פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   CITY BUG במבחן: הנאה עירונית

   לקחת את המכונית, האופנוע, הקטנוע, האופניים, ללכת ברגל או אולי אפילו להעז ולהשתמש בתחבורה הציבורית? יש לנו אלטרנטיבה להציע לכם

   מבחן סיטי באג (מערכת וואלה! NEWS , ראובן סביו)
   סיטי באג. שני גלגלים לניידות עירונית זריזה (צילום: ראובן סביו)

   כולם מתחבטים בשאלה הזאת מספר פעמים ביום, בכל יום כולל שבתות וחגים. חלפו מן העולם הימים שבהם יכולת לעשות הכול ביעילות עם כלי רכב אחד; פקקי התנועה, העדר מקומות חנייה אפילו לדו גלגלי, נתיבים ייעודיים לכלי רכב מסוימים ועוד מגבלות רבות שמחיבות אותנו להתאים בקפידה את כלי הרכב לשעה ביום, למסלול הנסיעה, לאפשרויות החנייה ולמה שאני צריך לסחוב איתי. לכן הפתרון הנכון הוא בשילוב של כלי תחבורה שונים והתאמתם לצרכים השונים.

   בכל הקשור לניידות עירונית, המכונית כבר מזמן ירדה מהפרק, הרכבת הקלה עדיין בשלבי חפירה, האוטובוסים בלתי נסבלים ורק הכלים הדו גלגליים ובמיוחד האופניים והקורקינטים החשמליים זוכים לפופולריות הולכת וגדלה.

   שני גלגלים, אבל בקטן

   מבחן סיטי באג (מערכת וואלה! NEWS , ראובן סביו)

   האופניים החשמליים מעולים לשימוש עירוני, אבל עבור מי שגר מחוץ לכרך וצריך להגיע מידי יום לעיר זה כמעט בלתי אפשרי לקחת אותם אל העיר במכונית או ברכבת ואז לעבור אליהם. הקורקינטים החשמליים מאפשרים את נשיאתם בקלות רבה, יחסית לאופניים חשמליים, אך עדיין מרבית הקורקינטים החשמליים הם כלים גדולים וכבדים מאוד. בנוסף לכך, מרביתם בנויים באופן חובבני ולא מאפשרים קיפול נוח ויעיל בכדי לקחת אותם בקלות לכל מקום.

   ה- CITY BUG החדש נועד לתת מענה למי שמחפש כלי תחבורה עירוני שמצד אחד מסוגל להגיע למהירות של 20 קמ''ש ויותר ומצד שני הוא מתקפל בצורה נוחה, שוקל 12 קילוגרמים בלבד ולכן ניתן לנשיאה לכל מקום ללא מאמץ מיוחד. יחודו של ה- CITY BUG בא לידי ביטוי בעיצוב המוקפד, אך חשוב מכך בבטיחות, באיכות החלקים ובתפעול הנוח. מעטפת עשויה מפלסטיק ומתכת עוטפת את משטח העמידה מכל הכיוונים ומסתירה היטב את המצבר ואת שאר המכלולים מפני רטיבות, לטובת האמינות והשרידות.

   מבחן סיטי באג (מערכת וואלה! NEWS , ראובן סביו)

   המנוע החשמלי מצוי בתוך חיפוי הגלגל האחורי ושוב, כל חיבורי החשמל נסתרים ולא חשופים לפגעי מזג האוויר או לנזקים כתוצאה מהתקלות עם מכשולים שונים. הבלימה מתבצעת על ידי דריכה על הכנף האחורית היוצרת מגע בין סנדל הבלימה לגלג עצמו. שיטה זו דורשת כמה דקות של הסתגלות, אך לאחר מכן מאפשרת בלימה עוצמתית ללא חשש של נפילה בעקבות נעילה של הגלגל הקדמי כמו באותם כלים עם בלם על הגלגל הקדמי. בשונה מהגלגל הקדמי, הגלגל האחורי עשוי מגומי מלא, ללא פנימית ולכן כמעט ולא סופג זעזועים ואת תלאות הדרך מרגישים היטב דרך הרגליים.

   השימוש בלילה נוח ובטוח מאוד בזכות מערכת תאורה הכוללת פנס לד קדמי עוצמתי ופנס אחורי הכולל בתוכו גם אור בלם. התפעול פשוט ביותר וכדי לשלב את המנוע, ראשית יש לתת דחיפה קלה עם הרגל בכדי להיות במצב נסיעה וזה כדי למנוע מצב שבו בתחילת נסיעה הרוכב יאבד את שיווי המשקל כתוצאה מהפעלה פתאומית של המנוע. מוט ההיגוי משמש כבקר של המנוע, דחיפה שלו לפנים מגבירה את עוצמת המנוע, החזרתו למצב ביניים שומרת על המהירות ואילו משיכה שלו לאחור מנתקת את המנוע ומפעילה את בלימת המנוע. טעינת המצבר אורכת מקסימום שלוש שעות ומספיקה לנסיעה של 15-20 קילומטרים.

   בואו נראה למי הוא מתאים

   מבחן סיטי באג (מערכת וואלה! NEWS , ראובן סביו)

   כדי לבחון את ה- CITY BUG לא הסתפקתי בחוות דעתי, אלא הסתייעתי בשני ילדים 11-13 ובאישה שעבורם זו הייתה הפעם הראשונה על קורקינט בכלל. ללא יוצא מן הכלל כולם הצליחו לתפעל את ה- CITY BUG בקלות לאחר מספר דקות וחלקם אף התעקש שלא אחזיר אותו ליבואן. בגרסה בעלת הספק של 250 וואט ניתן להגיע למהירות של קצת מעל 20 קמ''ש בקלות ולשמור עליה גם בעליות. במהירויות אלו מתחילים להרגיש במגבלות היציבות, אך עבור מי שאוהב ביצועים ה- CITY BUG מאפשר ביצוע פניות חדות, קפיצות קטנות ופעלולים נוספים בביטחון רב.

   היעדר יכולת נשיאה, מחייב שימוש בתיק גב ומאוד לא מומלץ לתלות שקיות על הכידון בגלל הפגיעה בבטיחות הנלוות לכך. הקיפול והנשיאה נוחים ולא נתקלתי בבעיות להכניס את ה- CITY BUG מקופל לתוך בתי קולנוע, מסעדות וקניונים. ללא יוצא מהכלל כל מי שרכב עליו התחיל למצוא לו שימושים שונים, כולל אפשרויות שימוש מעניינות בתור כלי תחבורה משלים למכונית בהגעה לתל אביב, או כלי תחבורה חליפי למוסכים עבור לקוחותיהם.

   האם מותר לרכב עליו במדרכות? למי בכלל מותר לרכב עליו?

   מבחן סיטי באג (מערכת וואלה! NEWS , ראובן סביו)

   חוקים חדשים אוסרים רכיבת אופניים חשמליים ומכאניים על המדרכות לכל הגילים ומגבילים את הגיל המינימלי לשימוש באופניים ובקורקינטים חשמליים לגיל 14 ואז הרכיבה מותרת רק בנתיבי אופניים וכמובן לא בכביש. חוקים אלו יוצרים בעיות גדולות לילדים ולהוריהם, שעד כה השתמשו באופניים כדי להגיע ממקום למקום בעיר. ה- CITY BUG מגיע גם בגרסה מוגבלת בעלת הספק של 100 וואט ולכן על פי החוק הוא למעשה צעצוע ומותר לשימוש על גבי המדרכות. אין ספק שבמקרה של פגיעה בשאר משתמשי הדרך הרוכב עלול למצוא את עצמו חשוף לתביעות, אך לפחות מבחינת החוק הוא לא אשם מידית בכך שעשה שימוש לא חוקי בכלי תחבורה.

   אופציה מעניינת

   מבחן סיטי באג (מערכת וואלה! NEWS , ראובן סביו)

   ה- CITY BUG הוא כלי תחבורה עירוני מעולה, יכולתו לנוע על המדרכות, התפעול הפשוט וממדיו הקטנים, מאפשרים להשתמש בו במגוון עצום של מצבים. הוא מעוצב בצורה יפה מאוד, מהנה לרכיבה וילדים עשויים למצוא בו צעצוע מעניין מאוד בנוסף להיותו כלי תחבורה. אני מקווה שהמחוקק לא יטרפד גם את הכלי המדהים הזה, כי אני בהחלט שוקל לקנות למשפחה לפחות אחד.

   נתונים טכניים:
   -מידות, מצב נסיעה: 1010/459/1140 מילימטרים
   -מידות, מצב מקופל: 917/459/384 מילימטרים
   -מהירות מרבית גרסה פתוחה: 20 קמ''ש
   -טווח נסיעה: 15-20 קילומטרים
   -משקל: 12 קילוגרמים
   -זמן טעינה: 3-4 שעות
   -מצבר: ליון 36 וולט 5.6 אמפר לשעה
   -מנוע: 250 וואט, זרם ישר
   -צמיגים: קדמי 7.6 אחורי 7.2

   מחיר לצרכן: 4,810 שקלים, כולל מע"מ.

   עוד בוואלה! רכב:
   עיריית תל אביב: הקנסות הרתיעו רוכבי האופניים במדרכות
   לייק אחד ואתם בקהילה המוטורית הגדולה בישראל