מבחן דרכים: ב.מ וו 340

  סדרה 3 עברה מתיחת פנים. לקחנו את המכונית החדשה בגרסתה הבכירה, 340, כדי לבדוק מה השתנה ואם היא שווה 420,000 שקלים

  • ב.מ.וו
  • דלק מוטורס
  יואל שוורץ
  ב.מ.וו סדרה 3 החדשה. קובעת את הרף (צילום: יואל שוורץ)

  כשב.מ.וו הציגה את הדור הנוכחי והשישי של סדרה 3 בשנת 2011, היא קיבלה מחמאות על הריכוך ונוחות הנסיעה הגבוהה וספגה ביקורת על העלמות או לכל הפחות עמעום חדוות הנהיגה. היה זה דבר מפתיע שלא ציפו לו מהיצרנית ומהמכונית שלאורך כל שושלתה סימלה את הקשר ההדוק שבין אדם למכונה. עבור מי שהביט מהצד נראה היה שסופרי האפונים הצליחו לגבור על החלטות המהנדסים בטענה כדוגמת: "זו המכונית הנמכרת ביותר שלנו ועל כן חייבים לפנות לקהל רחב ככל הניתן, ולא להארד-קור."

  ארבע שנים חלפו מאז הוצגה המכונית ובמסגרת מתיחת הפנים הבטיחו מהנדסי ב.מ.וו כי הם יחזירו עטרה ליושנה. תסכימו איתי שלא צריך יותר מזה בשביל לבחון את הדגם המחודש שזה עתה הגיע לישראל ולאמת את דברי הקברניטים. אז לקחנו, בדקנו, וגילנו שיש משהו בדבריהם. אבל לפני שנגיע לכך נחדד את השינויים שחלו במסגרת מתיחת הפנים.

  אז מה השתנה?

  האמת שלא הרבה וטוב שכך. הרי הדור האחרון של סדרה 3 הוא אחד המוצלחים ביותר. אבל אי אפשר ללא כלום אז חיצונית נמצא עדכון קליל לפגושים ושינוי זעיר עוד יותר לתצורה הפנימית של הפנסים מלפנים ומאחור. ואם כבר נגענו בפנסים - אחד מסממני ההיכר של הדגם - נזכיר שהדור הנוכחי הוא זה שהציג לראשונה את הסדרה ללא פנסים עגולים מלפנים. ב.מ.וו לקחו את העיצוב צעד נוסף קדימה ותאורת הלד, שטרום מתיחת הפנים הייתה כמעט עגולה, כעת עגולה פחות ופורצת לצדדים.

  ניר בן טובים יואל שוורץ

  בתוך תא הנוסעים אין כל חדש וסדרה 3 היא עדיין מקום מאוד מרווח ונעים לשהייה ממושכת גם מלפנים וגם מאחור. הכל מרגיש רך, מרופד וזורם, והאיכות נוטפת מכל פעולה משוככת של מנוף ומתג. הפרט היחיד שנראה תלוש מהסביבה הוא מסך המולטימדיה בראש הקונסולה שמפר מעט את האיזון האסטטי. מערכת ה-i-Drive המשתקפת דרכו שודרגה במסגרת מתיחת הפנים וכעת נוחה יותר לשימוש, על אף שלפעמים כדי להשיג את המסך הרצוי יש לנבור בין יותר מדי תפריטים.

  ניר בן טובים יואל שוורץ

  אז האיכות מעולה והמראה מוקפד, אבל עדיין לא הכל מושלם. סדרה 3 תמיד היתה מעט סגפנית, וכיום כשהתחרות עזה מתמיד זה מעט מעיק שמסך המולטימדיה לא גדול יותר, שיש רק שקע 12v אחד בכל המכונית, שתא הכפפות לא מקורר, שתאורת התקרה בתוך הרכב לא חזקה יותר, שהמושב האחורי לא נשכב לטובת הגדלת נפח תא המטען (תוספת תשלום של 5,951 שקלים), שמושבי העור לא מאווררים, שתאורת האווירה לא בולטת יותר בלילה וכו'. וזה לא שב.מ.וו לא שיפרה עמדות ביחס לדגם טרום מתיחת הפנים, היא כן. היא הוסיפה לדגם מושבי עור, מצלמת רוורס, חבילת בטיחות, מערכת שמע משודרגת עם 9 רמקולים במקום 6, תאורת אווירה בדלתות וחישוקי 19 במקום 17 אינץ'. ועדיין חסרה לה תחושת "האקסטרה", אותה תוספת שנושאת את מגע העושר שכל כך נדרש ממכונית יוקרה.

  אישית גם לא מצאתי את מקומי בתוך מושבי העור החדשים של הסדרה (בדור טרום מתיחת הפנים היו אלה מושבי בד). המושב מציע תמיכה מעולה, כולל כיוון חשמלי למידת החביקה של המותניים. מעולה. ובכל זאת בנסיעה ממושכת מצאתי את עצמי נע במושב באי נוחות. אפילו כרית הרגליים המתארכת, הייתה בעלת מבנה נמוך מידי ולא הציעה מספיק תמיכה לקצות הירכיים. באופן מפתיע זה משהו במבנה מושב העור שלא קיים או לפחות פחות מורגש, במושבי הבד.

  ניר בן טובים יואל שוורץ

  חזק יותר, מהיר יותר

  במסגרת העדכון ב.מ.וו גם שינתה את כינוי הדגם מ-335 ל-340. בגדול נמצא את אותה תיבת הילוכים ואותו מנוע בנזין שישה צילינדרים בטור בנפח 3.0 ליטר מוגדש טורבו. אלא שהפעם מפיק המנוע 326 כ"ס ומומנט של 45.9 קג"מ ב-1,350 סל"ד לעומת 306 סוסים ו-40.7 קג"מ ב-1,500 סל"ד. לא באמת היה חסר דבר ביחידת הכוח הקודמת והיחסית וותיקה בשורות היצרנית, וכך גם בזו המחודשת. בכל מצב, בכל סל"ד המנוע מספק דחיפה אחידה, עגולה ומרשימה בשילוב צליל עמוק ובשרני. אוי כמה שהוא נשמע טוב.

  ניר בן טובים יואל שוורץ

  תיבת ההילוכים של ZF שמשודכת למכונית לא השתנתה ומציעה שמונה יחסי העברה. די והותר לשימוש יומיומי יעיל זריז וחסכוני. בכל הדבקת רגל לרדיאטור יורדים חופן הילוכים וה-340 משוגרת קדימה. ריבוי ההילוכים גורם לה לפעמים לפעול בחוסר אחידות ואיטיות, אבל תעבירו את הידית למצב ספורט ותקבלו תיבה שמתפקדת למופת. לא אגזים אם אומר שהשילוב הזה - מנוע-תיבה - הוא מהטובים ביותר שיש לעולם הרכב להציע. עד כדי כך.

  תצרוכת הדלק בנסיעה בינעירונית רגועה עמדה על 15 ק"מ לליטר ו-10.3 ק"מ לליטר בנסיעה משולבת שכללה קטעים טכניים רבים. מרשים למדי כשמדובר במכונה עם כל כך הרבה סוסים ובמשקל של 1,615 ק"ג.

  ניר בן טובים יואל שוורץ

  דינמי יותר, ונוח באותה המידה

  יתרונה הגדול של סדרה 3 הנוכחית היה נוחות הנסיעה הגבוהה שלה, שלמרבה האכזבה באה במידה מסוימת על חשבון היכולת הדינמית. בדגם המחודש ב.מ.וו שומרת על רף הנוחות הגבוה שהציבה לעצמה עם כיול בסיסי רך כך שבמהירות גבוהה מורגשת תנועת ריחוף שלווה, ואילו במהירות איטית מתקבלת נוחות נסיעה טובה גם אם לא מושלמת - בעיקר במעבר על שיבושים קטנים. בנקודה זו נזכיר שמידת הג'נט בדגם קפצה משמעותית - מ-17 ל- 19 אינץ' - וסביר כי היא משפיעה לרעה על נוחות הנסיעה. סה"כ המכונית מאוד נינוחה ורק צמיגי הברידסטון רועשים יתר על המידה ופוגעים בתחושה הכללית המצוינת.

  עוד באותו נושא

  נהיגה ראשונה: אודי A4 החדשה

  לכתבה המלאה
  ניר בן טובים יואל שוורץ

  היכולת הדינמית שהייתה נקודת החולשה של הדגם הקודם, טופלה גם כן וכעת סדרה 3 החדשה מציעה חבילה משכנעת יותר. ב.מ.וו עשתה זאת על ידי כיול מחודש של המתלים והקשחה של המוטות המייצבים. לא תרגישו בהבדל כשבורר מצבי הנהיגה במכונית נמצא במצב 'אקו-פרו' או 'נוחות' המיועדים לנינוחות מרבית וחיסכון בדלק, אבל אם רק תעבירו את הבורר למצב 'ספורט' או 'ספורט+' ופתאום ה-340 מתנהגת מעט אחרת. הבורר שולט על אפיוני המנוע ומשנה את יחס העברה בהגה. לכאורה אין השפעה על המתלים, אבל עדכון המתלים יחד עם היגוי מעט ישיר וחד יותר במצבי 'ספורט' 'וספורט+', גורמים למכונית פחות לרכון בסיבובים. שינוי המצבים לא מוביל לדיאלוג איכותי יותר עם ההגה, אבל הוא בהחלט מאפשר לצלוח את הפניות בביטחון רב יותר ובמהירויות גבוה יותר. לחגיגה הזו גם מצטרפים הבלמים המעולים שמציעים נשיכה חזקה כבר מהרגע הראשון.

  עוד באותו נושא

  בארץ: ב.מ.וו סדרה 2 קבריולה החדשה

  לכתבה המלאה
  ניר בן טובים יואל שוורץ

  במסגרת מתיחת הפנים ב.מ.וו גם הוסיפה מערכות בטיחות מתקדמת כסטנדרט. צעד מבורך וראוי לאור ההתקדמות בתחום, אלא שהמערכות מעט מציקות בפעולתן. מערכת שמירת המרחק מלפנים (שגם תבלום במקרה הצורך ופעילה עד 60 קמ"ש) מגיבה מעט באיחור ובהדלקת אייקון קטן יחסית בלוח המחוונים. ואילו מערכת סטייה מנתיב מגיבה ברגישות יתר. היא רואה פסים מחוקים או פסים שאינם, ובכלל מגיבה בהתראת רטט לנהג הרבה לפני שהגלגלים הגיעו לפס הצבוע בכביש. זו תופעה מוכרת ממערכות שמותקנות לאחר ייצור הרכב ולא כאלה ששולבו בעת הפיתוח.

  יח"צ פסטיבל הקולנוע ירושלים

  חבילה משכנעת יותר

  הדור האחרון של סדרה 3 הציג שיפור בכל סעיף ביחס לקודמו, בממדים, בריכוך, בפאר ובעיקר בסעיף נוחות הנסיעה. התלונות היחידות נגעו לפן הדינמי שנותק מהשושלת המפוארת של הסדרה 3. מתיחת הפנים לדגם טיפלה במעט בנקודה זו מבלי לקלקל אף סעיף אחר. היא למעשה כיילה מחדש את המתכון הטוב מלכתחילה והפכה אותו למוצר משכנע יותר. זה לא שאין מגרעות, כמו שכעת החבילה מאוזנת יותר, שלמה יותר, מאובזרת ועשירה יותר. במקרה של ה-340 זו עדיין חבילה יקרה למדי שכן היא עולה 420,000 שקלים, אך כדי לזכור שהמחיר יקר במעט מזה של הדגם היוצר, המתחרות מתומחרות במחיר דומה, ובסך הכל מדובר במכונה מצוינת.

  עוד באותו נושא

  שיא הטכנולוגיה: ב.מ.וו סדרה 7 החדשה בישראל

  לכתבה המלאה
  ניר בן טובים יואל שוורץ

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully