פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   השרב הגדול: 5 המלצות לתחזוקת רכב השטח בקיץ

   הקיץ זה אך החל, וכבר מתעופפים באוויר סיפורים על שפיכת מנועים, קילוף צמיגים וטיגון תיבות הילוכים. מה צריך לעשות כדי להגיע אל החורף בשלום?

   טיפים לתחזוקת רכב שטח בקיץ (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   (צילומים: רמי גלבוע)

   פעם היה סדר בעולם – הקיץ היה מגיע אחרי האביב, טמפרטורות מעל 34 מעלות היו נדירות יחסית, והיה אפשר להתמודד עם חום היום. אבל בשנים האחרונות מתלהט הכדור והחום מתחיל יותר מוקדם, והרבה יותר חזק; 36 צלזיוס כבר לא עושות רושם על אף אחד, וגם 40 מעלות אינן חזיון נדיר.

   טיפים לתחזוקת רכב שטח בקיץ (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   הדיונות הופכות בקיץ לטובעניות מאוד, עם סכנה גדולה לחימום-יתר של המנוע ותיבת ההילוכים

   חום גבוה אינו מקשה במיוחד על מי שנוהג ברכב שטח מודרני, תקין וממוזג היטב, על מי שאינו נוהג בדיונות קיץ, או על מי שאינו מחזיק סופה קשישה או דיפנדר כריזמטי. אבל גם מנועים מודרניים סובלים מהחום. הפתרון הטוב ביותר לקיץ הוא לצמצם דרסטית את נהיגת השטח; לא לנהוג בשעות החום הגדול (פחות או יותר מתשע בבוקר עד ארבע אחר הצהריים...), להימנע מהתכתשות דיונות עם רכב שאינו עושה זאת בקלות. אם אנחנו רוצים בכל זאת לצאת לגיחה מדברית, מה צריך לבדוק ולעשות?

   טיפים לתחזוקת רכב שטח בקיץ (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   אפילו סדק קטן בפקק מיכל העיבוי, עלול לגרום לנזק סופני. הקפידו על תחזוקה מושלמת של מערכות הקירור

   מערכת הקירור

   קירור הוא האלמנט החשוב ביותר לשמירה על המנוע ותיבת ההילוכים; עכשיו חודש יולי ואני בטוח שכבר ווידאתם שלא חסר נוזל קירור, אבל הגיע הזמן לבדיקת ביניים נוספת – וודאו שצינורות הגומי לא נסדקו או התרככו לאחר שבועות החום הראשונים. חפשו סימנים ירוקים בסביבת חיבורי הצינורות ומשאבת המים, אלו סימנים לנזילת מים מסוכנת. החליפו כל צינור רך או הכי טוב, את כל הצינורות. וודאו שרצועות המנוע אינן סדוקות או על סף התפוררות. בדקו את מצנני המנוע והגיר, כדי לוודא שהם אינם סתומים על ידי שרידי בוץ החורף, עלים או עשבים שוטים. אם הרדיאטור (מצנן המנוע הראשי) בן יותר מ 4-5 שנים הוא עלול להיות סתום באבנית – דרושה בדיקה, ואולי ניקוי או החלפה. וודאו שמניפת הפלסטיק המנקזת למצנן אוויר, תקינה ומהודקת למקומה. וודאו שמיכל העיבוי והמכסה שלו, במצב תקין ורענן.

   אם הרכב שלכם ישן, שקלו הרכבת מד חום דיגיטלי המתריע על התחממות יתר, לפני שמתרחשת קטסטרופה; טמפרטורת המנוע עלולה לנוע בין 80 ל-105 מעלות, בלי שמחוג השעון המקורי יגיב בכלל! כל טמפרטורה מעל 100 צריכה לעורר זהירות, ולהצדיק הורדת עומס מהמנוע ותיבת ההילוכים. ברכבי שטח קשישים אפשר להרכיב מפסק להפעלה ידנית של מאווררי המנוע והגיר, או להוסיף מאוורר חשמלי נוסף. בדקו את מפלס נוזל הקירור לעתים קרובות מהרגיל.

   טיפים לתחזוקת רכב שטח בקיץ (ניר בן טובים , רמי גלבוע)

   שמני מנוע ותמסורת

   הקפידו לוודא ששמני המנוע טריים ומתאימים לעבודת קיץ. אני נוהג לבצע את הטיפול השנתי לקראת הקיץ, וכך אני בטוח שהמנוע יקבל שימון אופטימלי גם בשעותיו הקשות. בדקו שמני דיפרנציאלים ותיבת העברה והשלימו למפלס הרצוי. אם ניכרים בשמן סימני חדירת מים משלוליות החורף – לרוקן ולהחליף. שמרו בתא המטען לפחות גלון של נוזל קירור, למקרה חירום. רתח המנוע והוספתם מים רגילים? יופי, אולי הצלתם את המנוע, אבל עליכם להחליף את מי הקירור שבמערכת; מים-חיים עלולים להרוג גם מנוע תקין.

   טיפים לתחזוקת רכב שטח בקיץ (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   בדקו באופן קבוע את צנרת הגומי של מערכת הקירור, ואת כונסי האוויר המנקזים אוויר למצנן המנוע

   בדיקה כללית

   וודאו שצינורות הבלמים שלמים ואינם מזיעים, וודאו שאין אזיקונים וסרטי בידוד חשמליים המתנופפים סביב חיבורי החשמל. מה שהיה מהודק ורענן בחורף, עלול להידלדל תחת החום הכביר. בדקו במיוחד והדקו אבזרים לא מקוריים – פנסים, מקרר, משאבות מים חיצוניות, מערכות אודיו.

   בזמן הנהיגה, הפעילו את כל החושים: הבחנה בקולות בעבוע או סילוני קיטור, עלולה להיות מאוחרת מדי. שמרו עין קבועה על מחווני החום ונוריות הבקרה (כוללAT של תיבת ההילוכים), היו ערניים לכל ירידת כוח או החלקה חריגה של תיבת ההילוכים, לריחות מוגזמים של שמן מנוע לוהט. העיפו מבט מתחת לאוטו בכל עצירה, לזיהוי נזילות.

   טיפים לתחזוקת רכב שטח בקיץ (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   דיונות קיץ מדבריות, מבחן עליון לאדם ולמכונה

   צמיגים

   טמפרטורות קיץ עלולות לגרום לצמיג להתפוצץ בבת אחת, או לגרום לסוליה להתקלף. בדקו את תאריך ייצור הצמיג (עד 3 שנים זה טוב וטרי), חפשו סימני סדקים והתייבשות, נפיחויות בדופן הנובעות מפגיעה קודמת בסלעים. בדקו גם את הדופן הפנימית, לעתים קרובות מתחבאות שם הפתעות רעות. הקפידו על לחץ אוויר תקני, מלאו אוויר בבוקר, כשהצמיגים עוד לא לוהטים. השתדלו לבצע נסיעות ארוכות בשעות הבוקר או אחה"צ.

   נהיגה בדיונות קיץ מחייבת מאמץ מנוע גדול, ואינה מספקת רוח רצינית לקירור; הורידו לחץ אוויר בצמיגים כדי לאפשר לרכב לגלוש בקלות על הדיונות, השתמשו בהילוכים נמוכים (אפילו 'Low', אבל לא בסל"ד גבוה לאורך זמן), תנו למנוע לנוח אחרי טיפוס רציני. אם נדלקת נורית חום גיר, הורידו עומס על ידי נסיעה רגועה במקום בו אין התנגדות רבה. אם ההתחממות נמשכת, החנו את הרכב עם החזית לכיוון הרוח ומכסה מנוע פתוח, שלבו ל-סרק, שמרו על 1200-1800 סל"ד. אם הרכב תקין, הוא יצטנן במהירות.

   אם הורדתם לחץ אוויר לצורך נסיעת דיונות, קחו בחשבון שלחץ האוויר עולה עם הטמפרטורה. אתם יכולים להיכנס לדיונה בשעות הבוקר הצוננות, ולהוריד לחץ אוויר מ-33 ל-24, למשל; לאחר כמה קילומטרים, לחץ האוויר בצמיג עלול לעלות ל-30 אם לא יותר, ואתם מפעילים עומס גבוה על המנוע והגיר, העלול לגרום להיתקעות. יש לבדוק באופן קבוע את לחץ האוויר ולהחזירו לנורמלי, עם החזרה לכביש.

   בעומס גדול במיוחד, כבו את המזגן. במידה והמנוע מתחמם והורדת העומסים אינה משפיעה על טמפרטורת המנוע, הפעילו את חימום תא הנוסעים למקסימום. יהיה לכם קצת חם, אבל מצנן החימום ישמש כמנדף חום נוסף ויוריד את טמפרטורת המנוע. העדיפו טיולי לילה קרירים; אסור לנהוג בלילה בשמורות טבע, אבל שבילים רבים עדיין פתוחים לפניכם.

   טיפים לתחזוקת רכב שטח בקיץ (ניר בן טובים , רמי גלבוע)
   מסלול לילי עשוי להיות חלופה מדליקה לנסיעת טיגון בצהרי היום

   ואם בכל זאת התחמם המנוע?

   יש מצבים בהם אין מה לעשות, אלא להתפלל לטוב – הרדיאטור התפוצץ, המנוע נתפס, רעשי גריסה ובעבוע הם סימנים לקטסטרופה מכאנית ופיננסית. כדי לא להגיע לשם, נדרשת ערנות מוקדמת. שמרו עיין על מד החום ולחץ שמן, הימנעו מאתגרי עבירות.

   אם נפלטו מים ממערכת הקירור, מלאו אותה – אבל בזהירות! המים נמצאים בטמפרטורה גבוהה ובלחץ ענקי, יש לפתוח בזהירות ובהדרגתיות את פתח מיכל העיבוי, בעזרת סמרטוט וכפפות עבות (היזהרו שלא ייתפס הסמרטוט במאוורר המנוע). אל תדוממו מנוע כשהוא רותח, הוסיפו נוזל קירור תוך כדי עבודת המנוע. נסיעה טובה!

   טיפים לתחזוקת רכב שטח בקיץ (ניר בן טובים , רמי גלבוע)