סוגר עונה: גל ברדה מסיים שני בליגת הסופרבייק

על מסלול מיזאנו שבסן מרינו גל ברדה מסיים שלישי, אבל במוטורפארק המחודש ברומניה, גל מסיים שני וסוגר את העונה במקום השני גם כן. השנה הבאה, עולה כיתה לאליפות אירופה

31/10/2015
גל ברדה רומניה סופרבייק צ'אלנג' עונה 2015 סבב 6-7(צילום: ג'ונתן סאוור)

עונת 2015 באליפות רומניה סופרביק צ'אלנג' הייתה אחת המאתגרות, שבעונות, עם יעדים גבוהים, שורה של משברים והצלחה אחת מתוקה עבור גל ברדה, הרוכב הישראלי המהיר בעולם. שבעה סבבי מירוצים באירופה מול יריבים ישנים וקשים ומול יריבים חדשים ומפתיעים, שלחלקם תקציבי ענק, גרמו לגל ברדה לדחוק את יכולותיו ואת יכולת הדוקאטי פניגאלה R שלו לקצה וכמעט הביאו אותו לשבירה. אולם אחרי סיים רביעי בסרס, שלישי בפנוניה-רינג, שני בסלובקיה-רינג, שלישי בברנו, שלישי במוטורפארק רומניה, שלישי במיזאנו ושני במירוץ האחרון במוטורפארק רומניה המחודש, גל צבר 113 נקודות אשר הציבו אותו במקום השני באליפות הסופרבייק צ'אלנג' הרומנית.

"סיימתי שני, אבל השאיפה של כל רוכב מירוצים לפני שהוא מגיע בכלל לתחרות, היא לנצח. רוכב שלא מגיע עם רצון לנצח, עם רעל בעיניים, הוא רוכב מירוצים. תכננתי לסיים את העונה ראשון, ולמרות שסיימתי שני בכללי אני מרוצה ב-90 אחוז. אני מרוצה יותר מהשיפור מאשר התוצאה. כי בשנה הזו התמודדתי עם אתגרים קשים מאוד גם ברמת הרכיבה וגם ברמת התפעול, מסלולים חדשים, רוכבים חדשים ומהירים עם תקציבים גדולים, חוזר בזמן מסלול ויחד עם זאת הצלחתי לצמצם משמעותית אם הזמנים לעומת השנה הקודמת. אם האחוזים ביני לקזקו עמדו על 7 אחוז להקפה, עכשיו אנחנו בפער של אחוז בלבד וזה משמעותי. אני בטוח שאם הייתי תושב אירופה, הייתי יכול לנצח את העונה הזו. אבל אם השנה הזו הייתה קשה, השנה הבאה הולכת להיות הרבה יותר מעניינת".

אולם לפני שנספר לכם על התוכניות לעונת 2016, נחזור לרגע לשני המירוצים האחרונים.

גל ברדה רומניה סופרבייק צ'אלנג' עונה 2015 סבב 6-7(צילום: ג'ונתן סאוור)

מיזאנו: רגע אחרי המוטו GP

"אני עולה על המסלול ועדיין רואה את סימני הצמגים שהשאירו רוסי, מרקז, לורנצנו וינוני ואי אפשר שלא להתרגש". עד השנה, סבב מירוצי הסופרבייק צ'אלנג' לא כללו את מסלול מיזאנו שבסן מרינו ולרוב נערכו המירוצים במזרח אירופה. לכבוד מירוץ זה, הצטרפנו לגל ברדה כדי לחוות את ההשתתפות במירוץ מיד ראשונה ולראות באופן ישיר את מאמציו של גל בתחרות.

מיד עם ההגעה למסלול מיזאנו, גל בדק את תחזית מזג האוויר כדי לתכנן את סדרת האימונים והכנת האופנוע. אז התבררה הבעיה - כל ימי הרכיבה המקדימים למירוץ יהיו שמששיים ואפילו חמים ואילו ליום המירוץ (ראשון) צפויה סערה של ממש עם גשמים עזים. ואם להוסיף עוד לקשיים, התברר שהמארגנים שינו את אופי התחרות מזינוק מסורתי על הגריד להזנקה בגלגול, בה הרוכבים עולים אל המסלול לפי סדר ההזנקה, מבצעים הקפת חימום וממשיכים ממנה ישירות למירוץ ללא עצירה ועמידה על הגריד.

גל ברדה רומניה סופרבייק צ'אלנג' עונה 2015 סבב 6-7(צילום: ג'ונתן סאוור)

"אם יש מירוץ גשם ותנאים האימונים על יבש, אתה ממש רוכב על עיוור. הקווים משתנים, נקודות הבלימה משתנות, בעצם כל האימון שעשית הוא חסר טעם, כי לא ניתן להתאמן על הצרכים של המירוץ. אבל מצד שני, כשרטוב, רטוב לכולם ולכולם הקושי זהה וגם משום שאף רוכב בסבב שלי לא רכב קודם במיזאנו, התנאים היו די זהים. אבל זה שהם שינו את ההזנקה למירוץ ממש עצבן אותי כי הם עדכנו את השינוי בהזנקה רק ביום שישי ובמירוץ המקדים, גיליתי שלא באמת מזנקים לפי סדר מוגדר שנקבע לפי מקצה הדרוג. אז נוצר מצב שאם מישהו איטי ממך מזנק לפניך, הוא יכול לחסום אותך ל-2-3 הקפות ובזמן הזה הראשונים בורחים וזה מה שקרה במירוץ המקדם. פשוט חסמו אותי קבוצה של איטיים מדי".

בעקבות החשש מהגשם, הנהלת המירוץ החליטה להקדים את המירוץ ליום שבת במקום יום ראשון, מה שאמנם נותן לרוכבים פחות זמן אימון, אבל מבטיח מירוץ על מסלול יבש, שתואם לאימונים. "יוסיף שיהיה קרוב אלי כל העונה, התרסק באימונים ופרש, מה שהשאיר אותי עם פחות לחץ מאחור ויותר ממוקד בינוץ וקזאקו. המירוץ במיזאנו התנהל לפי מספר ההקפות המהירות של כל רוכב, מחברים את הזמנים ומי שהיה הכי מהיר בטוטאל, הוא המנצח".

גל ברדה רומניה סופרבייק צ'אלנג' עונה 2015 סבב 6-7(צילום: ג'ונתן סאוור)

גל זינק לפני קבוצה של רוכבים שהתברר שלא הוזנקו במקומם וגרמו לעיכוב של גל במירוץ. "מצאתי את עצמי מנסה לעקוף שורה של רוכבים במקום להתרכז בלהיות מהיר" אבל גל מצליח למצוא מספר הקפות נקיות יחסית ולבסוף בספירת הזמנים מגיע אל המקום השלישי. ינוץ סיים שני וקזאקו ראשון. בסוף המירוץ ורגע לפני חלוקת הגביעים, ניגש קזאקו לגל ברדה, ברך אותו על השיגיו העונה והעלה לראשונה את ההצעה לעבור לאליפות אירופה בסופרבייק הבכירה ביותר. ההמשך יבוא.

מוטורפארק המחודש ברומניה

גל ברדה רומניה סופרבייק צ'אלנג' עונה 2015 סבב 6-7(צילום: ג'ונתן סאוור)

שבועיים לאחר המירוץ במיזאנו, גל מגיע אל הסבב האחרון, כאשר הפער בינו לבין ינוץ עומד על 3 נקודות בלבד לטובת גל. כלומר, אם ינוץ מסיים שני וגל שלישי, ינוץ יתפוס את המקום השני מידי גל על חודה של נקודה. "היה לי ברור שאני חייב לסיים לפני ינוץ והמשימה לא קלה בכלל כי מדובר במירוץ ביתי של הליגה הרומנית. רק שבוע לפני כן היה להם שם מירוץ פנימי מקומי. אבל הגעתי לשם עם 'סטייט-אוף-מיינד שונה. ידעתי שאני חייב לתת הכל כי ידעתי שרוב הסיכויים שאת הסופרבייק צ'אלנג' הרומני אני לא אעשה שוב ואני חייב להגיע למקום טוב יותר משנה שעברה, אחרת לא עשיתי כלום".

גל מגיע למירוץ עם מחשבה שאין לו מה להפסיד. גם אם יתרסק, הוא יסיים את העונה שלישי ולכן עליו להתאמץ מאוד כדי לסיים לפני ינוץ. למירוץ הזה קנה גל 4 סטים של צמיגים במקום שניים במירוץ רגיל. "בשביל עוד 200 או 300 יורו אני לא אנסה לחזוך ואחר כך להצטער שיכולתי לעושת משהו אחרת. טוב יותר". הפעם היו לגל 3 ימי רכיבה מלאים והחליט לעשות ניסיון על תרכובות צמיגים שונות. ליום הראשון עלה עם צמיגים בתרכובת 'מדיום-הארד' (בינוני-קשה), רכב שלושה סשנים וניסה לשפר זמנים במקומות ספציפיים על המסלול.

גל ברדה רומניה סופרבייק צ'אלנג' עונה 2015 סבב 6-7(צילום: ג'ונתן סאוור)

"ראיתי שבפניה מספר 3, פניה שמאלית שבה מגיעים להילוך רביעי בכל הכוח והמנוע היה מגיע למנתק ההצתה בסוף הפניה (ב-220 קמ"ש). בפניה הבאה, מהילוך רביעי יורדים להילוך שני ומאיצים שוב לשלישי וגם בסוף הפניה הבאה שוב המנוע היה מגיע למנתק. זה אומר שאני לא מנצל את יחסי ההעברה של המנוע נכון וצריך להאריך אותם קצת. החיסרון הוא שבפניות איטיות יחסית, זה עלול לפגוע בכוח ביציאה. החלטתי להחליף גלגל שיניים לשן אחת פחות ורק עם זה הורדתי שניה בזמן ההקפה. שיפור עצום. במשך כל ימי האימון הייתי ראשון, וינוץ שני. קזאקו שהגיע בשבת היה גם כן שני ונשארתי ראשון. אחרי שינוץ ראה שהחלפתי גלגל שניים, גם ינוץ החליף גלגל שניים לקטן יותר מאחור ואז היה לי ברור שאסור לי לדבר יותר ולספר מה התוכניות שלי". באימון הבא גל החליף תרכובת צמיגים למדיום והוסיף לשפר את הזמנים. תרכובת מדיום-סופט (בינוני-רך) הזמנים הורעו ולכן הוחלט על התרכובת הבינונית.

עוד באותו נושא

פורמולה 1: לואיס המילטון זכה באליפות העולם בפעם השנייה ברציפות

לכתבה המלאה
גל ברדה רומניה סופרבייק צ'אלנג' עונה 2015 סבב 6-7(צילום: ג'ונתן סאוור)

במירוץ קזאקו מזנק ראשון, גל שני וינוץ שלישי. גל פותח חזק מאוד ומקדים את קזאקו. כבר בפניה הרביעית קזאקו נכנס לגל לתוך הפניה, אבל לא מצליח לשמור על היתרון כשיוצא רחב וגל שוב מחזיק במקום הראשון. "ידעתי שקזאקו ינסה שוב ושוב לעקוף והוא באמת ניסה, כל הזמן על הבלמים. רכבתי הגנתי, אבל ידעתי שאסור לי להתאבד על זה כי ממילא קזאקו ישאר אלוף הליגה ואני אהיה שני. המטרה הייתה רק להקדים את ינוץ". רק בהקפה הרבעית קזאקו הצליח להשתחל על הבלמים ולעקוף את גל. גל ביקש מאנשי הצוות בפיטס, שאם הוא מצליח לעקוף את ינוץ בפער של 5 שניות, שיסמנו לו.

בדיעבד, לגל היה את הפער הנחוץ, אבל הצוות שכח לסמן לו זאת והדבר גרם לגל לחשוב כי ינוץ צמוד אליו. "לא ראיתי סימן, אז תארתי לעצמי שינוץ נמצא ממש מאחורי ולכן לא הרשתי לעצמי להוריד קצב אפילו לרגע. נתתי כל מה שיכולתי עד לסיום. לקראת הקפה 13 ראיתי אותו קרוב וידעתי שהוא ינסה לעקוף אותי ממש בהקפה האחרונה, אולי אפילו על קו הסיום. אבל אמרתי לעצמי, עשיתי את כל זה והגעתי עד לפה, קצת כאבים ולחץ בשרירים לא יגרמו לי להפסיד את העונה. אז נתתי כל מה שאני יכול ואפילו יותר מזה ובהקפה האחרונה פשוט רכבתי על הקווים ההגנתיים ביותר כי שמעתי אותו מאחורי, אבל לא איטי מדי שלא יוכל לעקוף". ינוץ לא הצליח לעקוף וגל סיים את המירוץ בפע של עשירית בודדת. ממש גלגל לגלגל.

עוד באותו נושא

מעקב: רייסר ישראלי שנותן בראש לאירופים

לכתבה המלאה

בעונה הבאה: אליפות אירופה בסופרבייק

גל ברדה רומניה סופרבייק צ'אלנג' עונה 2015 סבב 6-7(צילום: ג'ונתן סאוור)

ההצעה של קזאקו לגל בסופו של המירוץ מניזאנו חלחלה בתודעה של גל ברדה ולבסוף קיבל את ההחלטה לעזוב את האיליפות הרומנית לסופרבייק ולעלות לכיתה של הגדולים - אליפות אירופה לסופרבייק 'אלפ-אדריה'. "המטרה של המעבר הזה היא פשוט לקפוץ למים העמוקים של ה'גדולים'. באליפות הרומנית השלושה הרוכבים הראשונים מהירים מאוד וכל השאר אפשר לקרוא להם מתחילים. באלפ-אדריה, כל הרוכבים באליפות מהירים, כאשר החמישה הראשונים הם בקצב וברמה של העשיריה הראשונה באליפות העולם. המטרה שלי לשנה הבאה היא להתברג בין החמישיה לשביעיה הראשונה בשנה הראשונה ולסיים בטופ 5 של הליגה הזו".

לשם ההשתתפות בליגה הבכירה, גל מתכנן להחליף אופנוע לדוקאטי 1199 מהדור החדש שבו יש טכנולוגיה חדשה שכוללת קורנרינג ABS, יכולת למדידה עצמית של הגלגל האחורי, תוספת של 10 כ"ס ועוד. באופנוע החדש יותקנו מתלים מהרמה הגבוהה ביותר של אוהלינס, בדומה לאופנועי המוטו GP. העונה הבאה תתחיל בחודש מרץ 2016 וככל הנראה גל יצטרף לקבוצה חדשה או יקים כזו בעצמו עם רוכבים נוספים ונכון לרגע זה, גל מחפש רוכב שלישי לקבוצה הפרטית אם תוקם.

"אני רוצה להודות לכל התומכים שלי בעונת 2015 והם: גרייטשייפ מועדוני כושר, דוקאטי ישראל, אופנועית אראי, סקאלה ריידר (ברקום)".

אנו נמשיך לדווח לכם ממעלליו של גל ברדה, כאמור בעונה הבאה באליפות אירופה לסופרבייק.

עוד באותו נושא

לא ייתכן שבשנת 2015 אין ספורט מוטורי בישראל

לכתבה המלאה
גל ברדה רומניה סופרבייק צ'אלנג' עונה 2015 סבב 6-7(צילום: ג'ונתן סאוור)
  • גל ברדה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully