וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחריות מוגבלת למכוניות בייבוא אישי ומקביל? היבואנים מסרבים לתקן

דובי בן גדליהו

7.1.2018 / 13:01

עתירה הוגשה בעקבות עשרות מקרים בהם נדרשו היבואנים לתקן כלי רכב עם אחריות מוגבלת לצפון אמריקה או לאזורים אחרים. בתגובה משרד התחבורה מאיים בבחינת חידוש רישיונות הייבוא לישראל, בהתאם לסמכויות שמעניק חוק רישוי הרכב

מהפך: הקוריאניות אמינות יותר. יח"צ, ניר בן טובים
מהפך: הקוריאניות אמינות יותר/ניר בן טובים, יח"צ

ארבע יבואניות רכב הגישו ביום חמישי האחרון (4.1) עתירה מנהלית נגד משרד התחבורה ונגד יבואניות רכב בייבוא עקיף/מקביל.

בעתירה של יוניון מוטורס, סמל"ת, קרסו מוטורס והמזרח, נטען כי משרד התחבורה מנסה לחייב את היבואניות להכיר אוטומטית באחריות לכלי רכב שיובאו בייבוא אישי ומקביל, גם אם היצרן העניק על כלי רכב אלה אחריות איזורית מוגבלת בלבד, שאינה תקפה לכל העולם ובוודאי לא לישראל.

העתירה הוגשה בעקבות דרישה של משרד התחבורה להכיר בפרשנות המרחיבה של המשרד המתייחסת לפרק העוסק בנושא האחריות בחוק שירותי הרכב, שהתקבל לפני שנתיים. על פיה היבואנים בארץ יכירו בכל אחריות שנותן היצרן בעולם על כלי הרכב.

לעתירה קדמו מגעים ממושכים בין היבואניות למשרד התחבורה, לאור העובדה שבשנה שעברה נרשמו עשרות מקרים ובהם נדרשו היבואנים לבצע תיקונים בכלי רכב חדשים מייבוא אישי או מקביל על חשבונם. מדובר בעיקר בכלי רכב שנמכרו בארצות הברית, ושהאחריות שניתנה עליהם תקפה לארצות הברית בלבד. על פי טענת היבואנים, חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב מחייב יבואנים לממש אחריות יצרן בהתאם לתנאי האחריות הנקבעים על ידי יצרן הרכב. אחריות זו משמעה שהיצרן הוא זה שנושא בעלויות התיקונים לרכב המכוסים במסגרת האחריות.

העותרות טוענות, באמצעות עוה"ד פישר בכר חן ושות' וצמח שניידר ושות', כי הן מקיימות את הוראות החוק, מממשות את האחריות המקצועית, ומתקנות את כל הרכבים המכוסים באחריות יצרן, גם אם לא יובאו על ידיהן . היבואניות גם מקיימות את הוראות החוק בכל הנוגע לטיפול ברכבים המיובאים בייבוא עקיף, לרבות בדגמים שהעותרות אינן מייבאות בעצמן, טיפול הכולל אספקת חלפים ותיקון תקלות בטיחות סדרתיות (Recall), על אף המורכבות המקצועית והתפעולית הכרוכה בכך.

עם זאת, לגבי סוגיית האחריות, עלויות התיקון לרכבים שבהתאם לתנאי האחריות שקבע היצרן כי אין להם אחריות תקפה בישראל, אינן מכוסות על ידי היצרנים. בעתירה נטען כי "למרות שמשרד התחבורה מודע היטב לכך שהיצרנים אינם נושאים בעלויות התיקון, ולכך שהיבואנים העקיפים רוכשים את הרכבים בחו"ל בידיעה שאין להם אחריות תקפה בישראל, הוא כופה על היבואנים הישירים לתקן, על חשבונם, גם רכבים אלה".

העותרות טוענות שחיובן לממן תיקונים שאינם מכוסים באחריות יצרן לכלי רכב שלא יובאו על ידיהן, אינה הוגנת ואף עומדת בסתירה לחוק. בנסיבות אלו לא נותרה לעותרות ברירה אלא לפנות לבית המשפט.

ל"גלובס" נודע, כי לפני הגשת העתירה הזהיר משרד התחבורה את היבואניות כי אם יעתרו ימצה עמן המשרד את כל האמצעים העומדים לרשותו, כולל בחינת חידוש רישיונות הייבוא לישראל בהתאם לסמכויות שמעניק חוק רישוי הרכב למשרד התחבורה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully