בגרות אקסטרנית: פולקסווגן פולו החדשה במבחן דרכים

פולקסווגן פולו תמיד הייתה מודל לחיקוי בקרב יריבותיה. הדור השישי מנסה לאמץ צדדים נוספים ומעלה את רמת הציפיות מהסופר מיני הגרמנית לגבהים חדשים. יצאנו לבחון אם היא עדיין משקיפה על כולן מלמעלה

  • פולקסווגן
ניר בן-טובים

פולקסווגן פולו היא מכונית בעלת חשיבות היסטורית. אוקיי, זה לא פורד מודל T או מיני קופר, אבל 14 מיליון נהגים קנו אותה ב-33 השנים האחרונות, וזה די הרבה. הדרך של הפולו לפסגת תעשיית הרכב נסללה על כתפיה של אחותה הגדולה - פולקסווגן גולף, אחת המכוניות הנמכרות ביותר בהיסטוריה לא הרחק מטויוטה קורולה; אז עם ידיעה די ברורה מה מחפשים שם בחוץ, אנשי פולקסווגן לא בזבזו זמן יקר במעבדות כדי לרקוח את הנוסחה של הפולו וקפצו לשכנים לבקש עזרה: "בוא נעשה גולף קטנה עם שאריות מאאודי 50", חשבו שם במטה החברה וביצעו ב-1975. השאר, באמת כבר היסטוריה.

פולקסווגן פולו החדשה (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

מראה חדש

הקשר בין הגולף לפולו הלך והתהדק עם השנים עד שבדורות האחרונים גם הדמיון החיצוני ביניהן מבלבל. זה כבר לא רק תווי הפנים או האיכויות המוצקות בתאי הנוסעים שהקטינו את הפערים בין שתיהן - גם המידות של הפולו צמחו לכל הכיוונים; הדור השישי של הפולו כמעט שווה בערכיו למספרים של גולף דור 4. הנימוק לכך, הסביר פעם בכיר בפולקסווגן ל-ב. מיכאל ("גלובס") היא כי בני האדם נעשו גדולים יותר בכל המשתנים: משקל, גובה, היקפים. כלומר, אין מה להלין על כך שמכוניות סופר מיני השמינו - גם בני אדם הפכו לבטטות שזקוקות למרחב מחיה שופע.

אותם שיפורים נעשו בצעדים קטנים. הפולו היא מכונית קלה לעיכול, רבועה ונאה ובעיקר כפי שציינו, גדולה מהדור הקודם ומאוד מושכת בגוון האורנג' הדינמי של מכונית המבחן ("כתום מטאלי" בקטלוג אם שאלתם). הגישה כלפיה לא השתנתה מצד הקונצרן מיומה הראשון, וזו תכונה ראויה בין מכוניות סופר מיני שנורא מתאמצות למשוך את הקונים עם מהדורות "מיוחדות". התוצאה בכל אופן מוצלחת לטעמנו וממשיכה מסורת של רכב שמשדר איכות גבוהה ודיסקרטית.

פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

חלל הפנים מגומר גוון שחור עם שטחים מחוספסים מתחת לקו המותניים ודיפוני הדלתות. אלו הן פשרות לא כואבות במיוחד בעלויות היצור של הפולו, אבל חוץ מהערה זו, אין לנו טענות כלפי טיב החומרים. הרושם החיובי ממשיך עם טריקת דלת מסיבית שאוטמת אותנו בסביבה מבודדת, מפלסים עליוניים עליהם הולבשו תרכובות מובחרות, ומסתכם ברשימת אבזור עמוקה עם חשיבה על נוחות הנוסעים ובטיחותם, הפסיבית והאקטיבית. כאן המקום אולי לציין, כי לא כל מערכות הבטיחות החכמות בנמצא: איפה בקרת סטיה מנתיב אקטיבית מקורית למשל, בעוד בקרת שיוט אדפטיבית זמינה רק עם תיבת DSG. על פיקוח שטחים "מתים" במראות הצד, גם פסחו.

הנדסת האנוש תכליתית, אבל מחושבת. המושבים מצוינים, גם השליטה על הפקדים קלה מאוד. העיצוב בסך הכול נאה (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

את הפולו אפשר לרכוש בישראל בשתי רמות גימור: 'קומפורטליין' או קומפורטליין מורחבת. האחרונה משודכת למכונית המבחן במחיר של 120-123 אלף שקל, תלוי מה תבחרו להוסיף למפרט לפני סגירת החשבון. נכון לרגע זה, אין לאן להצפין - זו הגרסה הבכירה ביותר בארץ, אלא אם כן תרצו לבקש לוח מחוונים וירטואלי בהזמנה מיוחדת תמורת 5,000 שקל פלוס, או לשדרג לפולו GTI ב-166 אלף שקלים.

מצלמת נסיעה לאחור עם גבולות. הרזולוציה גבוהה, תגובת הצג מהירה (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

המושבים בפולו מציעים כיוונים סטנדרטיים שבזכותם כל אחד יוכל להתמקם לו בצורה אופטימלית מול גלגל ההגה. הם נוחים לנסיעות קצרות או ממושכות וכל המתגים יושבים בדיוק איפה שהם צריכים להיות, מאורגנים היטב בחזית הקונסולה וגם על גלגל ההגה. לוח המחוונים האנלוגי של הפולו טיפוסי ומקרין פונטים ותצוגות מחשב דרך שהכרנו כבר בגולף. הקו המנחה של הפולו הוא לפשט ככל הניתן את הנדסת האנוש: זו בהחלט מכונית שהופכת את שגרת החיים לקלה מאוד אחרי סבב היכרות קצרצר עם פקדיה, ולכך תורם צג ראשי 8 אינטש שהוא פחות או יותר ה"המילה האחרונה" בתחום, כמו שאומרים בחוגים גריאטרים. לצ'מפיון מוטורס תת מערכת עצמאית עם אפליקציות חניה כמו פנגו ואפליקציית ניווט WAZE, עם גרפיקה טובה מאוד וברורה.

4 מטרים וקצת מהזנב לחרטום. החישוקים מגיעים בקוטר 16 אינטש ולא פוגעים באיכות הנסיעה למרות סולית גומי דקיקה (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

כמה גדולה?

הפלטפורמה המודולארית של הקונצרן (משותפת לטיגואן ו-אודי A3 בין היתר) הניבה מספרים שחורגים לטובה, אבל למרות התוספות במילימטרים היא לא גבתה מחיר מהמשקל, שעומד על 1.2 טון. אורכה כעת מעל 4 מ' - צמיחה של כמעט 8 ס"מ, ואל בסיס הגלגלים התווספו עוד 8.1 סנטימטרים ל-2.55 מ'. ואולם, זהו סעיף הרוחב שנותן לפולו את היתרון המשמעותי ביותר עם תוספת של 7 סנטימטרים ל-1.75 מ'.

שטח הספסל האחורי מרווח ונעים - שורר שקט בשורה השניה, אבל לא היינו ממהרים לצופף עליו שלושה אנשים מבוגרים. גם התקנת מושבי בטיחות מצריכה כושר המצאה סביב הקורות וגובה המפתן כי פתחי הדלתות מעט מוגבלים בכניסה. בסך הכול, המרחב לא רע בכלל לרכב קומפקטי שאמור לשרת משפחות קטנות. כך גם לגבי תא המטען שיכול לאכלס בקלות ציוד מגוון, עגלה או מזוודות עם 351 ל' של נפח. למאזדה 2 לדוגמא 280 ל', לסיטרואן C3 בערך 300 ל'.

פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)
פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

כוח וביצועים

מידות מוגדלות וקילוגרמים עודפים הם הדבר האחרון שיצרן רוצה במכונית ספורט, אבל כשזה נוגע למכוניות "נוסעים" עממיות מכלול השיקולים מושתת על החלטות צרכניות. כשחושבים על כך, זה קצת מתנגש עם שיטת העבודה המודרנית שכן בחרטום של הפולו החדשה תמצאו מנוע 1.0 ל' טורבו בלבד. לחסרי אמונה (וגם נסיון) יש הרבה ביקורת כלפי יחידת הינע מצומקת כזו וכושר שרידותה, אבל אל תתנו למיעוט הבוכנות לנטוע בכם מחשבות מדכדכות על ביצועים עצלים.

פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

מנוע ה-TSI הממזרי הזה הוכיח עצמו כמעט בכל דגם של הקונצרן בשנתיים האחרונות - סיאט, סקודה, אפילו אודי וכמובן שבפולקסווגן עצמה, וגם הפעם מתרגם את הנתונים על הנייר לביצועים שוקקים בלי שום בעיות מיוחדות. ההיכרות המוקדמת שלנו עם המנוע סיפקה לנו הרבה נחת והנאה כבר עם הקילומטרים הראשונים, כשמהמקום האיצה הפולו ל-100 קמ"ש בפחות מ-10 שניות.

מ-3 הצילינדרים המוגדשים נסחטים 115 כוחות סוס ב-5,000 סל"ד ו-20.4 קג"מ הזמינים מ-2,000 סל"ד. למנוע יש כושר "נשימה" מרשים, זמינות הכוח כמעט מיידית ברמיסה של הדוושה, אבל בגלל עודף המחשוב צריך לטפס מעל 2,100 טורים כדי שהפולו תפתח מבערונצו'ק והתיבה הרובוטית תיישר קו. מעל תחום זה, הכול זורם היטב - בעיר או בכביש חוצה ישראל, המנוע עובד בצורה רהוטה ומאוד "גרמנית": לא רועש, רוטט או מסגיר סימני חולשה. תיבת ה-DSG לה שבע מהירויות מנהלת מערכת יחסית יעילה עם יחידת הכוח הזו וגם שומרת על צריכת דלק מצוינת במגוון של תנאים: עד 17-18 ק"מ לליטר בנסיעה בינעירונית ובסביבות 12 ק"מ לליטר בממוצע בכבישים מפוקקים.

עוד באותו נושא

נהיגה ראשונה: פולקסווגן פולו GTI החדשה

לכתבה המלאה
פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

פולו-אפ

התרומה של הפלטפורמה המודולארית אינה רק בתחומי המרחב הפנימי והמשקל, עליהם יש לנו רק דברים טובים להוסיף, שכן גם במישור הדינמי חלה התקדמות. כמעט על כל דורותיה מעולם לא הייתה הפולו מכונית שמכניסה את הנהג למצב רוח פרחחי, לא כמו אחותה הספרדית סיאט איביזה ואולי גם נתפשת כמכונית פחות מרגשת לנהיגה מפביה. ובתוך כך, נדמה לנו שבדור החדש הפערים ממש הולכים ונסגרים.

פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)
פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

לפולו החדשה חסר כיול מתלים אדפטיבי או בורר שמסוגל לחדד את כיול המצערת או ההיגוי. אבל גם בהיעדר סיוע מלאכותי היא מסתדרת עם הפונקציה הבסיסית ביותר - הסטת בורר ההילוכים למצב S שכל יעודו לצמצם את מרווחי הסל"ד, לבלום נפילות ברצועת הכוח ולשמר מומנטום תחת לחץ גבוה ועקבי. השילוב בין כל הגורמים האלו מעמיד על הכביש מכונית סופר מיני בעלת תכונות סמי-ספורטיביות, עם היגוי טוב שמשקלו מאוזן, בלמים חזקים עם כושר ספיגה מצוין ובולמים שלא מתרגשים מהעברות משקל קיצוניות בין האף לזנב או מאיבוד קשר חלקי עם הכביש. זו כמעט, רק כמעט מכונית שראויה לתואר "מהנה לנהיגה" אילולא הנטיה הטבעית שלה לתת היגוי.

פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

גם בסעיף הנוחות מצטיינת הפולו החדשה עם שיכוך מהמורות כהלכה. הכבישים המשובשים גורמים להרבה "רעש" עבודה מתחת לרגליים, אבל הספיגה של הבולמים מונעת מכל המפגעים המרושעים בכביש לקדוח את דרכם אל הקבינה ולנגוס בישבנם של הנוסעים. בסביבת המבחן היו גם הרבה קטעי כביש שעברו קרצוף מחדש עם גדודיות אלימות אולם גם בתנאים "מתועשים" כאלו, הפולו הפגינה נוחות נסיעה רגועה ובידוד רעשים משובח, סייג לאיזו אוושת צמיגים במהירות גבוהה מ-120 קמ"ש.

הולכת על כל הקופה

פסק זמן מבורך היה לנו על סיפונה של פולקסווגן פולו. ולמה פסק זמן, ומדוע אנחנו משחררים אנחת רווחה? אם תדפדפו אחורה תגלו שבשבועות האחרונים, בעצם בחודשים האחרונים השתלטו הג'יפונים על דפי האתר וקצת שכחנו מהעובדה שלענף הרכב יש עוד הרבה מה להציע, מלבד קרוסאוברים מתוקים.

הדור השישי של הפולו משקף נאמנה את הכינוי "מיני גולף" שהוצמד לה במשך השנים; המרחבים גדלו, הטכנולוגיות השתפרו, העיצוב מתון ונאה, השימושיות משכנעת וגם בשורת המחיר הגזירה לא נוראית. זה אומר שהחל מ-94 אלף שקלים זמינה הפולו עם מנוע 95 כ"ס, תיבה ידנית ומפרט קומפורטליין. מעליה, 110 אלף שקלים תמורת גיר דו מצמדי מחובר למפרט מורחב עם חלון גג פנורמי, פנסי LED אחוריים, חישוקי 16 אינטש, מראות מתקפלות חשמלית ועוד, וכלה במחיר של מכונית המבחן, כ-120 אלף שקלים עם כל הצעצועים והמנוע החזק ביותר, להוציא ה-GTI.

פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

אם יש מסקנה אחת שעולה מהמבחן, היא שהפולו לא עושה הנחות לאף אחת - גם לא לסיאט איביזה. האיביזה היא מכונית מוצלחת בזכות אותם מכלולים משותפים מ-VW וגם נהנית מעלות נמוכה יותר, אבל בואו לא נבלבל אהדה למותג עם עובדות: האיכויות של הפולו גבוהות יותר הן בצד הדינמי והן בטקסטורות הפנימיות, וכעת עם ניהוג קצת יותר נמרץ היא אף רוצה לעקוץ אותה בקטנה בכביש המפותל.

ללקוח הממוצע, חדוות נהיגה כנראה לא תהיה הדבר החשוב ביותר בפולו החדשה, אפילו לא השני בחשיבותו ויש מי שיגידו שגם לא השלישי. אבל זה אחלה של בונוס, חייבים להודות.

מפרט טכני:
מנוע, הנעה - בנזין, 3 צילינדרים טורבו TSI
נפח - 999 סמ"ק
הספק/סל"ד - 115/5500
מומנט/סל"ד - 20.4/2000
תיבת הילוכים - דו מצמדית DSG שבע מהירויות

ביצועים
תאוצה 0-100 (שניות) - 9.9 שניות (מבחן)
מהירות מירבית (קמ"ש) - 200

מידות
אורך (ס"מ) - 403
רוחב (ס"מ) - 175
גובה (ס"מ) - 143
בסיס גלגלים (ס"מ) - 255
תא מטען (ליטרים) - 350
משקל (ק"ג) - 1200

מתלים, בלמים, צמיגים
מתלים קד'/אח' - מק'פרסון/רב חיבורי
בלמים קד'/אח' - דיסק מאוורר/דיסק
צמיגים - 195/55/16

מחיר - 120 אלף שקלים
מסגרת אחריות: 3 שנים

עוד באותו נושא

מגמה ריאלית: סיאט איביזה 1.0 ל' 'סטייל' במבחן

לכתבה המלאה
פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)
פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)
פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)
פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)
פולקסווגן פולו 1.0 ל' 115 כ"ס קומפורטליין במבחן דרכים (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully