דעה: כך יחסלו את כלי התחבורה היעיל בעולם

בדיון שיערך בשעה 9:00 בוועדת הכלכלה, תדרוש אור ירוק לחייב בביטוח את האופניים החשמליים, למרות שמשרד התחבורה הוא זה שנכשל באכיפת הכלים הלא תקניים

קובי ליאני, עורך וואלה! רכב

כך הורגים את כלי התחבורה היעיל, הירוק והנקי ביותר בישראל - על ידי דרישה הזויה של עמותת אור ירוק לחייב בביטוח של האופניים החשמליים. הדרישה הזו הוגשה לדיון בוועדת הכלכלה בכנסת כחלק מדיון שבעליה בשימוש באמצעי תחבורה זה והסכנות שעמו.

בשנים האחרונות הפכו האופניים החשמליים לפופולאריים במיוחד, בזכות העובדה שסיפקו כמעט לכל דורש, אפשרות לנוע בקלות, ללא מאמץ או תשלומים מיותרים ממקום למקום בתחום העירוני. היעילות הזו היא שגרמה לכ-60 אלף רוכבים בישראל להשאיר את המכונית בבית או לוותר עליה כליל כפיתרון תחבורתי. חיזוק לעמדה זו ניתן כאשר משרד התחבורה אישר לאופניים רגילים וחשמליים לעלות על רכבת ישראל ובכך להעצים את השימושיות שלהם.

משרד התחבורה קבע גם הוראת שעה הקובעת תקנות המגדירות מה הם האופניים והכלים החשמליים המותרים בשימוש ואלה נסובו בעיקר סביב הספק של עד 250 וואט והגבלת מהירות של עד 25 קמ"ש. אולם בשל העדר אכיפה של משרד התחבורה, החל שיווק לא חוקי של אופניים שאינם עומדים בתקן הישראלי והאירופי. אופניים בהספקים גדולים המסוגלים להגיע למהירויות גבוהות יותר. כמו כן, בהעדר פיקוח ואחריות הורית, גם ילדים צעירים מגיל 14 רוכבים על אופניים אלה ומסכנים את עצמם והולכי רגל בכביש ובמדרכות. גם ביטוח חוק הקסדה כמובן אינו מסייע בכך.

לאור זאת, בעמותת אור ירוק החליטו לא רק לדחוק במשרד התחבורה לקבוע בחוק את הוראת השעה שפג תוקפה עוד בשנת 2011, אלא להחמיר ולדרוש ביטוח חובה לאופניים החשמליים בדומה לכלי רכב דו-גלגליים ממונעים אחרים. לטעמנו מדובר בדרישה אומללה שנובעת מחוסר מחשבה או הבנה. שכן ביטוח שכזה יחייב ביצוע הליכי רישוי לאופנים החשמליים, בדיקות תקופתיות, רכיבה עם לוחיות זיהוי וכדומה. פעולה אשר תביא לחיסולו של שוק האופניים החשמליים - לחיסולו של כלי התחבורה היעיל ביותר בישראל. ומה אז יקרה למיעוט הרוכבים שישלמו ביטוח רק כדי שיוכלו להמשיך לרכב? מאחר ואופניים חשמליים אלה יוגדרו ככלי דו-גלגלי לכל דבר ועיקר, כל נפילה ואו החלקה יסתיימו בהגדרה משפטית, משטרתית וביטוחית כתאונה. מה שכמובן יגרור עליה בתעריפי הביטוח, ממש כפי שאנו רואים כיום בשוק האופנועים. ייקור תעריפי ביטוח החובה פגע אנושות בשוק זה. עד היום לא הוגדרו אופניים חשמליים ככלי תחבורה המצריך רישוי וביטוח והמחוקק מתייחס אליהם באופן זהה להולכי רגל במקרה של היפגעות בתאונה.

מאחר ובישראל אנו חיים, אנו כבר יכולים לראות מעבר לפינה את הדרישה לחייב ביטוח גם לאופניים רגילים המונעים בכוח הדיווש, שכן בעזרת הילוכים וקצת שירירים, גם הם יכולים לעבור את "מחסום" ה-25 קמ"ש. ומה משם? קל מאוד לדמיין. ספק אם חברות הביטוח צפו מהלך מבריק שכזה לכיוונן. ללא לובי או כל השקעה ודחיפה, הן מקבלות את האפשרות לדחוף את ידן לכיסי האזרחים פעם נוספת.

לבקשה תמוהה זו אין אח ורע בעולם המערבי. גם באירופה המתקדמת מסתפקים בתקנות המגבילות את ההספק והמהירות של כלים אלה, אך אין דרישה בביטוח. מאור ירוק נמסר כי התייעצו עם מומחה הולנדי בתחום זה וגם הוא המליץ להגביר את האכיפה, אך גם בהולנד גדושת האופניים, איש לא סבר שיש לדרוש מרוכבי האופניים ביטוח חובה ורישוי. ובישראל ובעמותת אור ירוק כרגיל, שוב מנסים להמציא את הגלגל. רק שהגלגל כבר הומצא וההמצאה האומללה הזו תחזיר אותנו עשורים אחורנית ותהרוג את כלי התחבורה מהעתיקים והיעילים בעולם.

לייק אחד ואתם חברים בקהילה המוטורית הגדולה בישראל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully