קרב סכינים: מועדון פולריס יוצא לטייל ב'סכיני דימונה"

יצאנו עם להקת RZR'ים להתמודד עם אחד ממסלולי השטח התובעניים בישראל, בין ערד לדימונה. אזור "הסכינים" טכני ומאתגר מאוד – זה לא מסלול לנהגים רכי לבב, בוודאי לא לקרוסאוברים עירוניים. טיילנו 'על הסכין', וחזרנו מאושרים

  • פולאריס
  • טרקטורון
וואלה! רכב

סטילס: רמי גלבוע, קובי בנדלק
וידאו: דודי מוסקוביץ


המתנתי בקוצר רוח שה-RZR שלפני יסיים לג'עג'ע את העלייה האינסופית, והתחלתי להתקדם לכיוון הפסגה המרוחקת. השביל המאובק טיפס בשיפוע הולך ומתגבר, ובמקביל התגבר גם הלחץ הרגשי בקרבי; חברי הקבוצה היו נהגי רייזר וותיקים ומיומנים, קבוצת טיילים מגובשת ומנוסה מאוד. גם אני מנוסה מאוד, אבל לא כל כך עם רייזרים; את סכיני דימונה נהגתי עם ג'יפ לפני למעלה מעשרים שנה, וגם אז לא התקרבנו אל השבילים היותר תלולים – שהפכו בינתיים לתחוחים ומשובשים פי כמה.

האדרנלין נסך בי בטחון בעודי שומר על גז יציב, מתמרן את ה-Side by Side בין המהמורות הגדולות, הבולדרים המשוחררים, ומצבורי הדרדרת הבוגדנית. ידעתי שהרייזר ייבלע את העלייה בלי בעיה, ואני יכול רק לקלקל – על ידי מיקום שגוי של הגלגלים, מכת גז מיותרת, או עצירה במקום בעייתי. "לזרום יציב" מלמלתי לעצמי, בעוד השביל נעלם מאחורינו. לפתע התנשאה מולי מדרגת סלע בגובה מטר, אותה צריך לעקוף מימין. הפניתי את ההגה כדי לצמצם למינימום את שיפוע הצד, הוספתי מעט גז כדי לדלג על מדפי הסלע המשוננים, והמעקף הגואל הופיע לפני. קו ההתקדמות היה מנוגד לחלוטין לאינטואיציה, מחייב למקם את הגלגל הימני ממש על פי תהום: עשרים סנטימטרים שמאלה, ואתה נחבט במדרגה. עשרים סנטימטרים ימינה ואתה מידרדר לשיפוע הסכין, כמה עשרות מטרים של גלגול חופשי. It's a long way down, ממש לא בשבילי!

טוב לדעת (מקודם)

איך לבחור את מערכת הישיבה המתאימה ביותר לסלון שלכם?

לכתבה המלאה
(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

המכונה

מנוע ה-RZR 'לימיטד' פחות עצבני מזה של הדגמים הספורטיביים והמתלים רכים וארוכים יותר - אלו בדיוק התכונות הנדרשות למסלול עבירות

עולם ה-SBS נשלט על ידי קומץ יצרנים צפון אמריקאים, כאשר המובילים הם פולריס ו-קאן-אם. התחרות בסגמנט פורצת גבולות, עם מרוץ חימוש שהביא את נפחי המנועים ל-1000 סמ"ק מוגדשים, עם הספקים בסביבות 170 כוח סוס – זוהי עוצמה מדהימה על רכב במשקל של פחות מ-700 קילוגרם. הכלים המובילים מאיצים ל-100 קמ"ש בפחות מ-5 שניות, והם יודעים לטפס בשטחים קשי עבירות באופן קיצוני. כוכבי הקטגוריה הם מאבריק 3X בעל השלדה הייחודית, ופולריס RZR טורבו בעל מנוע אדיר עוצמה. אלו הכוכבים אבל לאחרונה, מסתמן שינוי מגמה – היצרנים הבינו שיש גבול למחירים אותם אפשר לדרוש עבור רכב פנאי לסופי שבוע, וגם יש גבול ליכולת הלקוחות לשלוט ב-SBS חזקים כל כך. ברוח זו משווק ה-XP 1000 האטמוספרי בו נהגתי בטיול, וגם קאן-אם הוציאו לאחרונה דגם 900 אטמוספרי שפוי וזול יותר.

הרייזר שהועמד לרשותי היה 1000 Limited, דגם שאינו מנסה להידחק להובלת מרוץ החימוש. הלימיטד 'מסתפק' ב-110 סוסונים צוהלים, הוא לא מוגדר כ'ספורטיבי' מושחז או 'מקצועי', ולכן הוא מתאים יותר למסלולי עבירות כמו סכיני דימונה. נהגים שעולמם המוטורי התפתח עם ג'יפים רגילים, אינם מסוגלים לקלוט את יכולות השטח המדהימות של
טרקטורוני "צד בצד".

המתלים המשובחים של SBS כמו גם תנוחת הישיבה הנמוכה, מאפשרים להם לבלוע שבילים במהירויות דמיוניות, ולהתמודד בקלות עם מכשולים תובעניים ביותר. בנוסף למתלים משובחים מציעים רכבי ה-SBS גם יחס מעולה של הספק-משקל, תנוחת ישיבה נמוכה, כלוב התהפכות נוסך ביטחון וצמיגי שטח במידות עד 29 אינץ'.

מנוע ה-RZR 'לימיטד' פחות עצבני מזה של הדגמים הספורטיביים והמתלים רכים וארוכים יותר - אלו בדיוק התכונות הנדרשות למסלול עבירות. אל תבינו שלא כהלכה; גם ה-Limited ימרח חיוך עצום על פניכם, מאפשר לנהוג במהירות מסחררת בשבילי עפר ודיונות. הלימיטד נוח ונעים מאוד לנהיגה, כולל צג דיגיטלי שכמותו עוד לא ראינו ברכבי SBS; הוא כולל מגוון יכולות ניווט, חיבוריות וקישוריות למצלמות GO PRO, ושתי מצלמות (מלפנים ומאחור). יש במערכת אופציה לתצוגה סימולטאנית של מיקום חברי הקבוצה המטיילת (מדליק!), עדיין לא עברה התאמה למפות ישראל. איך תשרוד הטכנולוגיה הדיגיטלית את מבחן המים והאבק? ה-לימיטד אינו רכב זול אבל ב-136,000 שקלים, הוא זול בכ-20% מרכבי חוד החנית היקרים להפליא.

(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

תודה שטסתם פולריס

הרוח החיה מאחורי הטיול היה קובי בנדלק, בעל קרן הון-סיכון בתחומי הביטוח המנהל את מועדון פולריס – סתם ככה, בשביל הנשמה. לאורך הטיול והערב שקדם לו היה קובי פעלתן חברותי בלתי נלאה, מפנק את המשתתפים במשקאות ודברי תרגימא, מנהל את הערב בעליזות רבה. למחרת הוביל אותנו ביד חזקה ומקצועית, מעולה! שותף נוסף ליוזמת הטיול היה אופיר חן, סוכן פולריס ב-בית נחמיה. אופיר היה שותף בהכנות ובגיבוי הטכני, ולקח חלק בסבסוד הטיול; מסתבר שפולריס והסוכנים מסבסדים את הטיולים, במטרה לחזק את הקשר בין הלקוחות ורכבי השטח שלהם. כל משתתף שילם 150 שקלים בלבד עבור טיול מודרך ברמה הגבוהה ביותר, לינה ב-חאן וארוחת ערב מצוינת, ארוחת בוקר וצהריים בשטח... קובי מוציא כ-25 טיולים בשנה, חלקם ממוקדי עבירות כמו זה שלנו, אחרים מתרכזים בנושא מסוים או הכרת הטבע וההיסטוריה, יש גם שני "חוצי ישראל" שנתיים. אין ספק שפולריס משקיעה בלקוחותיה!

הפסקת קפה, לאחר האדרנלין. החרוצים מוציאים את מושבי הרייזר המתפרקים, ויושבים כמו מלכים (צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

מן הידועות היא שתדמית נהגי הטרקטורונים אינה מהמשובחות בציבור – קומץ פורעי חוק הוציא להם שם של אינדיאנים הפוגעים בסביבה, ובשאר טיילי השטח. הקבוצה של קובי היא היפוכו המושלם של הדימוי הציבורי – פגשנו שם צעירים ומבוגרים, עצמאיים ומנכ"לים, כולם הגיעו כדי ליהנות מיומיים של אהבת שטח ומוטוריקה. היה חברתי מאוד לראות בן אדם יורד מהקדילק שלו והולך לישון על הרצפה, במאהל בדואי; אתה לא יכול להיות פלצן מתנשא כאשר אתה נשכב על מחצלת מאובקת, בין שלושים ז'לובים הנוחרים את נשמתם אל תוך הלילה...

(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

על הסכין, בדימונה

לפני שנים רבות היו סכיני דימונה פינה נסתרת בה טיילו רק יודעי סוד, פקחי הרש"ט ואנשי יחידות מובחרות. בתריסר שנים האחרונות הפך האזור אבן משיכה לשוחרי העבירות, תא שטח נטוש ומאתגר. מצפון לסכינים מתפתל נחל כמריר, ערוץ קיצוני שזכה למעמד של 'הרוביקון הישראלי'. אל תנסו את זה בבית, אלו מקומות תובעניים מאוד! לטיולנו יצאנו מתל-ערד ואורך המסלול הכולל היה 70 קילומטרים – חלקם מהירים ומענגים, מיעוטם איטיים ותובעניים מאוד. הגישה לאזור הסכינים עוברת בשביל חוצה-ישראל שבנחל דימונה, דרומית למנחת ערד.

השביל יורד דרומה בנחל דימונה, ומסלול הסכינים מטפס ויורד מעבר לרכס ההרים. זהו מסלול קצר אבל ממזר, לנהגים מיומנים בלבד, ברכבי שטח קשוחים (צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

הציר הקלאסי של סכיני דימונה חוצה את רכס הגרניט של ארבע פעמים, כאשר חלק מהשבילים נמתח ממש על קו הרכס – משני צידי הציר נמתחים מדרונות תלולים ומלחיצים למדי, כאילו אתה נוסע לאורך להב הסכין. תא שטח זה מתאים רק לנהגים מיומנים עם רכבי שטח אמיתיים, רצוי מאוד מוגבהים ונעולים. השבילים לאורך הסכינים מהמורתיים, מוצלבים ומטלטלים, רצופים בשיפועי צד מלחיצים. ג'יפאים יצירתיים העניקו לקטעים מאתגרים שמות כמו "מעלה האמרים", "מעבר הנקיק", "מעלה סילון", "מעלה השפיץ", "האמבטיה" וכיו"ב. נקודות בולטות לאורך הנתיב: הרי יהל, כיפון וכמריר, נחלי דימונה, חמר, מכרה הסיד. יש נקודות צל בודדות לאורך המסלול, בעיקר בערוצי הנחלים – שם תפגשו גם אורחות גמלים, ובדואים תושבי המקום. ערוצי הנחלים נמצאים בסביבות 300-350 מטרים מעל פני הים, הסכינים מתנשאות עד 650; הפרש הגבהים אינו מרשים במיוחד, אבל אופי הקרקע הופך אותו למאתגר מאוד.

(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

ושוב, תודה

בסופו של היום עוד נשאר לקובי כוח להרתיח קפה מהביל, בצילו של עץ השיטה הגדול. אווירת סוף קורס השתלטה על השיחה ולמרות המסלול המאתגר וכמה רגעי אדרנלין, יצאנו מהשטח ללא פגע – לא ספגנו פנצ'ר, שום רצועה קרועה, נחמד. הייתה זו הזדמנות נוספת עבורי, להיווכח בסגולותיהם המיוחדות של רכבי ה-SBS: צירוף מופלא של יכולת לתפור שבילים במהירות של רכב מרוץ, עם כושר עבירות והגנה טובה של כלוב ההתהפכות. זוהי תגלית אמיתית וממכרת, לכל מי שמבלה את זמנו על רכבי שטח עירוניים ומשפחתיים. ראו הוזהרתם!...

הכי מתקדם זה הכי משתלם

ביטוח חובה החל מ-54 ₪ לחודש

על ידי חברת הביטוח WE SURE
לרכישה>>
תמונת מחזור ופרידה, לאחר הסכין הרביעית. קבוצה מגובשת ואיכותית (צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully