כשר לפסח: רכישת חבילת מחנאות למשפחה

יצאנו אל הדשא כדי לבדוק, איזה ציוד מחנאות אפשר לקנות ב-4000 שקלים? החברות המובילות "למטייל", "ריקושט" ו"איש שטח" הציעו לנו חבילות ציוד, הבדיקה פרושה לפניכם

טיול מחנאות השוואתי (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)
(צילומים: רמי גלבוע, ריקושט)

האביב מסמן את עונת המחנאות המתחילה בחול המועד פסח, עוברת דרך יום העצמאות ומעמיקה אל החופש הגדול. בכל בית ישראלי יש כמה פריטי מחנאות אבל תמיד רוצים לשדרג או להחליף ציוד שהתבלה – מוטות האוהל נשברו, הכיסא המתקפל קרס, ערכת הקפה התפזרה לכל עבר. כולנו יודעים שבתחנות הדלק אפשר לרכוש אוהל 'משפחתי' תמורת 120 שקלים, אפשר גם להזמין מגרמניה היכל מתקפל העולה אלפי שקלים. לקראת הפסח רצינו לבדוק מה מציעות חברות הקמפינג הרציניות בישראל, ובאילו מחירים?

טיול מחנאות השוואתי (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)

החבילה הבסיסית

שלושת הספקים שמחו לשתף אתנו פעולה, ולהציג חבילת ציוד בתקציב 3500-4000 שקלים (המחירים בתוקף לפחות עד סוף אפריל). ביקשנו לראות ציוד באיכות סבירה, כזה שלא יתפרק אחרי שלוש יציאות לטבע. מצד שני, לא רצינו להשתולל עם מותגים יקרים מדי, שאינם בהישג ידו של מר ישראלי. הגדרת "קמפינג לקיץ" הכתיבה אוהלים ושקי שינה דקים וקלים יחסית, המתאימים למחנאות קיץ ישראלית (אך לא לגשם סוחף). ביקשנו להימנע ממזרונים מתנפחים באמצעות משאבה, הנוטים להתפנצ'ר בקלות יתרה.

גם לאחר צמצומים אלה, עמד לפנינו (ולפני הקונה הנבוך) היצע אדיר של מוצרים; בדיקה חפוזה ב'זאפ' גילתה למשל, 157 סוגי אוהלים בטווח מחירים בין 103 ו-5,430 שקלים... מאליו יובן שאין ביכולתנו לעשות השוואה מלאה, וגם את הציוד שהבאנו לא בדקנו באופן מדעי; לא קרענו אוהלים, לא ביצענו תפעול חוזר ונשנה של הציוד, מדידת זמני הרתחת קפה, שמירת קור בצידנית, בדיקת עומס על הכיסאות, התכרבלות בשקי השינה... בכוונתנו להציג בפניכם את הפריטים השונים, ולאפשר התרשמות ראשונית על בסיס מחיריהם ותכונותיהם הבולטות - זה לא פוטר אתכם מלבצע השוואה יסודית ובדיקה עצמאית. לא נמנענו מלחוות דעה על טיב הפריטים – לשם כך כינסנו שלושה טיילים וותיקים, שבילו מאות לילות תחת כיפת השמיים: ג'וי בירן (ג'יפאי חובק עולם), גרי תמיר (מושבניק, טנדריסט וצועד שביל ישראל), ועבדכם הנאמן.

חבילתנו הבסיסית כללה: אוהל קיץ לשני מבוגרים + שני ילדים, ארבעה מזרנים וארבעה שקי שינה, שני כיסאות מתקפלים, צידנית, ערכת קפה ומחצלת. בנוסף אפשרנו לכל ספק להביא מוצרים נוספים על פי ראות עיניו, מעניינים או מדליקים במיוחד. כל אחד הביא מה שבא לו, אני הבאתי ערכת קפה ועוגיות.

טיול מחנאות השוואתי (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)
למטייל הציגה את החבילה הזולה ביותר, 61% ממחיר היעד. מסתבר שלא צריך להיות רוטשילד, כדי לנפוש עם כל המשפחה

החבילה של "למטייל" – 2462 שקל

"למטייל" היא אחת הרשתות הגדולות בישראל עם 22 סניפים, מתוכם 8 חנויות עודפים. תמצאו בסניפיה ציוד מחנאות לטיילים ומתגייסים, ביגוד, הזמנת טיסות וביטוח. הרשת עורכת הרצאות על נושאי טיילות, למוצ'ילרים המתכננים את הטיול שאחרי הצבא. באתר 'למטייל' יש בלוגים וסיפורי מסע, לוח מודעות ואלפי טיפים מעובדי הרשת ולקוחותיה.

אנשי למטייל הגיעו למפגש עם מסר צרכני-חברתי: "אצלנו לא תצטרכו להוציא 4,000 שקלים, תחזרו הביתה עם עודף מ-2,500". הפריט הבולט היה אוהל Wildcat לשמונה אנשים, במידות 3.0X4.0 מטרים, גובה 2.0 מטרים. זהו אוהל ענקי המאכלס את כל בני המשפחה והאחיינים, צ'ימידאנים, אפילו לול תינוק אם בא לכם. ב-520 שקל בלבד, אין ספק שמוצר זה נותן מקסימום נפח במינימום כסף. האוהל אינו עמיד לגשם (זה מה שביקשנו), והוא פחות יציב מבין השלושה. הוא יעמוד בתנאי שדה רגילים אבל רוח ים חזקה עלולה לשַטֵח אותו. האוהל מתבסס על מוטות השחלה; הרכבתו נמשכה כ-8 דקות, בהשוואה ל 3-4 דקות אצל הספקים האחרים; זה לא נורא, כאשר מתארגנים לקמפינג של יומיים-שלושה.

גם כיסאות OUTDOOR Raptor של למטייל נותנים תמורה טובה לכסף; ב-211 שקלים ליחידה הם ארגונומיים ונוחים, התמודדו ביציבות עם משקלי. פחות התלהבנו מהצידנית הרכה בנפח 26 ליטר; ב-103 שקלים היא קטנה מדי לבילוי משפחתי, הבידוד התרמי אינו אופטימאלי. אי אפשר לשבת עליה אבל מצד שני, היא מתקפלת לאחר השימוש. ערכת הקפה 'טיטניום' מתאימה להכנת קפה מזדמן, אבל לא לבישול סיר – המבער מורכב על מיכל הגז, והוא פחות יציב מגזייה בה המבער מוצב על הקרקע. שקי השינה במחיר 120 או 143 שקלים בסדר, זה מה שצריך בליל קיץ לוהט. למטייל פרשו שני מזרונים, לא התאהבתי; מזרון "ביצים" תכלת עולה רק 83 שקלים אבל הוא לא ממש מבודד, ונראה שלא יעמוד לאורך זמן בטלטלות האריזה או דילוגי קרב של פעוטות. ב-170 שקלים, המזרון הכתום של Wildcat עמיד יותר, אבל עוביו 2.5 סנטימטרים בלבד ומידותיו קטנות (בצורת מומיה).

לסיכום החבילה של למטייל – אוהל קיץ ענק במחיר זערורי, היכול לשמש למחנאות קיץ על שפת הכינרת, למשל. גם הכיסאות נותנים תמורה טובה לכסף. חשוב לזכור שזו רק החבילה אותה בחרו 'למטייל' להציג; הרשת מציעה גם פריטי Heavy duty יקרים יותר, עבור מי שמתכוון לעשות שימוש אינטנסיבי.

טיול מחנאות השוואתי (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)
החבילה של איש שטח יקרה ב-19% ממחיר היעד, אבל המוצרים באיכות גבוהה ביותר

החבילה של "איש שטח" – 4756 שקלים

כג'יפאים, לא יכולנו שלא להזמין ספק המכיר מבפנים את צרכי הקהילה. בחירתנו נפלה על החנות האינטרנטית e-shetach.co.il, המחזיקה אולם תצוגה ברחוב התחייה בתל אביב. 'איש שטח' הרכיב לנו חבילת ציוד איכותי המתאימה לג'יפאים בעלי תקציב פתוח יחסית, ותאי מטען המסוגלים להכיל פריטי ציוד גדולים. אצל איש שטח לא תקבלו הרצאות אבל יש ציוד וביגוד לטיילים ומתגייסים, גאדג'טים מדליקים ומחלקה מיוחדת לרכבי שטח – החל במעמדי סמארטפונים, עבור דרך מקררים לרכב וכלה בכננות חשמליות.

כחנות אינטרנטית, איש שטח מתבססת על משלוחים לבית הלקוח; זה נוח מאוד אבל לא מתאים לכל סוג ציוד. אני אוהב לבדוק באצבעות את מה שאני קונה ומבחינה זו, מיקום החנות בדרם תל אביב, מגביל את יעילותה לגבי לקוחות מרוחקים (אלא אם הם יודעים בדיוק, איזה פריט הם מחפשים).

איש-שטח הביא למפגש אוהל Turbo Tent גדול ומסיבי ביותר. הוא מכיל בקלות ארבעה אנשים ועם כיסוי גשם מתפרק, הוא מתאים לכל עונות השנה. פירוק והרכבת האוהל מהירים מאוד, ואיכות המוצר ניכרת לעין – מוטות אלומיניום עבים במיוחד, מִפרָקים ממתכת יצוקה עם מחברים מסיביים – האוהל יציב ואיכותי, התרשמנו מאוד. מחיר Turbo Tentהוא 1760 שקלים, זה 50% יותר מאוהל ריקושט, ופי שלושה מאוהל הענק של למטייל... עבור ג'יפאים המוציאים מאות שקלים על דלק לטיול מדברי זו עשויה להיות השקעה כדאית, לאורך שנים.

כיסאות Go Nature עולים 229 ו-399 שקלים; הם יקרים אבל מסיביים מאוד, נוחים לישיבה ולקיפול. ערכת הקפה האלפינית כוללת ראש נפרד המונח בצד בלון הגז, יציב ומאפשר בישול נוח במחבת או סיר בינוני. צידנית קולמן הקשיחה בנפח 50 ליטר, אפשר לשבת עליה, 399 שקלים. במחיר 259 שקל ליחידה, מזרוני Go Nature Explorer 6 יקרים יחסית אבל הם מתנפחים מעצמם, גודלם מספיק למרבץ אדם מגודל, ועוביים 5 סנטימטרים (כפליים מעובי מזרוני למטייל). במחיר 4756, ערכת המחנאות של איש-שטח עולה כמעט כפליים מזו של למטייל, אבל אתה רואה לאיפה הלך הכסף – נוחות, שרידות ואיכות. למי שיש תקציב ומקום בתא המטען, זו הצעה מצוינת ונחשקת.

טיול מחנאות השוואתי (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)
ריקושט הציגו חבילה טובה במחיר ביניים, 5% מעל מחיר היעד

החבילה של "ריקושט" – 4176 שקלים

ריקושט התחילה את צעדיה כרשת המציידת חיילים לקראת גיוס, אבל ברבות השנים הרחיבה את פעילותה למסעות ומחנאות, בארץ ובעולם. לריקושט פרישה מצוינת של 56 סניפים בכל רחבי הארץ, מתוכם שש חנויות עודפים. הרשת פעילה מול תנועות הנוער ומעניקה הטבות מיוחדות למתגייסים מעוטי יכולת פיננסית. באתר ריקושט יש כתבות ומבחנים לציוד מחנאות, הדרכה על בחירת גרביים או התאמת תרמיל לטיול הגדול, יש מועדון חברים... שפע גדול של מידע ומבצעי מכירה.

אוהל Dome בן-רגע משפחתי לארבעה אנשים/ארבע עונות נראה איכותי, ומרווח – בגודל 3.05X2.13 מטרים, גובה 1.70 המאפשר כמעט-עמידה. במחיר 1200 שקלים, גם האוהל של ריקושט נפתח מעצמו תוך 3-4 דקות; הוא מוצק למדי, אם כי לא ברמה של ה-Turbo של איש שטח. אציין במידה של הפתעה, ששלושת האוהלים נארזו בקלות בתיקים בהם הגיעו; בדרך כלל אני מוצא את עצמי נאבק על אריזת ודחיסת האוהל, אבל לא כאן.

אהבתי את שקי השינה 1-4 של ריקושט, מתוצרת Jack Wolfskin; כמתבקש במדינה חמה הם באו בגזרה רבועה (לא מומיה) ובעיקר, הם מודולריים לחלוטין: אפשר לחבר את שני השק"שים לשק שינה זוגי ורומנטי, אפשר לפרוש אותם לשמיכות, או להפריד מהם את הבטנה, ללילות חמים במיוחד. כיסאות גב-ים 'עגול' עולים 150 שקל לאחד; הם פחות מושקעים מכיסאות איש שטח ולמטייל, אבל מחירם אטרקטיבי והם יציבים לחלוטין. צידנית קולמן 50-ליטר קשיחה ומבודדת היטב, במחיר מצוין של 249 שקלים. ב-148 שקלים, מזרון הביצים של ריקושט זול וקטן, אבל לא הייתי בונה עליו לשנות שירות ארוכות. מצא חן בעיניי מזרון הספוג המתגלגל, במחיר 200 שקלים. ניסיוני האישי הוא שמזרוני ספוג הם הדבר הטוב ביותר לשטח (עמידים, לא מתבלים ולא מתפנצ'רים) ולמי שיש רכב שטח גדול – זה הפתרון המומלץ. הגזייה של ריקושט מתבססת על ראש טורבו יעיל אבל גם הוא מורכב על המיכל, פחות יציב מאלה המתפרקות.

במחיר 4176 שקלים, החבילה של ריקושט מתמקמת בין שתי הערכות האחרות; היא מתאימה למי שמוכן להשקיע קצת יותר, אבל תמיד אפשר להרחיב ולהוסיף. נחזור ונדגיש שאצל שלושת הספקים תוכלו למצוא מוצרים טובים (וגם זולים) מאלה שהגיעו לאירוע הפרישה – הבחירה היא שלכם, על פי התקציב וצרכי המשפחה.

מוצרים נוספים

מאחר וכבר התכנסנו, אפשרנו לכל אחד מהספקים להציג 3-4 מוצרים נוספים ככל שיעלה על רוחו – ייחודיים, מדליקים או יצירתיים. "למטייל" הביאו ערסל מדליק Ticket To The Moon אותו אפשר לקשור לשנורקלים של הג'יפים, 179 שקלים עבור שנ"צ מערסל ומרגיע. כמו כן הציגו ב-למטייל פנס ראש SPOT ב-175 שקלים, פוייקה מס' 3 ב-300 שקל וקומקום מתקפל ב-149, אולר מתקפל GANZO העולה 300 שקלים. הייתי מעמיס בשמחה לג'יפ, כל אחד ממוצרים אלה.

"איש שטח" הציג שלושה מוצרים לג'יפאים שכבר יש להם הכול: שולחן אלומיניום מתקפל, מוצק ויציב, בגודל 70*100 סנטימטרים, 399 שקלים. על השולחן פרש שתי גרלנדות תאורה. הזולה עולה 249 שקלים, עם 138 נורות LED על פס בד באורך 2.4 מטרים, מוגנות נגד מים ואבק והשוס הגדול – דִימֶר לעמעום עוצמת התאורה... הגרלנדה הגדולה מודולרית ומאפשרת כל חיבור בו תחפוץ: שרשור בקו אחד או פיצול גופי התאורה לארבעה אוהלים, 599 שקל עם אחריות לחמש שנים. המוצר השלישי היה... אוהל גג מתקפל חשמלית, Go Nature Pathfinder. בגודל 225X130 סנטימטרים וגובה 1 מטר, הוא לא אוהל גדול במיוחד, מתאים לזוג. מחירו 7899 שקלים (אוהל גג דומה הנפתח ידנית, עולה כ-5000 שקלים).

"ריקושט" הביאו ערכה מדליקה של כלי אוכל מתקפלים Sea to Summit, במחירים החל מ-249 שקלים; תחתיתם עשויה מתכת והדפנות מסיליקון צבעוני, ולאחר קיפול הם תופסים מעט מאוד מקום בתא המטען. אהבתי את הסיר לפסטה, כולל מכסה שקוף מחורר, לניקוז המים לאחר הבישול. פריט חמוד היא עששית LED על בטריות, אטומה למים ב-169 שקלים – להניח על שולחן הקמפינג, או לתלות על חבל דק.

טיול מחנאות השוואתי (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)
יש ערימה של חבר'ה על הדשא

יש אלטרנטיבות?

בדיקתנו כללה את רשתות המחנאות הגדולות בישראל, וחנות המתמחה בציוד ג'יפאות. זה לא אומר שאין בנמצא הצעות זולות יותר; הרשתות מחזיקות סניפים גדולים בקניונים ושאר מקומות יוקרתיים, מה שגורם להוצאות גבוהות המשתקפות חלקית במחירי המוצרים. מצד שני, הרשתות מציעות אולמות תצוגה בהם ניתן לבדוק היטב את הציוד, ולהתייעץ עם מוכרנים שטיילו בכל רחבי העולם. יש להן מבצעי מכירות ומדיניות שירות לקוחות טובה, שירותים נוספים (הרצאות, טיסות), וניתן לקבל שירות בעשרות הסניפים הפזורים בישראל – לא רק היכן שקנית את המוצר. אל מולן עומדות חנויות מתמחות קטנות יותר, לעתים קרובות הן נותנות מחירים מצוינים, התמחות בנושא מסוים, קנייה מקוונת ומשלוח עד הבית. רוב חנויות הקמפינג מתחזקות אתרי אינטרנט מפורטים ומסודרים, המאפשרים לכם לחסוך הרבה עבודת רגליים.

אופציה נוספת היא קנייה בחו"ל; אפשר להזמין באינטרנט ציוד במחירים אטרקטיביים מאוד, אבל אין אפשרות לבדוק את איכות האוהל, והאם המכנסיים אינן קטנות על ישבנך? מי שיוצא לטייל באירופה ואמריקה יוכל למצוא את מבוקשו ובמחירים מעולים, השאלה היא אם בא לך להתחיל את הטיול במסע קניות והתלבטות בין שק שינה אחד לשני? לכן ובמקרים רבים, הקנייה הנכונה היא בישראל, ברשת או בחנות מהימנה ובעלת מוניטין. הבחירה שלכם, העיקר שתצאו לשטח עם הילדים והמשפחה.

טיול מחנאות השוואתי (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)