נולדה מחדש: מרצדס 190SL משנת 1962

במשך יותר משנתיים שיפץ יהודה אליאס את המרצדס 190SL שרכש. ביום שישי האחרון, הסתיימה המלאכה והיא הושקה רשמית בישראל

  • מרצדס
קובי ליאני

כמעט מדי שבוע, אנו מדווחים לכם מהשקתו של רכב חדש בעולם או בישראל, אולם רק פעמים ספורות מזדמן לנו להיות נוכחים בהשקה של רכב ישן. השקה מחודשת, ניתן לקרוא לכך, שנועדה לחגוג למעשה את החזרה לחיים של רכב אספנות ששופץ. במקרה הזה, מדובר ברכב האספנות הקלאסי של יהודה אליאס - מרצדס 190SL משנת 1962, פרויקט ארוך, מורכב ויקר אחריו עקבנו במשך שנתיים.

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן הזה יכול להציל את חייכם באירוע לבבי או מוחי

לכתבה המלאה
(צילום: קובי ליאני)

המרצדס של יהודה עלתה לישראל לפני יותר משנתיים מארה"ב, אולם למרות שנראתה כאילו מצבה סביר מבחוץ, פירוק חלקי המרכב והדיפון חשפו עד כמה מצבה גרוע. ריקבון וחלודה הופיעו בכל מקום, המנוע עבד על 3 צילינדרים, המצמד קשיח, הבלמים תפוסים וזה רק קצה הקרחון. חזרת השלדה מניקוי החול, כמעט שייאש אפילו את יהודה. החורים בגוף ובשלד היו עצומים וקשה היה לתאר אם ניתן יהיה לשפצה או לא.

(צילום: קובי ליאני)

אולם הייאוש נזנח מיד ויהודה החל לעבוד על הרכב, בעיקר בעצמו וגם בעזרת בעלי מקצוע שנרתמו למלאכה. הגוף הורכב על שיפוד ענק שאפשר לפחח לעבוד על המרכב והשלדה בקלות, חלקי הקרום פורקו ונשלחו לציפוי (שוב ושוב וחלקם גם אבדו בדרך), ציפוי העור נתפר מחדש וגם העבודה על הרכיבים המכאניים הייתה אינסופית.

(צילום: קובי ליאני)

המנוע של המרצדס שופץ פעמיים, בעקבות קשיים שונים ויהודה הקפדן לא הניח לאף בורג או רכיב שלעולם לא יראה שמש, להיכנס לרכב מבלי שיראה ויתפקד כמו חדש. תהליך השיפוץ הצריך גם הזמנה של חלקים רבים מגרמניה וכמובן עבודת נמלים אסטטית כדי להשיבו לקדמותו. יהודה שמר על נחישות לאורך כל הדרך.

(צילום: קובי ליאני)

כשהגוף יושר כולו ונשלח אל תנור הצביעה, הניצוץ חזר לעניו של יהודה. המרצדס לבשה שוב את השמלה האדומה הבוהקת שלה. יהודה גילה אט אט שמלאכת הרכבת הרכב מחדש, יכולה להיות ארוכה שבעתיים מזו של הפירוק. אולם למרות מספר אכזבות בדרך, יהודה אזר כוחות והרכיב את הרכב כמעט לבדו, עד למצבו המושלם בו הוא נמצא היום. היו מי שאמר בהשקת הרכב במסגרת מועדון החמש, שה-190SL של יהודה נראית היום טוב יותר מכפי שנראתה ביום שירדה מפס הייצור.

(צילום: קובי ליאני)

ביום שישי האחרון, ה-22 בנובמבר 2013, היא נולדה רשמית מחדש באירוע מיוחד שנערך לכבוד יהודה אליאס והמרצדס במועדון החמש לאספני הרכב בישראל. אחרי עשורים שלמים של הזנחה, היא חודשה לגמרי תחת ידיים אוהבות. בניגוד למצופה, יהודה לא מתכוון לקבור אותה בחניה, אלא ליהנות ממנה ולנהוג בה בכל הזדמנות אפשרית - מעשה ראוי למכונה מרשימה שכזו.


שיפוץ המרצדס הקלאסית: הסוף

עוד קלאסיקה ואספנות בוואלה! רכב

לייק אחד ואתם חברים בקהילה המוטורית הגדולה בישראל

הכי מתקדם זה הכי משתלם

ביטוח חובה החל מ-54 ₪ לחודש

על ידי חברת הביטוח WE SURE
לרכישה>>
(צילום: קובי ליאני)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully