וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אם אין דלק, שיסעו על חשמל: המלחמה לא עוצרת את החסד באוקראינה

וואלה!רכב

עודכן לאחרונה: 10.8.2022 / 17:44

מה עושים כאשר קיצוב הדלק מחריף אבל הצרכים של הקהילה הנתמכת רק הולכת וגדלה? חושבים מחוץ לקופסה, מגייסים תורמים והמון נחישות של הפדרציה היהודית באוקראינה

חלוקת מזון אוקראינה. פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה (FJCU),
בעל זיכיון היבוא של וולוו נרתם וסבסד את המכוניות/פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה (FJCU)

התארכות המלחמה באוקראינה שגרמה להתייקרות בשוק האנרגיה העולמית הביאה לאסון של ממש לשוק האנרגיה האוקראיני. אחרי שהרוסים הפציצו את רוב מאגרי הדלק במדינה כדי להביא לשיתוק הצבא, הגביל הממשל בקייב את הכמות בה יוכל כל אזרח לתדלק. כך, מלבד מחירי הדלק שהרקיעו שחקים, כל אזרח יכול לתדלק רק כעשרים ליטר בכל פעם וגם זאת אחרי שהוא עומד זמן רב בתור שיכול להימשך גם 6 או 7 שעות, ובתנאי שתחנת הדלק בכלל מתפקדת ומחזיקה דלק במאגריה.

העובדה הזו הכבידה מאוד גם על פעילותה השוטפת של הקהילה היהודית באוקראינה, שכן בשל ההגבלות החמורות לא ניתן היה עוד להסתובב בקלות ולחלק מזון לנזקקים, תרופות לקשישים או להוביל לטיפול רפואי דחוף את מי שנזקקו לכך.

חלוקת מזון אוקראינה. פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה (FJCU),
מעמיסים את חבילות הסיוע/פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה (FJCU)

בשל כך החליטה 'הפדרציה היהודית באוקראינה' לרכוש 40 כלי רכב חשמליים שיחולקו בחינם לקהילות בכל רחבי הערים הגדולות והבינוניות במרכז ומזרח המדינה ובאמצעותם תעשה פעילות הרווחה השוטפת. כלל הסף שנקבע לחלוקת המכוניות הוא שעל הקהילה היהודית באותה עיר לבצע חלוקת אוכל ותרופות לכל הפחות 3 פעמים בשבוע.

8 מאותם כלי רכב בהם וולוו XC40, רנו קנגו חשמלי וג'ילי גיאומטרי C כבר הגיעו ליעדם והוכנסו לפעולה בקייב, דניפרו, חרקוב, צ'רניגוב ופולטבה. 5 מהם נרכשו בעלות מסובסדת מחברת וולוו, שזכיינה באוקראינה הוא יהודי ופעל להשגתם במחיר מוזל.

הרב מאיר סטמבלר, יו"ר 'הפדרציה היהודית': "הפדרציה חיה את השטח באופן עקבי ופועלת בהתאם לכל התפתחות. אנו משתדלים לענות על כל הצרכים ולהיות צעד אחד קדימה. לפני המלחמה הספקנו להתארגן עם מחסני מזון שכללו עשרות טונות של ירקות ומצרכי יסוד שהצילו חיים של אלפי יהודים באוקראינה פשוטו כמשמעו. ברגע שהבנו שמטרת הרוסים היא לפגוע בתשתיות, דאגנו מיד לייבא מכוניות חשמליות כדי שלא להשאיר את אותם קשישים וחולים ללא תרופות ומזון בסיסי. הזמנו מסין 40 מכוניות כדי לחלקן ללא כל עלות לקהילות יהודיות ברחבי המדינה, בדגש על אזורי העימות.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

זה כל כך טעים ופשוט: מתכון לבננות מקורמלות

בשיתוף חברת גליל
חלוקת מזון אוקראינה. פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה (FJCU),
מוכנים למשלוח/פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה (FJCU)

אבל איך מתמודדים עם צורך בהול במכוניות, במיוחד חשמליות כאשר בכל העולם יש מחסור בשל ביקוש רב למכוניות, בעיקר חשמליות ומצד שני קשיי ייצור משמעותיים? "בגלל המלחמה יש ביקוש אדיר למכוניות האלו באירופה בכלל ובאוקראינה בפרט, וזה מאט את הגעת המכוניות אלינו בפועל. בשל כך אנו רוכשים מכל סוכנות שניתן להשיג ממנה במדינות הסובבות אותנו - רומניה, פולין והונגריה".

מבחינת הרב סטמבלר, המכוניות האלו הן לא רק פתרון למצב הנוכחי, אלא גם השקעה לעתיד, "חשוב להדגיש שגם הרבה אחרי המלחמה, המכוניות האלו יעזרו לנו מאוד שכן הן חוסכות ב-90 אחוזים את עלויות השינוע של הקהילה לטובת הנזקקים. ברור לנו שהרבה מאוד אנשים יכנסו למעגל העוני במדינה בגלל המלחמה, ובמשך שנים אחריה. מבחינתנו זה צו השעה, כך שמדובר בהשקעה הכי חשובה כרגע".

חלוקת מזון אוקראינה. פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה (FJCU),
עבור חלק מהאנשים, התרופות והמזון הם מצילי חיים במצב הנוכחי בו חלקם לא יכולים לצאת מהבתים/פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה (FJCU)

רבה של העיר פולטבה הרב יוסף יצחק סגל שקיבל את אחד הרכבים מעיד כי "אנו מכינים 6 ימים בשבוע מאות מנות חמות בכל יום לחולים, נכים ונזקקים באמצעות מערך מתנדבים שמחלקים את המנות לבתי הנזקקים שפועל מטעם בית חב"ד בפולטבה. כשהחל המחסור בדלק הרכבים שמחלקים את האוכל לא הצלחנו לבצע את החלוקה כי אין דלק! האוכל כמובן לא חולק והנזקקים התקשרו כל העת לברר מה קרה ומתי יגיע האוכל. כשבמקביל גם תרופות בסיסיות והכרחיות שאנו מספקים להם כמו אינסולין, תרופות ללב ועוד לא יכולנו להביא לביתם. יו"ר הפדרציה באוקראינה, הרב מאיר סטמבלר נחלץ מיד לעזרה ודאג למימון עבור רכב חשמלי. בעזרת השם הצלחנו להשיג את כלי הרכב - זה כשלעצמו מאוד קשה, כי הביקוש גדול וכמעט ולא ניתן למצוא רכבים על חשמל זמינים לקנייה.

עבור הקהילה הרכב החשמלי הוא כעת הצלת נפשות ממש. יהודים רבים, בהם חולים וקשישים, יכולים כעת לקבל אספקה יומית של אוכל מבושל ותרופות".

חלוקת מזון אוקראינה. פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה (FJCU),
מקבלי חבילות הסיוע, ברקע המסחרית החשמלית, חלק מהלהקה שמתרוצצת בעיר/פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה (FJCU)

הרב שלמה סלומון, רבה של קרמנצ'וג - שעשרות אזרחים מתושביה קיפחו את חייהם בהפצצת הקניון בחודש האחרון - מעיד גם הוא על ההכרח במכוניות החשמליות בצל המצב המלחמתי הסבוך: "זה פתרון פנטסטי. בחודשיים הראשונים למלחמה, כשהדלק ממש אזל היו לנו מקרים של כמה יהודים בעיר שכמעט מתו בגלל המחסור בתרופות ובמזון שלא יכולנו להעביר אליהם. יש אצלנו יהודי שלטענת משפחתו מצבו הרפואי התדרדר בגלל שלא הצלחנו להעביר לו תרופות קבועות שהוא לוקח. הרכבים החשמליים ממש מצילים חיים במובן הכי בסיסי של המילה ועוזרים בשגרת החיים השוטפת. אני ממש מקווה בשביל היהודים בשאר הקהילות שיקבלו מכוניות חשמליות עבורם בהקדם האפשרי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully