וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכינו את הארנקים: מצלמות המהירות חוזרות

וואלה!רכב

11.10.2018 / 20:34

לפני שעה קלה פרסמה המשטרה הודעה כי על פי מהנדסי הטכניון שקבעו בחוות דעת מסכמת המתייחסת לממצאי הבדיקות שנערכו למערכת מצלמות א-,3 כי "מצלמות המהירות מהימנות". עו"ד ארגמן: המחלבה חוזרת לשאיבה מלאה

מצלמת מהירות. קובי ליאני
המצלמות חוזרות, לא למדנו כלום?/קובי ליאני

בהודעת המשטרה נמסר כי בעקבות סימני שאלה שהתעוררו בנוגע לפעולתה של מערכת מצלמות א-3, הוחלט לערוך שורת בדיקות מעמיקות ומקיפות על מנת לבחון האם מהימנותה של המערכת משביעת רצון. לאור זאת, התקבלה בחודש יוני החלטה להקפיא את ההליכים המשפטיים ואת גביית הקנסות המתבססים על פעולת המערכת.

כמו כן נכתב כי אגף התנועה מודיע שמהנדסי הטכניון העבירו למשטרת ישראל דו"ח סיכום של ממצאי הבדיקות שנערכו לבקשתה למערכת המצלמות א-3. הדוח מלמד כי במערכת א-3, דיוק מדידת המהירות ודיוק ממוצע כלל הבדיקות, עומד בדרישות ההמלצות הבינלאומיות של מצלמות א-3, וכי המצלמות מדויקות ומהימנות. המשטרה שחששה שמא הפרקליטות תתנגד לחזרה לשגרת הקנסות, העבירה לה את ממצאי הדו"ח המסכם "הפרקליטות ערכה בחינה אשר כללה בירור כלל הנקודות אשר היו דרושות הבהרה במישור המשפטי".

עוד נכתב בהודעת המשטרה כי "דו"חות הזמנה לדין, ודו"חות ברירת משפט שבהם הוגשה בקשה להישפט במסגרת המועד הקבוע בחוק, וטרם נקבע מועד דיון בעניינם, ייקבעו לדיון בבתי המשפט לתעבורה בהתאם למועדים שיוקצו על-ידי בית המשפט. הודעה תישלח בהתאם באמצעות הדואר".

מבצע אכיפה משטרת התנועה הארצית נגב נגד משאיות עם משקל חורג. קובי ליאני
כאשר אכפו את העבירות הנכונות נרשמה ירידה/קובי ליאני

המשמעויות

הודעה זו של המשטרה סותרת את עמדת בית המשפט שקבע לפני כחודש כי משטרת ישראל לא הצליחה להרים את נטל ההוכחה לגבי אמינות מערך המצלמות א- 3 ובשל כך זיכה 21 נהגים שהואשמו בנהיגה במהירות מופרזת. בית המשפט לא חסך את ביקורתו הנוקבת על התנהלות מכון התקנים וכתב באופן שאינו משתמע כי "המומחה לא אמר אמת בבית המשפט עת העיד שהוא ואחרים מהמכון נכחו בניסויים שבוצעו בהולנד לצורך דיוק המדידה של המערכת. בהתאם, יש לתת לעדותו משקל נמוך אם בכלל".
עם התחלת בדיקת הנושא במהלך חודש יוני 2018, הוחלט להאריך את המועד האחרון לתשלום דוחות מהירות שהנפיקה המערכת, שהמועד האחרון לתשלומם טרם חלף. כאמור בהודעות הקודמות של המשטרה לציבור בנושא זה, המועד האחרון לתשלום הקנס המקורי נקבע ליום 15.10.18

כעת, על פי הודעת המשטרה, מועד זה יוארך לפנים משורת הדין, כך שניתן יהיה לשלם את כלל הדוחות העומדים עד ליום 15.11.18. דוחות הזמנה לדין, ודוחות ברירת משפט בהם הוגשה בקשה להישפט במסגרת המועד הקבוע בחוק, וטרם נקבע מועד דיון בעניינם, ייקבעו לדיון בבתי המשפט לתעבורה בהתאם למועדים שיוקצו על ידי בית המשפט.

עוד באותו נושא

מצלמות המהירות: איוולת בחמש מערכות

לכתבה המלאה

לא למדנו כלום?

הביקורת על החלטת המשטרה לא איחרו להגיע. מעבר להתעסקות בפרטים הטכניים ולא במהות כישלון האכיפה האלקטרונית, מעבר לבחירה התמוהה לשחרר הודעה לעיתונות בשעות הערב של יום חמישי, מעבר לעובדה שבהודעה לא צוטטה מילה מהדו"ח המדובר - גם על עצם האכיפה ישנה ביקורת.

עו"ד עמרי ארגמן, שעוסק בייצוג נאשמים בתיקי תעבורה אומר כי יש לזכור שבחודשיים שבהן לא נשלחו דוחות מהמצלמות חלה ירידה של 40% בתאונות, שכן המשטרה הציבה ניידות וביצעה פעולות אכיפה אחרות. "המסקנה היא שהמצלמות אינן תורמות למאבק בתאונות אלא להעשיר את קופת המדינה, והמשטרה, שבמקום לשמור על אזרחי המדינה הפכה למליציית מיסוי עצמאית" לדבריו העובדות מראות שאין מתאם בין רמת הסיכון של הכביש למיקום המצלמות וכי אלו מוקמו בכוונה תחילה במיקומים מכשילים בהם ניתן לפתח מהירות " מצער שחלק מהמצלמות מוקמו דווקא במיקום שמוליך שולל את הנהגים שסבורים שהמהירות המותרת גבוהה משנקבע".

לדברי עו"ד ארגמן, "על המשטרה לעשות חשבון נפש ו וכי המדינה ולא המשטרה היא זו שצריכה לגבש עמדה מערכתית ולבחור בין ההכנסות מקנסות לבין התמקדות בפעולות אפקטיביות מבחינה בטיחותית, שיוכלו להציל חיי אדם"
לצערנו, התנהלות המשטרה מאופיינת בחוסר עקביות ובזיגזוג, ולראיה כישלון המאבק בקטל בכבישים. נדמה שהורדת רף המהירות המותרת והעלאת גובה הקנסות נועדו לשמש זרוע גביה של האוצר למטרות כלליות אין שום מתאם בין הכנסות פרויקט המצלמות לבין כספים שמועברים למאבק בקטל בדרכים, שכן הכספים נכנסים לקופת האוצר ואינם מיועדים למאבק בתאונות", מסכם ארגמן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully