פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "אביר על גלגלים": חצי יובל למכונית שחלמנו עליה

   עבור בוגרי אייטיז, שורת הנורות האדומות המרצדות מחזירות את כולנו לשטיח, בוהים במעללי הצמד דיוויד האסלהוף ו-K.I.T.T ומלחמתם בפשע. לרגל 25 שנם לעליית הפרק הראשון הנה כמה דברים שילחצו לכם על בלוטות הנוסטלגיה

   25 שנים לאביר על גלגלים (ניר בן טובים , The Movie Stills Database)
   לא להוציא ידיים מהחלון... עזוב, לא משנה (צילום: The Movie Stills Database)

   שנים לפני שהתרוצץ על חוף הים בבגד ים אדום קטן לצד כוכבניות בעלות בגדי ים קטנים אף יותר, גילם האסלהוף את מייקל נייט – בלש לשעבר שלאחר פציעה קשה חוזר בזהות חדשה והופך ללוחם פשע תחת סוכנות פרטית חשאית. השוס – בת הזוג שלו המכונית השחורה בשם K.I.T.T בעלת האינטיליגנציה המלאכותית. אבל מי היא באמת "המכונית השחורה" כפי שהכרנו אותה ב"ערוץ המזרח התיכון"?


   25 שנים לאביר על גלגלים (ניר בן טובים , The Movie Stills Database)
   לא ראתה שטח, בטח (צילום: The Movie Stills Database)

   הקיט של K.I.T.T

   ראשי התיבות של K.I.T.T הם Knight Industries Two Thousand מתחת למעטה של מכונית הספורט השחורה היה למעשה רובוט מתוחכם בעל אינטיליגנציה מלאכותית, אישיות ואפילו הומור עוקצני במיוחד, אבל לא פחות חשוב מכך ערימות של גאדג'טים החל מהסורק הקדמי בדמות שורת האורות האדומים (שהביא איתו המפיק גלן לארסון מההפקה הקודמת שלו "באטלסטאר גלקטיקה"), נהיגה עצמאית, שריון בליסטי, טורבו בוסט של שני מנועים רקטיים שאפשרו לה לזנק באוויר, משתיק שאפשר לה לנוע במצב "חמקן", קרס משיכה מחובר לכננת, משבש אותות ועוד ערימות על ערימות של צעצועים.


   25 שנים לאביר על גלגלים (ניר בן טובים , יצרן)
   המקור - פונטיאק פיירבירד טרנס אם (צילום: יצרן)

   מתחת לתחפושת

   הבסיס עליו נבנתה המכונית לסדרה הייתה פונטיאק פיירבירד טראנס אם מהדור השלישי שיוצר בין השנים 1982 ו-1992. הטרנס אם הייתה הספורטיבית מבין גרסאות הפיירבירד, אבל את המילה ספורטיבית צריך לקחת בעירבון מוגבל מאוד, שכן ההספק של שני מנועי ה-V8 שאיתם הגיעה היה או 145 או 165 כ"ס בגרסה החזקה. אגב, המהירות המירבית של המכונית המקורית הייתה 201 קמ"ש לעומת 320 קמ"ש של K.I.T.T בסדרה. מספר חברות אף הציעו ומציעות ערכות הסבה לרפליקות של המכונית מהסדרה.


   25 שנים לאביר על גלגלים (ניר בן טובים , The Movie Stills Database)
   בראשית שנות ה-80 זה היה הדבר הכי משוכלל שיכולנו לדמיין (צילום: The Movie Stills Database)

   מצעצועים לדבר האמיתי

   על העיצוב והתכנון של המכונית היה חתום מייקל שפה (Michael Scheffe) שחתום על עוד מכונית מפורסמת הדלוריאן של "בחזרה לעתיד". במקור הגיע שפה מחברת "מטאל" המוכרת מדגמי מכוניות הצעצוע שלה. לרשותו עמדו 18 ימים בלבד לבנות את הדגם הראשון לסדרה. מעבר לקיט החיצוני המכונית הונמכה ב-2.5 ס"מ ביחס למכונית המקורית. שתי גרסאות נוספות של המכונית נבנו על ידי ג'ורג' בריס, אמן הוט-רוד ובונה מכוניות לסרטים וסדרות טלוויזיה, המפורסמת בהן היא הבאטמוביל של שנות ה-60.


   25 שנים לאביר על גלגלים (ניר בן טובים , The Movie Stills Database)

   שרדו את הסדרה, לא את החיים

   מתוך 23 מכוניות ששימשו בצילומי הסדרה המקורית שרדו 22 מכוניות. השמועה אומרת כי רק על אחת מהן שילמו אולפני יוניברסל מחיר מלא, כאשר את שאר המכוניות הם קיבלו עבור סכום סמלי של דולר אחד. בסיום הצילומים, למעט חמש מכוניות הושמדו כל שאר השורדות. חמשת המכוניות נפוצו לכל עבר וכיום ידוע על ארבע מהן שבידי אספנים וגורלה של החמישית לא ברור.


   25 שנים לאביר על גלגלים (ניר בן טובים , יצרן)
   מכונה מרשימה לכל הדעות, אבל זה לא ממש תחליף. המוסטאנג שלבי GT500KR (צילום: יצרן)

   זה לא היה זה

   מאז שירדה הסדרה המקורית ב-1986 נעשו מספר ניסיונות להחזיר אותה לחיים, כולם כשלו באופן חמור או חמור במיוחד. ב-1997 סדרה בשם Team Knight Rider הציגה חבורה של חמישה גיבורים בחמישה כלי רכב (שלושה רכבי פורד ושני אופנועים). בשנת 2000 ו-2010 נוצרו שני סרטים באורך מלא ולא זכו להצלחה. כמו כן היה ניסיון להחזיר את הסדרה למסך הקטן בשנת 2008, למשך 17 פרקים בין ספטמבר 2008 למרץ 2009 שודרה הסדרה בה את הפיירבירד החליפה פורד מוסטאנג שלבי GT500KR – מעשה שהינו חילול קודש של ממש לחרדת מעריצי הפיירבירד.