צמיגים לוהטים: מבחן כביש לאודי SQ7, קרוסאובר דיזל החזק ביותר בעולם

אודי SQ7 הוא הקרוסאובר הSפורטיבי ביותר של אודי, סוג של אוֹקְסִימוֹרוֹן טכנולוגי; גם סטיישן מגודל וגם Sפורטיבי, גם עוצמתי וגם חסכוני. גם כמות הסופרלטיבים שה- SQ7 סחט ממני היא שיא עולמי בפני עצמו

אודי אס קיו 7 במבחן דרכים (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)
גם בלי מוטות מייצבים דינמיים, זוויות הגלגול של האודי מינימליות (צילום: רמי גלבוע)

4.9 שניות מאפס ל-100 הן נתון מרשים, חסר תקדים כאשר מדובר בקרון דיזל 7-מושבים השוקל 2405 קילוגרם. 4.9 השניות חולפות לפני שתספיק לומר Vorsprung Durch Technik אבל האמת היא שארבע השניות הבאות מרשימות עוד יותר; ב-100 קמ"ש נושפים שלושת מגדשי הטורבו במלוא עוצמתם, וכל לחיצה על דוושת הגז מרגשת אותך מחדש. המאוץ מ-100 ל-150 קמ"ש חולף תוך 4.2 שניות ואם לא תרפה מהדוושה הימנית, תמצא את עצמך במחוזות דמיוניים שיעלו לך באובדן רישיון הנהיגה.

עוד באותו נושא:
ליטוש טכנולוגי: אודי A3 המחודשת במבחן דרכים
יוקרה בקטן: בדקנו את אודי Q2 החדש. פרמיום בזול?

אודי אס קיו 7 במבחן דרכים (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)
זאב בעור כבש, כאן רועה בדשא

איפה Q?

המהנדס שתכנן את הגאדג'טים היצירתיים בסרטי ג'ימס בונד הוא השחקן Desmond Wilkinson Llewelyn , שזכה לכינוי הקולנועי "Q". אין לי ספק ש-Q היה סומך את ידיו על הטכנולוגיה המתחבאת מתחת לקליפה הפרקטית של אודי SQ7. "ראה 007" היה אומר Q בשלווה; "יש לך שני מגדשי טורבו רגילים, אבל הכנסתי גם מגדש חשמלי שיעלים כל שריד להשהיית הטורבו עליה התלוננת במרדף הקודם, במוסקבה. את מערכת החשמל 48 וולט אנחנו מנצלים להפעלת מוטות מייצבים אקטיביים ואת ההיגוי האחורי, שתאפשר לך לתמרן טוב יותר בשוק הלילה בבנגקוק"; כך היה מסביר Q, שמעולם לא היה ולא נברא.

007 חי בסרט אבל מתברר שהטכנולוגיה חיה בהרמוניה על סיפון ה-SQ7, מורגשת בכל לחיצה על דוושת הגז, כל בלימה או כניסה לפנייה מתהדקת. אני מתנצל מראש אבל אני עומד להיסחף בסופרלטיבים כמו "מהיר", כביר", מדהים", "לא יאומן"; הפעם אין ברירה, SQ7 הוא רכב של סופרלטיבים – כמו גם מחירו, 845,000 שקלים לפני תוספות והשלמות. עוד נסייג כי האות ""S מוצמדת לישבנן של גרסאות ספורטיביות של אודי, אבל הן לא שיא הביצועים של היצרן מ-אינגולשטדט. הספורטיביות הטהורות מתהדרות באותיות RS; RS6 או RS7 אם אתה מחפש לימוזינה מהירה כברק, RSQ3 אם בא לך קרוסאובר ספורטיבי בטירוף.

השאלה היא באמת, מי רוצה "קרוסאובר מהיר בטירוף"? חלק מקסמו של SQ7 הוא, שזה רכב מיותר לחלוטין... מי שמחפש שבעה מושבים לא צריך 435 כוח סוס, מי שמחפש רכב ספורטיבי לא רוצה לסחוב 2400 קילוגרם, מי שמעוניין לנהוג בשטח לא ייקנה לימוזינה דקיקת הצמיגים ומי שמוציא 845,000 שקלים על מכונית, לא מתעניין בתצרוכת הדלק (אלא כבקונספט פוליטי ירוק).

אודי אס קיו 7 במבחן דרכים (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)

זאב בעור של כבש

SQ7 אינו משדר כלפי חוץ את יכולותיו הפנומנאליות; כמו כל Q7 מודל 2017 הוא מרשים במידותיו הגדולות ובקווים האלגנטיים, תצורת הסטיישן מעניקה לו אופי וייחודיות משלו. אבל הוא לא מושך עיניים, תכונה העשויה להיחשב כיתרון בחוגים מצניעי-לכת. עיניים מיומנות יבחינו בצמיגי 285/35R22 הסופר-ספורטיביים (התפלאתי לגלות על הדופן את הלוגו 'האנקוק', לאו דווקא מישלין או קונטי), בארבעת המפלטים הרבועים המגיחים מאחור, בקליפרים הענקיים ובלוגוS האדום, המשובץ בשבכה הקדמית ועל הישבן. מרחוק הוא נראה כמו עוד סטיישן אבל מקרוב אתה מגלה שזה לוויתן הנפרש לאורך למעלה מחמישה מטרים.

אודי אס קיו 7 במבחן דרכים (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)
תא הנוסעים מרווח ומפנק ביותר למרות שהקונסולה הקדמית רחבה, ומצמצמת את תחושת המרחב מלפנים

פתח את הדלת, וערפל הקרב יתפזר מיידית – אתה נבלע בעולם של יוקרה ופינוק, עולם של טכנולוגיה עילית שבא לעשות לך טוב. מכל עבר אתה סָפון בעור ופלסטיקה משובחת, אלומיניום מוברש ותאורות LED דיסקרטיות, ארגונומיקה משובחת ותחושת איכות המוקרנת מכל מתג וכפתור. מסך התצוגה המזדקר מלוח המחוונים נבלע בלוח המחוונים באוושה חשמלית המשדרת איכות ללא פשרות. מערכות הבטיחות מלאות וכוללות שמירת נתיב, בלימה אוטונומית, מערכת pre-sense, מה שתחפשו. רכב המבחן הגיע עם מושבים ספורטיביים בריפוד יהלום, המאפשרים אין סוף כיוונונים – נוקשות המושב, זווית דפנות המשענת, אורך המושב, מיקום ובוֹלטוּת תמיכת הגב התחתון... המושבים האחוריים מרווחים מאוד, אבל גל ההינע האחורי פוגע בנוחות היושב במרכז.

אודי אס קיו 7 במבחן דרכים (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)
עמדת הפיקוד נוחה ומחושמלת לחלוטין, החומרים והגימור מעל לכל ביקורת. אהבתי את צג המידע המרכזי, היודע לשקוע אל תוך לוח המחוונים. גלגל ההגה קטום

לאחר שתתאים את המושב לגחמות ישבנך תוכל לשמור את הנתונים בזיכרון אישי; ברגע שתדומם את המנוע ייפתחו המשענות וגלגל ההגה יתרומם, כדי שתוכל לצאת בנוחות. בנסיעתך הבאה יחזור המושב לתצורה בה בחרת. במכונית זו הכול חשמלי או פניאומטי, כולל פתיחה וסגירת שורת המושבים השלישית, הגבהת וריכוך המתלים, ומערכת צליל המתמודדת היטב עם בטהובן אבל גם עם מֶטַאל צורמני. מה פחות טוב? קורתA הקדמית נמוכה ומלוכסנת, עד כדי שקל לחבוט בה את הראש בעת הכניסה למושב. הקונסולה המרכזית איכותית ומרשימה, אבל היא גורעת ממרחב הברכיים. האמת? אלה שטויות במיץ Tomaten, כפי שאומרים ב-אינגולשטדט.

תאמרו פינוק מוגזם? נהנתנות קפיטליסטית? נכון, SQ7 אינה מכונית סוציאליסטית, זה רכב יוקרה למי שכבר רכש ונהג הכול, והוא רוצה עוד יותר. כמה יותר? מחיר הבסיס הוא 844,900 שקלים, אבל מכונית המבחן שודרגה בצמיגי 22-אינץ' העולים 33,000 שקלים – מחירו הסופי של רכב המבחן הוא 877,900 שקלים. מי שיתעקש על הטוב ביותר יוכל להוסיף "חבילה דינמית" הכוללת מוטות מייצבים אקטיביים והיגוי אחורי דינמי, תוספת של 63,500 שקלים המקרבת אתכם למועדון המיליון. זהו מועדון יוקרתי שאינו ריק מאדם ומכונה; במחיר, ביצועים ויוקרה מתחרה SQ7 בריינג' רובר ספורט, פורשה קאיין, מזראטי לבנטה ו-גיבלי, יגואר F-Type, ניסן GTR, ושאר שכיות חמדה מוטוריות. SQ7 מתמודד גם עם מתחרות מבית, מסדרת S ו-RS. הקומבינציה הייחודית של SQ7 (קרוסאובר 7-מושבים, דיזל) תעזור לו לנגוס בסגמנט היוקרה הגועש, גם בישראל.

אודי אס קיו 7 במבחן דרכים (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)
מנוע הדיזל הוא פנינה מכאנית, חזקה וחסכונית כאחד

מצהלות הסוסים

כל אלה נשכחים כאשר אתה לוחץ על מתג START. מנוע ה-4.0 ליטר V8 ניעור לחיים, ברחש עוצמתי. אני משער שלאורך זמן תשאיר את בורר הנסיעה במצב Comfort המעדן את תגובות תיבת 8-ההילוכים וההגה, משאיר את בולמי האוויר במצב הנוח ביותר. אבל היום אני בוחר במצב Dynamic המסעיר את המכונה – פרפרים מכאניים נפתחים בצינורות המפלט, מעניקים לאודי גרגור עמוק המזכיר מכונית שרירים אמריקנית. תיבת 8-ההילוכים מתפקדת במהירות ונחרצות, וכל הסוסים צוהלים לשירותך.

האמת היא שהמטרים הראשונים אינם עוצרי נשימה, בכל זאת אנו עוסקים ב-2.4 טון + נוסעים + מחבטי גולף בתא הנוסעים; המגדש החשמלי מאיץ ל-70,000 סל"ד תוך רבע שניה אבל יש כאן גם שני מגדשים מכאניים, תיבת הילוכים ומסה גדולה. את מה שהוא מפסיד במטרים הראשונים מקזז המנוע הכביר תוך שברירי שניה, מעיף אותך קדימה במהירות מפתיעה. האודי מסוגלת לשייט אותך בנינוחות מפנקת להפליא (הבטחתי סופרלטיבים?...), ותוך שניה להפוך למכונת שרירים נוהמת ושורקת – איזה כייף! שפע הכוח מגיע לגלגלים דרך תיבת 8-הילוכים פלנטריים (אל תחפשו כאן רובוטיקה כפולת מצמדים), ומשם מנותב לארבעת הגלגלים – ברור שזו הנעת Quattro, המותג אותו המציאה אודי לפני שהעולם ידע בשביל מה צריך 4X4 על הכביש. עוצמת המנוע מצליחה לשטות בארבעת הצמיגים הענקיים ובקרת המשיכה מהבהבת לעתים קרובות, אפילו על אספלט איכותי.

צמיגי ה-22 אינץ' חתך-35 נראים מצוין בחניה ובכביש המהיר, אבל הם פוגעים בנוחות הנסיעה של הלוויתן הגרמני. במהירויות עירוניות הם מעבירים רעידות של קרעי וקמטי אספלט, הנסיעה פחות רגועה מאשר ב-Q7 רגילה הנועלת גומי פחות ספורטיבי (הסטנדרט הוא 20 אינץ' בחתך 45, נוחים יותר ומספיק ספורטיביים). אי אפשר לדבר על חוסר נוחות, כי המתלים הפניאומטיים ובסיס הגלגלים הענק מצליחים לשמור על איכות חיים גבוהה על הסיפון; אבל במחיר הזה ועם מתלי אוויר, הייתי מצפה לעבודה טובה יותר. במהירויות גבוהות הופכת נוחות הנסיעה למופתית – ה- SQ7מגהצת גדודיות עירוניות וקמטי אספלט בצורה מדהימה, הבידוד האקוסטי מעולה, והיציבות הכיוונית מושלמת.

אודי אס קיו 7 במבחן דרכים (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)

כבישי עקלתון

SQ7 היא טורפת אוטובהנים קלאסית והכבישים בישראל קטנים עליה, כולל כביש-6 אותו היא יכולה לגהץ ב-250 קמ"ש – אם תהיה מספיק אידיוט כדי להכביד על הדוושה. נפטרנו מכבישי המרכז מהר ככל האפשר, ויצאנו לדגום כבישי נהיגה מעניינים. רצועת האספלט הדקיקה המטפסת מים המלח למצוקי דרגות תלולה ומתפתלת, כוללת קטעים ישרים אבל גם פניות חדות מאוד. כוחה האדיר של ה- SQ7 העיף אותה למעלה כמו טיל בליסטי, אבל היא לא הרגישה נוח בפניות היותר הדוקות. הגלגלים האחוריים דחקו את החרטום כלפי חוץ, מאתגרים את בקרת המשיכה האלקטרונית. יכול להיות שכאן היינו נהנים מההיגוי האחורי והמייצבים הדינמיים, אבל אלה לא הותקנו ברכב המבחן. האמת? זוהי הגזמה פרועה, לא צריך שום דבר מעבר ליכולותיו המופלגות של רכב המבחן. מי שמחפש זריזות צריך לקנות רכב קטן יותר, מה רע ב-RSQ3? עולה פחות מחצי, הרבה יותר ספורטיבי.

ה- SQ7 הרגישה לגמרי בבית בכביש המטפס מסדום לערד. את הכביש הזה נהגתי עשרות (מאות?) פעמים, בעלייה ובירידה, באופנועים וטרקטורונים, מכוניות מהירות ורכבי שטח גמלוניים. נדמה לי שעל פני 24 הקילומטרים שלו יש כ-110 פניות ברדיוסים משתנים, מהירות ומאתגרות, שטוחות וגמלוניות. האודי חגגה כאן, דוהרת מעלה במהירויות מרגשות, מוגבלת רק על ידי כלי רכב מזדמנים שהאטו אותי והורידו את הדופק לתחומים סבירים. מערכת העברת הכוח חילקה את המומנט לארבעת הגלגלים באופן אופטימאלי, תת ההיגוי התאייד תחת המהירות הגבוהה, הבלמים נשכו בעוז ובקרת היציבות לא נכנסה לפעולה, משקל ההיגוי נשאר מעולה אם כי קצת קל... אתם צריכים להיות נהגים היפר-קיצוניים כדי להצדיק שדרוג כל שהוא, ב-SQ7.

אודי אס קיו 7 במבחן דרכים (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)
תוכל לבחור איזו תצוגה תופיע בצג המרכזי. בנהיגה רגועה תוציא 15 קמ"ל אבל חיידק התאוצה יגרום לך ללחוץ על המנוע הגדול, ולהיות פחות חסכוני

דיזלגייט בערד

שערוריית הדלק עדיין מרחפת על קונצרן פולקסוואגן, עם מלאי ענקי של מכוניות דיזל שהוחזרו ליצרן. הסקנדל העולמי מעיב על פעילות הדיזל של קונצרן פולקסוואגן-אודי ואליו מצטרפות נבואות שחורות לגבי עתיד הדיזל באירופה, ומנועי בעירה פנימית באופן כללי. למרות זאת ועד להופעתו העתידית של SQ7 e-tron היברידי, אנחנו יכולים ליהנות ממנוע הדיזל הפנטסטי הזה. כבר דיברנו על כוחו האדיר, אבל מסתבר שהוא גם יודע להיות חסכוני להפתיע.

תיבת 8-ההילוכים מעניקה יחסי העברה ארוכים מאוד, וב-150 קמ"ש רוחש המנוע ב-2000 סל"ד בלבד, נתון נמוך באופן קיצוני. בנסיעה בינעירונית רגועה 110-120 קמ"ש הוציא ה-8V 12-13 קילומטרים לליטר, ובמהירויות חוקיות לישראל הגענו אף ל-15 ק"מל! בנהיגה בינעירונית שגרתית הכוללת גם פרצי תאוצה מזדמנים (אחרת, בשביל מה קנית 435 סוסונים?) יעמוד הממוצע על 11-13 קמ"ל – אלו נתונים חסכוניים בעשרות אחוזים מתצרוכת של מנוע בנזין מקביל. את האימות לאמינות הנתונים קיבלתי בסוף העלייה מסדום – רק 4.1 קילומטר לליטר, הוכחה שמחשב הדרך יודע להציג גם נתונים פחות מחמיאים.

"קדמה באמצעות הטכנולוגיה"

כפרסומאי לשעבר אני נוטה להיות סקפטי לגבי סיסמאות אבל כאן, הסלוגן של אודי מוצדק לחלוטין. אודי SQ7 היא מכונת נהיגה מרגשת (אם כי לא ספורטיבית טהורה), תצוגת טכנולוגיה הממקסמת את כל מה שהחברה מאינגולשטדט למדה לעשות בעשרות השנים האחרונות – החל מטכנולוגיית קוואטרו המהפכנית בזמנו, עבור דרך שילוב מוצלח של ספורטיביות ופינוק, וכלה במגדש החשמלי ומערכות הבטיחות המלאות.

בסגמנט ההיפר-פרימיום, תג מחיר של 844,900 שקלים אינו גורם לאף אחד להתעלף, ולא הייתי מוסיף אף לא אחת מהאופציות – צמיגי ה-22 אינץ' פוגמים בנוחות, 'החבילה הדינמית' עשויה לעזור אבל בינינו, אני לא רואה לקוחות נורמליים שייקחו את המכונית למגבלות, במידה שמצדיקה שדרוג כלשהוא. מכונית כמו SQ7 נמכרת בגלל האמוציות שהיא מעוררת, בגלל הדיסקרטיות הפוך-על-הפוך שלה, בגלל הדימוי האירופאי המעודן שלה, המקבל גיבוי מלא על הכביש. אני כבר השתכנעתי, רק חסרים לי איזה 850,000 שקל.

אודי אס קיו 7 במבחן דרכים (מערכת וואלה! NEWS , רמי גלבוע)

על הצד הטכני:

מחיר (שקלים): 844,900
מחיר רכב המבחן (שקלים): 877,900

מנוע:
הנעה: דיזל, הנעה קבועה לכל הגלגלים
תצורה, נפח (סמ"ק): V8, 3956
תיבת הילוכים: טיפטרוניק 8-הילוכים

ביצועים:
הספק/סל"ד (כ"ס): 435/3750
מומנט/סל"ד (קג"מ): 91.8/1000
תאוצה 0-100 (יצרן, שניות): 4.9
מהירות מרבית (קמ"ש): 250
תצרוכת דלק מעורבת (קמ"ל, יצרן): 13.8

מידות
אורך (ס"מ(: 505.2
רוחב (ס"מ(: 196.8
גובה (ס"מ(: 174.1
בסיס גלגלים (ס"מ(: 300.4
תא מטען (ליטרים): 235-2330
משקל עצמי (ק"ג): 2405
צמיגים: 235/35R22

אודי SQ7