טיול בשטפונות: כך זה נראה מסיפונו של הג'יפאי

המוני בית ישראל הציפו את שבילי המדבר ואת שלוליות המרכז; לא נרשמו נזקי גוף אבל למעלה מתריסר כלי רכב טבעו במים, טיילים חולצו במים ובאוויר, ומאות אחרים בילו את זמנם בחיפוש עקר אחרי המים הגדולים. היה שווה?

רמי גלבוע
07/01/2018
טיול שטפון 2018 רמי גלבוע. רמי גלבוע, ניר בן טובים
רגעי נחת בערוץ נחל אוג, לאחר הזרימה הגדולה(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

אני לא יודע מה איתכם, אבל מה כבר ביקשתי? רציתי לפתוח שני כיסאות וערכת קפה על שפת נחל מדברי זורם, לתפוס שעה של שלווה עם דורית, ולהתענג על אחת מתופעות הטבע הנדירות והמקסימות ביותר בישראל. הבעיה היא שכדי להגיע לרגעי האושר הייתי צריך לנסוע (פעמיים!) מהמרכז למדבר יהודה, להתמודד עם פקחים ושוטרים עצבניים, לחמוק מנחילי הקרוסאוברים שהחליטו לבדוק את עבירות הרכב דווקא היום, והכי חשוב – שיהיה לי מזל להיות במקום הנכון, בזמן הנכון...

טיול שטפון 2018 רמי גלבוע(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

שיטפון על הכביש

לפעמים אתה יוצא לראות שיטפון של מים גדולים, וכל שאתה מוצא הוא שיטפון של מכוניות העומדות בדרכך. כך היה בסוף השבוע הגשום, ואין לי ספק שגם אתם קיבלתם סרטוני רשת עם טביעות שונות ומשונות, חילוצים הרואיים, ושאר תקלות על סף הסכנה. בדיעבד התברר כי המים הגדולים נשארו במרכז הארץ, שם נרשמה כמות שיא של טביעות וחילוצים; הרשימה החלקית של טוטאל-לוס כוללת ג'יפים וטנדרים, ג'יפונים וקרוסאוברים, רכבי SBS, ועוד היד נטויה. לרשת הועלו כ-15 סרטונים שונים, אבל אני משער שכמות הטביעות הייתה כפולה; עניין של דיסקרטיות מול יצר פרסום.

עוד בוואלה!

צפו: בנתיבות מצאו את הנוסחה למשיכת זוגות צעירים. וזה עובד

בשיתוף עיריית נתיבות

מתנדבי יחידת החילוץ "מגילות" שלפו את האב ובנו מהמים הקפואים; הפעם זה לא נגמר באסון(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

לכולנו הגיעו תמונות לסמאטרפונים, אבל אנשי יחידת החילוץ "מגילות ים המלח" נאלצו לבלות שעות ארוכות בחילוץ אב ובנו, שכמעט נסחפו במפל השוצף של נחל אוג. לאחר שעתיים מלחיצות הגיעו אליהם כ-20 מתנדבים מיחידת החילוץ 'מגילות ים המלח' ושלפו אותם מהמים על סף קפיאה, בזהירות וביד בוטחת. הסיפור לא הסתיים בלי חילוץ של מסוקי 669, שלא יהיה להם פשוט מדי.

משתעשעים במנהרת רוח טבעית, על המצוק של נחל חימר(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

תצפית בטוחה

אירוע אחר התרחש בברכת צפירה שבבקעת קנאים; נחל צאלים זרם בעוצמה והמפל היה מדהים ביופיו – כך שמעתי, לא הגעתי לשם בזמן... מאות מכוניות פרטיות זרמו למגרש החנייה הסמוך, גדשו את המקום ונוסעיהן החלו לשוטט ברגל על המצוק – בצורה המסוכנת לעצמם, ולבזים שחורים המקננים שם. פקח רשות שמורות הטבע ניסה לנהל את הזרימה, ניסה אפילו לסגור לחלוטין את האזור, בפני נהגים והולכי רגל.

טיול שטפון 2018 רמי גלבוע(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

במסגרת החסימה התנהלו וויכוחים מרים על ההתנגשות בין זכות הציבור (זה אנחנו!) לטייל וליהנות מהטבע, לבין חובת השלטונות לנהל את האירוע ואולי, לכסת"ח את עצמם? הסביר לי גילי סופר, ממלון יהלים בערד: התופעה חוזרת על עצמה בכל שנה, ואין סיכוי שפקח בודד יוכל לנהל את האירוע – מה עוד שמבחינת תיירני ערד (וגם מבחינתי האישית), אין סיבה למנוע מהאנשים לצפות במפל המדהים. הפתרון המתבקש הוא להכין שביל מסודר ובטוח אל המפל, עם מרפסת תצפית בטוחה. כולנו עוד זוכרים את האב ובנו שנהרגו שם, לפני כמה חודשים בלבד – בלי שיטפון, ובלי המוני בית ישראל.

מפל צפירה הוא מחזה מדהים, והטבע שייך לכולנו. הגיע הזמן שה'שלטונות' יכשירו שם נקודת תצפית ראויה(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

שיטפונות Take 1

התרגשות סוף השבוע החלה כבר ביום חמישי כאשר קבוצות הוואטסאפ הופכות לכוורות עצבניות, עם עשרות הודעות מפה ומשם, הערכות מצב, דוחות מטאורולוגיים והתלבטות "לאן נטייל השבוע?". עבור הרוב המכריע של האנשים, עיסוקנו נראה מוזר על גבול המטופש; ביום שכולם מחפשים בית יבש ומרק חם, מה יש לנו לחפש בחוץ, ועוד במדבר? אבל מסתבר שהתופעה הולכת ותופחת משנה לשנה, לא מעט בגלל הרשתות החברתיות המאפשרות לכל אחד לקבל מידע על נקודות תצפית.

טיול שטפון 2018 רמי גלבוע(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

הבעיה היא שהרשתות יכולות גם לשטות, הן לא תמיד מעודכנות, ולא כל מה שמתאים לקבוצת נהגים מנוסים, מתאים לטיילים אורבניים עם קרוסאוברים 2X4. וגם אם אתה (חושב שאתה) יודע מה אתה עושה, צריך הרבה משמעת ושכל ישר; גם אנחנו, בכמה מקומות סבבנו לאחור - המדבר הרטוב יכול להיות בוגדני מאוד, וצריך להכפיל את מקדמי הזהירות.

מחכים לשיטפון, אבל הוא לא בא(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

ובכל זאת, היה שווה לרדת למדבר!

פעמיים ירדתי בסוף השבוע לים המלח; ביום שישי ירדנו עם ארבעה ג'יפים מסודרים ומאורגנים. בילינו זמן קצר בנחל אשלים, היה יבש. דילגנו לנחל צאלים, יבש. עלינו בנחל חימר, עוד יותר יבש, עם רוח מטורפת. ואז, רגע לפני שהתכנסנו למסעדת 'מוזה' בערד, החל לרדת גשם; יצאנו לסיבוב של כשעתיים וחצי בשבילים שבין תל ערד לבין ברכת צפירה, קטע קסום של זרימות מים אדירות, ניווט מורכב, והנאה בלתי פוסקת. כוחותינו חזרו למסעדה, בשלום.

טיול שטפון 2018 רמי גלבוע(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

מחויבויות משפחתיות דחקו אותי לחזור למרכז למשך הלילה אבל למחרת היום, נמשכנו כבמגנט ענק אל הדרום. הדרמה בנחל אוג התרחשה הרחק מעל ראשנו, בזמן שליד ים המלח פכפכו המים והשמש הייתה מלטפת. ביקרנו בנחלים החוצים את כביש 90, התענגנו על צליל וריח הנחלים הזורמים – לא הצלחנו לשתות קפה על שפת המים אבל בכל זאת, היה שווה!

נחל חימר זורם במיטבו(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
שטפון במרפסת של צין. נקודת תצפית נוחה ובטוחה, דרומית לצומת הערבה(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
טיול שטפון 2018 רמי גלבוע(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
טיול שטפון 2018 רמי גלבוע(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
  • נהיגת שטח
  • חורף

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully