וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביטן חשף את התרגיל של רגב: התייקרות התח"צ לא בוטלה, רק נדחתה

עודכן לאחרונה: 14.8.2023 / 19:03

שרת התחבורה שלחה את מנכ"ל משרדה בן זקן לשכנע שלא פגעה באזרחים הוותיקים, והיו"ר ביטן הראה שבניגוד לטענתה, התייקרות התחבורה הציבורית ב-12% לא בוטלה, רק הוחלפה בהתייקרות של 16% ב-2025

עימות בין ח"כ דוד ביטן יו"ר ועדת הכלכלה משה בן זקן מנכ"ל משרד התחבורה/ערוץ הכנסת

רק לפני חודש וחצי הטיחה שרת התחבורה מירי רגב בזעם כי בהתייקרות מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית ב-12% אשמה הממשלה הקודמת: "קיבלנו בירושה מהממשלה הקודמת תקנה שמעלה את מחירי התחבורה הציבורית ב12% החל מ-1 ליולי. תקנה שחתמו עליה מירב מיכאלי ושר האוצר לשעבר אביגדור ליברמס", והצמידה לשר האוצר הקודם כינוי גנאי.

אבל היום חשף יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד) כי רגב וסמוטריץ עשו בדיוק את אותו תרגיל: בניגוד להודעתם התייקרות תעריפי הנסיעה לא בוטלה, רק נדחתה ליוני 2025, ואז תעמוד על שיעור גבוה יותר, של 16%, כפי שנקבע בצו עליו חתמו שני השרים. השאלה אם השניים מעריכים כי הממשלה לא תשרוד עד אז, ולכן קבעו אז את מועד ההתייקרות הבאה.

ביטן הציג את הצו בדיון שאליו הגיע מנכ"ל משרד התחבורה משה בן זקן, בניסיון לשכנע כי הקביעה של ביטן בדיון קודם של הוועדה, כי רגב לא עמדה בהבטחתה להעניק נסיעה בחינם לכל פנסיונר כבר מגיל 62 לנשים ו-67 לגברים, אינה נכונה. לפני הדיון כתב בן זקן לביטן וטען כי הוועדה מטעה את האזרחים הוותיקים וכי התכנון הוא להעניק להם את הטבה בשלב ב' של הרפורמה. רגב צייצה כי "ביטן איננו מכיר את העובדות".

ח"כ דוד ביטן
משה בן זקן מנכ"ל משרד התחבורה. ערוץ הכנסת,
ביטן ובן זקן בדיון.."אני מציע לכם שבפעם הבאה תודיעו אמת לציבור", אמר יו"ר ועדת הכלכלה/ערוץ הכנסת

כבר בפתח הדיון אמר היו"ר ביטן כי הוא לא מוכן לקבל מכתבים כאלה ורוצה לדעת בדיוק מתי יוכלו כל האזרחים הוותיקים לנסוע חינם בתחבורה הציבורית - מאז 2023 מוענקת ההטבה הזו לבני 75 ומעלה, כחלק מהרפורמה של שרת התחבורה הקודמת מרב מיכאלי (העבודה).

ביטן: "היה לי סיכום עם השרה ופתאום היא יצאה במסיבת עיתונאים, בלי לשאול ובלי לעדכן, והתוצאה שהפטור עליו סוכם לא היה קיים. נכון שאזרחים ותיקים זכאים ל-50% הנחה ומגיל 75 יכולים לנסוע בחינם, אבל זה היה ברפורמה של השרה הקודמת ורגב אמרה שזה לא מספיק לה. עכשיו אתם נזכרים שיש הטבות כאלה? זה לא מספיק", אמר.

עוד ציין ביטן כי לוועדה נאמר שההתייקרות הצפויה של 12% לא בוצעה והדבר נפתר במסגרת העלאת תעריפי הרכבת הקלה. אולם לפי הצו שפורסם בכל שנה, החל מ-1 ביוני 2025, תבוא תוספת של המחיר שתכלול הצמדה למדד ועוד 4%. היו"ר ביטן זעם ושאל מדוע לא הודיעו על זה לציבור. "אני מציע לכם שבפעם הבאה תודיעו אמת לציבור, ושהשרה לא תגיד שאני לא מכיר את הנתונים, לא באתי לריב באתי תפתור את הבעיה", אמר.

המנכ"ל בן זקן טען כי הנתונים רחוקים מהמציאות, והדבר מטעה את הציבור. "ראיתי שאנשי המקצוע ניסו להגיב ולא נתתם להם לדבר, אם הבאתם אותנו רק בשביל לעשות רונדלים זה לא המקום", אמר בן זקן. ח"כ רון כץ (יש עתיד) אמר כי חברי הכנסת הם לא חותמת גומי וקרא למנכ"ל שלא לדבר בצורה הזו לנבחרי ציבור.

בן זקן הגיב: "עשיתם נזק עצום לאזרחים הוותיקים, אתם צריכים להוציא מיד הבהרה. מה שהוצג כאן רחוק מהמציאות. יש הפרדה בין הרפורמה לביטול ההתייקרות של 12% וזה לא נכון להגיד לאזרחים הוותיקים שבגלל זה לקחו להם את ההטבה. בלמנו את ה-12% ודיה לצרה בשעתה, אמרנו לציבור שזה דחייה ולא הקלנו בזה ראש".

sheen-shitof

הסוד? שחיית חתירה

ביקור קצר בבריכה שינה לי את החיים - וגם לכם זה יקרה

בשיתוף TI SWIM
הקו האדום הרכבת הקלה גוש דן פתח תקווה תל אביב. ראובן קסטרו, מערכת וואלה
הקו האדום בתל אביב. מחיר הנסיעה אמור היה להיות 5.5 שקל, אבל יתייקר ב-2025 ל-8 שקל/מערכת וואלה, ראובן קסטרו

ביטן התעקש לקבל מועד לשלב ' של הרפורמה: "אני כבר לא מאמין לא לשר האוצר ולא לשרת התחבורה, אני רוצה מכתב חתום עם תאריך. אם התקציב קיים אז תתנו אותו עכשיו", אמר. הוא הוסיף כי השרה לא אמרה שהרפורמה תבוצע בשתי פעימות.

אבל בן זקן בא להרים לרגב: "השרה רגב הביאה רפורמה אדירה וחסרת תקדים, עם בשורה גדולה לכלל אזרחי מדינת ישראל, השרה התחייבה לממש את הרפורמה במלואה, בשתי פעימות, הראשונה בחודשים הקרובים, לקראת סוף 2023 והפעימה הנוספת תהייה במהלך 2024".

היו"ר ביטן אמר כי לא קיבל תשובות וכי עדיין עובדים על הציבור ועל האזרחים הוותיקים, ובן זקן השיב: "אתם עובדים עליהם לא אנחנו".

בתום הדיון הסוער סיכם היו"ר ביטן ואמר כי לא קיבל תשובות, ושב וקבע כי הדברים נעשו על חשבון האזרחים הוותיקים. "אם אתם חושבים שאני אמתין לכם שאולי האזרחים הוותיקים יקבלו את ההטבה עוד שנה וחצי יש לכם טעות. בנוסף שמענו שהרפורמה בפריפריה תצא לדרך אולי בדצמבר, ודבר שלישי - את הצו הזה של הפחתת המחיר צריך לקרוע כי הוא עבודה בעיניים על הציבור ומוסיף עוד 16% למחיר התח"צ ב-2024-2025".

בנוסף לכך ביקש היו"ר ביטן את כינוסה של ועדת המחירים עד ל-5 בספטמבר, כדי לקבל תשובות מתי יצאו לדרך שלב א' ושלב ב' ברפורמה. "תודיעו לנו מתי שלב ב' במכתב חתום על ידי שרת התחבורה ושר האוצר, ואם לא תעשו את זה נוכיח לכם שגם לכנסת יש מה להגיד".

גם לאחר הסיכום נמשכו חילופי הדברים בין היו"ר למנכ"ל משרד התחבורה. בן זקן אמר כי אפשר לקרוע דפים אבל זה לא יהיה נכון, ושב וטען כי הוועדה לא מכירה את הפרטים. היו"ר ביטן אמר כי את הפטור לבני 75 ומעלה נתנה השרה הקודמת, והוועדה ביקשה לשפר זאת גם לאזרחים ותיקים. "אמרתי שלא עמדתם בסיכום לגבי אזרחים ותיקים ואני לא אתקן שום דבר כי אני צודק", סיים היו"ר ביטן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully