רכב החודש: דיסקברי TD5 ידני, 2001

עם 500,000 קילומטרים על השעון, הדיסקו של אריק נ?ג?ל משוטט בארץ ובחו"ל, משודרג לעבירות ומצויד בכל גאדג'ט אפשרי, נחוץ או לא. מאלקטרוניקה עד ברזלים חלודים, הכול נמצא על הסיפון!

רמי גלבוע
30/10/2015
לא רכב שעשועים, דיסקו הקשיש מוכן לכל אתגר עבירות(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

ב-25 באוקטובר הסתער עלינו חורף פתאומי, ועשרות אלפי ישראלים בילו את הלילה מנותקים מחשמל ומתקשורת. עבור אריק הייתה זו הזדמנות ליהנות מהאוטו לא רק במדבר, אלא גם בעיר הגדולה. לרגע חשב לישון באוהל-הגג של הדיסקו, אך החליט להישאר בין קירות ביתו. את תכולת המקפיא הביתי העביר אל המקרר ברכב, והכניס הביתה ארסנל אמצעי תאורה ונוחות – עמודי תאורה, מטען לטלפון, כירת 'ספידפייר' לבישול ארוחת הערב. עוד מעט היה מחמם מים למקלחת, באמצעות המיחם של הדיסקו...

לפעמים ניתן לחשוב שכל טלטלות הדרך, נועדו רק להביא אותנו אל חניון הלילה... עם אוהל גג, צילייה ומקלחת חמה, החניונים מפנקים יותר(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

הכרכרה

כך היה בליל הסופה אבל בדרך כלל משוטט הדיסקברי הלבן בנקיקי המדבר, מוביל שיירות טיילים ומשמש כמעבדה לאבזרי ג'יפאות אותם מייבא אריק, באובססיית קניינות בלתי ניתנת לשליטה. ה-5TD נרכש על ידי אריק לפני כשבע שנים, והיום הוא חוגג 500,000 קילומטרים – עדיין עם המנוע המקורי, תיבת ההילוכים עברה שיפוץ. הרכב משופר באוריינטציה של מסעות שטח תובעניים; זה אומר שיש בו שיפורי עבירות הנדרשים לטיולי שביל קיצוניים, כל עוד זה לא פוגם באמינות הרכב ומכלוליו.

עם יחסי העברה מקוריים, אריק חייב 'לזרום' דרך המכשולים הטכניים. זה דורש איזון עדין בין תנופה, לבין שמירה על שלמות המכלולים. מיגון מסיבי מקטין את רמת הלחץ(צילום: ניר בן טובים, הראל סטנטון)

הכרכרה נועלת צמיגי שטח מלאTOYO ומתלים משודרגים, פוקס 2-אינץ' עם מיכלים חיצוניים + קפיצי טרה-פלקס HD. לשיפור העברת הכוח הוסיף אריק הפעלה ידנית של הנעילה המרכזית, ועוד נעילה אחורית ARB. הסרן הקדמי מסתפק בבקרת המשיכה האלקטרונית, מקורית. זוג פגושי מתכת מסייע בליטוף סלעי מחלוקת, כננת וורן-8000 מוכנה לחילוץ עצמי או גרירת ידידים. שיפורים אלה והציוד המותקן ברכב, מקרבים את משקלו לשלושה טון; כדי להתמודד עם העומס הרב תוגבר המנוע באינטרקולר משופר ושני צ'יפים למנוע, ושנורקל המספק אוויר נקי.

לנד רובר דיסבקרי TD5 ידני, 2001. הראל סטנטון, ניר בן טובים
הדיסקו הלבן כבר טייל בירדן, אירופה, וכל רחבי הארץ(צילום: ניר בן טובים, הראל סטנטון)

עוד נחזור לדבר על תאוות האבזרים של אריק אבל נציין בינתיים שברכב מותקן מיכל מים בנפח 60 ליטר עם משאבה חשמלית, וחימום מהיר. יש פאנל סולארי לחניות ארוכות, אוהל גג (בכל חודשיים הוא מחליף אוהל, סתם כי בא לו לבדוק משהו חדש...), מקרר וואקו 40 ליטר ושולחן דלת אחורית. הכלי עמוס בכל מערכת אלקטרונית שתעלה על רוחכם, תאורה פנימית וחיצונית, ניווט, בישול, כל מה שתרצו. נתקעתם בשטח בלי עץ? אריק ישלוף עוגני פלדה כבדים, וירתום אליהם את הכננת.

הציוד חייב להיות מהודק היטב, כדי לעמוד בטלטלות הדרך. השנורקל מאפשר צליחה נינוחה של שלוליות עמוקות(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

מועדון הטיילים

אריק החל את דרכו הג'יפאית בשנות השמונים, עם סיקס קלאסי. היום הוא הרוח החיה מאחורי מועדון הפייסבוק 'לנד רובר וחברים' המאגד את עגלוני הכרכרות בישראל ובתוכם, כך חייב אני להודות, גם אנוכי. למרות ה-DNA הבריטי זה לא קלאב סגור, והסתננו אליו גם בעלי רכבי שטח אחרים – פטרולים, טויוטות, וקומץ Jeep'ים. המועדון יוצא לטיול בכל חודש, בדרך כלל סביב נושא ממוקד (נזירים במדבר יהודה, מעיינות, שיטפונות, שלג, סיורי עששיות עם ילדים, וכיו"ב). נגזרת של מועדוני לנד רובר ו-פטרול הוא "הפרלמנט", חבורה מצומצמת הנפגשת בימי חמישי בלילה, סביב מדורה ומנגל בשרני.

בסיס הגלגלים הקצר של ה-5TD נותן זווית בטן מצוינת. פגושי המתכת מגנים על הקצוות. אוהל הגג הקשיח אטום בפני מים, נוח ומהיר לפתיחה(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

פתח את דלת תא המטען, ויעופו עלייך אבזרים וגאדג'טים למכביר – תאורה ובישול, הישרדות ותיקונים, כיסאות ושולחנות, ממש ימ"ח אזרחי. אריק הוא מהנדס מיזוג אוויר אבל עיסוקו האהוב הוא ניהול חנות מקוונת לציוד ג'יפאות, "אקסטריפ". הוא מביא ציוד ואבזרים מכל העולם, דואג להתאמה לצרכי הלקוח ולהתקנה איכותית. העיסוק מעניק לו תירוץ לבדוק כל מיני אבזרים וציודים, שבאופן אחר לא היה מניח עליהם את ידו. לאחרונה הביא מוצר אוסטרלי מדליק הנקרא SWAG - אוהל שכיבה נמוך, הכולל מזרון זוגי או יחיד. מורידים מהגג, פורשים על המחצלת והולכים לישון... Outback זה כאן!

עוד באותו נושא

אל תחמיצו את ההזדמנות האחרונה, לקנות דיפנדר חדש

לכתבה המלאה
מגירות ציוד, מקרר נשלף, כיסאות, הכול זמין. על הדלת האחורית, שולחן מטבח עם כיור. ציוד נוסף תלוי על החלון האחורי וחלונות הצד(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

מכלול מעניין ברכב של אריק היא תיבת ההילוכים הידנית, תצורה נדירה מאוד בקטגוריית רכבי-שטח-עירוניים-מפוארים-לשעבר. הבחירה בהילוכים ידניים לא נבעה ממניעים נסתרים, זה היה הדיסקו שאריק מצא בתקציב שעמד לרשותו. נהיגת שטח טכני עם הילוכים ידניים מחייבת תשומת לב ומידה רבה של ריכוז, בעיקר במעבר מכשולים, בוודאי עם צמיגים גדולים. צריך לזחול באיטיות בלי לדומם את המנוע או לטגן את הקלאץ', לשמור על תנופה בלי לנפץ מכלולי גחון.

נהיגת סלעים עם גיר ידני מחייבת ריכוז גבוה, ועבודת מצמד מדויקת(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

הנהיגה מחייבת ריכוז גבוה אבל לעומת זאת, בלימת המנוע מצוינת. גם תצרוכת הדלק לא רעה עבור ג'אמוס משופר וכבד, הכלי עובר 10 קילומטרים לליטר. אבל אין ספק שהרכב הבא יהיה אוטומטי.

התארגנות ללינת לילה. תיק 'אשפתון' מסייע באיסוף אשפה מהשטח, ואכסון רצועות גרירה מלוכלכות בבוץ. יש היי-ליפט ויציאת מים וחשמל, מד שיפוע, מד טעינה, יציאות USB למטענים(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

ומה הלאה?

לאריק אין כרגע תכניות להחלפת הדיסקו; הכלי אמנם מזדקן, אבל הוא עושה זאת בחינניות. ביום שתתבקש החלפה, יהיה זה מבצע של ממש. מחיר המחירון של הדיסקו הוא 16,000 שקלים, אלוהים יודע כמה יוכל לקבל עבור התוספות? החלום של אריק הוא לרכוש דיסקברי 3 או 4, שמחיריהם כבר ירדו מתחת ל-100,000 שקלים. לאחר מכן הוא יפשיט את הכלי מכל פניאומטיקה ואלקטרוניקה מיותרת... זה פרויקט שאפתני מאוד, שבוודאי לא יתרחש בקרוב. כיוון מפתה אחר הוא להתרחק קצת מהג'יפאות המסוקסת, ולבנות מעין מוטורהום 4X4. לדוגמא, וונדורה 4X4 שיהיה פחות קשוח וגיבור בשטח, אבל יאפשר שהייה רגועה וארוכה במקומות מבודדים. אני כבר סקרן לראות את חיבורי החשמל!...

עוד באותו נושא

סופר שטח: עם עזרה קטנה, לנד רובר דיפנדר טורף את הכביש

לכתבה המלאה
מעבר למה שבאמת צריך בשטח, אריק משתעשע בתאורות LED ומטענים, מנגלים מתוחכמים, צעצועים של מבוגרים(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
  • לנד רובר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully