מבחן ראשון: אופני שטח מונגוס ארגוס

מי צריך צמיגי ענק? מי שרוכב על סלעים? על חול או אולי בשלג? לקחנו למבחן את המונגוס ארגוס המשונים למבחן במגוון תנאי שטח כדי לראות לאן הם מתאימים ביותר

ראובן סביו
30/12/2014
מונגוס ארגוס בשטח(צילום: קובי ליאני)

מה עושה רוכב אופני שטח שגר במדינה שבה החורף ארוך ומושלג והתנאים כמעט ולא מאפשרים לצאת לרכב עם אופניים רגילים? בונה לעצמו אופניים מיוחדים לרכיבה בשלג. אני כמעט בטוח שאותו רוכב שהגה את הרעיון של הרכבת גלגלי הענק על אופניים, לא העלה על דעתו, שיבוא יום שבו וכמעט כל חברות האופניים יאמצו את הרעיון שלו. כיום ניתן לרכוש אופניים עם גלגלי ענק, או בשמם המקורי FAT BIKE, באיכויות ובטווחי מחירים רחבים ביותר. כנראה, שמעבר ליכולת השלג יש באופניים אלו עוד משהו...לקחנו את המונגוס ארגוס ליערות, לחופי הים, למדרכות העיר ולבארי בכדי לענות על השאלה, למה זה טוב?

עוד בוואלה!

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר
מבחן אופניים מונגוס ארגוס(צילום: קובי ליאני)

רכיבה אחת חושפת הכל

"מספר הפעמים שבהם נדרשתי לענות השאלה - "למה זה טוב?" גרם לי לרכב עם אוזניות ולעשות את עצמי לא שומע"

רכיבה אחת בבן שמן בשבת בבוקר הספיקה לי בכדי להבין איזה עניין מעוררים אופניים אלו אצל כל מי שרואה אותם. מספר הפעמים שבהם נדרשתי לענות השאלה - "למה זה טוב?" גרם לי לרכב עם אוזניות ולעשות את עצמי לא שומע. האמת, שבהתחלה חשתי מעט מבוכה, כי לא הייתה לי תשובה ברורה לשאלה. גם עכשיו, לאחר כמעט שלושה שבועות וכמה מאות קילומטרים על גבי גלגלי הענק, אני מרגיש שעדיין לא הבנתי עד הסוף את האופניים המיוחדים הללו ומה שחוויתי זו רק ההתחלה ובנוסף גם כמות השאלות מהסביבה נשארה עצומה.

סינגל בארי, יומיים לאחר הגשם והתחושה היא של הדבקות הצמיגים אל האדמה. אפילו רעש הצמיגים על הקרקע מזכיר לי רעש של הוצאת נייר הדבק מהגליל. הידבקות זו, בנוסף לשטח המגע הגדול בין הצמיגים לקרקע יוצרים התנגדות גדולה לגלגול ומחייבים להמשיך לפדל כמעט תמיד ומזכירים לי אופני כושר במכון. העדר בולם אחורי ומזלג קדמי מחייבים את הרוכב לעמוד על הדוושות ולעבוד הרבה עם הגוף בכדי לעבור בשלום בורות וחריצים.

מבחן אופניים מונגוס ארגוס(צילום: קובי ליאני)

לחץ האוויר קריטי לרכיבה

לפני הרכיבה כיוונתי את לחץ האוויר בצמיגים ל-15 P.S.I, אך במהרה ירדתי ל-10 בכדי לקבל יותר ספיגה מהצמיגים השמנים. זווית ההיגוי הקטנה גורמת מצד אחד להיגוי זריז במיוחד המזכיר אופני B.M.X, אך מצד שני בגלל צמיגי הענק יש להשקיע הרבה יותר כוח והעברות משקל בכדי להפנות את האופניים - תחושה המזכירה סקי שלג. בקטעי החול שבוואדיות אני מתחיל להרגיש את יכולת הציפה של גלגלי הארגוס על גבי החול שבזכותה ניתן לרדת מהסינגל הכבוש ללא חשש של שקיעה או "איבוד" הפרונט בתוך החול. בסוף הקטע הצפוני של סינגל בארי אני מגיע לעלייה לכיוון המגדל, האדמה חלקה והעשבים הרטובים מקשים עוד יותר על האחיזה.

השרשרת על הפלטה הקטנה מקדימה (24) ומאחור על גלגל השיניים הגדול (34) והתחושה היא של ג'יפ עם בקרת אחיזה בהילוך ראשון במצב LOW. לאט לאט אני מגיע לקצה העלייה ואני מלא התפעלות מרמת האחיזה של הגלגלים בתנאים אלו. במהלך כל הרכיבה הארגוס גרמו לי לחשוב על קווים חדשים ולחפש כל מיני ירידות תלולות של חול או אדמה רכה בכדי ליהנות מיכולת הציפה שלהם בתנאים אלו. השילוב של מרכז כובד נמוך יחד עם שלדה בעלת "רמה" (הקורה המחברת בין מוט האוכף לצוואר ההיגוי) נמוכה ויכולת האחיזה המופלאה של הגלגלים, מעניקים בטחון רב בירידות תלולות.

מבחן אופניים מונגוס ארגוס(צילום: קובי ליאני)

חוף הים, תל אביב

"החוויה של גלישה בדיונות ורכיבה על סינגלים חוליים לאורך המצוק גורמת לי לחייך ולהבין שהארגוס מרחיבים את מעטפת הביצועים של אופני ההרים"

בדרך לחוף הים אני מוצא את עצמי רוכב ברחובות תל אביב ומגלה שהארגוס גורמים לאנשים רבים לחייך אליך וזה ללא ספק יתרון נוסף שלהם. גם כאן יכולת הגלגול הנמוכה גורמת לרוכב לעבוד קשה כדי להתקדם במהירות סבירה, אך ההיגוי העצבני עוזר מאוד בתמרון בין המכשולים הרבים לאורך המדרכות והכבישים והאחיזה של הצמיגים מקצרת מאוד את מרחקי הבלימה. בקצה הצפוני של הטיילת אני יורד לחוף לכיוון הרצליה ומגלה שהארגוס יכולות להתקדם גם בחול העמוק, בתנאי שלחץ האוויר הוא פחות מ-10 P.S.I והרוכב הוא בעל כושר סביר פלוס. בתנאים אלו יכולת הגלגול של הארגוס טובה הרבה יותר מאשר אופניים עם גלגלים רגילים ואם יורדים לחול הקשה ניתן לרכב בנוחות במהירות סבירה.

מבט לכיוון המצוק גורם לי לטפס חזרה למצוק ולחפש מקומות שבהם ניתן לגלוש על גבי החול. החוויה של גלישה בדיונות ורכיבה על סינגלים חוליים לאורך המצוק גורמת לי לחייך ולהבין שהארגוס מרחיבים את מעטפת הביצועים של אופני ההרים. בזכותם אפשר ליהנות מרכיבה על אופניים במקומות חדשים, שעד היום היו עבורי יותר מכשול שיש לעבור אותו ולא המטרה עצמה. הרכיבה בחול גורמת למערכת ההילוכים להישמע כמו מגרסה במיוחד באופניים חדשים שבהם מערכת ההילוכים מגיעה עם חומר אחסנה שמנוני מהמפעל. למרות זאת אין כל בעיה בהעברת ההילוכים, אך אני חושב שעדיף לא לשמן את השרשרת לפני הרכיבה בחול ולהסתפק בשימון לאחר שטיפת האופניים בסיום הרכיבה.

מבחן אופניים מונגוס ארגוס. קובי ליאני
מבחן אופניים מונגוס ארגוס(צילום: קובי ליאני)

יער בן שמן

"למי זה טוב? למי שיש כבר אופניים אחרים ומחפש עוד משהו חדש שירחיב לו את מעטפת הביצועים ואת אפשרויות ההנאה מהרכיבה"

שוב פעם ירד גשם בלילה והקרקע הבוצית והסלעית גורמת לארגוס לקפץ על הסינגל כאשר המהירות מתחילה לעלות וזאת למרות לחץ של 13 P.S.I. הרכיבה מחייבת תשומת לב מרובה ושימוש רב בכוח כדי לשמור אל האופניים בכיוון ובמהירות הרצויים ולהימנע מחבטות במכשולים השונים. על גבי הסלעים החלקים הארגוס מסתדרים היטב ומאפשרים טיפוס במקומות שבהם רוכב על גבי גלגלים רגילים יתקשה מאוד למצוא מספיק אחיזה ויחד עם גובהו הנדיב של הציר המרכזי מאפשרים טיפוסי סלעים גבוהים כמעט ללא סכנה של מגע עם גלגלי השיניים.

על גבי הבוץ התחושה היא פחות טובה, מכיוון שהצמיגים צפים על פני הבוץ ולא חודרים את השכבה העליונה החלקה ונאחזים בשכבה שמתחתיה. מרווח הבוץ הנדיב מאפשר התקדמות גל בבוץ עמוק, אך בגלל מבנה הקוביות של הצמיגים מגיעים במהרה למצב עצירה. הצמיגים שמגיעים על גבי הארגוס אינם צמיגי שטח קיצוניים ומיועדים לאפשר יכולת גלגול סבירה על משטחים קשים. כתוצאה מזה אין להם קוביות בולטות ומשוננות שהיו עוזרות מאוד באחיזה בבוץ ובחול. לפי דעתי, אם כבר רכשנו אופניים שכאלו עדיף להרכיב עליהם צמיגים קצת יותר ייעודיים לתנאים אלו. הרכיבה בסינגלים של בן שמן הייתה הרבה פחות משעשעת מהרכיבה בדיונות שליד הים, אך עדיין גם כאן היה משהו שונה וחדש באופניים אלו, שגרם לי לחזור איתם פעם נוספת ליער.

למי זה טוב? למי שיש כבר אופניים אחרים ומחפש עוד משהו חדש שירחיב לו את מעטפת הביצועים ואת אפשרויות ההנאה מהרכיבה. לכל מי שרוצה להתאמן ברכיבה ולעשות כושר מבלי לצבור יותר מידי קילומטרים בכל רכיבה, או אפילו לאלו שנאלצים מידי פעם לרכב עם רוכבים ברמה נמוכה מהם ורוצים לנצל את הרכיבה במהירות האיטית בצורה המקסימלית. מעל הכול אני חושב שהם מאפשרים לרוכב לגלות מקומות ולחוות חוויות חדשות והרי זו הסיבה שבגללה רובנו רוכבים.

מבחן אופניים מונגוס ארגוס(צילום: קובי ליאני)

יאללה, תנפח

בכדי לנצל את יכולת הצמיגים הענקיים בצורה טובה יותר צריך לשנות את לחץ האוויר בהתאם לתנאים. לשטחים קשים כמו בן שמן מצאתי שלחץ של 13 P.S.I שומר על יכולת גלגול ופנייה סבירות ועדיין מצליח לספוג את האבנים באופן סביר. ברכיבה בחול כדאי לרדת עד ל-8 P.S.I ואז ליהנות משטח מגע גדול עוד יותר עם החול המאפשר לאופניים להתגלגל מעל החול ולא לשקוע בתוכו. בכדי לנפח את הצמיגים כדאי להשתמש במשאבה עם נפח גבוה, אחרת יתפסו לנו שרירי הידיים עוד לפני שרכבנו. לגבי אופן החלפת פנימית או הסבה לטיובלס, ניתן לצפות בסרטונים רבים בנושא בערוץ היוטיוב.

מבחן אופניים מונגוס ארגוס(צילום: קובי ליאני)

על הצד הטכני:

מחיר: מחירון 4,498 שקל, לחברי מועדון 3,960 שקל
שלדה: אלומיניום
בולם זעזועים קדמי: מונגוס אלומיניום ללא שיכוך
הילוכים: 20
מעביר אחורי: Shimano SLX Shadow
מעביר קדמי:Shimano SLX
שיפטרים: Shimano Deore
קראנק: FSA Comet fat tire 24/38
מעצורים: Tektro הידראולי קדמי ואחורי
צמיגים: Vee rubber mission command 26x4
חישוק: רוחב 93 מ''מ
כידון: Funn בקוטר 31.8 מ''מ
יבואן: רוזן ומינץ

עוד כתבות על אופניים בוואלה! רכב

לייק אחד ואתם חברים בקהילה המוטורית הגדולה בישראל

  • אופניים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully