גרוטאשטח בסהרה: מפגש עם פיג'ו 205 קשישה שיוצאת למרוקו

מסתבר שלא אנחנו המצאנו את 'ראלי הגרוטאות', ובדרום צרפת פגשתי מסע המשויך לדגם ספציפי, פיג'ו 205. שמונים 205 שודרגו, הוגבהו ומוגנו, בדרכן למדבר סהרה; האם לא הגיע הזמן לאתגר אותן גם עם האימפרזות הישראליות?

  • פיג'ו
רמי גלבוע
ניר בן טובים
קשישה עירונית גולשת על דיונות בלב הסהרה (צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

ה-205 הראשונה שחלפה על פניי הייתה מוזרה למראה, אבל גם מוכרת להפליא; היא הייתה שונה מפחיות הכביש שמסביבה, אבל היה בה ניחוח חזק של Deja vu... אווופס, אמרתי לעצמי לאחר שחלפו על פני עוד כמה 205 כאלה, זה בטח איזה גרוטאשטח מקומי! בתחנת הדלק הקרובה עצרתי לידן, וגיליתי סצנה דומה להפליא לזו שאצלנו: אנשים עליזים במכוניות משודרגות, מרוגשים לקראת ההרפתקה המצפה להם. זו כבר שנתו ה-11 של ראלי Trophee 205, והארגון דופק כמו שעון (אנשי Pro Raids Organization עם לנד קרוזרים 80 מדוגמים להפליא, ומשאיות סיוע וחילוץ). יש משתתפים צעירים ומבוגרים, ויש ארמדה של פיג'ו 205 - שהייתה אייקון מוטורי בימיה הטובים, אי שם בשנות השמונים והתשעים של המאה שעברה.

עוד בוואלה! NEWS

גפן פרימו: "הג'ודו היה אהבה ממבט ראשון"

לכתבה המלאה

מסלול חוצה יבשות

לצרפתים אין את הנגב שעתיים נסיעה מהבית, אבל גם אין מסביבם מדינות אויב; כדי להגיע לאפריקה הם רק צריכים לנהוג 1000 קילומטרים לדרום ספרד, ולעלות על מעבורת למרוקו. שם ממתינות להם הדיונות הגדולות, הרי האטלס והתושבים ה'ברברים'. הנסיעה המנהלתית באירופה נמשכת קצת מעל 2000 קילומטרים, והמסלול במרוקו מכסה 2700 קילומטרים (מנמל טנג'יר לנאת המדבר Assa ובחזרה) חלקם הגדול בשבילי מדבר, כבישים משובשים, ואף דיונות טהורות - קטעים רבים מהמסלול עוברים בנתיבי ראלי פריס-דקאר ההיסטורי, בעידן האפריקני שלו.

לא ברור באיזה לחץ אוויר הם נוסעים שם אבל עובדה היא, שהעסק מתקדם גם בדיונות עמוקות (צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

האירוע מוגדר כ-Grand raid לא תחרותי - אין מדידות זמנים, אין מהירות, עוזרים אחד לשני, "העיקר היא ההשתתפות" החברתית... נשמע לכם מוכר להפתיע? גם מסעות גרוטאשטח וגרואטראלי הישראליים עונים להגדרות אלה, אבל מסע ה-205 (כמו גם אלגאו ראלי שכבר הגיע לישראל כמה פעמים) מנסים ללבוש גם אצטלה של מטרות חברתיות - המשתתפים מביאים לתושבי שבט Quzina המרוקני ציוד חינוך, לימוד, אופניים, בגדים, צעצועים... אני קצת סקפטי בנוגע לעומק רצון המארגנים והמשתתפים לשנות את העולם אבל זה נשמע יותר טוב, "מסע הומניטרי".

(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

פיג'ו 205, מלכת המדבר

לצעירים בקוראינו נזכיר ש-205 הייתה מלכת הכביש של השנים 1984-1999; היא יוצרה עם מנועי דיזל ובנזין, מרכבי 5 ו-3 דלתות, ואפילו טנדרון שלא הגיע לישראל. גרסאות הבסיס אפילו שימשו כרכב שירות של קציני צה"ל. ה-205 החשובה מכולן הייתה GTI 1600 הלוהטת, שהפכה לאייקון עולמי. ממנה נגזרו גרסאות ראלי שניצחו עשרות מרוצי WRC, ונולדה גם 205 טורבו-16 שהראתה לעולם מהו הפוטנציאל הספורטיבי של מכונית ראלי קטנה בעלת 4X4. ה-205 טורבו-16 גברה על אודי קוואטרו האגדית ואף שלטה משך כמה שנים במרוץ הדקאר.

פיג'ו 205 טורבו 16 מקורית. גרסת הראלי הייתה מגלקסיה רחוקה מאוד (צילום: אתר רשמי, Mark Donaldson, sports&competition cars of all eras)

ה-205 אותן פגשתי בצרפת היו הרבה יותר צנועות; רובן עם מנועי דיזל עמידים וחסכוניים, משופרות בלי התפרעויות, אבל בצורה קפדנית ומושקעת. פרק מיוחד באתר האירוע מוקדש לבחירת ה-205 האופטימאלית, ובהכנתה למסע הארוך. המסע נמשך כ-5000 קילומטרים ועשרה ימים, ומכאן נגזרים מרחקים גדולים מאוד מדי יום; הכנת המכוניות צריכה להיות ברמה הגבוהה ביותר, כמפורט בפרק מיוחד באתר האירוע.

חלק מההנחיות מתאים לדגמים הספציפיים (איך לחזק את הסרן הקדמי, שינויים בתיבת ההילוכים), פרקים אחרים מתאימים לכל הכנה רצינית - כולל גם האימפרזות הישראליות; המכוניות צריכות להיות מטופלות באופן מושלם (שמנים, פילטרים), בהתחשב באורך המסלול מומלץ להרכיב בולמים חדשים (ואז לא צריך לקחת רזרביים), מוסבר אילו מידות צמיגים מתאימות לגודל הכנפיים ועומק התקציב, מה טווחי הנסיעה הנדרשים, ציוד וחלפים, הגבהת מרכב של לפחות 5 סנטימטרים כאשר הרכב עמוס... יש באתר הרבה תבונה וניסיון, שנצברו במהלך המסעות הקודמים.

תקנון הראלי דורש שני גלגלים רזרביים, פנימיות ושני ג'ריקנים לרכב; אבל למה לשים את הכול על הגג? (צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

אתגר אמיתי

כל אחד רשאי להירשם לראלי, ויש בו משתתפים חסרי כל ניסיון. אפשר למצוא בו גם נהגי ראלי לשעבר, משתתפי דקאר הרוצים לחוות עוד פעם את אפריקה, אבות הרוצים להנחיל מורשת קרב לילדיהם... ערב רב של צרפתים מקסימים ואנרגטיים. מותר לנווט בכל דרך רצויה, אבל רוב המשתתפים מתקינים מערכות ניווט הכוללות את שבילי מרוקו. בכל רכב יש משואות איכון לווייניות (בסגנון ערכות 'פוינטר' המורכבות בישראל), נדרשת גם מערכת טרה-טריפ המאפשרת להזין את הנחיות ספר הדרך.

כמו בישראל כך גם כאן, הצוותים עוזרים זה לזה – בעבירות, ניווט ותיקוני דרך (צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

שיא המרוץ הוא ללא ספק, קטע המרתון - יומיים עצמאיים במדבר, 420 קילומטרים ללא סיוע. בערב היום הראשון חייבים המתחרים לעצור לחניון לילה עצמאי ב-18:00, אין נהיגת לילה. המארגנים יגישו סיוע חלקי וחילוץ, אבל על המשתתפים להגיע לנקודת הסיום בכוחות עצמם. הצוות שינווט את מסלול המרתון בצורה המדויקת ביותר יקבל השתתפות חינם באירוע 2019, הללויה! בשאר הלילות לנים הצוותים במלונות או בחניוני לוקסוס - אוהל מרוקאי, מזון משובח, מוסיקה - זה קצת מזכיר את חניוני ראלי הפרעונים, בתקופותיו היפות.

שיירת הראלי כוללת לא רק את ה-205 המשודרגות אלא גם משאיות סיוע, לנד קרוזרים 80, רכבי מנהלה ומטבח, זוהי הפקה גדולה (צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

חזון המכוניות היבשות

אני מאוד מעודד אירועים מוטוריים עממיים כמו מסע גרוטאשטח הישראלי, בו השתתפתי לפני כשנתיים. זוהי דרך נפלאה להתחבר להנעת השטח, לטעום משהו מתחושת הספורט המוטורי במחירי כניסה זולים יחסית, ולעבור חוויה חברתית-מוטורית יוצאת מן הכלל. אופיו של מועדון ה-205 הצרפתי מתאים כמו כפפה לאירוע הישראלי; מי יודע, אולי נזמין כמה מהם לישראל, או שנשלח למרוקו נציגות ישראלית? ימים יגידו.

(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)
(צילום: ניר בן טובים, רמי גלבוע)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully