וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אל תראו אותו ג'יפון

יואב פולס

עודכן לאחרונה: 29.3.2022 / 5:09

השווינו אותו לגרסה הקודמת, נסענו איתו בכביש, ירדנו איתו לשטח, נכנסו לבוץ, לחולות, למסלול הטכני ואפילו שנתקענו המסקנה היא אחת - הוא עדיין מצוין!

מבחן דרך: סובארו פורסטר 2022. יואב פולס,
חיצונית מדובר בליטוש קל, לא יותר/יואב פולס

לפני מעט יותר משלוש שנים נחת הפורסטר החדש לחלוטין (למרות דימיון חיצוני לפורסטר היוצא) למבחן דרכים במערכת. פרק הזמן שעבר היה מספיק על מנת שסובארו יעדכנו מעט את הפורסטר המצוין, וכך שוב נקראנו לסוכנות סובארו בת"א לאסוף את היערן החדש.

רגע, זה החדש? זה לא הדגם היוצא שאלתי את אנשי אולם התצוגה? הם היו ממש בטוחים שזה הדגם החדש, כך שהנעתי את הרכב ונסעתי מיד לחברי י' שבעקבות המבחן הקודם פשוט רכש לעצמו אחד כזה, והעמדנו אותם "פייס טו פייס". הממצאים: השינוי הבולט ביותר הוא בחזית הפורסטר. אם תסתכלו בעיון על יחידות התאורה הראשיות תוכלו לראות את ההבדל הכי בולט לעין, כשזה החדש יותר עם אחת קטנה יותר מזו של הקודם, גם הגריל הקדמי המשושה עודכן מעט, ולמעשה כל הפגוש הקדמי עבר התאמות הכרחיות לפי אנשי סובארו.

מבחן דרך: סובארו פורסטר 2022. יואב פולס,
נרגעו קצת עם הצבעים, אבל העסק עדיין לא מודרני/יואב פולס

פנים הרכב נותר כמעט ללא שינוי. חדי העין שנסעו בדגם הספורט זוכרים הרבה (מדי) עיטורים כתומים המייצרים לא מעט 'רעש' לעין. אני שמח לבשר שרובם נעלמו. המסגרת הכתומה סביב יחידות המיזוג הקדמיות הקרובות לדלתות, קיבלה את צבע הדשבורד, המסגרת הכתומה שעטפה את בסיס ידית ההילוכים הפכה שחורה. מבורך. גם ה'בית' של מערכת הבטיחות המקורית של סובארו ה'אייסייט' המצוינת התעדכן מעט. וזהו בערך הכל.

זה שהעיצוב הפנימי נותר ללא שינוי מהותי, אומר שסביבת הנהג נותרה מעט מיושנת ועמוסה במתגים, חלקם במקומות לא סבירים. לדוגמא - הבקרה האקטיבית על תיקון סטייה מנתיב - מתג ההתראה נמצא בקדמת הגג, ליד מתג החלון החשמלי, מתג ההפעלה של התיקון האקטיבי - על ההגה.

הפורסטר החדש מציג מרווח פנימי מצוין, על אף בסיס גלגלים של 2.67 מטר בלבד. האורך הכולל 4.64 מטר, ונפח תא המטען (עם דלת חשמלית) עומד על 509 ליטר או 1071 ליטר עם כסאות אחוריים מקופלים. מרווח הגחון 22 ס"מ מרשימים כיאה לרכב שבאמת מתכוון שתיקחו אותו מעבר לאספלט.

עוד בוואלה!

מבחן דרך: סובארו אאוטבק 2.5 ליטר

לכתבה המלאה
מבחן דרך: סובארו פורסטר 2022. יואב פולס,
זווית הגישה פחות טובה, אבל מרווח הגחון נותר טוב מאוד/יואב פולס

לוח המחוונים מסורתי עם מד מהירות גדול מימין ומד סל"ד גדול משמאל, ובאמצע צג דיגיטלי לבחירת מידע שונה בהתאם להעדפות. על הסביבה המיושנת משהו מחפה מושבים קדמיים מצוינים, תומכים ונוחים, עם כיוונון חשמלי למושב הנהג וקבלת תנוחת נהיגה מצוינת.

המנוע נותר אותו מנוע בוקסר מצוין, בנזין, ללא טורבו, בנפח 2.5 ליטר המספק 182 כ"ס ו 24.3 קג"מ, המסתייע בתיבת הילוכים רציפה CVT Lineartronic השומרת על יחסית העברה בהתאם לטווח הפעולה היעיל של המנוע, ומניע את הפורסטר בהנעה 4X4 קבועה, או בשמה ביפנית Symmetrical All Wheel Drive.

מבחן דרך: סובארו פורסטר 2022. יואב פולס,
התנהג למופת בחולות/יואב פולס

מי שעוקב אחרי קבוצות פייסבוק מסוימות, יכול לראות פוסטים על טיולי שטח של סובארו בחסות היבואן, אלו חוצים את הארץ לאורכה ולרוחבה, תוך נסיעת שטח ארוכה.

קבלת ההודעה על תיאום הפורסטר תפסה אותי בדיוק כשאני מעמיס את רכב השטח הפרטי לסופ"ש בדרום, בדיקה קצרה של המסלול, והוחלט לזרוק את הפורסטר ללא רחמים למסלול שתוכנן, כשהוא מלווה בעוד שלושה רכבי שטח קשוחים. המסלול עבר את נחל הבשור אחרי אירוע גשם משמועתי ומלא בוץ, חולות הנגב באזור צאלים, נחל לבן, כמהין ועוד. על הבוץ החלקלק של נחל הבשור החליק לו הפורסטר אחרי שצמיגיו נכנעו מהר מאוד, אבל בשום רגע לא הפסיק לנוע ולא עיכב את רכבי השטח הקשוחים. על חולות הנגב הוא כבר זרח עם הרבה כוח, לא הרבה משקל, הנעה כפולה יעילה ומעט מאוד מאמץ, מצא עצמו הפורסטר משייט בעליצות, כמו דולפין שמצא להקת דגים למאכל. על חולות הנגב הוא פשוט כיכב עם הרבה הנאה.

מבחן דרך: סובארו פורסטר 2022. יואב פולס,
וגם על שבילי הכורכר/יואב פולס

נחל לבן לעומתו הביא כבר אתגר מסוג אחר, ובמהלכו נרשמו חמש עצירות. זה המקום לציין כי כשאומרים 'רכב מבחן' רוכבם חושבים 'איזה כיף אפשר לקרוע את הרכב בלי לדפוק חשבון'. בודדים מבינים שאתה מתנהג עם רכב מבחן בסוג של חרדת קודש לא לגרום נזק, לא לפגוע ברכב ובטח לא להסביר לאנשי סובארו מה קרה ולמה הרכב היפה שמסרו לך ביום חמישי נראה קצת פחות יפה עכשיו.

זה מביא אותך הנהג, להיות זהיר שבעתיים מאשר עם הרכב הפרטי שלך, וכך אתה נעצר בכל מצב בו אתה מרגיש שיש סיכון לרכב. כאמור חמש עצירות נרשמו בתוך נחל לבן - שתי עצירות בגלל שהנהג לא היה בטוח אם לא נגרם נזק לרכב, ובשתי העצירות יצא הפורסטר לבד עם קצת יותר גז, וללא נזק. זה המקום לציין את ההתאמה הלא מלאה של התיבה הרציפה לנהיגת שטח קצת יותר טכנית. בעוד שבשבילי החול לא נרשמה כל בעיה, כשנדרשה עבודה יותר טכנית ועדינה עם דוושת הגז, היה קשה מאוד להביא את תיבת ההילוכים הרציפה של הפורסטר לעבודה עדינה.

מבחן דרך: סובארו פורסטר 2022. יואב פולס,
יגיע קצת יותר רחוק והרבה יותר בביטחון מג'יפוני הנעה קדמית/יואב פולס

עצירה נוספת נרשמה בגלל שמערכת הבטיחות זיהתה ממול את השיחים שבנחל, ולא הייתה מוכנה להתקרב אליהם, וממש בלמה את הרכב מלהתקדם. עצירה רביעית נרשמה כשסלע בלתי מתוכנן קפץ לפתע לתוך הנתיב ואיים לכלות זעמו בסף הדלת של הפורסטר. או אז נדרשה עבודת חילוץ שכלל הרמת הרכב באמצעות מגבהה (ג'ק) דחיפת כמה קרשים מתחת לגלגלים וגרירה אחורה בעדינות.

כל ארבע העצירות היו יכולות להימנע עם יותר בטחון ברכב או בחירת מסלול מתאימה יותר. העצירה החמישית כבר חייבה גרירה. עליה תלולה עם דרדרת חול, עליה פרפר הפורסטר את ארבעת גלגליו, וסרב להתקדם.

למי מכם שתוהה אני יכול לומר בביטחון, הפורסטר אולי אינו רכב שטח עם הילוך כח ונעילות, אבל מהג'יפונים הוא מהגיבורים שיש. אם היה ממוגן, אולי עם הגבהה קלה וצמיגים מתאימים, הפורסטר יקח אתכם רחוק מאוד מעבר למה שאתם מדמיינים.

מבחן דרך: סובארו פורסטר 2022. יואב פולס,
הגבהה ומיגון הם בבחינת חובה למי שמתכוון לטייל איתו בשטח של ממש/יואב פולס

על הכביש מציג הפורסטר התנהגות מצוינת לקטגוריה. המתלים עושים עבודה מצוינת על אף שהם מעט ארוכים משל רכב כביש רגיל, ואולי בגלל שהם כאלה, מעט מאוד שיבושים חודרים לרכב וגורמים לרמת אי נוחות. אחיזת הכביש גבוהה מאוד, ואני יכול לנחש שלא תצליחו להוציא את הפורסטר מאיזון אם אתם נוהגים בצד השפוי של האוכלוסיה.

צריכת הדלק של הפורסטר סבירה לחלוטין, מפתיעה משהו למען האמת. נהיגה רגועה עם קרוז קונטרול הביא לצריכה של כ-14 ק"מ לליטר על פני עשרות ק"מ. כל יתר 400 הק"מ של הפורסטר, כולל נסיעת השטח, הביאו לצריכה של כ-11 ק"מ לליטר.

רמת הבטיחות שהוא מציג גבוהה למדי ציון מקסימלי במבחני הריסוק של ה-IIHS האמריקני, וחמישה כוכבי בטיחות ב EuroNCAP. ציון האיבזור הבטיחותי של הפורסטר עומד על 6 לרמות הגימור Z ו-X, ו - 7 לרמות הגימור XS ו-SPORT.

המחירים - החל מ 169,900 שקלים לדגם ה Z, 192,900 לדגם ה X, 202,900 לדגם ה XS ועד 212,900 לדגם הספורט שנבחן כאן.

הסיכום פשוט - היה מצוין, נשאר כזה. בשורה התחתונה, למי שלא מתכוון ללכת על מסלולים טכניים בקביעות ולא רוצה להיסחב ברכב גדול, כבד ומסורבל ברוב המוחלט של השימוש בו - זה הג'יפון שייקח את המשפחה המטיילת הכי רחוק, הכי נוח והכי בטוח מכל יתר הג'יפונים שאינם רכבי שטח ייעודיים. אם אתם רוכבי אופניים או מטיילים ברגל, הפורסטר יביא אתכם לנקודות התחלת מסלול או יאסוף אתכם בסיום מסלול במקומות שאף רכב ג'יפון סטנדרטי לא יוכל להגיע אליהם.

על הצד הטכני: סובארו פורסטר ספורט

מנוע: בנזין אטמוספרי, בוקסר 4 בוכנות
נפח (סמ"ק): 2,498 סמ"ק
הספק/סל"ד: 182/5,800 כ"ס
מומנט/סל"ד: 24.3/4,400 קג"מ
תיבת הילוכים: CVT רציפה, שבעה יחסי העברה מתוכנתים
העברת כוח: הנעה 4X4 קבועה לכביש ולשטח, בקרת משיכה, בקרת ירידה במדרון

ביצועים:
תאוצה 0-100 (שניות):
9.3
מהירות מירבית (קמ"ש): 207

מידות:
אורך (ס"מ):
464
רוחב (ס"מ): 181.5
גובה (ס"מ): 173
בסיס גלגלים (ס"מ): 267
מרווח גחון (ס"מ): 22
זווית גישה / נטישה (מעלות): 20 / 24.6
תא מטען (ליטרים): 509

מחיר: 212,900 שקלים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully