וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התוכנית שתציל את ענף השירותים לרכב?

6.6.2019 / 13:04

המשבר הנוכחי בענף השירותים לרכב הוא קצה הקרחון במה שעתיד לטלטל את התחום הזה בישראל. ארגון הגג "מומנטום" בו חברות יבואניות הרכב המובילות בישראל הוא תוכנית ההצלה העתידית שלו

עמותת מומנטום. ברק דניאל,
סדנת הלימודים באמי"ת פתח תקווה, מאובזרת ובנויה בסטנדרט התואם את החומר הטכנולוגי הנלמד/ברק דניאל

לענף המוסכים נמצא כבר שנים במצב קשה. אבל כיום ניתן כבר לתאר את המצב כקטסטרופה כלכלית עם אחד משיעורי החייבים הגבוה ביותר בהוצאה לפועל מבין ענפי התעשייה. הוא גם במשבר כללי כתוצאה ממחסור בכוח אדם מיומן ואיכותי בענף. אבל שני אלו עומדים להתגמד כאשר מביטים אל העתיד ומבינים שהאתגר הגדול ביותר בתחום עוד נמצא לפניו.

"במסגרת ההכנה לפרויקט הגעתי לביקור במכללות למקצועות הרכב שמפעילה המדינה" מספרת לי חגית אליאס, מנכ"לית מומנטום, "הלימוד נעשה מתוך ספרים, אבל זו לא הייתה הבעיה, התוכן שבהם היה זה שהייתי בהלם ממנו - פרק על טיפול בקרבורטורים". זו נקודת הפתיחה ממנה יצאה לדרך אליאס, אבל זו לא בעיה רק של האנשים העוסקים בתחום - יש לה השלכות אדירות גם על כל אחד מכם שמחזיק מכונית ומתכוון לעשות זאת בשנים הקרובות.

מומנטום הינה חברה לתועלת הציבור שהיא למעשה ארגון גג מיוזמת קרן קרסו שהוקמה על ידי סטלה ויואל קרסו בעלי "קרסו מוטורס" יבואנית רנו, ניסאן ודאצ'יה לישראל. למהלך שותפות יבואניות הרכב הגדולות בישראל, בהן טלקאר (יבואנית קיה וסאניונג), יוניון מוטורס (טויוטה ולקסוס), צ'מפיון מוטורס (פולקסווגן, אודי, סקודה וסיאט), כלמוביל (מרצדס, יונדאי, מיצובישי), דלק מוטורס (ב.מ.וו, פורד ומאזדה) ועוד. המטרה הראשית שלה קידום השכלה טכנולוגית וחינוך של דור העתיד בענף שירותי הרכב.

עמותת מומנטום. אילן ספירא,
חגית אליאס, מנכ"לית מומנטום: "לשפר את כוח האדם הנוכחי ולהכשיר את דור העתיד"/אילן ספירא

"שלושה עשורים אבודים"

השינוי האדיר שעברה תעשיית הרכב בעשורים האחרונים עם חדירת מחשבים ומערכות אלקטרוניות למכוניות שלנו הוא רק קצה הקרחון, השינויים העתידיים בטווח של 10-15 השנים הבאות הוא זה שהולך לעצב את עתיד התחבורה שלנו בעשורים הבאים. כיום, אין לישראל שום מענה לאתגרים העתידיים האלו. מענה שחסר הן ברמת היכולות הטכניות של כוח עבודה מיומן שחסר כיום והן במובן של היעדר אופק הכשרתי של הדור הבא של נותני השירות לרכב. זו בדיוק הנקודה בה "מומנטום" נכנסת לתמונה.

שני המישורים האלו הם כיום ליבת הפעילות של הארגון. ניצנים שלה כבר החלו לצוץ עם הקמה של מערכי הכשרה משותפים ליבואנים עם מוסדות לימוד תיכוניים לפני מספר שנים. חברת יוניון מוטורס שחברה לרשת אורט הייתה מחלוצות המהלך, צ'מפיון מוטורס עם בית הספר אורט ביקנעם ואחרים. המודל הזה של שיתוף הפעולה בין יבואנים לבתי הספר הוא זה שמאומץ על ידי הארגון. לאחרונה נפתחה בבית הספר אמי"ת פתח תקווה המכללה הטכנולוגית המתקדמת ביותר בישראל בה נעשה שימוש במערכות המדמות את סביבת העבודה הטכנולוגית הצפויה בשנים הקרובות להחליף את פני המוסך המוכר לנו כיום.

עוד באותו נושא

חובבי רכב: כמה תרוויחו אם תעבדו במוסך?

לכתבה המלאה
עמותת מומנטום. יח"צ,
חזי שייב מנכ"ל איגוד יבואני הרכב: "להבין את צרכי התעשייה העדכניים ביותר"/יח"צ

"מערכי ההכשרה של טכנאי הדור הבא חייבים לקצר את פרקי הזמן בהם מכירים הסטודנטים את הטכנולוגיה ובמקביל לנהל שיח עם היצרניות אודות הטכנולוגיה העתידית" מסביר חזי שייב, מנכ"ל איגוד יבואני הרכב הלוקח חלק בתכנית. לדברים אלו של שייב יש גיבוי קשיח בנתונים, על פי נתוני הפורום הכלכלי העולמי ה-WEF כמחצית מהחומר הנלמד בתואר טכנולוגי בשנת הלימוד הראשונה כלל אינו רלוונטי או תקף בסיום התואר.

"יש לנו שלושה עשורים אבודים של הכשרת עובדים בענף השירותים לרכב". אבל זה כמובן לא האתגר היחיד. שייב: "אנחנו גם משקיעים בתוכנית הסבות והכשרות של דור הביניים שנמצא כרגע בענף במקביל לבנייה של תוכניות הכשרה לדור הבא. תלמידי התיכונים ההכשרות המקצועיות של כיתות י"ג-י"ד". המטרה היא לייצר מסלולי הכשרה שבסופם מסיימים התלמידים כהנדסאי רכב ולאחר השירות הצבאי או אפילו במהלכו בהתאם לתוכנית ההכשרה שלהם ממשיכים לתואר מהנדס.

החשיבות הזו של ההכשרה הטכנולוגית עתירת הידע נובעת מהשאיפה להעמיד אנשי שירות לרכב שמכירים את המוצר לא רק ברמת התפעול השוטף שלו, אלא גם ברמת התכנון והבנייה ברמות הגבוהות ביותר. זאת על מנת לאפשר לישראל להשתלב עוד יותר בעתיד בפיתוח עתידי כחלק מתעשיית הרכב. "ישראל, עדיין לא שם" מסכם שייב.

עמותת מומנטום. יח"צ,
מתוך תחרות הכרזות לקמפיין הארגון בשיתוף הבצפר/יח"צ

האינטרס של היבואנים

אנחנו יושבים עם חגית אליאס וחזי שייב במשרדי איגוד יבואני הרכב, אני מנסה להבין מהם איך בכלל מתחילים לטפל בפער הזה, איך פורטים את האמירות האלו למשמעות הפרקטית ביותר. אז מעבר להקמת מרכזי הכשרה מותאמים לטכנולוגיה העתידית, רשימת האתגרים ארוכה מאוד ונוגעת גם למעטפת הכללית יותר של הענף הזה. זה נובע לא מעט מהתדמית שיש לענף השירותים לרכב, תחום אפור, שלא לומר שחור מגריז ופיח שבמשך שנים נוצר לו שם שרחוק מאוד מהעובדה הפשוטה שכבר היום הוא הולך ומשנה את פניו. החל מהשימוש ההולך וגובר במחשבים למטרות דיאגנוסטיקה, עדכון תוכנות ותיקון תקלות ועד לשימוש באנגלית כשפה היחידה המקצועית בתחום זה. בהקשר הזה מציינת חגית לשאלתי האם שפת הלימוד עצמה תעבור לאנגלית מקצועית בתשובה חד משמעית של "כן".

אחת הדרכים היא יוזמת "מקצוע לחיים" של צה"ל בה שותף הארגון. במסגרת הפרויקט של אט"ל (אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה) משולבים חיילים נבחרים מחיילות הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בהכשרה והתנסות במרכזי השירות המובילים בתחום הרכב בארץ. הם עובדים, משתכרים, צוברים ניסיון וקשרי עבודה בענפים האלו. יוזמה שנייה היא הקמת מרכז מידע שימפה את ענף השירותים לרכב, יאפשר לאלו המעוניינים לפתח קריירה בתחום להכיר, לחקור וללמוד אודות האפשרויות העתידיות שמציע הענף שהולך והופך לדומה יותר לחממת הייטק מאשר למוסך המוכר. השינוי הזה, מאפשר גם שילוב של אכלוסיות חדשות שהיו מחוץ למעגל העוסקים בענף הזה כמו נשים, חרדים ואכלוסיות נוספות.

עמותת מומנטום. יח"צ,
עמותת מומנטום/יח"צ

איך לא נופלים למלכודת "בתי הספר המקצועיים", אלו שהסלילו תלמידים לעבודות כפיים ויצרו המון מהשם הלא טוב שיש לענף?

חגית: יש לנו תוכנית אסטרטגית לשינוי התדמית של הענף. חלקה באמצעות קמפיינים עתידיים שיחשפו את השינוי שעובר הענף הזה. חלק מהקמפיין הוא תחרות בחירת כרזות שילוו את המהלך הזה שעשינו בשיתוף סטודנטים למכללה לפרסום "הבצפר".

לפני כמה שנים יצא משרד החינוך עם בשורה של הסבת עובדים מהייטק להוראה, זה לא עבד, למה שזה יהיה שונה הפעם?

חגית: כיום יש 6,000 מורים בחינוך הטכנולוגי. 200 פורשים כל שנה ו-50 מוכשרים כל שנה. ברור שהפער הזה הוא בעייתי, שאין כאן מענה מהכיוון של ההוראה הקלאסית. אנחנו פועלים בדרך אחרת, של שידוך בין מחלקות ההכשרה של היבואנים לבין אותם תפקידי הוראה.

כמה מורים צריך? איך מושכים אותם?

שייב: אנחנו צריכים פחות מורים ויותר אנשים שמתווכים את הידע הזה, שקיים כבר, ונדרש על ידי התעשייה לתלמידים. לכן ייתכן מאוד שהאנשים האלו כלל לא יגיעו מתחום החינוך או ממשרד החינוך אלא בעיקר מהיבואנים עצמם.

מה באמת עושה איגוד יבואני הרכב בתמונה הזו של המיזם?

שייב: האינטרס שלנו הוא לשמור על התעשייה הזו ברמה הכי גבוהה. זה נובע מראיית השוק העתידי והשינויים שיעצבו אותו. לאיגוד יש את הראיה הכוללת והאסטרטגית הזו של השוק והעתיד שלו.

מאיפה מגיע המימון כל הפעילות הזו?

כרגע המימון הוא מהקרן הפילנטרופית של משפחת קרסו ועל ידי דמי חבר שמשלמים היבואנים המשתתפים. אבל אנחנו עובדים גם עם משרדי הרווחה, החינוך והתעשייה, אבל שם זה אף פעם לא קל.

אז למה בכלל לטרוח מול המדינה ולא עצמאית עם מכללה שתוקם על ידי יבואני הרכב?

חגית: כי בסופו של דבר על מנת לבנות מערכת יציבה ועובדת, כמו זו שיש במדינות אירופה המפותחות, אנחנו זקוקים לתקציבים אדירים. אלו תקציבים שקיימים כרגע, אבל פשוט הולכים למקומות הלא רלוונטיים כמו אותן הכשרות מכונאים מיושנות.

עמותת מומנטום. יח"צ,
עמותת מומנטום/יח"צ

מניעים בתכל'ס

השלב הבא בפעילות של עמותת "מומנטום" הוא ארגון של יריד התעסוקה "אוטו ג'וב" , היריד הראשון בישראל לעולם מקצועות הרכב. היריד שיערך ב-11.6 בביתן 13 בגני התערוכה בתל אביב, נועד להציג את המעבר של ענף שירותי הרכב לעתיד של העשורים הבאים. הוא גם יאפשר למבקרים להכיר את התפקידים החדשים שפותח בפניהם הענף הזה, מסלולי הלימוד, האופק התעסוקתי שהוא מאפשר, להתרשם מהיצע המשרות, להגיש קורות חיים ואף לקיים שיחות עם נציגי משאבי האנוש של כלל היבואניות בענף. הכל על מנת לקדם את המהלכים של הארגון. בנוסף לפעילות יריד התעסוקה, יזמן הכנס במה לפגוש במספר בכירים בתעשיית הרכב, שישתפו במסלול ההכשרה שלהם שהתחיל במשרות כניסה לענף והוביל אותם לתפקידי ניהול מרכזיים.

שעות פעילות היריד הן 14:00 עד 20:00 והכניסה אליו חינם בהרשמה מראש שאותה ופרטים נוספים אודות הפעילות הצפויה ניתן למצוא כאן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully