מסירות ינואר: המספרים יפים, אבל בואו נירגע עם השמפניות

בחודש ינואר נרשמה עליה של כמעט 10 אחוזים במסירות רכב לעומת השנה שעברה. אבל רגע לפני שחוגגים, יש את האותיות הקטנות, שהופכות את השמחה לכזו בעירבון מוגבל. וגם פינת הצל"ש והטר"ש

וואלה!רכב וקארזון
(צילום: ניר בן טובים, קובי ליאני)

חודש ינואר 2020 נסגר עם 41,542 כלי רכב חדשים שנרשמו בישראל על פי נתוני משרד התחבורה, על הנייר עליה של 9.2 אחוזים ביחס לינואר 2019. אבל למי שממהר להתבשם מהנתונים האלו אנחנו מציעים לשתות כוס מים קרים ולהבין מאיפה הם מגיעים. בעזרת מערכת הנתונים, הניטור והניתוח של אתר קארזון, אנחנו צוללים למספרים. בניגוד לרשימות המכולת של למי יש יותר גדול, ננסה לתת לכם בכל חודש גם את התובנות שמאחורי הנתונים, הגורמים והכוחות שמעצבים את המספרים.

בינואר 2020, אחד החודשים המרתקים בשוק הרכב בשנים האחרונות, הגורם הראשון שהביא למספרים האלו הם לא מעט כלי רכב ששולמו עוד ב-2019 ונרשמו החודש בעליה לכביש. חלק בשל סמל הסטטוס של מודל 2020 (למרות שמה שבאמת קובע זה חודש העליה לכביש), אבל הסיבה העיקרית היא השינוי בהטבת מס הקניה למכוניות היברידיות ששונה ב-2020. מה שהביא לקוחות לשלם את המחיר של 2019, אבל לחכות עם המסירה ל-2020.

גורם נוסף הוא שפע מבצעים שפרסמו היבואנים בינואר, לא פחות מ-50 כאלו. עם טווח הנחות של 1.5 עד 14 אחוזים, או במספרים - עד כ-31 אלף שקלים מהמחירון הרשמי. מלבד המבצעים, יותר מ-75 דגמים שונים מוצעים במסלולי היד שנייה 0 ק"מ, אם כי שם ממוצע ההנחות התמתן ביחס לממוצע של 2019 ועומד על 11.7 אחוזים. בקבוצת היוקרה ההנחות במסלול זה הגיעו ליותר מ-70 אלף שקלים לפני מו"מ.

עוד בוואלה!

קניתם רכב חדש השנה? כמה פראיירים יצאתם?

לכתבה המלאה
מבצעים מול מסלול 0 ק"מ כמה חוסכים פה? (צילום: צילום מסך, צילום מסך)

השלישייה הפותחת

שלושת המותגים שהובילו את השנה שעברה הם גם אלו שנמצאים פה עכשיו. יונדאי עם קרוב ל-7,000 כלי רכב מובילה למרות ירידה קלה ביחס לינואר 2019. טויוטה במקום השני עם כ-6,000 כלי רכב. שתי תובנות על טויוטה והשוק, הראשונה היא שהחברה מציגה זינוק של 70 אחוזים ביחס לשנה שעברה, זינוק שנזקף לזכות הקורולה, ללמדך מה יכול לעשות דגם אחד נכון למספרים הכוללים. הנקודה השנייה היא כמו שהזכרנו קודם העניין ההיברידי שצמצום ההטבות הביא לקוחות רבים להקדים ולשלם על המכוניות, שכן הקורולה ברובה נמכרת בגרסה זו. קיה במקום השלישי נחלשת מעט עם 4,809 כלי רכב זו ירידה של 3.6 אחוזים.

דירוג המותגים ינואר 2019 (צילום: צילום מסך, צילום מסך)

מובילות הקטגוריות

בפילוח לדגמים, יונדאי איוניק וטויוטה קורולה נמצאות צמוד מאוד בחוד כאשר איוניק מסרה 2,895 יחידות וקורולה 2,818 יחידות. במקום השלישי שברולט ספארק מפתיעה עם קפיצה אדירה ו-1,527 יחידות, קיה פיקנטו רבת מכר של השנים האחרונות במקום הרביעי עם 1,396 יחידות ואת החמישייה הראשונה סוגרת מיצובישי עם האאוטלנדר ו-1,360 מסירות. המשך העשירייה כולל את קיה נירו, יונדאי טוסון, קיה ספורטאז', סקודה אוקטביה ויונדאי i20.

קטגורית הקרוסאוברים הקומפקטים ממשיכה להוביל את המכירות החודש, ורושמת גידול קל של 2.2% יחסית לשנה שעברה. קטגורית המשפחתתיות גדלה משמעותית במעל ל-40%. עיקר הגידול נבע מטויוטה קורולה (כ-7% מכלל המכירות החודש). סקטור היוקרה (קרוסאוברים וכלי רכב רגילים) רושמים גידול משמעותי מאוד, בעיקר ברכבים היברידים פלאג - אין. עיקר הגידול נובע כאמור מרצון להנות מתשלומי מיסים המופחתים לפני העדכון בתחילת השנה. לדוגמא מרצדס E רושמת גידול של כ-100% במכירות ל-214 כלי רכב, במוו סדרה 5 עם מעל 100 כלי רכב ו66% גידול, וולוו S60 עם 85 כלי רכב ו-135% אחוז גידול, ריינג' רובר עם 227 מכירות, 187 רכבי אודי e-tron ולא פחות מ-27 רכבי פורשה פנאמרה.

הטבלה: מכוניות מיני (צילום: צילום מסך, צילום מסך)
הטבלה: סופר מיני (צילום: צילום מסך, צילום מסך)
הטבלה: משפחתיות קומפקטיות (צילום: צילום מסך, צילום מסך)
הטבלה: משפחתיות גדולות (צילום: צילום מסך, צילום מסך)
הטבלה: קרוסאוברים וג'יפונים קטנים (צילום: צילום מסך, צילום מסך)
הטבלה: ג'יפונים וקרוסאוברים קומפקטיים (צילום: צילום מסך, צילום מסך)
הטבלה: קרוסאוברים וג'יפונים בינוניים (צילום: צילום מסך, צילום מסך)
הטבלה: קרוסאוברים ורכבי שטח גדולים (צילום: צילום מסך, צילום מסך)
הטבלה: קרוסאוברים וג'יפונים יוקרתיים (צילום: צילום מסך, צילום מסך)
הטבלה: יוקרתיות (צילום: צילום מסך, צילום מסך)
הטבלה: מיניוואנים קומפקטיים (צילום: צילום מסך, צילום מסך)

מחלקת הצל"שים והטר"שים

מתוך שלל הנתונים שעולים מדו"ח משרד התחבורה, כמה צדו את תשומת הלב שלנו. הראשון בהם הוא ההתחזקות האדירה של שברולט עם זינוק למקום השביעי במותגים וגדילה של 136.1 אחוזים ביחס לינואר 2019. חיטוט בטבלאות מעלה את מנוע הצמיחה של הזינוק - הספארק. מכונית המיני של שברולט עלתה ב-213.6 אחוזים ביחס לינואר בשנה שעברה ומסרה 1,527 יחידות. מעבר לדחיפה חזקה של היבואנית, גורמים נוספים שהביאו לקפיצה הזו היא הפסקת שיווק יונדאי i10 לקראת החלפת הדגם והעובדה שהיא פחות או יותר המיני היחידה עם תיבת הילוכים אוטומטית פלנטרית. יונדאי i10 החדשה ובעתיד גם קיה פיקנטו יעברו להשתמש בתיבת הילוכים רובוטית בעלת מצמד יחיד, שלא זוכות לחיבה יתרה של הלקוח הישראלי. גם שברולט אקווינוקס שקיבל ממש לאחרונה מערכות בטיחות מתקדמות מתחזק מאוד במסירות ועולה ב-94.8 אחוזים ביחס לינואר 2019.

מזנקת: שברולט ספארק. האם זו תופעה חד פעמית או שתשמור על המומנטום? (צילום: אתר יצרן, יצרן)

סוזוקי ויטארה שהוסיפה מנועי טורבו קטנים להיצע וכיכבה שנה שעברה בשלל מבצעי מועדונים מסרה 477 יחידות שהן קפיצה של 264.1 אחוזים.

ועם התפוצצות של 306.3 אחוזים לנד רובר עם 260 כלים החודש, לא כולם ביבוא הרשמי, רואה מספרים שהיבואן לא הכיר בעבר. חיטוט יסודי מעלה שעיקר המאסה מגיעה מהריינג' רובר ההיברידי שלקוחות רבים מיהרו לקנות בטרם הפחתת הטבת המס. כך שמדובר בקפיצה שלא מסמנת מגמה.

עוד בעולמות הפרימיום, פורשה מוסרת לא פחות מ-27 פנאמרות בחודש אחד, מתוכן כצפוי 19 היברידיות ובנטלי עם מספר מדהים של תשעה כלי רכב בחודש, מתוכם שבעה בנטיגה ושתי קונטיננטל GT במחיר של מעל ל-2 מיליון שקלים החתיכה.

הונדה נחלשת בינואר 2020 ביחד לחודש המקביל בשנה שעברה (צילום: ניר בן טובים, ניר בן-טובים)

לטר"ש זוכות הונדה עם ירידה של 44.8 אחוזים במסירות לעומת ינואר 2019, המותג היפני שוכן בין פיג'ו לסובארו בדירוג של ינואר במקום ה-16. הונדה סיוויק כדוגמה מסרה 175 יחידות, ירידה של 63.6 אחוזים ביחס לינואר 2019. גם מאזדה 3 החדשה מתקשה להתרומם, זה אמנם דגם חדש ויקר מבעבר, אבל עם 291 יחידות בינואר היא בירידה של 61 אחוזים ביחס לביצועי הדור היוצא בסוף חייו בינואר 2019.

אמנם לא בסדרי הגודל של היפניות, אבל גם המותג האירופי החזק ביותר בישראל - סקודה נחלשת בינואר 2020 ביחס לחודש זה בשנה שעברה ב-19 אחוזים. על פניו תמהיל הדגמים אמנם לא השתנה, אבל היעדרו של מנוע ה-1.0 ליטרים מהקארוק והאוקטביה, ששיווקו הופסק בשל עצירת הייצור שלו לדגמים אלו על ידי היצרנית. הדבר ייקר את שני הדגמים האלו ובהחלט פגע במכירות.

אודות קארזון

carzone.co.il הוקמה כדי להפוך את שוק הרכב בישראל לשקוף, ולתת לראשונה רוכשים מידע אובייקטיבי אודות המחירים האמיתיים של רכבים חדשים. קארזון סורקת את הפרסומים בתחום כולל הנחות ומבצעים ומשווה את מחירי המחירון. המערכת מציגה תמונת מצב מפורטת, יעילה ועדכנית בכל הקשור לקניית רכב חדש ורכב יד ראשונה עם 0 קילומטר, ומסייעת להתנהלות נכונה ולרכישה חכמה יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully