פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מסע במוטורהום מחופי האוקיינוס, לפסגות הקרחונים

   בכתבתנו הקודמת עברנו 2200 קילומטרים מדרום צרפת, לצפון דנמרק. היום נגלה את נורבגיה המדהימה, ונרחיב על קניית קראוון באירופה – למי שחושק לנדוד בעולם

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   שום מלון פאר לא יכול להעניק את החשיפה למרחבים הפראיים, הנשקפים מה'חניון היבש' בכביש 520 (צילומים: רמי גלבוע ודורית פלד)

   כביש 520 המוביל לעיירת המחמד Breiborg הוא סרט אספלט צר ומסתלסל; חלקו דו מסלולי, חלקו ברוחב מכונית בודדת, ואין בו קטע ישר באורך העולה על 300 מטרים. הנופים המופלאים גורמים לנו להשתנק מהתרגשות, וגם הפיג'ו הקשיש מתקשה למצוא אוויר בעליות התלולות. הבעיה מתגברת בירידות וככל שאני נעזר בהילוכים, המוטורהום מאיץ ומחייב אותי להשתמש בבלמים הפרימיטיביים – דיסקים לא מאווררים מלפנים, תופים מאחור. הנהיגה הופכת להיות איזון עדין בין סבלנות ו-גרביטציה, תחושת דוושה מול רעם הבוכנות. עם קצת ריכוז ומודעות אני שומר את הבלמים במצב אפקטיבי, ולא מטגן אותם.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   מכל עיקול דרך מתגלה מראה מדהים יותר. הבניה בנורבגיה על טהרת העץ המקומי, הצבעים העזים באים להפיג את קדרות החורף

   האמת היא שמלכתחילה לא היה לנו מה לחפש ב-Breiborg, והבחירה הטבעית מ-Stavanger צפונה הייתה אמורה להיות דרך כביש 13E המסודר יחסית; אבל לקראת העיירהSand גילינו את כביש 520 המסומן על המפה בצהוב, ולצדו פס ירוק המעיד על 'דרך נופית'. בנורבגיה אין דרך שאינה 'נופית' ומכיוון שכך, החלטנו ש-520 הוא הבחירה הנכונה. מאז ומתמיד חיפשנו כעל המפה את הכבישים הצרים והמתפתלים ביותר, אבל מעולם לא נהגנו במשאית בגודל 6.20 x 2.25 מטר, נטולת מערכות בטיחות מודרניות. "Stay off the highway" אמר לי פעם חבר וותיק, ואנו מקפידים על הכלל; ככל שהכביש משני ושולי יותר, כך ניהנה ממנו יותר.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   אנו משתמשים במפות נייר 1:500,000 ומנסים לחמוק מכבישים ראשיים כמו 15 האדום, לכבישים צהובים כמו מס' 55. סימון ירוק או כביש לבן המסתיים ליד קרחונים, מבטיחים נוף שגיא (צילום: Nordeca)

   אני שמח לדווח לכם כי ככל שהמוטורהום השבלולי היה מתסכל באוטוסטרדות של צרפת וגרמניה, כאן אני מרגיש איתו הרבה יותר טוב; כולם נוהגים בין 60 ל-80, אני משייט בקלילות במהירויות אלה ואפילו נהנה מהיגוי מדויק ואינפורמטיבי יחסית. טיול במוטרוהום מחייב לנטוש כל יומרה מוטורית, מכיוון שאלו כלים מגושמים וכבדים ויתרה מזאת – החוליה החלשה אינה יכולותיו הדינמיות של הרכב, אלא טיב האריזה של בקבוקי הבירה והיין, הנקניקים והביצים, והסרוויסים המועמסים בארונות המטבח. כי לכן, צריך להחליף דיסקט – נוהגים ב'רגוע' עד מנומנם, זה יותר 'בית' מאשר 'אוטו'!

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   אין כמו הפסקת קפה, בפסגת מעבר הרים; דממת אלוהים המופרעת רק על ידי משבי רוח, וצליל המים הניגרים מהשלג המפשיר

   ארץ מפלי מים

   גם לאחר שטיילנו בקצוות תבל ולאחר מספר ביקורים בנורבגיה, איננו מפסיקים להתפעם מהנופים המדהימים. הנורבגים לא התבלבלו מהעושר שהנחיתו עליהם תמלוגי הנפט מהים הצפוני, והם שומרים היטב על הטבע המדהים שלהם. דרכי הכורכר מהביקורים הראשונים הוחלפו באספלט משובח, אבל הפגיעה בטבע נשארה מינימאלית. כמעט ואין כבישים מרובי מסלולים ובכל מקום בו אפשר, חוצבים מנהרה. יש מנהרות באורך 5, 10 ואף 24 קילומטר, לפעמים תעבור ישר ממנהרה לגשר ענקי; לפעמים תיכנס למנהרה במזג אוויר גשום, רק כדי להגיח לשמש מסנוורת. באזורי הפיורדים תעלה מדי פעם על סיפון מעבורת שתעביר אותך לצדו השני של הפיורד.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   הדרכים לאורך הפיורדים דקיקות, מעבר רכב הבא ממול מתבצע בעזרת רחבות חניה קטנות הפזורות בנדיבות. בנורבגיה תעבור במאות מנהרות, בחלקן יש מחלפים תת קרקעיים

   הנהיגה מפסיקה להיות אמצעי תחבורתי להגיע מאתר אחד לשני, היא הופכת למוטיב העיקרי של הטיול. הכבישים הם המיצג המדהים ביותר של נורבגיה, וכל שנשאר הוא לנהוג בנינוחות וליהנות מהנוף הכביר - פיורדים כחולים, קרחונים לבנים, יערות ירוקים ושיחי פטל כהים. ועל הכול זורמים מפלי מים גדולים וקטנים, אנכיים ואופקיים... נחל הררי עם אשדים שוצפים הופך בן רגע למראת טורקיז רגועה. "כמה מים יש להם!" אנחנו נאנחים בקנאה בלתי מסויגת. מדי פעם אנו יוצאים לטיול קצר באופניים, דוגמים אחד ממאות מסלולי ההליכה המובילים ממפל מים לבקתת Refuge החבויה בהרים השגיאים.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   אלפי בקתות מחסה פזורות בהרים ועל חופי אגמים, חלקן מיועד לשימוש ציבורי. על הגגות מונחת שכבת אדמה המצמחת דשא ושיחים, לבידוד מקור החורף. בפנים, ריהוט פרימיטיבי ותנור עצים

   נורבגיה מתאימה להפליא לטיול במוטרוהום; כדי לטייל לא מוכרחים לקנות קראוון, אפשר גם לשכור אותו בנורבגיה (אולי אפילו בהמבורג, מחירי השכירות נעים בין 100 ל-200 יורו ליום, תלוי במקום האיסוף ובעיקר בעונת השנה). נורבגיה משובצת במאות חניוני קמפינג המשובצים בפינות הטבע המקסימות ביותר. במחיר 150-75 שקלים תקבל חנייה ללילה, מים חשמל ואינטרנט; אבל אתה גם רשאי לחנות בכל מקום המוצא חן בעינייך ובלבד שלא יהיה מסומן כ'אין חניית לילה', ואינו נמצא פחות מ-150 מטרים מבית. את המים בקראוון תמלא ותרוקן בתחנת הדלק הסמוכה והרי לך חניית חינם במדינה בה עולה חדר צנוע במלון 700 שקלים ואף יותר. גם את ארוחותייך תבשל במוטורהום, ולא תתרושש במסעדות הדרכים.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   בכל אשר תביט תמצא מים גדולים – מפלים, פיורדים, אגמים, קרחונים

   דרך הטרולים

   רוב המגיעים מאירופה עושים זאת דרך גרמניה, קופנהאגן, שבדיה ואוסלו. מסלול זה דורש נהיגה ארוכה המייגעת אותך עוד לפני שתגיע ליעד עצמו. הפעם בחרנו להפליג במעבורת המפוארת של Color Line היוצאת מצפון דנמרק ל-Kristiansand שבדרום נורבגיה. הפלגת התענוגות נמשכת 3.5 שעות ועולה 260 יורו למוטורהום ארוך, כמחצית מזה לרכב קצר או מכונית נוסעים. לא רק שההפלגה חוסכת ימי נסיעה, היא גם מביאה אותך לשפיץ הדרומי של נורבגיה, אזור מקסים ולא כל כך מתוייר.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   המעבורת הגדולה תביא אותך הישר לדרום נורבגיה; חופי האוקיינוס פחות מרתקים מאשר הפיורדים אבל שווה להפליג, לפחות בכיוון אחד

   כך מצאנו את עצמנו מתגלגלים בין נמלי דייגים סחופי רוח, מחפשים מגדלורים מנצנצים ומטיילים בין נופי פרא. בקתות עץ קסומות נאחזות בחופים הסלעיים, סירות דייגים חוזרות אל החוף, פיורדים מתחילים להיחרץ לפנינו. העיירה Stavanger העניקה לנו אתנחתא אורבנית, ואז נכנסנו אל פנים היבשת. התייצבנו על קצב של 150-100 קילומטרים ביום, זה ממש מספיק אם זמנכם בידכם. ביום העשירי למסענו הופיע בצדי הכביש שלט Spa Hotell Uelvaere, ותגובתנו הייתה מידית ונחרצת – עוצרים לפינוק אחה"צ במרחצאות המפנקות של מלון הבוטיק, על שפת הפיורד; מתוך הג'אקוזי הלוהט עקבנו אחר תנועת המעבורות והשחפים, איזו התרגעות!

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   ליגת Formula Off Road האיסלנדית הגיעה לנורבגיה ולא יכולתי שלא להגיע למרוץ, כדי לצפות במטורפים המתעופפים; בקרוב נעלה כתבה מלאה

   את השלב השני של טיולנו קינחנו במרוץ Formula Off Road שהגיע לנורבגיה, ובסוף שבוע אורבני ב-Bergen. ב??רג?ן התגלתה כעיר חמודה ועליזה, שפינקה אותנו במזג אוויר קייצי וב'לילה לבן' שנפל במקרה ביום הגעתנו. רחובות העיר מלאו תזמורות וריקודים, קוקטיילים חינם על סיפון אניות קיטור עתיקות, לפעמים צריך גם קצת מזל בחיים! ביקרנו ושבענו בשוק הדגים, והתכוננו להמשך מסענו צפונה – למעמקי ארץ הפיורדים והפסגות הגבוהות. איזו מדינה, נורבגיה!

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   רציפי הסוחרים ב-ברגן קיבלו אותנו במזג אוויר נפלא, ו'לילה לבן' שנפל עלינו במזל גדול

   מדריך הקנייה למוטורהום משומש – איפה ואיך קונים?

   בכתבתנו הקודמת דיברנו על השיקולים לבחירת מוטורהום – קראוון עצמאי או נגרר, גדול או קטן, חדש או ישן. גם לאחר שהגדרתם תצורה ותקציב, לא הסתיימה המלאכה. לישראלי שאינו מתגורר באירופה אסור לרכוש ולהחזיק רכב על שמו (גם הדרכון הרומני החדש, לא יעזור). מכאן שהמשימה הראשונה היא למצוא ספונסור אירופאי. אם תקנו מוטורהום אצל סוחר רשמי, הוא ישמח להשאיר את הרכב רשום על שמו, אבל אז אתם בסיכון - ידיד קנה קראוון בגרמניה, ורשם אותו על שם הסוחר; הכול היה טוב עד שהסוחר פשט את הרגל, והקראוון הוחרם על ידי ההוצאה לפועל... נדרשו שנתיים של מאבק משפטי, עד שהבחור החזיר לעצמו חלק מההשקעה. לכן – דרשו מראש לרשום את הקראוון על שמכם, גם אם זה בכתובתו של הסוחר.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   בתקציב של 25-20 אלף יורו או יותר, תמצאו מוטרוהום מודרני ומתוקתק. כלי חדש יעלה הרבה יותר

   בצעו סקר שוק אינטרנטי, כדי לדעת מה טווחי המחירים. אם תוכלו לבקר במגרשי קראוונים במסגרת נסיעה מקדימה, זה יצמצם את חוסר הוודאות. סוחר מקצועי בגרמניה, צרפת או הולנד לא יתעסק עם קראוון שיעלה לכם פחות מ-20,000 יורו; הסוחרים גוזרים קופון שמן אבל בתמורה תקבלו רכב בדוק ומתוקתק, עם אחריות לשלושה או שישה חודשים. האחריות לא תעזור לכם כאשר תתרחקו ממקום הקנייה ולכן - הקפידו לעשות 'סיבוב היכרות' עם הקראוון, בקרבת מקום הקנייה.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   בדקו היטב את הסחורה, ולמדו היטב את מערכות הקראוון; שלא תיפלו על 'כבשה שחורה'!

   קראוון-אחוד כולל רכב מסחרי, וקרון מגורים (במקרה שלנו, פלטפורמה של פיג'ו + קרון Challenger); פיאט דוקאטו נפוץ מאוד וגם פורד טרנזיט נחשב פלטפורמה מתאימה ואמינה מאוד. נסו גם למצוא קרון מגורים מתוצרת מוכרת ואיכותית –Pilot, Rapido, Hymer, Challenger, Dethleffs, Adria אלו מותגים איכותיים ונפוצים, להם תוכלו לקבל שירות ברחבי היבשת.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   הנורבגים אוהבים מכוניות, כאן בל-אייר קלאסית בברגן. בדרך כלל נוהגים לאט ובהתחשבות, אבל הכבישים מלאים בסימנים שחורים של חבר'ה השתעשעו בדריפטינג פרטיזני

   קנייה בשוק הפרטי

   אם תקציבכם נמוך מ-15,000 יורו, חפשו את קראוון חלומותיכם בשוק הפרטי. המחירים נמוכים יותר, אין אחריות, ואתם צריכים חבר מקומי שיסייע לכם בבדיקות וברישום הכלי. לעצמנו הגדרנו תקציב עד 10,000 יורו, והיינו מוכנים לגלוש עד 12,000. חרשנו ביסודיות אתרים כמו Le Bon Coin הצרפתי או mobile הגרמני המופיע גם באנגלית, עם מודעות מכל רחבי אירופה. אתרים אלה מתחדשים מדי שעה ויתנו לכם מושג ברור מאוד מה יכול הכסף שלכם להשיג, בין 2,000 ל-80,000 יורו. זכרו שכאשר מדובר ברכב בן 15 שנים או יותר, מצבו התחזוקתי חשוב הרבה יותר משם היצרן.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   הערים בנורבגיה קטנות וידידותיות, אינן מסוגלות להשתוות לעוצמתו האדירה של הטבע

   לצערי גיליתי שב-2015, האירופאים אינם להוטים לעשות עסקים טלפוניים עם זרים, בוודאי לא מהמזרח התיכון; למרות שליטתי המלאה בצרפתית, הם לא שיתפו פעולה. לא הייתי יכול לבצע את הרכישה ללא חבר מקומי, במקרה שלנו היה זה Remi Sarrat שרכש ממני לפני כמה שנים, את המוטורהום שלי בקליפורניה... איזה עולם עגול! לא רק ש-Remi היה מוכן ולהוט לעזור, הוא גם מבין גדול בקראוונים ולכן, כאשר סיפר לי שמצא רכב מעולה – לא היססתי לומר לו "קנה!", ולהעביר לו את הכסף.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)

   לאור ניסיוני הפרטי, עצתי נחרצת וחלקה - קנו מוטורהום פרטי רק בעזרת חבר שיעזור לבחור רכב נאות, לתקשר עם המוכר, להעביר כסף ולרשום את הרכב על שמכם. בחרתם? קניתם? וודאו שנשאר עוד תקציב ל'יישור קו' כי בדרך כלל, לא תמצאו כלי נקי ב-100%. גם המוטורהום שלנו נזקק להחלפת צמיגים, טיפול שוטף, ולפנינו עוד טיפול במערכת הגז.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   פיורד צונן, וסירה לציד סרטנים

   עלות התחזוקה סבירה לגמרי; עבור מוטורהום העולה 10,000 יורו שילמנו 250 יורו לשנה לרישוי שנתי / ביטוח חובה / מקיף, כולל חילוץ גרירה. זול עד קנאה! הקפידו להציג לחברת הביטוח מסמך היעדר תביעות באנגלית, למספר שנים מרבי. רישום בעלות על שמנו עלה 215 יורו, בצרפת עושים טסט כל שנתיים, בגבולות המדינה. הקציבו 50-30 יורו לחודש לאכסון, בתקופה שאינכם מטיילים. קחו בחשבון תקציב לזיווד המוטורהום בכלי מטבח ואמבטיה, מצרכים בסיסיים, אולי שולחן וכיסאות פיקניק? לצמצום הוצאה זו הבאנו מהארץ מצעים ומגבות, מטענים, ממיר 220 וולט וכיו"ב.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   לטיול ארוך תרצו גם כיסאות ושולחן מתקפל, כלי מטבח ומצעים, אולי גריל גז לצליית דגים?

   ניסיוננו האישי אינו שווה יותר מדגימה קטנטונת אבל הוא מצביע על כך שגם כלי צרפתי זול וישן, יכול להיות אמין ומתוקתק להפליא; למרות 23 שנותיו הוא רענן ואמין (לפי שעה...), מערכותיו מתפקדות היטב. הוא אינו מפנק, שקט ומהיר כמו רכב חדש יותר אבל היי, מה עוד נבקש בעבור 45,000 שקלים? בגילו המתקדם, הוא גם לא צפוי לאבד הרבה מערכו; אני משער שבעוד 3-5 שנים הוא ישיג מחיר לא רע, ביחס לתענוג שהביא לנו.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   מסלולנו התחיל בקריסטיאנסנד (1), ומשם לאורך האוקיינוס עד סטאבנגר (2). דרך מעברי ההרים (3) נסענו למרוץ ב-סקיין (4). ברגן (5) הייתה סיום אורבני נאות, ל-1500 קילומטרים של טיול מופלא

   מידע שימושי: בשבועיים טיול מ-Kristiansand ל-Bergen (נורבגיה) עברנו 1500 קילומטרים בכבישים ההרריים של הפיורדים והרמות הגבוהות. תצרוכת דלק ממוצעת הייתה 10.5-11.0 קילומטר לליטר סולר (6-7 שקל לליטר), נסענו כ-100 ק"מ בממוצע ליום. מחיר לינה ממוצעת, כ-15 יורו ללילה. פרטים על המעבורות לנורבגיה, www.colorline.com. במהלך הטיול תעברו 6-10 מעבורות מקומיות; קחו בחשבון 100 שקל למעבר ברכב ארוך משישה מטרים (50 שקל לרכב קצר). בעיר ברגן יש חניון קראוונים בסיסי אך מצוין, 75 שקל ליום כולל חשמל ותחבורה נוחה למרכז העיר.

   טיול מוטורהום נורבגיה (ניר בן טובים , רמי גלבוע)

   עוד פנאי ושטח בוואלה! רכב
   לייק אחד ואתם בקהילה המוטורית הגדולה בישראל