תביעה ייצוגית ראשונה בישראל נגד פולקסוואגן וצ'מפיון מוטורס

התביעה, בהיקף 300 מיליון שקל, הוגשה בגין פרשת זיופי נתוני הזיהום של רכבי פולקסוואגן ■ התובע מבקש להורות לחברה לבצע ריקול וכן לפצות את הלקוחות בגין פרק הזמן שבו נסעו ברכב מזהם

חן מענית
(צילום: ניר בן טובים, יצרן)

תביעה ייצוגית ראשונה בישראל נגד פולקסוואגן וצ'מפיון מוטורס. לבית המשפט המחוזי בתל-אביב הוגשה היום (ד') בקשה לאישור תביעה ייצוגית בהיקף של כ-300 מיליון שקל נגד פולקסוואגן וצ'מפיון מוטורס בגין פרשת זיופי נתוני הפליטה של מכוניות פולקסוואגן.

התובע הייצוגי, בן ציון הרשקוביץ, הבעלים של מכונית פולקסוואגן, מכנה בבקשתו את הפרשה כ"אחת מפרשות התרמית החמורות ביותר – אם לא החמורה שבהן – בהיסטוריה של שוק כלי הרכב העולמי".

באמצעות עורכי הדין עידן איידן, דוד תירוש ועידן דיין, מבקש התובע כי בית משפט יוציא צו המורה לחברה לבצע ריקול להסרת התוכנה התרמיתית וכן להורות על פיצוי חברי הקבוצה בגין הפגיעה בפרק הזמן שבו נסעו ברכב מזהם. זאת, לפי הנטען, בניגוד לידיעתם ובניגוד מוחלט להתחייבותן ולהצהרתן של החברות ביחס לנתוני הזיהום של כלי הרכב, דבר המהווה פגיעה באוטונומיה של הרצון.

עוד נטען בבקשה, בין היתר, כי "היה וערכי הזיהום ללא התוכנה התרמיתית חורגים מהוראות הדין הישראלי – יש להורות למשיבה לרכוש מחברי הקבוצה את הרכב בתמורה למחיר המחירון הידוע בעת הבדיקה".

עוד נטען כי היה וערכי הזיהום האוויר אינם חורגים מהוראות הדין הישראלי - יש להורות למשיבות לפצות את חברי הקבוצה בגין ירידת ערכו של הרכב, בהתאם לרמת הזיהום שנמצאה ובהתאם לממצאי הבדיקות שיבוצעו לאחר הסרת התוכנה.

טוב לדעת (מקודם)

הטכנלוגיה בנעליים שתציל אתכם מכאבי הגב והברכיים

לכתבה המלאה
(צילום: אתר יצרן)

הפרשה נחשפה לאחר שהסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב (EPA) יצאה בהודעה דרמטית, בה האשימה את פולקסוואגן כי ייצרה והתקינה תוכנת מחשב מיוחדת המרמה בנוגע לרמת זיהום האוויר הנפלטת מדגמי הדיזל של כלי הרכב שהיא מייצרת.

בתמצית, מדובר בתוכנה מיוחדת ומתוחכמת המסוגלת להבחין מתי כלי הרכב עובר מבדק זיהום אוויר. בעת הבדיקה בלבד הפעילה התוכנה ציוד מיוחד שנועד להפחית את רמות הזיהום האוויר שפולטים כלי הרכב; ואולם בעת נהיגה רגילה התוכנה כיבתה את אותו ציוד, וכתוצאה מכך רמות זיהום האוויר שפולטים כלי הרכב עלו בשיעורים גבוהים פי 40 מערך הזיהום המותר.

קבוצת פולקסוואגן הודתה כי ייצרה ושיווקה כלי רכב עם התוכנה התרמיתית, ולאחר מכן אף הודתה כי חברות-בת נוספות הנמנות על קבוצת פולקסוואגן לקחו חלק בתרמית הגדולה. תחילה הודתה אאודי כי 2.1 מיליון מכוניות שנמכרו כללו את התוכנה, ובהמשך לכך הודתה סקודה כי 1.2 מיליון מכוניות דיזל שנמכרו בכל העולם כללו את התוכנה.

צ'מפיון מוטורס מייבאת למדינת ישראל כלי רכב מקבות פולקסוואגן, ולאחר שנחשפה הפרשה פרסמה את ההודעה הבאה: "בהמשך לפרסומי היצרן מהימים האחרונים בעניין מדידת פליטת מזהמים, הרי שמדובר בחלק ממנועי דיזל מהדור הקודם".

כלומר, המשיבה אינה מכחישה כי נמכרו על-ידה בישראל כלי רכב הכוללים את התוכנה התרמיתית. אדרבא - מנוסח ההודעה עולה כי המשיבה מודה הלכה למעשה במכירת כלי רכב כאמור, אלא שלשיטתה מדובר בכלי רכב שנמכרו "בעבר", וכעת היא עורכת בדיקה לגבי המספר המדויק של כלי הרכב שנמכרו.

לפי הנטען בבקשה לאישור התביעה הייצוגית, מהאמור עולה כי לא יכולה להיות מחלוקת בכל הנוגע לתשתית העובדתית העומדת ביסוד הבקשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully