מצלמות המהירות: רשיונו של נהג נפסל אוטומטית בגלל טעות הקלדה

אמינות פרויקט מצלמות המהירות א'3 נמצא בימים אלו בבדיקה מחודשת: לאחרונה הודתה משטרת ישראל כי הניסוי שבדק את אמינות המערכת לא התקיים, וביקשה מבית המשפט ארכה על מנת לערוך אותו. בינתיים, עסוקים בתי המשפט בפיענוח דוחות מלאים בסתירות

מצלמות מהירות חדשות (צילום: קובי ליאני)

הנהגים טוענים, ובצדק כי גדולים הסיכויים שבמשך שנים גזלו מהם עשרות מיליוני שקלים שלא כדין באמצעות קנסות והזמנות לדין שהופקו מפרויקט א3. בינתיים, הדיון סביב סוגיית האמינות מציף את הקלות בה ניתן לקפח את זכויותינו הבסיסיות כנהגים. לאחרונה התרחש מקרה נוסף, שמדגים עד כמה קל לסחוט את האזרח הקטן.

ע' הוא רואה חשבון בכיר שעובד באחת מהחברות הגדולות בישראל; אזרח ללא רבב, עד שבתאריך 26/09/16 נתפס כמו עשרות אלפי נהגים אחרים באמצעות אחת מעשרות מצלמות המהירות שפזורות ברחבי הארץ. בתיבת הדואר המתינה לו מעטפה, זימון למשפט וכתב האישום, שכולל בין היתר פרט אלמנטרי קטן – תאריך המשפט: 15/11/17. אלא שבתאריך 20/03 פותח ע' את תיבת הדואר ובה מוצא עוד מכתב בו נוסח כבר גזר דין: " 2 חודשי פסילה וקנס בגובה של 1,500 ש"ח". כך נגזרו עליו, וזאת מסתבר בעקבות משפט שהתנהל בתאריך 01/03.

הטעות שאירעה כאן היתה יכולה לסבך את ע' באופן חמור ביותר - ממצב של אזרח שנתפס במצלמת מהירות לנהג שנתפס כשהוא נוהג בפסילה. מבחינת נהג שמעולם כף רגלו לא דרכה בבית המשפט, מדובר על טעות בלתי מתקבלת על הדעת; כיצד ייתכן, כי נהג נשפט כ-7 חודשים קודם למועד שנקבע לו והמערכת הממוחשבת של בית המשפט, בה משקיעים מיליוני שקלים לצורך השבחתה, לא מסוגלת לזהות כי נעשתה כאן שגיאה?

עוד באותו נושא

תופעה מסוכנת: מתגלגלים על ג'וינטים בכביש

לכתבה המלאה

איפה קבורה האמת?

מצלמות מהירות חדשות (צילום: קובי ליאני)

איפה קבורה האמת?

במקרה בו התאונה הייתה מסתיימת בפציעתו, חברת הביטוח הייתה מתנערת מאחריותה

בואו לא נתבלבל, ולא נמעיט מרצינות המקרה והשלכותיו האפשריות; נוכח סטטסטיקת תאונות הדרכים בישראל הסבירות כי זה היה נקלע לתאונת דרכים אינה קטנה; במקרה בו התאונה, חלילה הייתה מסתיימת בפציעתו, חברת הביטוח הייתה מתנערת מאחריותה בטענה כי הכיסוי הביטוחי אינו חל משום שנהג עם רשיון פסול. ואם שוטר היה עוצר אותו לבדיקת רישיונות שגרתית? מייד זה היה מודיע בקשר על מעצר חשוד בגין נהיגה בזמן פסילה, הבאתו בפני שופט בבקשה למעצר עד תום ההליכים וכתב אישום חמור באשמה של נהיגה בזמן פסילה - עבירה שהעונש בגינה הינו שלילה של שנים ומאסר בפועל. כמו כן, רישיון העיסוק שלו כרואה חשבון עלול היה להישלל ממנו.

באחת, על קצה של הקלדה שגויה, מסמנת המדינה אדם תמים כעבריין מורשע, למרות שגזר דינו טרם ניתן, ולמרות שאיש לא שמע את טענותיו. כולנו בני אדם וכולנו טועים, רק חבל שאיש לא טורח לבדוק פעמיים לפני הוצאת זימונים לבתי משפט.

בא כוחו של רואה החשבון, עו"ד עמרי ארגמן, מומחה לדיני תעבורה הגיש לבית המשפט בקשה לביטול של פסק הדין, וזה באופן חריג נעתר לבקשתו וקבע מועד חדש לדיון. אולם הטיפול במקרה לא מפחית מחומרתו. "מטרידה עוד יותר המחשבה כי ייתכן ונוהגים כעת על הכבישים עוד נהגים שרישיונם נפסל בנסיבות כאלו, ואין להם שמץ של מושג כי למעשה הם נוהגים בפסילה". עוד מוסיף עו"ד ארגמן, כי מוקדם מדי לומר "קדיש" על המצלמות ואמינותן. אומנם מדובר בהחלטה אמיצה של השופט בכר, אולם עדיין, זו רק החלטת ביניים בבית משפט אחד לתעבורה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully