וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נהגנו בסקודה סופרב החדשה: כן, אדוני השר

עודכן לאחרונה: 6.6.2024 / 15:13

הדור הרביעי של מכונית המנהלים הצ'כית יגיע לישראל לקראת סוף השנה, תוך שהוא מנסה לשפר את מה שאפשר, בלי לזעזע את קהל הלקוחות השמרני, כולל הפוליטיקאים שיסעו בו בארץ

סקודה סופרב דור רביעי/סקודה
סקודה סופרב 09. סקודה,
למרות עיצוב מחודש של החרטום, אי אפשר שלא לזהות את ה-DNA המוכר של סקודה/סקודה

מחיר משוער: כ-200 אלף שקלים ויותר ל-1.5 ליטר, 300 אלף ויותר לדגמי היוקרה
מתחרים: יונדאי סונטה, טויוטה קאמרי, וולוו S60
אהבנו: מרחב פנים ואיכות תא נוסעים, שימושיות, מנועי בנזין, מראה סולידי
לא אהבנו: מחיר, עיצוב כמעט זהה לדור היוצא, אין כרגע היברידי רגיל או נטען
ציון: 9.0/10

הייתה זו שעת צהריים לאחר בוקר גדוש בישיבות, ביקור בזק מיוחצ"ן בהתנחלות נידחת, והתחמקות אלגנטית מהפגנה של אנרכיסטים. "סע!" פקדתי על נהגי הנאמן, "סע באדום, אנחנו צריכים להגיע בזמן לאולפן החדשות!" דחקתי בו. הנהג עוד ניסה להתנגד, כי אפילו נער גבעות בדימוס יודע שיש עבירות שלא כדאי לעשות אותן, כאשר לכל אזרח יש מצלמת דרך המנציחה את עשרות העבירות שהוא מבצע מדי יום ביומו. אז ככה נסענו לנו בכיף, עוקפים מימין ומשמאל, הפליקרים מהבהבים באדום-כחול ולרגע נדיר הרגשתי כמו אח"מ, באמת חשוב מאוד.

סקודה סופרב 10. סקודה,
מרכב ה'סדאן' אלגנטי והרמוני, יותר מזה של הקרוסאוברים. החלונות האחוריים מושחרים, לשמירה על פרטיות המיניסטר (או הילדים)/סקודה
מחלקת העסקים של סקודה הייתה ונשארה פוזיציה מרווחת ומפנקת עם מקום ליישר ת'רגליים, לכוון את המיזוג והמוסיקה, ולתכנן את פיטורי משרת הציבור שאינו ממלא אחר גחמותיי

כך פינטזתי לעצמי עת החלפתי את עמדת הנהג במושב האחורי-ימני של הסופרב, מנסה להרגיש איך זה להיות מיניסטר, מנכ"ל בכיר, או ראש משפחת פשע. האמת? זה הרגיש לגמרי לא רע, אפילו עם חגורת בטיחות הרכוסה כהלכה. מחלקת העסקים של סקודה הייתה ונשארה פוזיציה מרווחת ומפנקת עם מקום ליישר ת'רגליים, לכוון את המיזוג והמוסיקה, ולתכנן את פיטורי משרת הציבור שאינו ממלא אחר גחמותיי.

עיצוב חיצוני: בין השפעות המהפכה החשמלית ניתן למנות את ההתעוררות בקטגוריית המשפחתיות-סדאן שבעבר, כמעט נכחדו על ידי צונאמי הקרוסאוברים. חרדת הטווח חייבה את יצרני החשמליות לסחוט כל קילומטר אפשרי ממצברי המכוניות, ואחת הדרכים לעשות זאת היא לשפר את האירודינמיקה. מגמה זו החזירה קצת סומק ללחיי רכבי 'סדאן' הנמוכים והאלגנטיים - בראש ובראשונה טסלה, ואחריה היצרנים הסיניים והאירופאים. האמת היא שעם או בלי חשמל, סקודה לא נטשה מעולם את תצורת המשפחתית האלגנטית, וסופרב היא ספינת הדגל של היצרן הצ'כי. בארץ מובילה סקודה את מצעד המשפחתיות-מנהלים עם 500 מסירות השנה סופרב ב-2024 (מול 228 סונטות בלבד, ו-144 טויוטה קאמרי). לשם השוואה נציין כי באותה תקופה נמכרו בארץ 766 טסלה-3, ו-640 אקספנג P7.

סקודה סופרב 08. סקודה,
קשה לחשוד בישבן האלגנטי שהוא נפתח בתצורת האצ'בק שימושית, בה מתרומם גם החלון האחורי/סקודה
צריך עין בוחנת כדי להבחין בין הדגם היוצא והחדש. המידות כמעט זהות (הבדל של סנטימטר ברוחב ובגובה, תוספת זניחה של 5 סנטימטר באורך הדגם החדש), וכך גם החזיתות

האמת היא שגם הסופרב היוצאת נראתה מצוין, נמוכה, אלגנטית ומכובדת. הצ'כים מצהירים שקהל הלקוחות השמרני לא רצה לראות שינויים משמעותיים, ואולי היו אלה החליפות ממחלקת הכספים שביקשו לחסוך עלויות פיתוח, בתקופה שסקודה צריכה גם להוציא מיליארדים על פיתוח חשמליות חדשות.

ואכן, צריך עין בוחנת כדי להבחין בין הדגם היוצא והחדש. המידות כמעט זהות (הבדל של סנטימטר ברוחב ובגובה, תוספת זניחה של 5 סנטימטר באורך הדגם החדש), וכך גם החזיתות. לדגם החדש יש שבכה קדמית במבנה משושה, לקודמת הייתה סבכה טרפזואידית. יחידות התאורה LED Matrix החדשות מגיעות בעיצוב שונה במקצת, היחידות המשניות בוטלו לחלוטין. גם מאחור יש שינויים מינוריים, כולל תאורת LED אלגנטית עם מחווני כיוון דינמיים. אף אחד לא יחליף את הסופרב הקודמת בגלל חדשנות עיצובית, אבל לקוחות שמרניים ישמחו להחליף דור שלישי ברביעי. נציין כי למרות השמרנות, הדגם החדש נראה רענן ועדכני יותר.

סקודה סופרב 04. סקודה,
לוח המחוונים עשיר וטכנולוגי, בלי לאבד שימושיות וידידותיות. שלושת החוגות הגדולות שמתחת למסך ה-13 אינץ' מנגישות פעולות רבות, ללא צורך לחטט במעמקי התפריטים/סקודה
לוח המחוונים עבר מהפך טכנולוגי משמעותי, עם צג 13 אינץ' איכותי המתנוסס במרכזו. עדיף בסדרי גודל על חלק מהמוצרים המגיעים אלינו מסין

תא נוסעים: עם אותו בסיס גלגלים, גם תא הנוסעים לא שונה מהותית מבחינת מרחב פנים (הנהדר כשהיה) והשימושיות המודגשת. אבל לוח המחוונים עבר מהפך טכנולוגי משמעותי, עם צג 13-אינץ' איכותי המתנוסס במרכזו. הצג צבעוני ובהיר, וכך גם המצלמות הנלוות. השימוש בצג ברור ואינטואיטיבי, ההירארכיה הגיונית ואין ספק שזהו מוצר העדיף בסדרי גודל על חלק מהמוצרים המגיעים אלינו מסין.

מהירות התגובה מצוינת, ממחישה שיש כוח מחשוב גדול מאחורי הזכוכית. מתחת לצג מותקנות שלוש חוגות פיזיות גדולות, נעימות לתפעול ומגומרות בחריצים חדים - זהו היפוך מושלם לחיטוט בתפריטים מסובכים וטורדניים. הנהג יכול לבחור בפונקציונליות מתחלפת של 3 החוגות, בדומה למערכת שאותה פגשנו בריינג' רובר. אהבנו גם את לוח המחוונים 10-אינץ' שמול הנהג, ואת התצוגה העילית המקרינה על החלון הקדמי נתוני מהירות, ניווט ועוד פרמטרים שכייף לראות, בלי להוריד את העיניים מהכביש.

סקודה סופרב 06. סקודה,
בגרסת Laurin & Klement המפוארת תקבלו מסז' משובח בכורסאות הקדמיות, ושפע תפנוקים/סקודה

ארבעת המושבים הראשיים מרווחים ונוחים ביותר, הקדמיים חשמליים ומציעים יכולות מסז' משודרגות, היה נעים מאוד, תודה! המושבים ארגונומיים מאוד ותומכים היטב, הריפוד מוצק מאוד - לפרקים הייתי מעדיף אותם קצת יותר רכים. העברת מנוף ההילוכים לגלגל ההגה איפשרה קונסולה מרכזית נוחה ושימושית. בגישת Simply Clever תמשיכו לקבל את המטרייה ומגרד הקרח המסורתיים ועוד אבזר אקטואלי, כרית לניגוב טביעות אצבע מצג המולטימדיה.

סקודה סופרב 05. סקודה,
המיניסטרים יושבים מאחור, נהנים ממרחב מצוין/סקודה
אין ספק שתא הנוסעים הוא אחת מנקודות החוזקה של סופרב לדורותיה, וגם הדור הרביעי עומד בציפיות, בין שאתה אח"מ עם שלושה עוזרים, ובין שאתה לוקח את המשפחה לסוף שבוע

כדי לסגור את 'פינת המיניסטר' בדקתי את המרחב מאחור - המושב האחורי אמנם מרווח יותר מהקדמי-ימני, אבל התצפית החוצה פחות טובה. אני מניח שעבור מי שמתעסק כל הזמן בסלולארי או במחשב, אין סיבה לעבור למושב הקדמי. ניתן לשבת גם במושב האחורי-מרכזי, אבל זה פחות מפנק.

נפח תא המטען גדל עוד קצת, עד כדי 645 ליטרים (1795 ליטרים ענקיים, עם המושב האחורי מקופל); דלת-האצ'בק ענקית מקלה על הגישה למעמקי תא המטען. כמיטב המסורת, תא המטען שימושי ביותר עם גלגל חלופי אמיתי, קרסי עיגון ותלייה, רשתות ו'ערסל מטען' חדש, ותא צדדי ננעל. אין ספק שתא הנוסעים הוא אחת מנקודות החוזקה של סופרב לדורותיה, וגם הדור הרביעי עומד בציפיות. הסופרב מציעה מרחב מחיה נעים ומפנק, בין שאתה אח"מ עם שלושה עוזרים, ובין שאתה לוקח את המשפחה לסוף שבוע מרוחק.

סקודה סופרב 07. סקודה,
תא המטען ענק ושימושי ביותר. משמאל יש תא קשיח נפרד, יש עריסה להנחת חפצים קלים. מתחת לרצפה, מגרה נסתרת/סקודה

מנוע, ביצועים וצריכת דלק: העידן החשמלי עוד לא הגיע לסופרב החדשה אבל בקרוב תוצג גרסה היברידית-נטענת המתבססת על מנוע הבנזין 1.5 ליטר, מתוגבר במנוע חשמלי ומצבר 25.7 קוט"ש. לסופרב ההיברידית יהיה הספק של 197 כ"ס וטווח מרשים של 120 קילומטרים על חשמל טהור אבל בינתיים, נסתפק בחמישה מנועי בנזין ודיזל, כמעט זהים לאלה של הדגם היוצא.

סקודה סופרב. רמי גלבוע, מערכת וואלה
מכונית טיולים נהדרת, מהירה ומפנקת/מערכת וואלה, רמי גלבוע
ידית ההילוכים הועברה לעמוד ההגה, וזה בסדר גמור; פחות אהבתי את ההתחכמות של סיבוב ידית ההילוכים על ציר - אפשר להתרגל לתפעול החדש, אבל אני לא בטוח שהוא עדיף על פני המסורתי

במהלך ההשקה נהגתי בשלוש גרסאות בנזין. ה-1.5 ליטר נתמך במערכת היברידית מתונה והוא ממשיך 'לעשות את העבודה' עם 150 כ"ס צנועים. הוא מאפשר נהיגה זורמת ולא עצלנית, אבל עובד קשה כדי לשמור על קצב תנועה מהיר בכבישים הרריים (9.3 שניות מאפס ל-100). עבור לקוחות שמרניים שבלאו הכי נוהגים ברגוע, זוהי אופציה סבירה ומתאימה בהחלט. גרסת ה-1.5 ליטר הייתה נעימה וזריזה להיגוי בזכות משקל עצמי נמוך יחסית, צמיגי 235/45R18 והנעה קדמית. בכל הדגמים מותקנת תיבת הילוכים DSG עם 7 הילוכים המתפקדת מצוין, גם בזחילת פקקי תנועה.

ידית ההילוכים הועברה לעמוד ההגה, וזה בסדר גמור; פחות אהבתי את ההתחכמות של סיבוב ידית ההילוכים על ציר - אפשר להתרגל לתפעול החדש, אבל אני לא בטוח שהוא עדיף על פני המסורתי. לצורך שיפור תצרוכת הדלק בוצעו שיפורים אווירודינמיים רבים, שהוריד את מקדם הגרר של הרכב ל-0.23, 15% פחות מהדגם היוצא. לא התאפשר לנו לבדוק תצרוכת דלק, אבל היא אמורה להשתפר במעט - במהלך המבחן ראינו נתוני תצרוכת של 15-17 קילומטרים לליטר.

סקודה סופרב 12. סקודה,
מאמץ ניכר הושקע בשיפור האירודינמיקה, בין השאר בכונסי האוויר הקדמיים ובהחלקת גחון המכונית/סקודה
הגרסה המוצלחת ביותר לטעמי היא הבנזין 2.0 ליטר 204 כ"ס, המספקת שילוב מצוין של זריזות, נינוחות ותחושת קלילות. בנהיגה נינוחה היא גם חסכונית למדי

בפסגת ביצועי הבנזין נמצאת גרסת 2.0 ליטר ספורטיבית המספקת 265 כוח סוס ו-40 קג"מ - זוהי מכונית חזקה ומהירת חימה (5.7 שניות מאפס ל-100), אבל היא לא נותנת תחושה מספיק ספורטיבית; בוודאי לא כאשר באופק מסתובבות חשמליות המעניקות חוויית תאוצה חזקה הרבה יותר, בפחות כסף.

הגרסה המוצלחת ביותר לטעמי היא הבנזין 2.0 ליטר 204 כ"ס, המספקת שילוב מצוין של זריזות, נינוחות ותחושת קלילות. בנהיגה נינוחה היא גם חסכונית למדי. בגרסאות הבכירות ניתן לבחור בין מצבי נהיגה (ספורט, נוחות, חסכוני, אינדיווידואלי) - בולמי הזעזועים האדפטיביים מתקשחים וההגה מתחדד מעט, אבל השינוי אינו דרמטי. את עיקר ההבדל תרגישו בתיבת ההילוכים שתמשוך לסל"ד גבוה יותר.

סקודה סופרב 01. רמי גלבוע, מערכת וואלה
סקודה מכבדת את שורשי העבר, תוך שהיא מציעה טכנולוגיה מודרנית/מערכת וואלה, רמי גלבוע
אחת התובנות המתחדדות בהשקת סדאן היא המחיר שאנחנו משלמים על אופנת הקרוסאוברים. התאהבנו בתחושת הגובה והשליטה, אבל שכחנו כמה אנו מפסידים בנוחות וההתנהגות הכביש

גרסת הדיזל החזקה (194 כ"ס עבור המיניסטר) פחות מוצלחת לטעמי; הדיזל פחות מעודן מיחידות הבנזין, ותגובותיו אינן מהירות. כל הדגמים מגיעים עם מערך בטיחות נרחב, בקרת שיוט מדוייקת (המקבלת מידע ממערכת הניווט, ומתאימה את מהירות הנסיעה), ועשר כריות אוויר. בקרת השיוט ממהרת להחליט שאתה לא מספיק מרוכז, משמיעה צפצופי אזהרה, עד כדי ניעור המכונית בעזרת הבלמים, כדי שלא תירדם לנו על ההגה.

נוחות והתנהגות כביש: אחת התובנות המתחדדות בהשקת סדאן משפחתית היא גובה המחיר שאנחנו משלמים על אופנת הקרוסאוברים הנוגסת בכל פלחי השוק. כולנו התאהבנו בתחושת הגובה והשליטה שמעניקים הקרוסאוברים המוגבהים, אבל שכחנו כמה אנו מפסידים בסעיפי נוחות נסיעה, יציבות והתנהגות כביש, ותצרוכת דלק. על כבישיה הטובים של צ'כיה היו הסקודות נוחות מאוד, מעט על הצד הנוקשה ומדויק, מה שפעם קראנו 'גרמני'. לארץ יגיעו הסופרבים עם חישוקי 18 ו-19 אינץ', בכפוף לרמת המינוע ואבזור הרכב. עם בסיס גלגלים של 2.84 מטר המכונית נוחה מאוד, גם על אספלט משובש - אבל נצטרך לחכות למבחן ישראלי, כדי לראות איך הסופרב מדלגת בין הגדודיות וטלאי האספלט.

עם מרכז כובד נמוך והגה בעל משקל טוב, הסופרב ממהרת להיכנס לפנייה, אינה מתרגשת מגבנוני אספלט המטלטלים אותה באמצע פנייה והתחושה בטוחה וצפויה ביותר - גם בגרסאות ההנעה הקדמית, ובוודאי שעם ה-4X4. הסופרב אינה מתיימרת להיות ספורטיבית לוהטת אבל היא מסוגלת להיות מהירה מאוד, ולספק הנאת נהיגה משמעותית. תנוחת הנהיגה מצוינת, גלגל ההגה ממוקם היטב, ובמידה הנכונה. בידוד אקוסטי משופר משאיר מחוץ לתא הנוסעים את רוב רעשי הרוח, הצמיגים והמנוע.

סקודה סופרב 03. רמי גלבוע, מערכת וואלה
סופרב המודרנית נולדה ב-2001 אבל שורשיה נטועים בדגם 640 משנת 1936, מקסים ביופיו/מערכת וואלה, רמי גלבוע

השורה התחתונה: 1.6 מיליון סופרב נמכרו בעולם מאז 2001, והדור הרביעי נראה אטרקטיבי מתמיד. סקודה סופרב החדשה תגיע לישראל לקראת סוף 2024, בשתי גרסאות הבנזין (1.5 ו-2.0 ליטר) ודיזל 2.0 ליטר. רמות הגימור ינועו בין Sportline ו-,Selection ומעליהן Laurin & Klement הבכירה. רוב המכוניות יגיעו בהנעת 2X4, מיעוטן 4X4 - המפרטים עוד לא סגורים, וכך גם המחירים. אל תצפו להצעות עממיות, כבר היום תשלמו עבור סופרב היוצאת בין 194 ל-306 אלף שקלים - והמחירים לדגם החדש רק יעלו. לצערי, דגמי סטיישן ("קומבי") לא יגיעו לארץ. עוד לצערי, הסופרב תמשיך להימכר עם אחריות יצרן לשנתיים בלבד ללא הגבלת ק"מ, עם אופציה בתשלום להרחבת האחריות לשלוש שנים.

סקודה סופרב 13. סקודה,
גרסה היברידית-נטענת תגיע בקרוב, אבל גרסה חשמלית עוד לא נראית באופק/סקודה
סופרב החדשה היא חיית אוטוסטרדות מלוטשת, השומרת על ערכי המותג המוכרים לנו מזה עשרים שנה. מכונית מנהלים סולידית ואיכותית שאינה נסחפת באופנות חולפות

מנהל הרכב מזמין למיניסטרים סקודות דיזל 2.0 ליטר ממוגנות, להפתעתי בהנעת 2X4; דווקא למי שעשוי להימלט ממפגינים או נערי גבעות, הייתי ממליץ על 4X4 שיכול להיות רכב בריחה טוב יותר. אני לא מיניסטר אבל אילו תכננתי לרכוש סקודה סופרב הייתי הולך על הבנזין 2.0 ליטר (רצוי עם חישוקי 18-אינץ'). אני אוהב את השמרנות המוצהרת של המותג הצ'כי, חריגה בנוף התזזיתי של שוק הרכב ב-2024.

סופרב החדשה היא חיית אוטוסטרדות מלוטשת, השומרת על ערכי המותג המוכרים לנו מזה עשרים שנה. זוהי מכונית מנהלים סולידית ואיכותית שאינה נסחפת באופנות חולפות, וממשיכה לקדש את השימושיות היום יומית - בלי להזניח את היכולות המוטוריות, טכנולוגיה מתקדמת, ורמת בטיחות גבוהה מאוד. הסופרב מתאימה לשימוש משפחתי או עסקי והיא גם מסוגלת להעניק לנהג הספורטיבי רגעי נחת ואתגר, כל עוד יצליח למצוא כביש נהיגה שאינו פקוק מפנייה לפנייה.

על הצד הטכני: סקודה סופרב 2.0 ליטר

מנוע: בנזין טורבו מוגדש 1,948 סמ"ק
הספק מרבי (כ"ס): 265 כ"ס, 40 קג"מ
תיבת הילוכים, הנעה: כפולת מצמדים 7-הילוכים, הנעה כפולה

ממדים:
אורך (מטר):
4.91
רוחב (מטר): 1.85
גובה (מטר): 1.48
בסיס גלגלים (מטר): 2.84
תא מטען (ליטר): 645 / 1,795
צמיגים: 235/45R18 או 235/40R19
משקל עצמי (ק"ג): 1,734-1,884

ביצועים (יצרן):
0-100 קמ"ש (שניות):
5.6
מהירות מרבית (קמ"ש): 250
צריכת דלק משולבת (קמ"ל): 12.5

אחריות:
שנתיים בלי הגבלת ק"מ. אופציה להרחבה ל-3 שנים עד 100,000 ק"מ

הכותב היה אורח סקודה בפראג

  • עוד באותו נושא:
  • סקודה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully