וואלה! רכב TV

החוליה החסרה

המכונית שבלעדיה מותג אינפיניטי היה בהרכב חסר, הגיעה. לקחנו אותה למבחן וגילינו מספיק אומץ לכוון לקבוצה העליונה

29/09/2010
ניר בן טובים

צילום: אבי כהן
עריכה: בת גולן
סטילס: ניר בן טובים, קובי ליאני

עוד בוואלה!

צפו: איך להפוך את ארוחת הערב עם הילדים לפעילות חוויתית?

בשיתוף חברת גליל

מותג היוקרה אינפיניטי מבית ניסאן, יכול לקחת נשימה עמוקה בימים אלה ולהירגע קצת. זאת משום שאחרי יותר משנה לאחר שהגיע לישראל, בתקופת משבר עמוק ועם היצע טוב אך מוגבל, מצטרפת אל שורותיו המכונית החשובה ביותר בתחרות בקבוצת היוקרה, ה-M. מכונית סלון.

עד לימים האחרונים, היצע אינפיניטי בישראל, כמו ברוב מדינות העולם, כלל את ה-G37 סדאן, קופה וקבריולה וכן שני קרוסאוברים, את ה-EX ואת ה-FX השרירי. אולם, למרות המבחר, קשה מאוד להתחרות בפלח שוק היוקרה שבו משחקות מרצדס, ב.מ.וו, אודי וכמובן לקסוס ללא מכונית סלון. ולכן, ההצלחה שרשם מותג אינפיניטי בישראל לא יכלה אלה להיות מוגבלת. אולם, לאחר שזו נחשפה בשוויץ בסוף 2009 ואף הגיעה אלינו לישראל, הקלפים נטרפים מחדש והמשחק מתחיל שוב.

אז מייד עם הגעתה לישראל, קיבלנו את ה-M החדשה ראשונים לידינו למבחן בכורה. האם בכל זאת יש ל-M קבלות לכל הצ'קים שרושמות ההבטחות שלה? יצאנו לבדוק.

עיצוב חיצוני ותא נוסעים

כשישבו מתכנני אינפיניטי על שרטוטי ה-M החדשה, נראה שהם בחרו ללכת בדרך הבטוחה יחסית - לא להמציא מחדש את שפת העיצוב של המותג היפני, אלא להגדיל, לחדד ולנפח את המראה של ה-G המוכרת. על טעם לא ניתן להתווכח, אבל בין אם אוהבים את ההופעה שלה או שלא, כשעומדים לידה, לא ניתן להתעלם מהנוכחות המכובדת שלה שנובעת בעיקר מהממדים המכובדים מאוד. כמה מכובדים? היא ארוכה ב-5 סנטימטרים וגבוהה ב-4 סנטימטרים מהב.מ.וו סדרה 5, ככה מכובדים.

כשפותחים את דלתותיה, תחושה מעט מבולבלת מקדימה ברושם הכללי. מחד, העיצוב לא יותר מנאה, משום שהגוון הכללי שחור וקודר, אך מנגד, תא הנהג מרגיש כמו קוקפיט של מטוס נוסעים. יש בו שלל מתגים ומצגים דיגיטאליים שבהם האצבעות יכולות בקלות ללכת לאיבוד. על מה רוב המתגים עושים נרחיב בהמשך, והם בהחלט עושים המון.

מספר רגעים אחר כך, כשעוברים ממושב למושב, תחושת הרווחה והרגיעה משתלטת. המרחב בה נדיב מאוד מלפנים ומאחור (בסיס גלגלים של 290 ס"מ), יש שלל תאי אחסון מסביב ויש מזגן מפוצל גם למושב האחורי כך שמאוד נעים לשהות בה ולהעביר את הזמן בין אם בנהיגה או כנוסע. גם מבחינת רמת האיכות והגימור, ה-M מיישרת קו עם המקובל בקבוצה. תא הנוסעים שלה בנוי מחומרים רכים ונעימים למגע, המושבים תומכים, דיפוני הדלתות סופגים וגם עץ (אמיתי) תוחם את קווי הדשבורד.

"תא הנהג מרגיש כמו קוקפיט של מטוס נוסעים. יש בו שלל מתגים ומצגים דיגיטאליים שבהם האצבעות יכולות בקלות ללכת לאיבוד."(צילום: ניר בן טובים)

מנוע וביצועים

גם בכל הקשור ליחידת הכוח, אינפיניטי הלכו על המוכר וכמנת פתיחה, מתקינים בחזיתה את מנוע ה-V6 המוכר והאהוב של החברה שמגיע בנפח של 3.7 ליטר ומפיק 320 כ"ס ב-7,000 סל"ד ו-36.7 קג"מ ב-5,200 סל"ד (306 כ"ס במנוע ה-535 של ב.מ.וו, אבל 40.8 קג"מ ב-1,200 סל"ד בזכות מגדשי הטורבו) ומשדכים אליו את תיבת ה-7 הילוכים שלהם.

על מנוע זה כבר כתבנו שירי הלל ארוכים הודות לכוחו והמרץ שהוא הזריק לשאר מכוניות המותג ואף ל-370Z של ניסאן וגם הפעם, למרות תוספת המשקל (1,800 ק"ג), ה-M רחוקה מלהיות איטית. את המיאוץ הקלאסי מעמידה ל-100 קמ"ש היא מסיימת תוך 6.5 שניות והיא נוסקת בקלות ל-240 קמ"ש.

אבל לא רק מהירה האינפיניטי הזו יודעת להיות, אלא גם מנומנמת ונינוחה. יחסי ההעברה הארוכים שלה בתיבה משהים את המנוע מתחת ל-2,000 סיבובים בשיוט של 100 קמ"ש כשמחד אין רעשים מיותרים מסביב ומאידך, יש מספיק כוח כדי לגרום לה לפרוץ בעקיפות מהירות עם הורדה של שניים או אף שלושה הילוכים במיידיות.

עם נתונים כאלה, קשה להיות חסכוניים ובמבחן שלנו צרכה ה-M ליטר דלק לכל 7.4 ק"מ בנסיעה משולבת ורגועה יחסית. אולם, כשנעצנו בצלעותיה את הדרבנות, צריכת הדלק צללה לכדי ליטר דלק לכל 5 קילומטרים במוצע.

"את המיאוץ הקלאסי מעמידה ל-100 קמ"ש היא מסיימת תוך 6.5 שניות והיא נוסקת בקלות ל-240 קמ"ש"(צילום: ניר בן טובים)

נוחות והתנהגות

או אולי נכון יותר יהיה לומר, התנהגות ונוחות, משום שה-M שמה בעדיפות את היכולת להתמודד עם כבישים מפותלים על פני התמודדות עם כבישים שבורים ולא ראויים. תכונה זו בולטת בה כל כך משום שבעוד המתחרות שלה מתרככות, מתעגלות ומוותרות על סעיף ההנאה מהנהיגה, הסלונית החדשה של אינפיניטי מנסה בכל זאת להציע שם משהו.

המתלים שלה קשיחים יחסית למקובל, ההגה שלה כבד יותר וגם תחושתי יותר ובכלל רצף התחושות שעוברות לנהג בכבישים ראויים לנהיגה, משביע רצון. אחיזת הכביש הגבוהה שלה יחד עם התגובות החדות של המנוע והדיוק של ההגה, מפתים לא פעם לנהיגה מהירה בקטעים שאחרים בוחרים להרפות בהם את הרגל מהדוושה הימנית וברוב המקרים, ה-M מתגלה כפרטנרית חביבה למשחקי נהיגה.

אמנם הבקרות האלקטרוניות שמות את הגבול מהר מאוד ברגע שהגלגלים האחוריים מקבלים יותר כוח ממה שהם מסוגלים להעביר לאספלט או כאשר הגלגלים הקדמיים מרפים מאחיזתם ומנסים להרחיב את קו הפניה, אבל עדיין קל מאוד לשלוט בה ואפילו נעים.

המשמעות של כל זה, היא שה-M עושה הקרבה קלה בסעיף הנוחות. המתלים הקשיחים שלה יחד עם חישוקי ה-18 אינטש והצמיגים הרחבים, עלולים לגרום לה להרגיש מוחשית יותר על האספלט כאשר זה אינו סלול בקפידה (ישראל, אלא מה). כלומר, מעט קפצוצים וזעזועים כן מצליחים לחדור פנימה, היכן שאולי לא היה ניתן לחוש בקיומם על סיפון הסדרה 5 של ב.מ.וו.

"ה-M שמה בעדיפות את היכולת להתמודד עם כבישים מפותלים על פני התמודדות עם כבישים שבורים ולא ראויים"(צילום: קובי ליאני)

טכנולוגיה? כל מה שיש

בגרסה הבכירה והמאובזרת ביותר של ה-M שנמסרה לידנו למבחן, מצאנו אוסף בלתי נדלה של אביזרי בטיחות. חלקם חדשים, חלקם הופיעו אצל המתחרים בעבר וחלקם מקבלים פרשנות חדשה, אבל כולם ללא יוצא מן הכלל מסוגלים להפוך את הנסיעה ב-M אולי לבטוחה ביותר על 4 גלגלים כיום.

עיקרן של מערכות הבטיחות מלבד בקרות היציבות, המשיכה והבלימה, כוללות גם בקרת שיוט אקטיבית שמסוגלת "לראות" את הדרך מלפנים ולהתאים את מהירות הנסיעה לתנועה באמצעות רדאר. מערכת שניה, היא זו המתריעה לנהג על סטיה לא מכוונת (ללא הפעלת המאותת) מנתיב הנסיעה. מערכת שלישית מתריעה לנהג על כלי רכב הנמצא בשטח המת של המראות בצדי הגוף כדי למנוע עקיפה מסוכנת. המערכת הרביעית, מצערת והגה אקטיביים.

עד כאן, הכל ברור ואפילו לא חדש. אולם, באינפיניטי התקינו מתג נוסף. מתג פלאים כזה שגורם לכל המערכות לעבוד יחד ולפקח על הנהג כמו שוטר או אימא פולניה. ברגע שלוחצים עליו, הכל נדרך ומוכן להתערבות כמו כיתת כוננות במוצב חודר גבול.

הרדאר שמלפנים, גם ללא שימוש בבקרת השיוט, מבקר את התנועה ואם הוא חש בהאטה חדה או מסוכנת של כלי הרכב בחזית ללא תגובה של הנהג, הוא יגרום להפעלת הבלמים, עד בלימת חירום לעצירה מלאה, כדי למנוע התנגשות. המצלמה שבראשות השמשה הקדמית שקודם רק התריעה על סטייה מהנתיב, יודעת לבצע תיקונים קלים בהיגוי (בנוסף לשימוש בבלמים) כדי למנוע פיזית מהרכב לחצות את קו ההפרדה (רצוף או מקווקו, לא משנה), כל עוד לא מדובר בזווית חדה מדי או מהירה מדי. ולסיום, בעזרת כל אלה שלעיל, ה-M פשוט לא תיתן לכם להאיץ לתוך אחוריה של מכונית שנוסעת לפניכם למשל, על ידי כך שממש תדחוף לכם את הרגל מדוושת הדלק. הדבר נכון גם לבחירה במצב החיסכון בבורר מצבי הנהיגה (ספורט, נורמל, חיסכון) שבו הדוושה פשוט לא רוצה שתלחצו עליה חזק מדי ומרימה לכם את הרגל כדי שתחסכו דלק.

אז רגע, הנהג מיותר כאן? לא, בוודאי שלא. אין במערכות האלה כדי להחליף את הנהג, אבל נראה שהיום הזה בכלל לא רחוק והן כן יכולות להוות השפעה של ממש לא רק על הבטיחות של הנוסעים ברכב והנוסעים מסביב, אלא על תרבות הנהיגה בכלל על ידי הקפדה על כללים חשובים (סטייה מנתיב ללא איתות כמובן או שיוט על הכביש בזמן דיבור בסלולארי בנהיגה, שלא לומר הירדמות), אם רק יילחץ המתג הרלוונטי.

"אין במערכות האלה כדי להחליף את הנהג, אבל נראה שהיום הזה בכלל לא רחוק והן כן יכולות להוות השפעה של ממש לא רק על הבטיחות של הנוסעים ברכב והנוסעים מסביב, אלא על תרבות הנהיגה בכלל על ידי הקפדה על כללים חשובים(צילום: קובי ליאני)

לקסוס, ב.מ.וו, ושות', שימו לב

אם נסכם ונאמר שה-M של אינפיניטי הפתיעה אותנו מאוד לטובה בסוף המבחן, וודאי תאשימו אותנו בהגעה עם ציפיות נמוכות למבחן זה. אולם, גם כאשר מגיעים לנהיגה בה עם ציפיות גבוהות, היא עדיין מצליחה לדגדג בכמה סעיפים. יש לה נוכחות על הכביש, יש לה תחושה מאוד יוקרתית בתא הנוסעים, סעיף ההתנהגות עומד לצדה ומכפר על הנוחות, יש בה טכנולוגיה מבריקה שבאמת יכולה להציל חיים על הכביש וגם המחיר שלה הולם את הקבוצה.

עבור רמת האבזור ה'בסיסית' יחסית, תתבקשו לשלם 476 אלף שקלים ועד כדי 560 אלף שקלים לרמת האבזור העשירה ביותר, שזה ממש בשכונה של הסדרה 5, האודי A6 וכמובן לקסוס, כאשר כמה מהן מגיעות דלות מדי באבזור שה-M של אינפיניטי לא מוכנה להגיע בלעדיו. מעבר לכך, כדי להכריע באמת עד כמה היא תחרותית מולן, נצטרך לערוך לה מבחן משווה הולם. ההכנות לאחד כזה, כבר החלו. רוצים להמר?

"עבור רמת האבזור ה'בסיסית' יחסית, תתבקשו לשלם 476 אלף שקלים ועד כדי 560 אלף שקלים לרמת האבזור העשירה ביותר, שזה ממש בשכונה של הסדרה 5"(צילום: קובי ליאני)

  • אינפיניטי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully