וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לידיעת השוטרים: אחת מאלו תהייה הניידת החשמלית הראשונה שלכם

עודכן לאחרונה: 15.6.2022 / 9:45

לטייזר המשטרתי הולך להצטרף בקרוב עוד כלי חשמלי לאכיפת החוק - ניידות חשמליות. לא הן לא הולכות להשתתף במרדפים, אז מהבדיחות האלו אפשר לשכוח, אבל מה כן יש למתחרות להציע? יש לנו את כל הפרטים

מכרז הניידות החשמליות. קינן כהן, רונן טופלברג,
המועמדות לניידות החשמליות, קיה, פיג'ו ו-MG/קינן כהן, רונן טופלברג

בעוד במשטרת בריטניה שוקלים לשלב את הטסלה מודל 3 בצי הניידות, במשטרת ישראל הולכים על צנוע, הרבה יותר צנוע ומחפשים את הניידת החשמלית הראשונה שתשמש את שוטרי ישראל.

אז לא, אף אחת מהמכוניות האלו לא הולכת לדלוק אחר נהגים בכביש המהיר או בכלל, וגם אם כן, זה יהיה לטווח מאוד מאוד קצר ובהנחה שאף פושע לא יחכה להן כמה שעות שיסיימו לטעון את הסוללות, ברור שאלו לא הולכות להיות ניידות מהסוג הזה, אלא כאלו המוגבלות למשימות סיור בתוואי עירוני או פרברי קצר טווח, או לחילופין להחליף חלק מצי מכוניות המנהלה המשמשות כיום את המשטרה.

על פי תוצאות תהליך התיחור הראשון לפיילוט הניידות החשמליות שפרסמו היום המשטרה ומשרד האוצר, המועמדות הן ה-MG ZS החשמלית בגרסת ה-320 ובגרסת ה-440 (המספרים מתייחסים לטווח המוצהר בק"מ), פיג'ו 208E, פיג'ו 2008E וקיה נירו EV. ולפני שנצלול להכיר את המכוניות עצמן, דבר אחד כבר די ברור - המרוויחה העיקרית מתוצאות המכרז הזה תהייה לובינסקי, המייבאת בין השאר את מותגי MG ופיג'ו, שארבע מתוך חמש המועמדות משתייכות להם.

השוואתי: יונדאי קונה EV מול MG ZS EV. קינן כהן
MG ZS החשמלי, מועמד בשתי גרסאות הטווח/קינן כהן

הצמד לבית - MG זהים בכל הקשור למימדים חיצוניים עם אורך של 432 ס"מ רוחב של 181 ס"מ וגובה של 165 ס"מ, מרווח פנים זהה גם הוא עם 258 ס"מ בבסיס הגלגלים ונפח תא מטען של 448 ליטרים. גם האחריות שמעניקה היבואנית לשניים זהה - 5 שנים. הפערים המשמעותיים יותר הם במה שקורה מתחת למרכב, כאשר לגרסת ה-320 ק"מ מנוע בן 177 סוסים וסוללת 50.3 קוט"ש. ואילו הגרסה בעלת הטווח המוצהר של 440 ק"מ עושה שימוש במנוע חלש יותר עם 156 כ"ס, אך עם סוללה גדולה יותר של 69.9 קוט"ש. הביצועים בשני המקרים זהים - 8.6 שניות ל-100 ו-175 קמ"ש מירביים. מבחינת פער המחירים בין השניים, מדובר על 4,444 שקלים, כאשר ה-320 עולה 144,444 שקלים וה-440 עולה 148888 שקלים. מתוך הנחה שלא מדובר ברכב מרדפים, והדגש הוא על טווח ולא כוח, הבחירה ב-440 נראית מתבקשת.

פיג'ו 2008: בנזין, חשמל ודיזל. קינן כהן
2008 החשמלי, יש ניקוד על מראה חיצוני?/קינן כהן

עדיין בקבוצת הקרוסאוברים הקטנים, ה-2008E, הלא הוא הגרסה החשמלית של ה-2008 לא מציע יתרון אובייקטיבי של ממש על צמד ה-MG, אלא אם כן בדרישות המכרז יש התייחסות למראה מעוצב והנאה מנהיגה (שאנחנו בספק מאוד אם זה המצב). הם דומים ברשימת מערכות הבטיחות שיש להם. עם 430 ס"מ לאורך, 177 לרוחב, 155 לגובה, תא מטען של 405 ליטרים הוא קטן יותר מהשניים סינים. רק בסיס הגלגלים מקבל 2.5 ס"מ יותר עם 260.5 ס"מ.

הפער ממשיך מתחת למכסה המנוע, כאשר ל-2008E יש 136 סוסים חשמליים, תאוצה ל-100 קמ"ש ב-9.8 שניות ו-150 קמ"ש מירביים, הוא גם עושה שימוש בסוללה קטנה יחסית של 50 קוט"ש והטווח שלו עומד על 319 ק"מ. ההיבט שכן יכול לעמוד לזכותו הוא היכולת שלו להיטען בפרק זמן קצר משמעותית משני ה-MG. בעמדה שאינה מהירה הוא דורש 5 שעות לעומת 8.5 שעות אצל MG.

המחיר לעומת זאת יקר, כל עוד יוצאים מנקודת הנחה שלא יהיה מדובר בגרסאות מיוחדות עבור המכרז שעשויות לשנות את כל התמונה, מחיר ה-2008E עומד על 162 אלף שקלים.

מבחן דרך: קיה נירו EV. קינן כהן
מוחלף בדור חדש, אבל עדיין רלוונטי למכרז/קינן כהן

אולם אם זה יהיה הנירו EV שיזכה, השוטרים לפחות יוכלו לנשום לרווחה, כאן מדובר לא רק ברכב גדול יותר פיזית מהשלושה הקודמים, אלא כזה עם יכולות הנעה שכבר ראויות מאוד. אלו לא רק ה-438 ס"מ מקצה לקצה או בסיס גלגלים של 270 ס"מ ותא מטען של 451 ליטרים. הוא גם חזק וזריז מהם משמעותית. לנירו EV מנוע עם 204 כ"ס, תאוצה ל-100 קמ"ש ב-7.8 שניות וסוללת 64 קוט"ש גם אומרת שיש לו טווח מכובד מאוד של 455 ק"מ, שאגב הוכח ככזה שקל להתקרב אליו במבחן שערכנו לו. אגב, לו יובלו בו עצירים, אז גם הוא כמו ה-MG נהנה מפתחי יציאת מיזוג למושבים האחוריים.

אבל יש לו שתי בעיות, הראשונה היא מערכת הטעינה האיטית מאוד שלו - 9:30 שעות מעמדה לא מהירה הם המון זמן, הארוך ביותר מבין המכוניות שפה והמחיר, שוב, בהנחה והגרסאות שאנחנו מכירים הן הגרסאות והמחירים שהוגשו למכרז - הוא יקר משמעותית עם תג מחיר של 184,900 שקלים.

מבחן דרך: פיג'ו 208 החדשה. קינן כהן, קינן כהן
208 החשמלית, תשחזר את ימי ה-205 במשטרה?/קינן כהן, קינן כהן

המכונית החמישית היא ה-208E, מכונית הסופר מיני החשמלית של פיג'ו, לו תנצח תהייה ממש קאמבק של פיג'ו לשירות כחולי המדים כרכב ת"ש מאז ימי ה-205 העליזים.

עם 406 ס"מ מקצה לקצה ובסיסי גלגלים של 254 ס"מ היא בעיקר מיועדת להחליף את חלק ממערך המכוניות הקטנות של המשטרה המשמשות לצרכי מנהלה כמו יונדאי i20 או טויוטה יאריס. בכל הקשור למכלולי ההנעה היא זהה ל-2008E. כלומר, מנוע עם 136 כ"ס, רק שבשל המשקל הנמוך יותר בכ-100 ק"ג והמבנה היעיל יותר אווירודינמית היא מציגה ביצועים טובים יותר כאשר הזינוק ל-100 קמ"ש אורך 8.3 שניות, המהירות המירבית היא 150 קמ"ש (זהה ל-2008E) והטווח המוצהר קצת יותר טוב עם 339 ק"מ (319 ב-2008E).

המחיר? כאן המשטרה צריכה ממש להצדיק את עלויות האחזקה הנמוכות לעומת מכונית בנזין, מכיוון שה-208E עולה 152 אלף שקלים, כ-35-40 אלף שקלים יותר ממכוניות סופר מיני לא רעות היום בשוק.

עוד בוואלה!

לידיעת השוטרים: בחנו את ניידת הסיור החדשה שלכם

לכתבה המלאה

המכרז הזה הופך את משטרת ישראל לארגן הממשלתי הראשון שמשלב בצי שלו עשרות כלי רכב חשמליים, אומר ראש את"ל (אגף תמיכה לוגיסטית) ניצב יוסי רופא: " היעד שהצבנו הוא רכישה של עוד מאות כלי רכב חשמליים שישמשו את השוטרים בשטח כבר בשנת 2023" כמו כן התייחס גם לשינויים הגדולים בתשתיות של תחנות המשטרה שיידרשו על מנת להתאים אותן לסוג הרכבים הזה. מעבר להתאמות האלו, תידרש גם התאמה של פריסת ושיבוץ הכלים החשמליים מתוך הבנה שפרקי הזמן של "חזרה לכשירות" של מכונית חשמלית הינו ארוך יותר מתדלוק בן מספר דקות של מכונית בנזין.

שתי המשמעויות העיקריות הנגזרות ממעבר כזה הן חיסכון אדיר בהוצאות האחזקה וצמצום זיהום האוויר. בהיבט האחזקה מדובר בדלק וטיפולים השוטפים. כאשר עלות האנרגיה של מכונית חשמלית עומד על כרבע מזה של מכונית בנזין מקבילה וההיבט השני הוא תחום התחזוקה, שגם שם בהיעדר מכלולי הנעה רגילים, העלויות נמוכות משמעותית. בפן של זיהום האוויר, ניידות הסיור העירוניות שיהפכו לחשמליות יפחיתו את פליטת המזהמים במרכזי הערים, במיוחד במצבים בהם בשל אופי העבודה שלהן, הן נייחות בחלק לא מבוטל מהזמן, וכך ללא מנוע בנזין מזהם יוכלו להפחית עוד יותר את הזיהום הנפלט.

כאן לובינסקי כבר זכתה

אז בעוד המרכז המשטרתי רק בתחילת דרכו, במכרז אחר של מנהל הרכב הממשלתי בלובינסקי כבר רושמים הישג, כאשר הם נבחרו לספק כ-75 כלי רכב חשמליים מדגמי ה-208E, 2008E ו-MG ZS החשמלי. באם תחליט המדינה להרחיב את ההתקשרות, הפוטנציאל הוא לעוד עשרות כלי רכב נוספים בסבבי הצטיידות עתידיים בשנתיים הקרובות.

הבחירה נעשתה אחרי תהליך בחינה שכלל מבחני טווח, תאוצה, מדידת רעש בתא הנוסעים, נוחות נסיעה, בלימה, יציבות וחמיקה ממכשול, בדיקת מיזוג וטמפרטורה לאחר חניה בשמש, צריכת חשמל וגם ערך גרט (ירידת הערך).

כלי הרכב ישמשו את משרדי הממשלה, שירות בתי הסוהר, רשות הכבאות ויחידות ביטחוניות נוספות של המדינה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully