לחזור לרכב, אך שאר המתחרים כבר התרחקו ממנו עם הפרש של 20 שנ' ויותר להקפה, פער שלא ניתן לצמצום. ראשון חוצה את ההקפה הראשונה הגרמני קן רוקזן לקול תשואות הקהל, שני דין פריס ושלישי הספרדי גוז בורטון. טומאק האמריקאי מתברג במקום השמיני ומנסה לפלס את דרכו דרך הרוכבים. לאחר שאסף הפסיד זמן רב בנפילה לא נותר לו אלא לרכב זהיר ולסיים, הסיכוי לעקוף מישהו שואף לאפס. בהמשך טומאק מצליח לטפס עד המקום הרביעי וג'רמי ואן הורביק הבלגי מצליח לסגור מקום שלישי. אסף יורד מבואס למרות שהצליח לעשות את זמני ההקפה הטובים בקבוצה ולרדת ל 02:00 דק' להקפה. עיני הנבחרת נשואות לגיא.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

מקצה דירוג OPEN

באזור הזינוק, מחזה סוריאליסטי. גיא אליתים וג'סטין בארשיה מסדרים יחדיו להם את קו הזינוק כאילו הם מתחרים כבר שנים ביחד בליגה (היינו רוצים...). גם גיא מזנק עם טובי הרוכבים בעולם וההתרגשות בשיאה. פתיחה טובה של גיא, אך לקראת הפניה הראשונה גיא מוריד את הקצה ונותן לערמת האופנועים לעבור אותו. בעליה ממש קשה לגיא להתברג בין עשרות האופנועים שטסים והוא שומר על עצמו ומיקומו. קלמנט דה סאל, זה השם לזכור, מכתיב קצב מהיר מהפתיחה, בארשיה האמריקאי מתיישב במקום השני ודניס אולריך מוצא עצמו במקום השלישי, אך לא להרבה זמן כאשר הוא נעקף על ידי טוד ווטרס האוסטרי.

גיא מנסה לאגור כוחות ולשמור על הקצב , אך כל זה אינו מספיק והוא נעקף על ידי הרוכבים המהירים בכל כיוון. אני נעמד ליד קפיצת הסיום ואני רואה ושומע את גיא סוחט את היאמהה שלו בהילוך רביעי עד סוף הקפיצה, ממריא אלעל ונוחת לתוך ברייק באמפס מעצבנים שמזעזעים לך כל חלק בגוף שהכרת ועושה לך הכרה עם אלה שלא ידעת שקיימים, אך זה לא נגמר ומיד מגיעה פניה עם קוליסים בעומק של 40 ס"מ שרק להיכנס אליהם נכון לוקח ממך תעצומות על (רק לא ליפול, רק לא ליפול). בהמשך פורשים ניקולאז מדנמרק, מיכאל מובוקי הסלובקי ואייטור מאיסלד שממקמים את גיא במקום ה-37. המקצה מסתיים ואנחנו מבינים שנבחרת ישראל ועוד 8 נבחרות מסיימות את חלקן במוטוקרוס האומות 2013 ואין שום סיכוי שנעלה לגמר B. את יום המחר הנבחרת מבלה על היציעים הגדושים וזוכה להצגה הטובה בעיר. בסיום היום נבחרת בלגיה זוכה במקום הראשון, ארה"ב מאוכזבת במקום השני ונבחרת איטליה סוגרת את הפודיום במקום השלישי.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

תובנות

המטרה שמנהל הנבחרת רז הימן הציב הושגה. נבחרת ישראל הכניסה רגל בדלת מוטוקרוס האומות 2013 וקבעה היסטוריה. בנוסף נוצר שיתוף פעולה פורה בין ההתאחדות לאופנועים, ממסי ועמותת מועדון המוטוקרוס הישראלי שאפשר יציאה של הנבחרת לאירוע ותאפשר יציאה של רוכבים לאירועים נוספים. אין ספק שיש לא מעט תובנות מהחוויה שהרוכבים והנבחרת עברו לפני ובמהלך האירוע. את זה שאנחנו לא שם כולנו ידענו אבל לא ידענו עד כמה. נכון, אפשר לקחת את זה לכיוון השלילי. למה רוכב זה ולא אחר? למה בכלל להשתתף? ועוד כאלה ואחרים. אך חשוב יותר ללמוד מההתנסות ומהחומר שלמדנו, לחזור לארץ ולנסות ליישם ולהתייעל למען הדורות הבאים.

אין ספק שהספורט המוטורי בישראל צעיר ורחוק מאוד ממה שראינו בגרמניה. אנחנו ממש לא שם ובכל פרמטר. לא בתקציבים, לא המסלולים (אין!), לא הרוכבים ולצערי גם כל הגופים שאחראים לספורט המוטורי. אך יש תקווה גדולה שהדברים ישתנו לטובה. הרשויות משתפות פעולה ולומדות, אנחנו לומדים ובעוד מספר שנים נוכל לשלוח נבחרת שתייצג אותנו בכבוד ולפחות לעלות לגמר B . מחשבות לגמר A קיימות, אך זה ידרוש מהרוכבים אימונים בחו"ל, עם רוכבים ברמה הגבוהה ביותר, תקציבים ורשויות שיתמכו בנבחרת ישראל כמו בכל המדינות המתוקנות. אני אופטימי. אין לי ספק שרוכבי נבחרת ישראל עשו צעד קטן בשבילם וצעד גדול לספורט המוטוקרוס הישראלי.

כחובב ספורט מוטורי בכלל וכרוכב מוטוקרוס בפרט אני יכול לומר שהאירוע המדהים שנכחתי בו לימד אותי איך ספורט מוטורי צריך להראות ואני מאוד אשמח לראות את הדור הצעיר שקם במוטוקרוס הישראלי ילדים מגיל 8 ומעלה קוטף את הפירות.

עוד ספורט מוטורי בוואלה! רכב

לייק אחד ואתם חברים בקהילה המוטורית הגדולה בישראל

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך
  • עוד באותו נושא:
  • מוטוקרוס

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully