מבחן לרוקי מאונטיין שרפה: ההנאה שמעבר לסינגל

שלדת קרבון, מהלך מתלים קצר וזווית ראש של קרוס קאנטרי נשמע מוכר, אבל עם גלגלים בקוטר 27.5 וצמיגים ברוחב 2.8 אינץ' הראש כבר מתחיל להתבלבל. מבחן לרוקי מאונטיין שרפה החדשים

  • אופניים
ראובן סביו

צילומים: ראובן סביו ועבדאללה נאטור

(צילום: ראובן סביו)

בפעם הראשונה שראיתי אותם, התלהבתי מאוד מהעיצוב ההרפתקני/אגרסיבי של ה-Sherpa החדשים מבית רוקי מאונטיין ומהציורים המוזהבים על שלדת הקרבון העבה, שכוללים אפילו ראש של חיית טרף. הציורים הנועזים יחד עם שילוב צבעים של שחור מט וזהב, מעניקים לאופניים מראה נועז וייחודי ורומזים על אופיים וייחודם של אופני ה- Sherpa החדשים. לאחר ההתלהבות הראשונית מהמראה המיוחד, התחלתי לחשוב על מה בדיוק עבר בראשם של אנשי רוקי מאונטיין, שהחליטו לבנות אופניים שכאלו?

למי אתם, שרפה?

אנשי רוקי מאונטיין מגדירים את ה- Sherpa כאופני הרפתקה לרכיבות עומק בשטחים קשים. קודם כל לא צריך להיבהל, לא מדובר כאן בסטנדרט חדש שיחליף את גלגלי ה-27.5, שהפכו זה מכבר לסטנדרט השולט באופני השבילים/אנדורו. מידת +27.5 מיועדת להעניק לאופניים אפשרות לנוע גם בשטחים שבהם הצמיגים הרגילים מתקשים לייצר אחיזה כגון: חול, דרדרת וכל מקום שבו אין שביל סלול. בנוסף לכך הם מעניקים נוחות רכיבה גבוהה יותר באותם תנאים, בזכות יכולת הספיגה הגדולה יותר של הצמיגים והאפשרות לרכב עימם בלחץ אוויר נמוך יותר. את רצינות כוונותיהם של אנשי רוקי מאונטיין בכל הקשור ל- Sherpa החדשים, אפשר להבין מהעובדה שהם בחרו בשלדת קרבון איכותית ולא הסתפקו בשלדת אלומיניום.

בנוסף, גם כל שאר המכלולים נבחרו כדי להתאים בצורה הטובה ביותר לייעודם של האופניים כמו המתלים למשל. מלפנים ומאחור מורכבים בולמים של חברת מאניטו בעלי אפשרות כיוון בהתאם למשקל הרוכב והציוד ומבנה המזלג ואופן החיווט מאפשרים הרכבת תיק מלפנים. לא מדובר כאן באופניים המיועדים להיות הכי מהירים בסינגל, אך בהחלט מהנים ביותר לאורך הסינגל וכתוספת, גם מעבר אליו.

מערכת וואלה! NEWS ראובן סביו

למרות שהרעיון של מסע אופניים בשטח לאורך מאות קילומטרים תמיד מתקבל אצלי בברכה, המציאות לא תמיד מאפשרת ולכן את ה- Sherpaלקחתי למדבר יהודה בכדי לבדוק את יכולתם גם מעבר לסינגלים. בנוסף השתעשעתי איתם גם ביער בן שמן באחד מאותם ימים שלאחר הגשם שבהם כל סלע הופך למלכודת והמילה אחיזה נמצאת בסכנת הכחדה.

מערכת וואלה! NEWS ראובן סביו

יכולת גבוהה

למרות הצמיגים השמנים, ה- Sherpaמפתיעים ביכולת הדיווש ובזריזות. את זה כנאה צריך לייחס לשלדת הקרבון הקלילה ולזווית הראש של השלדה, 69.4 מעלות, המאפיינת אופני קרוס קאנטרי ולא אופני שבילים. המתלים הקשיחים והמהלך הקצר של 120 מ''מ מלפני ו-95 מאחור תורמים אף הם לתחושה זו. ההרגשה הכללית על האופניים הזכירה לי אפילו אופני דירט, בזכות הממדים הצנומים, זריזות ההיגוי והקשיחות הכללית. הגובה הנמוך של הצינור העליון וממדי השלדה, תורמים רבות לביטחון בקטעי הרכיבה הטכניים והאיטיים, אך מנגד הגובה הנמוך של הקראנק מקשה על הפידול בקטעי הסלעים ופעמים רבות מצאתי את עצמי נאלץ לסובב את הפדלים לאחור, בכדי לתזמן את הורדת הפדל לאחר טיפוס המדרגה.

מערכת וואלה! NEWS ראובן סביו

בירידות המהירות האופניים נשארים יציבים, אבל צריך להקפיד לעזור לבולמים עם הגוף בנחיתות מהקפיצות כי בכל זאת מדובר על 95 מ''מ בלבד מאחור, כבר אמרתי אופני דירט...הצמיגים השמנים מאפשרים ירידה לתוך הנחלים כמעט ללא חשש של שקיעת הגלגלים לתוך הזיפזיף ויחד עם ספיגת חלוקי הנחל לתוך הצמיגים, מתקבלת תחושת בטחון ונוחות שלא הכרתי עד כה. זריזות השלדה הופכת כל סינגל מפותל לחוויה ופעמים רבות מצאתי את עצמי בפניות משחק עם הגלגל האחורי במקום לחפש את הקווים העגולים והזורמים. המגבלה היחידה שבה נתקלתי לאורך הקטעים המהירים הייתה המהלך הקצר של הבולם האחורי, שלעיתים הגיע בצורה חריפה לסוף מהלכו, למרות שהקפדתי על לחץ אוויר בהתאם להוראות. באחת העצירות העברתי את ה- Sherpaלחברי אשרף גנם מהישוב זמר, הנמנה על אותם רוכבי קרוס קאנטרי חובבי עליות ופחות אוהבי ירידות מהירות וטכניות.

מערכת וואלה! NEWS ראובן סביו

אשרף מאוד התלהב מהביטחון שהאופניים העניקו לו בירידות המסולעות ואפילו העז לרדת עמם ירידות שלא העז עם אופני הקורס קאנטרי שלו. אין ספק שהגלגלים השמנים עוזרים מאוד למצוא אחיזה ולספוג אבנים במקומות שבהם צמיגים "רגילים" מתחילים לקפוץ בין האבנים ולאבד את הכיוון. ברכיבה על סלעים רטובים הורדתי את לחץ האוויר ל-17 P.S.I ותוך כדי הקפדה על פידול רציף ולא מתפרץ, הצלחתי להתגבר גם אל משטחי סלע חלקים שרוכבים רבים אחרים העדיפו לקחת בהליכה מסביב.

מערכת וואלה! NEWS ראובן סביו

בקטעי הבוץ, הגלגלים השמנים נותנים תחושה של ציפה מעל הבוץ, אך לאחר פרק הסתגלות הציפה הופכת לנשלטת ואז הכיף מתחיל. לבטח שצמיגים עם מבנה קוביות מעט יותר אגרסיבי היה עוזר במצב זה, אך מנגד מקשה על הגלגול בקרקע מהודקת ויבשה . מערכת הבלימה מתוצרת שימאנו דגם M506 עם רוטורים בקוטר 180 מ''מ, התגלתה כגבולית עבור הירידות הארוכות שלא מאפשרות לעזוב את הבלמים ולפי דעתי כדאי להרכיב, לפחות מלפנים, מערכת SLX עם רפידות בעלות צלעות קירור. מערכת ההילוכים בעלת שתי פלטות מלפנים 24/38 וקסטה אחורית 11-36, מאפשרת התגברות על עליות קשות גם עבור רוכבים שלא בכושר מעולה ואולי אפילו עם ציוד כבד על הגב. מערכת הילוכים זו ביחד עם האחיזה המדהימה של הגלגלים השמנים ומבנה השלדה הנמוך מעניקים לאופניים יכולת של רכב משא 4X4 עם תמסורת במצב LOW, שהיא מנוגדת לזריזותם בסינגלים המפותלים ולתחושת הקלילות של האופניים וכל זה מזוג אופניים אחד ללא צורך בשום שינוי.

מערכת וואלה! NEWS ראובן סביו

איך הנוחות?

תנוחת הרכיבה שלא מחייבת רכינה מוגזמת לפנים, עם כידון רחב וגבוה ומושב הנמוך, נוחה מאוד. הרגשתי מאוד בנוח על האופניים, למרות משך הרכיבה הארוך לא הרגשתי כאבים או צורך לשנות את מיקום הכיסא או הכידון, למרות שמידת האופניים הייתה M ולרוב אני רוכב על L. האיכות הכללית של האופניים גבוהה מאוד וזה מתבטא בחיווט הפנימי של הכבלים, איכות הצביעה והברגים השונים ובהעדר כמעט מוחלט של רעשים בזמן רכיבה.

מחיר ה- Sherpa הוא 22,430 שקלים, ולאחר הנחת מועדון רוזן מינץ 19,738 שקלים, מחיר דומה לאופני שבילים איכותיים מקרבון. ההבדל הוא, שבאופני הקרבון במחיר זה מקבלים מכלולים ברמה יותר גבוהה לעומת המכלולים ב- Sherpa. לפי דעתי בולם אחורי יותר מתקדם ואולי עם תא אוויר נוסף ובלמים איכותיים יותר היו עוזרים להצדיק את המחיר.

מערכת וואלה! NEWS ראובן סביו

השורה התחתונה

רוקי מאונטיין הלכו בכיוון חדש שהם מאמינים בו מאוד. איכות השלדה, המכלולים הייעודיים וההקפדה על הפרטים הם העדות לרצינות שבה הם לקחו את הפרויקט. ה- Sherpaהחדשים הם הרבה יותר מאשר אופני שבילים חדשים, הם אופניים שמרחיבים את אפשרויות ההנאה מרכיבה בשטח. הם מהנים מאוד בסינגלים מפותלים, מטפסים במקומות שאחרים כבר מזמן נעצרו ומעודדים את הרוכב ההרפתקן לגלות מסלולים חדשים עבר אלו שיבואו אחריו.

מערכת וואלה! NEWS ראובן סביו

הכי מתקדם זה הכי משתלם

ביטוח חובה החל מ-54 ₪ לחודש

על ידי חברת הביטוח WE SURE
לרכישה>>

טבלת נתונים טכניים

שלדה: קרבון SMOOTHWALL™ משולש אחורי אלומיניום 7005 הידרופורמינג.
מידות שלדה: S, M, L

גימור: קרבון ערום עם טרייבלים בזהב.
בולם זעזועים קדמי : Manitou Magnum 27.5+. 120mm. TPC Absolute+ Damper / Compression / Lockout / Rebound / 110x15mm HexLock Axle / Tapered Steerer

בולם זעזועים אחורי : Manitou McLeod Custom Valved. Smoothlink™ Design 95mm. Rebound / 4 Position IPA Platform Settings

מיסבי ראש : Cane Creek Fifteen Series: IS42mm Top / 52mm Bottom Tapered

סטם: Race Face 6° x 70-100mm (בהתאם למידת השלדה)

כידון : Race Face Evolve 3/4 Riser Ø31.8mm x 725mm x 9° Sweep
מעביר אחורי : Shimano XT Shadow Plus Direct Mount 10spd

מעביר קדמי : Shimano Deore E Mount 2x10spd

שיפטרים : Shimano SLX Rapid Fire I-Spec 2x10spd

מעצורים : Shimano M506 I-Spec Shifter Mount

קראנק : Race Face Turbine Cinch Custom 83mm 170-175mm 38/24T 2x10spd

קסטה : Shimano HG50 11-36T 10spd

ציר קדמי : DT Swiss 350 / 6 Bolt / 32H / 12 x 142mm Axle / Star Ratchet Freehub

ציר אחורי : Shimano 618 / Centerlock / 32H / 12 x 142mm Axle

חישוקים : WTB Scraper i45 27.5+ TCS Tubeless Ready

חישורים : DT Swiss COMPETITION

מוט אוכף : Rocky Mountain XC 30.9mm x 400mm

צמיגים : WTB Trailblazer 27.5+ TCS 27.5" x 2.8" Tubeless Ready

אוכף: WTB Volt Race.

עוד הרבה על אופניים ודו גלגלי בוואלה! רכב

עוד באותו נושא

לראשונה: המשטרה החרימה אופניים חשמליים מרוכבים שנהגו בפראות

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully