וואלה! רכב מסקרים את תערוכת פרנקפורט 2013

ב.מ.וו חושפת את המכונית החשמלית

החשמלית הסדרתית i3 מצוידת במנוע המפיק 170 כ"ס וטווח נסיעה של 160 קילומטרים בין טעינות. האם היא תצליח היכן שאחרים נכשלו?

ניר בן-טובים
אתר יצרן

צילום: יצרן

טוב לדעת (מקודם)

הרופאים ממליצים: שש דקות, פעמיים ביום ואין כאבים

לכתבה המלאה

באירוע מתואם בארה"ב, סין ובריטניה, חשפה השבוע ב.מ.וו את המכונית החשמלית החשובה והעממית, ה-i3, שתופק עבור הציבור הרחב בהיקף מסחרי. זוהי סנונית ראשונה מתוך מתקפה אקולוגית שתנהל ב.מ.וו בשנים הקרובות, שכן זמן לא רב אחריה תחנך גם הספורטיבית ההיברידית המרהיבה, ה-i8. לטענת היצרנית הבווארית, ובניגוד לביקורת מסביב, אין להם שום כוונה לשהות בפלחי נישה אלא לתפוס תפקיד משמעותי בסגמנט המשפחתיות.

ה-i3 מצוידת בטכנולוגיה דומה למתחרות מבית ניסאן (ליף) או רנו פלואנס ZE (בטר פלייס), אולם על פי יאן רוברטסון, מבכירי חטיבת ההנדסה, היא קלה ב-300 קילוגרמים מהן שכן משקלה הוא 1.1 טון בלבד; 230 קילוגרמים בליבה, מקורם מסוללות הלי'תיום איון הנטענות שהושתלו בין הנוסעים הקדמיים והגלגלים, ועל כן תנוחת הישיבה הגבוהה בעמדת הנהג.

הכוח של ה-I3 מגיע ממנוע חשמלי המפיק 170 כ"ס ו-25 קג"מ מטווח אפס. ואם נדמה לכם שזו עוד חשמלית איטית ומסורבלת, הביצועים מלמדים אחרת: את ההאצה ל-100 קמ"ש היא מסיימת בתוך 7.2 שניות בלבד - מהירה מסדרה 3 סדאן בסיסית בכמעט 3 שניות. הסוללות מספקות לה טווח נסיעה של 160 קילומטרים בין טעינות, כאשר טעינה ביתית אורכת 8 שעות או 80% ב-3 שעות, ואילו בתחנת עגינה חיצונית פחות משעה. למי שחושש מאוזלת כוחן, תהיה אפשרות למגדיל טווח (מנוע בעירה של אופנוע) שמוסיף עוד כ-35 כ"ס ומשפר את מרחק הנסיעה בכמה עשרות קילומטרים.

בין סגולותיה הרבות, ב.מ.וו מחלקים לעצמם הרבה מחמאות בזכות תכנון הקבינה של המכונית החשמלית. סידור ההושבה הוא לארבעה אנשים בלבד, אך חלל הפנים מרווח (כמו סופר מיני/מיקרוואן), עשוי רובו מסיבי פחמן (קרבון) ופלסטיקים באיכות גבוהה ודיפונים מסורתיים לסדרה 3. בין היתר, ניתן דגש על חוזק מבני על מנת לשפר את יכולתה לעמוד בתאונות דרכים במהירות גבוהה (בייחוד נוכח העבודה שהושקעה מידה רבה ביכולת הדינאמית שלה). היא נשענת על בסיס גלגלים של 2.57 מ' ואורכה כ-4 מ'.

תחזיות ומחירים

ב.מ.וו לא מפרסמת רשמית כמה מכוניות תמכרנה מסדרת ה-I3 החשמלית, אולם מומחים באירופה מעריכים כי ההיקף ינוע בסביבות ה-15 עד 20 אלף עותקים בשנה. מחיר כל רכב עומד על 30 עד 40 אלף יורו באירופה (170-200 אלף שקלים). הצפי של הבווארים הוא, שנתח השוק החשמלי יצמח משמעותית בשנים הקרובות עד ל-150 אלף מסירות בשנה.

הבעיה עם מכוניות חשמליות עודנה טווח הנסיעה המוגבל, אולם בב.מ.וו טוענים כי מרחק הנסיעה של האדם הממוצע המתגורר בערים, עומד על 50 קילומטרים ביום ולכן היא תפורה לצרכים אורבאניים. הבכורה הרשמית תערך כמובן בתערוכת הרכב בפרנקפורט בחודש ספטמבר, ואולי שם תהיינה גם דוגמאות ראשונות למכוניות החשמליות של אודי (A3) ומרצדס (B קלאס).

האם היא תגיע לארץ? מיבואנית ב.מ.וו לישראל, דלק מוטורס נמסר לוואלה! רכב כי הנושא נמצא בבדיקה.

עוד הרבה על ב.מ.וו בוואלה! רכב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully