פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ניצול מסוכן במסווה חגיגה: ילדים מוכרים דגלי יום העצמאות בצמתים

   כמידי שנה, לקראת יום העצמאות, "מציפים" את הכבישים, הצמתים העירוניים והבינעירוניים ילדים צעירים, המנסים למכור את דגלי ישראל ואביזרים נוספים לרגל החג. זה אסור, מסוכן, והמעסיקים גם מנצלים את תמימותם וגוזרים עליהם רווחים

   מוכרים דגלי יום העצמאות בצמתים (ניר בן טובים , ניר בן-טובים)
   מוכרים דגלים בצמתים. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום אילוסטרציה: ניר בן-טובים)

   אחת התופעות החמורות לקראת חגיגות יום העצמאות מתחילה בכבישים הרבה לפני שמדברים על נהיגה תחת השפעת אלכוהול. קצת לפני ערב יום העצמאות, מתמלאים הדרכים במוכרי דגלונים לרכב. האנשים האלו שחולפים על פני חלון המכונית שלכם הם לעתים קרובות צעירים מאוד, יותר מכפי שתוכלו לדמיין. הם מסתובבים בצמתים מסוכנים, בצידי כבישים סואנים, ומתהלכים בין המכוניות בניסיון למכור את מרכולתם. ילדים אלה חשופים לסכנה בטיחותית חמורה, גם תוך סיכון חיי משתמשי הדרך האחרים. מעבר לסכנת הפגיעה מכלי רכב החולפים, ולעתים שועטים, בדרכים, חשופים הילדים לפגעי מזג האוויר ולסכנות נוספות כולל ניצול, לרבות מיני, ופשיעה אחרת מידי עוברים ושבים ומידי מעסיקיהם.

   מרבית הילדים המועסקים במכירת דגלים הם ילדים מתחת לגיל 15, גיל העבודה המותר על פי חוק. מרבית הילדים מועסקים על ידי קבלנים, הגוזלים מהם חלק גדול מרווחי המכירות ומותירים בידיהם סכומים זעומים בלבד.

   בהתאם לחוק עבודת נוער, התשי"ג - 1953, אין להעסיק ילדים מתחת לגיל 15 (למעט ילד שמלאו לו 14 שנה שמותר להעבידו בתקופת חופשת לימודים רשמית, רק בעבודות קלות שאין בהן כדי להזיק לבריאותו ולהתפתחותו). ילד מגיל 15 יכול לעבוד בתנאי שהוא השלים את לימודי החובה, או עובד כחניך במסגרת הכשרה מקצועית. ילד עד גיל 18 לא יעבוד בשעות הלימודים, אלא אם השלים חינוך חובה בתקופה קטנה מתקופת הלימוד המתאימה לגילו.

   החוק קובע קנסות ועונשי מאסר למעביד אשר מעסיק בני נוער שלא על פי חוק או התקנות. כמו כן, החוק קובע עונשים להורים שאיפשרו לילדיהם לעבוד בניגוד להוראות החוק, אלא אם יוכיחו שלא ידעו על כך, או שעשו כל האפשר למנוע את העבירה על החוק. יחידת האכיפה במשרד התמ"ת ממונה על אכיפת חוקי עבודה, ובהם חוק עבודת הנוער. ליחידת האכיפה סמכות להטיל קנסות מינהליים ולתבוע לדין בבית הדין לעבודה מעסיקים שעברו על החוק.

   אף אחד לא נוקף אצבע למנוע את התופעה

   למרות שהבעיה מוכרת מזה שנים, לכל הגורמים הרלבנטיים בישראל, ולמרות שמדובר בתופעה מסוכנת ביותר, אין מבוצעת אכיפה מתאימה.כך, למרות שמכירה בצמתים אסורה בדרך כלל לפי חוקי עזר עירוניים או אזוריים, הרי בפועל - ובמיוחד ביום העצמאות - חוקים אלה לא נאכפים כלל.

   מצופה ממשטרת ישראל, ומהממונה על אכיפת חוקי העבודה במשרד התמ"ת, להגביר את אכיפת חוקי הנוער במיוחד בתקופה זו. במקביל, ניתן לאפשר את מכירת הדגלים במקומות בהם ניתן לעשות זאת ללא סיכון חיים. באחד המקרים הנדירים, הוגש כתב אישום נגד קבלן שהעסיק נערים בני 11, 13 ו- 16 בצמתים במכירת פרחים. הקבלן הורשע בעבירות לפי חוק עבודת הנוער.

   בפסק הדין נקבע: "בית הדין רואה בחומרה רבה את תופעת העסקת 'ילדי הצמתים', הנדרשים על ידי מעסיקיהם לעמוד בצמתים ולמכור פרחים ו/או טובין אחרים, תוך סיכון חייהם. עמדת המיקוח של ילדים אלה כלפי מעסיקיהם, כמו גם היכולת לעמוד על זכויותיהם, נמוכה ביותר. ילדים אלו זקוקים להגנתו של בית הדין, ועל בית הדין להרתיע מביצוע עבירות חמורות אלה, ולעשות כמיטב יכולתו למיגור התופעה כאמור".

   באותו ענין, בהתחשב בנסיבות האישיות של הנאשם, בהודאה שלו באשמה, וכן בחרטה שהביע, ובהצהרתו, כי לעולם לא יחזור על מעשיו אלה, מצבו הכלכלי והנפשי הקשה, גזר עליו קנס של 100,000 שקלים וחתימה על התחייבות להימנע מביצוע העבירות נשוא כתב האישום, אשר אם יפר אותה ישלם לאוצר המדינה סך של 200,000 שקלים.

   עורכי הדין ורד כהן ורענן בר - און, ממשרד בר - און, כהן, עורכי - דין, אשר מדורג כמשרד מוביל בישראל בעריכת דין , ובכלל כך בתחום הליטיגציה - התדיינות בבית המשפט , דיני משפחה ודיני ביטוח ונזיקין , כולל רשלנות רפואית.