מרצדס GLA במבחן: קרוסאובר לכביש המהיר

מרצדס מציגה את הגרסה שלה לעולם הקרוסאוברים היוקרתיים; זהו עולם של דימויים וטכנולוגיה ואנחנו ביקשנו להבין כיצד מתיישבות האותיותG ו-AMG, באותה מכונית. הרחקנו לכת לערבה הלוהטת, כדי למצוא את התשובה

  • מרצדס
רמי גלבוע
ההבטחה הטמונה במרכב השרירי מקבלת גיבוי מלא מיכולתה הספורטיבית של ה-GLA. 'הכביש זה השטח שלה'... (צילום: יח"צ, רמי גלבוע)

סטילס: רמי גלבוע

גב המושב דחף אותי בעוצמה, ממריא מהמקום הנמוך בעולם אל פסגות ההרים. ה-GLA זגזגה בחדווה, תופרת בחדות את סלסולי האספלט. צמיגי ה-235/45R19 נשכו היטב באספלט הלוהט, הקדמיים מאבדים קורטוב אחיזה בפניות בהן לחצתי חזק מדי; הרפיה קלה של הדוושה החזירה את העניינים למסלולם, ללא התערבות בקרת המשיכה. גלגל ההגה הקטום היה מתוגבר במידה הנכונה, המתלים שמרו על זוויות גלגול מתונות של המרכב, ממקסמים את אחיזת הצמיגים באספלט הלוהט. במחצית הדרך התעכבתי לרגע מאחורי משפחתית-ליסינג שבלולית אבל גם היא נעלמה במראה האחורית, ברגע שנגמר הקו הלבן... בקצב זה נגמרה העלייה מהר מאוד, ככה צריך להיות!

עוד בוואלה! NEWS

הטיפול בכאב הברכיים שמחזיר לתפקוד מלא - ללא כאב

לכתבה המלאה

איפור קרבי

ה-GLA היא מכונית כביש מצוינת, אבל היא לא באמת 'הספורטיבית' של מרצדס. הכיתוב היוקרתי AMG מופיע רק על השטיחים ועל החישוקים השחורים מכיוון שזו לא AMG 'אמיתית' אלא קיט ויזואלי בעיקרו, שהולבש על גרסת GLA 250 החמושה במנוע בנזין-טורבו 2.0 ליטר, 211 כ"ס. בנוסף לקישוטי ה-AMG הונמך מרכב מכונית המבחן בכ-15 מ"מ ביחס ל-GLA רגילה. הנמכה זו מצטרפת לחישוקי 19 אינץ' שחורים עם צמיגי חתך נמוך ולערכתNight Package אופציונאלית, הכוללת חצאיות גוף מושחמות וגימור שחור המחליף חלק מקישוטי הכרום. קישוטים כוחניים אלה מצטרפים למרכב השרירי מלכתחילה של ה-AMG, ויוצרים מכונית קומפקטית בעלת נוכחות חזקה יותר מגודלה האמיתי: חרטום שרירי בעל שני קמטי אורך, כונסי אוויר שחורים מעליהם מתנשא גריל מאיים עם סמל הכוכב בגודל כמעט צעקני - ה-GLA משדרת עוצמה ודינמיות, גם כאשר היא מזדחלת באיילון. מישבנה הסקסי מגיחים שני מפלטים רבועים, מעוטרים בפנסי LED ובמגן גחון המרמז על יכולת שטח וירטואלית. האמנם?

(צילום: יח"צ, רמי גלבוע)

תא הנוסעים קומפקטי, טוב לארבעה מבוגרים. החלון הקדמי משופע מאוד, עם קורת גג נמוכה עד כדי הפרעה לכניסה למושב הטייס. מכיוון שכך מצומצם גם מרחב הראש - ריפוד הגג נשק לדבלולי שערי ותאמינו לי, אני לא הנהג הכי גבוה בכפר. מעבר לגג הנמוך, אין טענה לגבי איכות החיים על הסיפון - בגימור AMG יש מושבי ספורט מצוינים ותומכים, בריפוד עור מחוספס ונעים למגע. מלמעלה נפער חלון שמש פנורמי האחראי במידה רבה, למרווח הראש המצומצם, לוח המחוונים בהיר ומלא, לא המשובח ביותר של מרצדס אבל בסדר גמור. הצג המרכזי עמוס בפונקציות מתוחכמות, הוא נתון במסגרת פלסטיק גדולה יחסית לשטח הצג עצמו. כמובן שיש קישוריות מלאה, ומערכת שמע מצוינת. תפרים אדומים בגלגל ההגה ובריפוד המושבים מדגישים את מוטיב ה-AMG ובקיצור - כאשר אתה מתיישב במושבי ה-GLA אתה מרגיש לגמרי 'פרימיום' ספורטיבי, בלי לגרור מסביבך מרכב גדול מדי.

תא הנוסעים איכותי ומאובזר לחלוטין, אם כי אינו מתעלה על עצמו. מושבי ה'ספורט' מצוינים, צג השליטה הדיגיטלי נראה מושתל בלוח המחוונים (צילום: יח"צ, רמי גלבוע)

בשם המשפחה

משפחת GLA מתבססת על המרצדס A-class, והיא כוללת מגוון אופציות; גרסאות הבסיס כוללות את ה-1.6 ליטר המספקת 156 כ"ס ו-8.9 שניות מאפס למאה במחיר 250,000שקלים, ואת הדיזל החסכוני עם 136 כ"ס ו-9.9 שניות (295,000 שקל). גרסת הביניים היא ה-GLA250 4MATIC (לה 211 כ"ס ו-7.1 שניות משכנעות מאוד), מחירה הבסיסי הוא 310,000 שקלים, כולל הנעת 4X4. רכב המבחן הוא 250 ברמת גימור AMG העולה 325,000 שקלים (נא לא לבלבל אותו עם ה-AMG ה'אמיתית', המתפוצצת עם 360 סוסים משולחי רסן).

הדמיון לקח אותנו לנקיקי הנגב, אבל הצמיגים והספוילרים העבירו מסר עירוני יותר (צילום: יח"צ, רמי גלבוע)

את דגמי GLA אפשר לקבל בארבע רמות גימור; גרסת Style הבסיסית מצויצת ברוב הפינוקים ומערכות הבטיחות, אם כי אין בה בקרת אקלים אוטומטית. המעבר לגימור Urban מוסיף חישוקי 18 אינץ', ומשם ממשיכים לרמת גימור Off Road ומסיימים בדרגת AMG, בה הגיע רכב המבחן. בכל הדגמים יש שבע כריות אוויר וארסנל גדול של עזרי פינוק ובטיחות. מרכב ה'קרוסאובר' משאיר ב-GLA תא מטען גדול יחסית, המתאים גם למשפחה צעירה.

נוחות הנסיעה ב-GLA טובה, כל עוד נשארים על כבישים משובחים; ספיגת המהמורות מצוינת, למרות רעשי צמיגים מוחשיים למדי. אבל ברגע שהכביש מידרדר או משובץ בגדודיות ארצישראליות, המתלים הספורטיביים אינם מצליחים לבודד את הישבן מתחלואי האספלט. אל תחפשו כאן 'מרבד קסמים' מרצדסי, ה-GLA נוקשה ומהודקת יותר מדי - כמו כל הקרוסאוברים הספורטיביים, חובה עלי לציין.

כמו צמח בר?

האות G בשם GLA מייצגת את שורשי השטח של מרצדס, מתרפקת על המוניטין של G-Wagon המיתולוגי. בהשקה שארגן היבואן לפני כחודשיים דגמנו את ה-GLA במגוון תנאי שטח, בהם התרשמנו מיכולות השטח של ה-GLA; מערכת העברת הכוח 4MATIC תפקדה מצוין, אבל ברור היה שזוויות המרכב הן עקב אכילס של הקרוסאובר האלגנטי והנמוך. צריך להיות הדיוט מושלם כדי לצפות מה-GLA להפגין יכולות שטח של ממש, בוודאי לא בגימור AMG הכולל הנמכת מתלים של 1.5 סנטימטרים, עד ל-12 ס"מ פאתטיים למדי; זה נמוך יותר מאשר משפחתית רגילה! גם צמיגי החתך הנמוך 235/45R19 לא נסכו בי ציפיות גבוהות במיוחד - מיקום לא זהיר של הצמיג ואתה מפונצ'ר על הגחון, ללא צמיג רזרבי...

כי לכן בחרתי את מסלול השטח המרוכך ביותר אותו יכולתי למצוא מדרום לגוש דן - נחל אבייה המתאים גם לרכבי 2X4, וחלקיו הפחות טכניים של נחל אמציהו. ה-GLA שמר בקלות על מגע טוב עם הקרקע, ולרגע לא הייתה חסרה לנו אחיזה. זה נסך ביטחון אבל חצאיות הפלסטיק של גימור ה-AMG הלחיצו אותי, פגיעותו של הספוילר הקדמי הציקה לי, וחלוקי חצץ במרכז השביל החזירו אותי מהר מאוד אל הכביש. שום לקוח בר דעת לא ייכנס לשטח עם ה-GLA, מכיוון שנזקי הפלסטיק והגומי עלולים להיות גבוהים במידה שתוציא לך את החשק לשעשועי שביל.

הצמיגים הספורטיביים מעניקים מספיק אחיזה, אבל הם רגישים מדי לעבודת שטח. הספוילר הקדמי וחצאיות הצד רגישים לפגיעה, יותר מאשר במשפחתית רגילה (צילום: יח"צ, רמי גלבוע)

בחזרה אל העיר הגדולה

אחד היתרונות בביקור בערבה הוא שבדרך חזרה ממתינים כבישי נהיגה מענגים ומאתגרים. לאחר שעות ארוכות מאחורי ההגה שמרתי על קצב נהיגה מהיר ומענג, בלי לאתגר את עצמי בקרבת המגבלות הגבוהות מאוד של ה-GLA. הקרוסאובר של מרצדס מותאם באופן מושלם לכבישים מהירים ואיכותיים, מאפשר תפירה מענגת של פניות ועיקולים. ותתפלאו לשמוע, הוא גם די חסכוני - בנהיגה הררית אגרסיבית לגם ה-GLA ליטר בנזין לכל חמישה קילומטרים אבל בשיוט בינעירוני מהיר ונינוח, אין בעיה להוציא 12 קילומטרים לליטר, ואף יותר.

ה-GLA מעניק רמת גימור ועידון גבוהות, אם כי לא תמיד במידה המצופה ממכוניות היוקרה של מרצדס; במחיר פרימיום כזה, היינו מצפים לנסיעה שקטה ומעודנת קצת יותר. ציפיות שטח? ממש לא. לא חשוב מה אומר ה-G, זה קרוסאובר שאף אחד לא יוריד לשטח וכך יאה. נשארנו עם עיצוב, מיצוב ומחיר. ה-GLA מעוצב בקפידה, והוא משדר אווירת פרימיום אמיתית. במונחים 'עממיים' זה רכב יקר עם טווח מחירים בין 250,000 ל-325,000, אבל זה גם כרטיס כניסה זמין לעולם הפרימיום של מרצדס. נראה שה-GLA מתווה את הדרך הקצרה ביותר להצדיק את המשפט הנכסף: "קניתי ג'יפ מרצדס"...

שלא בגרסת AMG הרגישה יותר, ניתן לטייל עם ה-GLA בשבילים מעודנים. זה מאפשר לצאת לפיקניק אופנתי, בוודאי לא למסעות שטח ארוכים (צילום: יח"צ, רמי גלבוע)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully