היום שאחרי מחר: לכבוש את איתני הטבע

ב-2004 תיאר שובר הקופות כיצד קופא כדור הארץ וניו-יורק מכוסה שלג; 'סופת המאה' הוציאה אותנו להרי ירושלים, כדי לבחור את רכב המילוט האולטימטיבי. דמנו קפא

  • קאן אם
  • טרקטורון
רמי גלבוע

צילומים: בני דויטש

אני בטוח שבלילות הלבנים התלבטתם מהו אמצעי התחבורה העדיף כדי להציל את נפשותיכם. צוות 'וואלה' יצא לשטח כדי לעזור לכם בבחירה הגורלית. בחיפושינו אחר רכב המילוט המושלם התעלמנו מהמכונית המשפחתית, היא לא יכולה אפילו לצאת מהחניון. גם אופנוע השטח של הבן לא ייקח אותנו רחוק; טווח הנסיעה שלו מצומצם, וכושר נשיאה אפסי הוציאו אותו מהתחרות. הג'יפ המשפחתי יכול להתקדם על השלג, אבל ממש לא רחוק. לא נותר לנו אלא לפשפש במחלקת הטרקטורונים, אולי שם יימצא הפתרון?

תדלקנו 'פול', התעטפנו בצמר ומכנסי ניילון, ויצאנו לעבר ההרים המושלגים. לרשותנו עמד טרקטורון קלאסי 1000OUTLANDER , עם מנוע 'רוטקס' מפלצתי. זהו רכב שטח חסון וחזק, המתאים לרוכבים המחפשים את התרגשות ועוצמה, אפילו במחיר פגיעה בהגנה מפגעי מזג האוויר. מחיר האואוטלנדר 104,000 שקל, ממש לא כסף קטן! לידו חנה COMMANDER 1000X מגודל, גם הוא חמוש במנוע 1000 סמ"ק. מעבר להיות הקומאנדר טרקטורון "צד בצד" המסיע שני נוסעים זה לצד זה, זהו רכב שטח רב יכולות, 135,000 שקל, בבקשה! מאחורי גיבורינו הצהובים הצטנפו להם זוג טרקטורוני TERRACROSS 625 תוצרת סין. זהו 'צד בצד' קטן יותר, המצויד במנוע בנפח 570 סמ"ק. הכלי הסיני צנוע וקטן משני קודמיו הקנדיים אבל עם תג מחיר אטרקטיבי של 59,000 שקלים, ייבחרו בו רבים.

איזה מגיבורינו יוביל אותנו רחוק יותר בשדמות השלג הירושלמיות? מי יפרוץ את מחסום הקרח? מי יעניק לנו את יחס ה'מחיר-תמורה' הטוב ביותר? חבשנו קסדות, רכסנו חגורות בטיחות, ויצאנו אל הישימון הארקטי. ביום המסע כבר שככה הסופה אבל השלג הטרי כיסה בנדיבות את השבילים בסביבות הר הטייסים, שמיכת פוך צחורה בעומק כחצי מטר. אני בטוח שחלק מתושבי ירושלים מתעבים את השלג ששיבש את חייהם אבל איזה תענוג היה לנו, לנשום 'אוויר הרים צלול כיין' וליהנות מחוויה נדירה כל כך!


בחירות קשות...

אחד היתרונות של טרקטורונים הוא משקלם הזעום, ואחיזת הצמיגים המשובחת. עם טרקטורונים אתה צולח בהיסח הדעת, מקום בו ייתקע כל ג'יפ סטנדרטי. אתה נותן גז, יודע שדבר לא ייתקע אותך, ואם כן? דקות ספורות של דחיפות, ואתה ממשיך בדרכך. השבילים בהם רכבנו היו מכוסים שלג צחור ובתולי וצריך היה לרדת מסיפון הטרקטורון, כדי להבין מה עומק השלג בו השתעשענו; לפרקים היה עומק השכבה הלבנה 30 סנטימטרים, במקומות אחרים צללנו לשלג עד מעל לברכיים... איזה כייף, כל כך הרבה שלג בישראל!

את שיירתנו הצנועה הוביל מדריך הטיולים עופר אוגש, שבחר לרכוב על האאוטלנדר 1000; זו בהמה חזקה בעלת עבירות מצוינת ויכולת לטוס בשבילים המושלגים. מנוע ה'רוטקס' מספק 82 כ"ס, צליל המפלט מפמפם בקול בס, איזה כייף! הטרקטורון נושא שני רוכבים בתנוחת 'כפיות', אחד אחרי השני. עופר ריחף בשבילים ואנחנו אחריו, שיירת כלים מתיזי שלג ומקיזי אדרנלין. לפרקים עצרנו לחילוץ של כלי ביש מזל וכאשר לא עזרו דחיפות ומשיכות, נחלצנו בעזרת כננת ה-3000 ליברות.

במחיר 104,000 שקלים, אאוטלנדר 1000 הוא הבחירה הראשונה לרוכב מיומן המחפש מהירות ואדרנלין, אבל טרקטורוני 'צד בצד' מספקים חוויה שונה לחלוטין; הרכיבה פחות ספורטיבית, אבל הם יציבים ובטיחותיים הרבה יותר מטרקטורון קלאסי. הישיבה נמוכה יותר, יש כלוב התהפכות ראוי לשמו, וחגורות בטיחות (4 נקודות בטרהקרוס!). איזה כייף לשבת זה בצד זה, ולשוחח בניחותא עם בת זוגך! בירכתי ה-SBS יש סיפון הטענה מרווח עליו אפשר להעמיס דלק, מים, מזון ורובה להגנה עצמית.

'טרהקרוס 625' הוא טרקטורון מתחילים מתוצרת סין; במחיר 59,000 שקלים הוא מציאה אמיתית, נראה מגובש ומוצק. כמו שאר הכלים בשיירתנו, הטרה קרוס מציע את הנחוץ למסע הישרדות, ואף יותר – הנעה כפולה, הילוך כוח, שילוב חשמלי ונעילת דיפרנציאלים. האבזור עשיר מאוד, ברמת ייצור משכנעת ביותר. עם הספק של 38 כ"ס הוא לא יכול להתחרות באחיו הקנדיים, אבל אתם יודעים מה? במחצית המחיר, הוא אופציה אטרקטיבית ביותר! בשלג העמוק הוא לא התקדם באותה קלילות כמו הקאן-אם הקנדיים, אבל גם הוא יחלץ אותנו משדמות הקרח. ליתר בטחון מיקמנו אותו בירכתי השיירה, כדי להקל על חילוץ מזדמן.

את רוב היום ביליתי על סיפונו של הטרה קרוס האדום ורק כאשר התיישבתי במושב הקומאנדר 1000X, הבנתי לאיפה ברחו הסוסים. מנוע הקומאנדר מספק 85 כ"ס, זהו כלי ארוך ויציב, המצויד גם בתא מטען ענקי ואטום למים. סוף סוף, יש מקום לאכסן את שמיכת הפוך! הקומאנדר עתיר כוח, צמיגיו אוחזים היטב בקרקע, מסוגלים לחרוץ קוליס שלג בתולי, יכולת קריטית למסע החילוץ שלנו. מגן הרוח הקדמי מקטין את החשיפה לרוח המקפיאה, עוד יתרון.


ועד שיגיע היום שאחרי מחר

במסע התפנוקים לא נזקקנו לכל יכולות הטרקטורונים; זיגזגנו על פסגות ההרים, נזהרים שלא לרדת לעמקים נמוכים שכבר לא היו מכוסים בשלג. מאות עצים קרסו בסערה ואת רובם הצלחנו לעקוף, בכמה מקרים שלפנו גרזן וכננת כדי לפנות את השביל, ולפעמים נאלצנו לסגת לאחור. האמת היא שלא מסע הישרדות היה לנו אלא חוויית חורף נפלאה, הנדירה כל כך במקומותינו. נהגנו, נרטבנו, הצטלמנו, בישלנו קפה שחור ריחני...

הכבישים לירושלים היו כבר פתוחים, אבל אפשר להגיע לשלג גם בעיצומה של הסערה. להחנות את הרכב הגורר בתחתית דרך בורמה או באזור בית שמש, ולטפס עם הטרקטורונים לעבר הלא נודע. כדי שמסע השלג לא יהפוך לאירוע טראומטי, נהגו בזהירות המתבקשת – לפחות 2-3 כלים בשיירה, הרוכב הטוב ביותר פותח את הציר, בזהירות רבה. לבדוק לאיפה נכנסים, לזהות את השביל שמתחת לשלג, לא להגזים במידת ההרפתקנות. קחו ציוד חילוץ, תרמוס או ערכת קפה, קסדה (אפילו אם החוק אינו מחייב), אמצעי ניווט והרבה בגדים חמים. אם אתם נתקעים אל תוך הלילה, היזהרו מקרח העלול לגזול מכם את השליטה בטרקטורונים.


אז מי הוא הרכב החילוץ האולטימטיבי?...

הגיע הזמן לבחור את הטרקטורון המנצח. עם כל הכבוד לאקשן הספורטיבי, אני נאלץ לפסול את האאוטלנדר 1000; אין לו את כושר ההעמסה הנדרש לבריחה מהעיר הנצורה, הוא פחות בטיחותי... לא מתאים.

טרהקרוס 625 נותן מענה טוב יותר; זהו 'צד בצד' מצוין, לא הכי עביר ולא הכי מהיר, אבל הוא מספק את רוב הסחורה בחצי המחיר. הוא יעמיס בקלות את בני המשפחה ואת הכלב, ג'ריקן דלק ומזון הישרדות. הטרהקרוס עלול להיתקע פה ושם אבל הוא מעניק הנאה ועבירות, עם חבילת הבטיחות החשובה כל כך. זה כבר רכב חילוץ אטרקטיבי ביותר!

אבל את גביע השלג אנו מעניקים לקומאנדר X1000. יש לו את כל יתרונות הטרהקרוס, אבל הרבה יותר; יותר סוסים ומרווח גחון, יותר כושר העמסה וגרירה, מתלים מצוינים, ואפילו הגנה חלקית בפני הרוח. בעבור אלה שווה לשלם יותר (ובמילים, 135,000 שקלים!), ולצאת לדרך עם הכי טוב שיש.

עוד שטח ופנאי בוואלה! רכב

עוד בוואלה!

בשל ביקוש גובר לטיפול בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully