וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המחשבון שחושף את הבלוף הירוק של יצרניות הרכב

עומר ירושלמי, זווית

עודכן לאחרונה: 2.7.2021 / 10:11

האם הבטחות היצרניות ל"מכונית ירוקה" עומדות במבחן המציאות? מחשבון שפותח על ידי חוקרים אמריקנים מאפשר לבדוק את המחיר הסביבתי והכלכלי של המכוניות החדשות

עד כמה ירוקה המכונית שלכם?/זווית - זווית - סוכנות הידיעות של האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה

בינואר 2021 הפך אילון מאסק לאדם העשיר בתבל (לפחות זמנית) עם לא פחות מ-185 מיליארד דולר. בזמן שרוב ענפי הכלכלה נפגעו קשות ממשבר הקורונה, שוק המכוניות החשמליות רתח. מניית טסלה, החברה לייצור מכוניות חשמליות שבבעלות מאסק, זינקה ב-743 אחוז ב-2020 בלבד. עד כמה ההייפ סביב לזינוק הזה מוצדק והאם רכבים חשמליים באמת יותר טובים מבחינה סביבתית? מחשבון אינטרנטי חדש שמאפשר לחשב כמה פחמן דו-חמצני כל רכב פולט מספק לכך תשובות אפשריות.

ענף התחבורה מייצר כ-16 אחוז מתוך סך פליטות הפחמן הדו-חמצני לאטמוספרה, שמזרזות את תהליך שינוי האקלים העולמי. מתוך כמות זו, 45 אחוז מהפליטות מגיעות משימוש של צרכנים בכלי רכב פרטיים. חישוב מהיר מוביל למסקנה שאיפוס הפליטות בשוק הרכבים הפרטיים יוביל להפחתה של כמעט 8 אחוזים מסך הפליטות הכללי של התחבורה בעולם - תרומה לא קטנה למאבק במשבר האקלים. אבל איך בדיוק מאפסים את הפליטות של עולם הרכבים? לפי משרד האנרגיה האמריקאי, אחת הדרכים העיקריות היא על ידי המעבר לרכבים חשמליים.

רכבי פנאי שטח וזיהום אוויר. קינן כהן, קינן כהן
ענף הרכב אחראי לכ-16 אחוזים מסך פליטת הפחמן הדו חמצני, אבל אליו הכי קל להיטפל/קינן כהן, קינן כהן

מובן שלא מספיק רק שהצרכן הפרטי יקנה רכב חשמלי. "בכלי רכב חשמליים אין שריפה, אז גם אין זיהום בתוך ערים, אבל אם יוצרים את החשמל מדלקים מתכלים אז פשוט יוצרים פליטה במקום אחר", מסביר פרופ' ברק פישביין מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון. "אז אם לא נשנה את מקורות האנרגיה שלנו למתחדשים המכוניות החשמליות לא יקטינו את הפליטה ברמה הגלובלית".

לכן, כשמגיע הרגע לקנות רכב חדש, מעבר למחיר שלו ולרמת הבטיחות שלו חשוב שהצרכן יבין גם עד כמה בדיוק גזי חממה הוא יפלוט לאורך חייו - מרגע הייצור ועד רגע המחזור (בתקווה) של חלקיו. במחשבון האינטרנטי החדש ניתן לקבל בדיוק את המידע הזה לגבי כמעט כל רכב בשוק - בין אם הוא מונע על ידי דלק מאובנים או על ידי חשמל.

רכבי פנאי שטח וזיהום אוויר. קינן כהן, קינן כהן
החישוב של פליטת הזיהום מתחיל מהמפעל בו יוצר ועד לסיום חייו על הכביש/קינן כהן, קינן כהן

ירוק יותר זה לא תמיד יקר יותר

במחשבון שפותח על ידי צוות חוקרים מאוניברסיטת MIT יש מעל 300 רכבים פופולאריים בארה"ב, שאת רובם ניתן למצוא גם בישראל. המחשבון מאפשר לראות על גבי גרף איפה ממוקם הרכב שלכם (או זה שאתם מתכוונים לקנות) בשני פרמטרים: מחיר תפעול לחודש (מחיר הרכב, הדלק והטיפול בו) ופליטת גזי חממה למייל נסיעה (1.6 קילומטר).

המיקום היחסי של דגמי הרכבים על פני הגרף ממחיש בצורה מוחשית את ההבדלים בפליטה בין סוגי רכב שונים - אבל גם את העובדה שלא צריך לשלם מחיר גבוה מדי כדי למצוא אלטרנטיבה ירוקה לרכבים מזהמים.

מבחן ראשון: מיני קופר SE חשמלית. קינן כהן
מיני SE החשמלית/קינן כהן

המספרים אומנם משקפים את העלות בארה"ב, שבה המס על רכבים נמוך יותר, אך לשם המחשה, הרכב שעלותו למייל כמעט הזולה ביותר (מקום שלישי), הוא מיני קופר SE החשמלית. כשמסתכלים על מחיר התפעול הממוצע שלו לחודש תשלמו עליו טיפה פחות מ-300 דולרים על אף עלותו ההתחלתית הגבוהה: 22,400 דולר (מחיר המחירון בישראל: 200-239 אלף שקל). במהלך הנסיעה "תפלוט" המיני SE 112.5 גרם פחמן דו-חמצני ל-1.6 קילומטרים (חישוב הפליטה מתבסס על הזיהום הנלווה להפקת החשמל בארצות הברית). זאת לעומת רכב חשמלי פופולארי אחר, טסלה מודל S ש"יפלוט" 125 גרם פחמן דו-חמצני למייל ושיעלה 69,420 דולר (בישראל: 340-520 אלף שקל) ו-720 דולר לחודש בממוצע.

טויוטה פריוס במפגש הדורות. קינן כהן, קינן כהן
טויוטה פריוס, עומדת ביעדי הפליטה עד ל-2040/קינן כהן, קינן כהן

הגרף משקלל שני יעדי צמצום פליטת גזי חממה עד 2030 ו-2040, שאם נעמוד בהם נוכל למנוע התחממות של כדור הארץ בשיעור של יותר מ-2 מעלות בממוצע. כדי לעמוד ביעד לשנת 2030, על הרכב הממוצע לפלוט 300 גרם פחמן דו-חמצני למייל, על מנת לעמוד ביעד לשנת 2040 הרף הוא 180 גרם פח"ד.

על פי המחשבון, בין כל הרכבים המונעים על ידי מנוע בעירה פנימי (דיזל או סולר), אין אפילו אחד שעומד ביעד הפליטות לשנת 2030. רכבים היברידים, כמו הונדה אקורד, למשל, יאפשרו לעמוד ביעד לשנת 2030 וטויוטה פריוס תתקרב מאוד ליעד לשנת 2040. רק רכבים חשמליים לחלוטין יעמדו ביעד לשנת 2040.

השוואתי משפחתיות. קינן כהן
יונדאי איוניק, פופולרית וירוקה/קינן כהן

קורולה או איוניק?

ומה קורה בישראל? הרכב הפופולארי בישראל, הטויוטה קורולה (שעולה בישראל כ-132,900 שקל) ושנמכרה ב-12,000 יחידות ב-2020, ממוקמת במקום יחסית טוב ופולטת רק 156 גרם פחמן דו-חמצני לקילומטר לפי המחשבון של MIT. עם זאת, הרכב השני בפופולאריות שלו בישראל, היונדאי איוניק (143,900 שקל, מחיר מחירון) ממנה נמכרו 9,900 יחידות ב-2020, פולטת פחות מכך וכמעט עומדת ביעד פליטות גזי החממה לשנת 2050 - 125 גרם פד"ח לקילומטר. עם זאת תמורת עוד 16,000 שקל בלבד ניתן לרכוש את האיוניק החשמלית - הרכב הכי פחות מזהם שנמצא כרגע בשוק לפי המחשבון שפולט רק 62.5 גרם פד"ח לקילומטר.

לקוח הליסינג התפעולי: קווים לדמותו. יח"צ, ניר בן טובים
הטבת המס הירוק גרמה לאפקט הפוך לגמרי מהכוונה המקורית/ניר בן טובים, יח"צ

הנזק הכפול של המיסוי הירוק

עם זאת לא עושה רושם שהדרך לאיפוס פלטות בשוק הרכב תהיה פשוטה בישראל. ממצאים ממחקר חדש, של חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון מצביעים על הקושי בקביעת מדיניות מיסוי נכונה. החוקרים בדקו איך השפיעה רפורמת המס הירוק שהונהגה לפני 12 שנה על התנהגות הצרכן הישראלי.

הרפורמה קובעת כיום מס קנייה של 83 אחוז על מכוניות רגילות כאשר מהמחיר הסופי ניתן לנכות עד 17 אלף שקלים בהתאם לרמת הזיהום של הרכב. הממצאים של המחקר לא היו מעודדים. החוקרים ראו שגם בישראל על אף צעדים לקראת מדיניות יותר ירוקה התוצאה בשטח הייתה בדיעבד בלתי רצויה. רפורמת המס הירוק הובילה למה שנקרא "אפקט הריבאונד" - התמריץ לקניית רכבים פחות מזהמים אכן עבד ויותר רכבים קטנים ויעילים אנרגטית נמצאו בשימוש, אבל היעילות האנרגטית של הרכבים הובילה להגדלת הזמן שלהם על הכביש ובדיעבד לצריכת דלק גדולה יותר ולהגדלת סך פליטת גזי החממה.

עוד בוואלה!

הנהג: הפרה החולבת של המיסוי ויש לנו הוכחות לזה

לכתבה המלאה
היברידית בשמש. קינן כהן
בשורת הסיכום, יותר מכוניות עלו על הכביש, והעלו את ממוצע הפליטות/קינן כהן

רפורמת המס הירוק קובעת בנוסף מדרגות מס שונות לקטגוריות הרכב השונות. המס על הרכבים הרגילים הוא מהגבוהים בעולם. עם זאת בעוד המס על רכבים מזהמים לא השתנה לאחרונה, המיסים על הקטגוריה הירוקה יותר של הרכב ההיברידי רק עלו בשנת 2021 מ-45 אחוז ל-50 אחוז. ב-2022 כבר אמור לחול מיסוי מלא על הרכב ההיברידי בגובה 83 אחוז. המיסוי על רכבים חשמליים עם זאת כרגע ממשיך לעמוד על 10 אחוזים, אך אמור לעלות עד 2024 ל-35 אחוז.

- מס נסועה: טריק המיסוי של כלי הרכב החשמליים?
- גם ברשות המיסים הבינו, צריך לחשוב מחדש על מיסוי הרכב
- פראיירים, כולכם פראיירים

מבחן דרך: AIWAYS U5. קינן כהן
הכיוון הוא חשמל, לטוב ולרע/קינן כהן

יש לקוות שהעליות הצפויות במס על הקטגוריה ההיברידית יתמרצו אנשים לעבור לרכבים חשמליים במקום שיחזרו לרכוש רכבים רגילים. ובינתיים לפני הפעם הבאה שאתם רוכשים רכב רצוי שתציצו במחשבון האינטרנטי כדי לדעת איפה בדיוק הרכב שאתם שוקלים לרכוש עומד ביחס לסך הפליטות הרצויות כדי לעמוד ביעדי האקלים.

הכתבה הוכנה על ידי זווית - סוכנות הידיעות של האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully